Dodaj nową odpowiedź
Okrągły Stół o pracy tymczasowej
Akai47, Pon, 2006-09-25 14:46 Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika14 września 2006 r. odbyła się debata "Okrągły Stół: dialog społeczny w pracy tymczasowej". Organizatorem spotkania była Komisja Europejska a współorganizatorami byli Eurociett (Europejska Konfederacja Prywatnych Agencji Zatrudnienia) oraz Uni-Europa – europejska organizacja zrzeszająca związki zawodowe. Przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, PIP-u, PKKP Lewiatana, OPZZ i Solidarności wzięli udział w debacie.
Przedstawiciele Solidarności podkreślili konieczność istnienia elastycznych form zatrudnienia we współczesnej gospodarce, jednak zgłosili wiele zastrzeżeń, które rodzi nieprzestrzeganie przez niektóre agencje ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, m.in:
- nierówne traktowanie pracowników tymczasowych w zakresie warunków pracy i wysokości wynagrodzenia
- zatrudnianie pracownika tymczasowego dłużej niż 12 miesięcy u jednego pracodawcy użytkownika
- nadużywanie umów cywilnoprawnych
- problem wliczania pracowników tymczasowych do ogółu zatrudnionych od którego zależą obowiązki pracodawców i przywileje pracowników (np. tworzenie funduszu socjalnego)
- brak jednoznacznej odpowiedzialności w zakresie BHP, co rodzi wiele nieprawidłowości
Wszyscy uczestnicy polskiej strony debaty dostrzegli konieczność znowelizowania ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
Według Solidarności tylko 5% pracodawców zatrudnia pracowników tymczasowych po okresie wykonywania przez nich pracy tymczasowej. Solidarność uważa, że jeśli jest tak mały odsetek zatrudnianych pracowników, to oznacza, że prozatrudnieniowy cel ustawy nie funkcjonuje, więc warto zastanowić się nad "skuteczniejszym mechanizmem" pozwalającym zatrudniać pracowników tymczasowych.
(Solidarność chce dać pracodawcom możliwość zatrudniania ludzi na umowach czasowych na wiele lat. Patrz tu:
https://cia.media.pl/solidarnosc_i_pracownicy_czasowe)
Adam Bujara z Solidarności zgłosił chęć podjęcia negocjacji do zawarcia układu ponadzakładowego w sektorach m.in. bankowym, usług (handlu), ubezpieczeń. Zadał jednak pytanie, czy jest dobra wola z drugiej strony – gdyby była, byłby i partner społeczny.
W zakresie rozwoju dialogu z partnerami społecznymi, przedstawiciel Związku Agencji Pracy Tymczasowej podjął inicjatywy spotkań ze związkami, tj. Solidarnością i OPZZ, w celu ustalenia stanowiska wobec pracy tymczasowej i nawiązania współpracy ze Związkami w celu eliminacji nadużyć na rynku pracy tymczasowej.
Dyrektor Zarządzający Eurociett, odpierał krytykę, że praca tymczasowa to „praca niewolnicza”. Ten położył nacisk na zasadę "wolności i swobody" w pracy tymczasowej. Okłamując sam siebie, twierdził, że "nikt nie zmusza pracownika tymczasowego do rejestracji w agencji pracy tymczasowej, pracownik nie musi przyjmować oferowanej pracy, zaś zawsze może zrezygnować z wykonywanej pracy".