Dodaj nową odpowiedź

Gdyby ktoś nie znał

Gdyby ktoś nie znał realiów, mógłby uwierzyć w to co piszesz. Ale powszechnie wiadomo, jak wyglądają ulgi podatkowe "na tworzenie miejsc pracy". Przez 10 lat pracodawca nie płaci podatków, a potem zwija się wraz z miejscami pracy (i publiczną kasą), albo pojawia się jako nowy podmiot i znów dostaje ulgę na 10 lat. Pierwszy z brzegu przykład: Carrefour Wileńska w Warszawie. Po zakończeniu 10 letniej ulgi Carrefour zniknie i zostanie zastąpiony przez Geanta. A Geant oczywiście znów musi dostać ulgi "na tworzenie miejsc pracy".

Zatrudnianie stażystów i niepełnosprawnych może wydawałoby się szlachetne, gdyby nie to, że to kolejna metoda na zaniżanie płac i dojenie publicznej kasy. Tracą na tym wszyscy, łącznie z niepełnosprawnymi i studentami, bo ich pensje są też na głodowym poziomie.

Co do argumentu o korporacjach - zupełnie nie kumam. Pierwsze w kolejce po dopłaty ustawiają się właśnie korporacje i to one dostają najwięcej. Jak to pomoże małym lokalnym firmom, które nie dostają zazwyczaj ulg, to nie wiem.
https://cia.media.pl/inwestorzy_wyciagaja_lape_po_doplaty_z_budzetu_panst...
https://cia.media.pl/pawlak_rozwaza_pomoc_finansowa_dla_korporacji

Nie widzę również związku pomiędzy poziomem zysków pracodawcy, a poziomem pensji pracowników. Najnowszy przykład: https://cia.media.pl/tlumacze_nie_akceptuja_obnizki_stawek_w_firmie_lionb...
Przy rekordowych zyskach firmy, obniżane są stawki "bo jest kryzys". Pora zrozumieć, że poziom pensji jest uzależniony od konkurencji na rynku pracy, a nie od wysokości zysków przedsiębiorcy. Pensje wzrastają tylko wtedy, gdy trudno jest nakłonić pracowników do pracy, bo mają lepsze opcje. Jeśli nie, pensje spadają do najniższego poziomu, który pozwala pracownikom utrzymać się przy życiu i przyjść do pracy.

Firmy w stabilnej sytuacji (a zwłaszcza megakorporacje) będą mogły z łatwością manipulować przepływem gotówki pomiędzy swoimi oddziałami na świecie, tak by osiągnąć pożądany spadek dochodów w dowolnym okresie. Już teraz przecież korporacje sztucznie zaniżają zyski w swoich polskich oddziałach, żeby transferować zysk tam gdzie są niższe podatki (np. Orange robi to za pomocą wewnętrznych opłat za licencję marki, które są diabelnie drogie - dzięki temu polski oddział zarabia odpowiednio mniej).

A tekst ustawy możesz z pewnością znaleźć sam i wyciągnąć z niego wnioski (o ile jest udostępniony publicznie).

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.