Dodaj nową odpowiedź
Poznań: Akcja na Radzie Miasta przeciwko kontenerom dla biedoty
Yak, Śro, 2010-09-22 19:00 Kraj | Lokatorzy | ProtestyWczoraj o godz. 14.00. przed salą sesyjną Rady Miasta Poznania pojawili się kilkunastu przedstawiciele i przedstawicielki Federacji Anarchistycznej i Poznańskiej Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza. Celem akcji było przekazanie radnym i zarządowi miasta oświadczenia w sprawie zaniechania budowy osiedla kontenerów socjalnych. Od wielu miesięcy Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) zapowiada postawienie kontenerów w kilku miejscach Poznania. Pierwsze tego typu osiedle ma powstać na wiosnę 2011 roku.
W oświadczeniu stwierdzono między innymi, że planowana przez władze miasta Poznania i realizowana przez ZKZL budowa kontenerów socjalnych jest przejawem polityki wykluczenia osób o najniższym statucie materialnym. Dotychczasowe zrealizowane podobnego typu przedsięwzięcia w Polsce przekonują nas nie tylko o ich wyjątkowo autorytarnym i dyskryminującym charakterze, ale także o kompletnej niefunkcjonalności.
Do oświadczenia rozdawanym radnym i przedstawicielom zarządu dołączono broszurę omawiającą warunki życia w jednym z osiedli kontenerów socjalnych w Bydgoszczy. Zawiera ona też wywiad z mieszkańcami. Została ona przygotowana z myślą przedłożenia jej Radzie Miasta Poznania. Działacze przygotowali także wystawę fotograficzną składającą się z kilkunastu dużych zdjęć przedstawiających warunki życia w jednym z kontenerowych osiedli.
W zasadzie wszyscy obecni radni otrzymali materiał. Kilkoro z nich rozmawiało z protestującymi, a dyrektor ZKZL Jarosław Pucek zaproponował publiczną debatę na temat osiedli kontenerowych i budownictwa socjalnego. W tym tygodniu zapadnie decyzja czy i gdzie się ona odbędzie.
Federacja Anarchistyczna s. Poznań i Inicjatywa Pracownicza uważają za skandaliczne, że władze miasta Poznania akceptują plan budowy osiedla kontenerowego i domagają się, aby Rada Miasta doprowadziła do porzucenia realizacji tego pomysłu. Jest on tym bardziej kuriozalny, iż równocześnie miasto wydaje setki milionów złotych na modernizację stadionu, co stanowiłoby równowartość 4000-5000 mieszkań komunalnych. „Budowa kontenerowych osiedli socjalnych – czytamy w oświadczeniu - będzie dowodzić absolutnego ignorowania potrzeb ludzi najniżej uposażonych, w imię interesów sytego poznańskiego mieszczaństwa”.
Zobacz też Gazetę w temacie lokatorskim, która była rozdawana na inauguracji Stadionu Miejskiego w Poznaniu: http://www.rozbrat.org/images/stories/TEJ_25.pdf
Zobacz też: Biedota marsz do kontenera!