Dodaj nową odpowiedź

ALTERGODZINA - o spotkaniu Rebelia Gospodyń Domowych - Reprodukcja życia codziennego, autonomistyczny feminizm

Prawa kobiet/Feminizm

ALTERGODZINA - audycja społecznie zaangażowana
W każdą środę o godz. 22:00 w Akademickim Radiu LUZ w Internecie i we Wrocławiu na 91,6 FM

Tematem dzisiejszej Altergodziny będzie Rebelia Gospodyń Domowych, wysłuchacie fragmentu nagrania ze spotkania organizowanego przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza sekcja Kobiety z Inicjatywą, które odbyło się w Warszawie 15 września (na CIA pisaliśmy o nim tutaj). Tematem dyskusji był ostatni numer (11) Przeglądu Anarchistycznego, traktujący między innymi o społecznej reprodukcji i feministycznym ruchu oporu : autonomistycznych feministek i operaistek.

Działaczki autonomistycznego feminizmu jako pierwsze dostrzegły, że praca reprodukcyjna, domowa i opiekuńcza nie odbywa się poza mechanizmami kapitalizmu – przeciwnie, poprzez reprodukowanie samego życia, kolejnych pokoleń pracowników, ma strategiczne znaczenie dla całej kapitalistycznej gospodarki. Będąc całkowicie nieodpłatną, odbywa się bez ponoszenia żadnych bezpośrednich kosztów przez państwo czy rynek. Ruch autonomistycznego feminizmu odcinał się jednak od emancypacji poprzez pracę zawodową kobiet, dążąc do walk, w których stawką jest odmowa pracy.

Dla zainteresowanych teksty dostępne są tutaj.

Słuchaczy i słuchaczki zapraszamy do czynnego udziału w dyskusji za pośrednictwem komunikatora gadu-gadu: 8704567.

Poza tym, jak zawsze w Altergodzinie, prezentujemy Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń krajowych i międzynarodowych ostatniego tygodnia,widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki„głównego nurtu”. W audycji gramy też muzykę artystów i artystek zaangażowanych społecznie i politycznie.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.