Dodaj nową odpowiedź

Ale skoro uważasz że (nie

Ale skoro uważasz że (nie licząc oczywiście nawiedzonych
z brygad międzynarodowych) ludzie biorący udział w wojnie którzy opowiedzieli się po stronie antyfaszystów byli komunistami,anarchistami
lub inną mutacją i to był główny powód tego że sięgneli po broń:D

Pewne jest to, że gdyby nie propaganda - słowem i czynem - demokracji bezpośredniej, oddolnej samoorganizacji i tym podobnych "anarchistycznych" idei, to ekonomiczno-społeczny "nóż na gardle" sam w sobie nie skłoniłby ludzi do opowiedzenia się po stronie wolnościowego socjalizmu i przeciwstawienia się Franco. Ludzie to nie psy Pawłowa automatycznie reagujące na bodźce z otoczenia, tu trzeba też odpowiedniej dozy idei i zmiany świadomości.

Co się stało z ich rewolucyjnym zapałem ?

Tu masz to częściowo wyjasnione: https://cia.media.pl/anarchisci_w_rzadzie_strzal_w_kolano_anarcho_syndyka...

Ogólnie chodziło o zdradę rewolucji przez anarchistycznych "liderów" z CNT i FAI, którzy poświęcili ideę oddolnej samoorganizacji na rzecz ministerialnych posad w rządzie republikańskim. W rządzie, którego jednym "z pierwszych dekretów (...) była likwidacja lokalnych komitetów rewolucyjnych zdominowanych przez anarchistów. Minister przemysłu, Juan Lopez, wydał dekret, który ograniczał zdobycze kolektywizacji przedsiębiorstw i potwierdzał prawa właścicieli fabryk. Anarcho-syndykalista Joan Porqueras i Fàbregas, który został ministrem gospodarki, apelował do robotników, by powstrzymali się od dalszych wywłaszczeń fabryk"

W efekcie tych i kolejnych działań rządu sprzecznych z duchem rewolucji "[m]asy utraciły entuzjazm i nie miały już o co walczyć. Od początku 1939 r. rozpoczęły się dezercje na masową skalę z armii republikańskiej". A droga do zwycięstwa Franco została utorowana.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.