Dodaj nową odpowiedź

Duch Palikota unosi się nad ruiną koszar pułku huzarów w Łazienkach warszawskich

Kraj | Tacy są politycy

Spółki powiązane z Januszem Palikotem przejęły, a następnie zniszczyły zabytkowy budynek koszarów Pułku Huzarów przy Łazienkach w Warszawie.

Trwa wyburzanie zabytkowego budynku przy Łazienkach Królewskich przy ul. 29 Listopada nr 5. Na razie prace zostały wstrzymane - potwierdza policja. Firmie budowlanej udało się jednak wcześniej zniszczyć niemal wszystko, co z zabytkowych koszar zostało. Jak stwierdziło biuro Konserwatora Zabytków, kierownik budowy, który prowadził rozbiórkę koszar przy ul. 29 Listopada na zlecenie właściciela tego terenu, nie miał odpowiedniego pozwolenia.

Chodzi o ponad stuletni budynek, w którym mieściły się kiedyś koszary dla Pułku Huzarów Grodzieńskich. Jednopiętrowy budynek od dawna stoi i niszczeje. W 2008 roku od Polmosu Lublin budynek odkupiła spółka Parkview Terrace. Nowy właściciel miał zgodnie z pozwoleniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przebudować go na apartamentowiec. Zamiast tego zaczął rozbiórkę. Prace wstrzymała w listopadzie zeszłego roku stołeczna konserwator, a Powiatowy Nadzór Budowlany wydał decyzję, w której uzanł, że zburzenie części ścian to samowola. Deweloper nie dawał jednak za wygraną.

W 2008 r. media donosiły, iż zabytkowy Dom Pułku Huzarów (położony przy Łazienkach) jest w posiadaniu spółki „29 Listopada”, która nabyła go w czasie, gdy Janusz Palikot był jej właścicielem. Firma ta wciąż należy do Polmosu Lublin, a jej prezesem był Zbigniew Borowy – bliski współpracownik Palikota, członek zarządu Polmosu i były członek rady nadzorczej spółki Ozon. Jeszcze niedawno spółka "29 Listopada" chciała przebudować zabytek (co mogłoby nawet dwukrotnie zwiększyć jego wartość rynkową), ale nie zgadzał się na to poprzedni dyrektor Łazienek prof. Marek Kwiatkowski (zaraz potem został odwołany).

Drugim przykładem działalności deweloperskiej Palikota w okolicy Łazienek było udzielenie przez Polmos Lublin pożyczki w wysokości 1,4 mln zł firmie „Parkowa Łazienki”, która postawiła tuż przy słynnym parku nowoczesny apartamentowiec. Odbyło się to – co można sprawdzić chociażby w sprawozdaniach finansowych Polmosu Lublin – w marcu 2004 r., gdy prezesem wódczanego konsorcjum był nie kto inny tylko Palikot.

Później, dyrektorem Łazienek został mianowany Jacek Czeczot-Gawrak, dobry znajomy Janusza Palikota, który zajmował się m.in. projektem bramy wjazdowej do Polmosu Lublin, domu posła Palikota, czy wreszcie projektem butelki wódki „Palikotówki”. W „portfolio” firmy Czeczota-Gawraka znajdujemy także projekt zabudowy rezydencjonalnej wokół Łazienek, m.in. przekształcenia architektonicznego wspominanego już Domu Pułku Huzarów, należącego do Polmosu.

Teren wokół ul. 29 Listopada, choć nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, stanowi gratkę dla inwestorów i stanowił już pole bitwy lokatorów z władzami, które starają się przekształcić okoliczne bloki socjalne w infrastrukturę hotelową.

Na podstawie materiałów GW, GP, TVN-Warszawa

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.