Dodaj nową odpowiedź

Warszawa: Dyskusja z urzędnikami o losie lokatorów z reprywatyzowanych kamienic

Kraj | Lokatorzy | Tacy są politycy

Poniżej publikujemy zapis wideo dyskusji z warszawskimi urzędnikami o losie lokatorów komunalnych z kamienic reprywatyzowanych, często narażonych na drastyczne podwyżki czynszów, gdyż przestały wobec nich obowiązywać ograniczenia czynszów komunalnych. Dzieje się tak z powodu interpretacji prawnej art. 678 Kodeksu Cywilnego, którą stosują Władze Miasta, by pozbyć się problemu. Dyskusja miała miejsce na Warszawskim Spotkaniu Mieszkaniowym w dniu 19 stycznia 2011 r.

Podczas dyskusji, pan Tomasz Krettek przekonuje, że obecna interpretacja prawna władz miasta, według której lokatorzy z komunalnymi umowami najmu stają się najemcami właścicieli zreprywatyzowanych budynków, jest korzystna dla lokatorów. Straszy też, że mogliby mieć jeszcze mniej praw.

Jednak według Strony Społecznej, władze miasta zastosowały tę interpretację jedynie po to, by pozbyć się problemu lokatorów komunalnych, chociaż z punktu widzenia prawnego, władze nadal są zobowiązane dostarczyć lokal komunalny osobom posiadającym komunalne umowy najmu, nawet jeśli budynek został zreprywatyzowany.

Jak widać na filmie, urzędnicy nie są skłonni do zmiany swojej interpretacji. Jednak na końcu filmu, Dyrektor Biura Polityki Lokalowej, Beata Wrońska-Freudenheim obiecuje, że sprawą zainteresuje Sąd Najwyższy.

Na tym samym spotkaniu mieszkaniowym padło również pytanie, ile mieszkań komunalnych zostało przekazanych w odpowiedzi na wnioski lokatorów z nieruchomości reprywatyzowanych. Okazuje się, że w ciągu roku, przekazano... 90 mieszkań! Warto pamiętać, że według raportów Miasta, w Warszawie objętych reprywatyzacją może być nawet 10 tys. budynków, z których każdy ma przynajmniej kilkadziesiąt mieszkań. Przy obecnym tempie, rozwiązanie kwestii mieszkaniowej zajmie więc władzom parę tysięcy lat.

2011-01-19-173912

Samo uzyskanie informacji o ilości budynków przeznaczonych do reprywatyzacji też nie było łatwe. Dokumenty musiały zostać wykradzione, gdyż urzędnicy nie zgodzili się ich ujawnić. Dopiero po "wycieku" dokumenty zostały już opublikowane na stronach Miasta.

Zobacz też opis warszawskiej reprywatyzacji: Reprywatyzacja po warszawsku.

http://lokatorzy.info.pl/nagranie-dyskusji-z-urzednikami-na-warszawskim-...

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.