Władze Warszawy ukrywają dane o reprywatyzacji kamienic

Kraj | Lokatorzy

Dziś, organizacje lokatorskie ujawniły istnienie raportu władz miasta o reprywatyzacji budynków w warszawskim Śródmieściu. W raporcie umieszczonych jest ok. 1500 adresów nieruchomości ze Śródmieścia, w przypadku których wszczęto postępowanie administracyjne o reprywatyzacji. W rubrykach opisane są: numer działki, stan prawny, informacja o zwrocie lub toczących się postępowaniach przed sądami.

Miasto od dawna twierdzi, że "nie ma takiej listy"; Komitet Obrony Lokatorów wnioskował o taką listę nieraz. Oprócz tego, pytano o istnienie takiej listy na sesji Rady Warszawy - ostatni raz 30 września. Wtedy wiceprezydent Warszawy, Andrzej Jakubiak, powiedział, że nie ma takich list.

Miasto robi wszystko aby utrudniać dostęp do takich informacji, ale niedługo każdy kto chce będzie mógł otrzymać kopię listy przez internet. Miasto celowo nie informuje mieszkańców lokali komunalnych o trwających postępowaniach dotyczących zwrotu kamienic, utrudniając w ten sposób kontrolę społeczną procesu zwracania kamienic. A na to, że proces ten jest pełen nieprawidłowości wskazują dane podawane przez organizacje lokatorskie.

Organizacje lokatorskie domagają się opublikowania informacji o toczących się reprywatyzacjach na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Andrzej Jakubiak, który po raz kolejny kłamał na sesji Rady Miasta, twierdząc, że nie ma takiego raportu, teraz mówi w prasie "Bylibyśmy źle zorganizowani, gdybyśmy takich informacji nie mieli. ... Smutne jest, że ktoś to wyniósł. Można było to załatwić w normalnym trybie. Nikt tego nie zamierzał ukrywać."

Ale dokumenty, które posiada KOL pokazują, że urzędnicy ukrywali te raporty i nie chcieli ich udostępnić ludziom.

Na rozpatrzenie wciąż czeka ok. 10 tys. wniosków o zwrot nieruchomości odebranych na mocy dekretu warszawskiego, których właścicielem jest obecnie miasto.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.