Dodaj nową odpowiedź
Kanada: Poczta zastosowała lokaut wobec pracowników
Yak, Czw, 2011-06-16 20:03 Świat | Prawa pracownika | Protesty | StrajkPo ponad tygodniowym strajku rotacyjnym w Poczcie Kanadyjskiej, zarząd firmy postanowił zastosować lokaut wobec 50 tys. pracowników. O strajku pisaliśmy już tutaj.
W zeszły weekend, poczta ogłosiła ograniczenie dostarczania listów do trzech dni w tygodniu. W pierwszym dniu obowiązywania nowego grafiku, setki listonoszy zgłosiło się do pracy, domagając się wydania im stosów listów, które zdążyły się nagromadzić. W niektórych miastach, listonosze odmówili opuszczenia magazynów i rozpoczęli okupację. Inni pracownicy demonstrowali przed magazynami. Podczas jednej z akcji, zarząd zabarykadował się w biurze, by ukryć się przed rozwścieczonym tłumem pocztowców. Pracownicy udokumentowali na kamerach wideo liczbę nagromadzonych listów, by udowodnić, że zarząd kłamie twierdząc, że redukcje zatrudnienia są potrzebne, gdyż ludzie już nie wysyłają listów.
W środę pracownicy wychodzący z zakładu pracy zauważyli, że członkowie zarządu zasłaniają okna, żeby nie było widać, że pracują przy maszynach do sortowania poczty. To wzbudziło gniew pracowników, którzy natychmiast zbudowali barykady z metalowych płotów wokół zakładu i zaparkowali ciężarówkę przy bramie – blokując wyjazd.
Kilka godzin później, zarząd zaczynał wysyłać białe kołnierzyki do domów. Jednak pikietujący przywitali ich okrzykami: „nikt nie wchodzi, więc nikt nie wychodzi”. Skoro zarząd nie chciał pozwolić pracownikom przychodzić do pracy, to nikt z zarządu nie będzie mógł opuścić zakładu. Pracownicy wyrazili nadzieję, że zarząd przyniósł ze sobą piżamy. Szefowie mieli dość ponure miny. Policja zachowywała się raczej przychylnie wobec demonstrujących, jednak naciskała na wypuszczenie szefów.
Pracownicy postanowili dać szansę kierownikom. Postanowiono, że jeśli wyrażą żal, że w poprzednich dniach nie uszanowali strajku i sami pracowali za pocztowców, zostaną wypuszczeni do domów. Członkowie zarządu jednak odmówili. W końcu jednak zostali wypuszczeni przy akompaniamencie gwizdów zebranych pracowników.
Wielu pracowników stwierdziło później, że strajk był najwspanialszym wydarzeniem w ich życiu. Pracownicy poczuli jaką siłą dysponują, gdy działają razem.
Za: http://libcom.org/news/locked-out-workers-anger-grows-canada-post-160620...