Warszawa: Lokatorzy okupują ZGN Śródmieście
Aktualizacja 28 stycznia: W poniedziałek mieszkańcy 29 listopada udali się na kolejną rozmowę z Dyrektor ZGN Śródmieście Panią Mazur. Zastali drzwi zamknięte na klucz. Wściekli interesanci, którzy tego dnia przyszli załatwić swoje sprawy, byli obsługiwani przez lufcik w oknie, przez który głodujący tydzień temu mieszkańcy mogli porozumiewać się z dziennikarzami.
Mieszkańcom 29 listopada chodziło o to, żeby Pani Dyrektor wytłumaczyła, dlaczego odcina gaz w ich budynkach na stałe nie czekając na uprawomocnienie się decyzji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Inne urzędy miasta w tym dniu zostały również postawione w stan oblężenia w oczekiwaniu najazdu lokatorów.
W dniu dzisiejszym (28 stycznia) członkowie Komitetu Obrony Lokatorów z 29 Listopada byli obecni na sesji Rady Miasta, gdzie domagali się umieszczenia punktu dotyczącego sytuacji lokatorów na kolejnej sesji rady. M.in. chodziło o punkt Uchwały Rady Miasta, który uniemożliwia zamianę lokali osobom wynajmującym lokale socjalne. Radni obiecali zgłosić temat do porządku obrad kolejnej sesji, która odbędzie się w połowie lutego.
Aktualizacja 26 stycznia: Dziś w godzinach popołudniowych został odłączony gaz w budynkach przy ul. 29 Listopada. O godz. 16 miało miejsce spotkanie lokatorów z wiceburmistrzem dzielnicy Śródmieście na temat zamiany lokali. Na spotkaniu wyszło na jaw, że miasto nie ma żadnej propozycji dla mieszkańców lokali socjalnych, nawet tych, którzy regularnie płacą czynsz. Wyszło też na jaw, że władze nie mają żadnych konkretnych propozycji dotyczących dopłat za użytkowanie prądu i odsyłają do Pomocy Społecznej, która nie ma na ten cel pieniędzy.
Film o negocjacjach lokatorów.
Na filmie pokazane są piątkowe obietnice radnych i postawa wiceburmistrza dzielnicy Śródmieście na spotkaniu w poniedziałek. Radni są bezradni i odsyłają do burmistrza, a burmistrz też jest bezradny i odsyła do Rady Warszawy.
Można odnieść wrażenie, że negocjacje miały na celu tylko i wyłącznie uspokojenie i podzielenie mieszkańców, bez oferowania jakichkolwiek rozwiązań większości z nich.
Aktualizacja 23 stycznia: Wczorajsze rokowania mieszkańców bloków przy ul. 29 listopada w budynku ZGN z udziałem radnych i posłów, pod przewodnictwem Komisji Ładu Przestrzennego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej przyniosły niejednoznaczny rezultat. Z jednej strony pokazano opinię Powiatowego Inspektoratu Budowlanego nakazującą natychmiastowe odłączenie gazu, a z drugiej komisja obiecała doprowadzić do ekspertyzy przez Instytut Techniki Budowlanej dotyczący możliwości remontu istniejącej instalacji gazowej i w razie gdyby opinia okazała się korzystna, instalacja zostanie wyremontowana.
Lokatorom obiecano ułatwienia przy uzyskiwaniu lokali zamiennych (jednak dotyczy to tylko mniejszej części lokatorów, która miała tytuły prawne do swoich lokali), oraz dopłaty do rachunków za prąd w związku z tym, że zwiększy się zużycie prądu po odłączeniu gazu. Mają być też przyspieszone prace nad zmodernizowaniem instalacji elektrycznej.
W poniedziałek, w Centrum Konsultacji Społecznych mają się odbyć negocjacje z wiceburmistrzem Majewskim na temat uzyskiwania lokali zamiennych przez mieszkańców. Lokatorzy postanowili do tego czasu zawiesić prowadzony przez siebie strajk głodowy.
Aktualizacja 20 stycznia: Urzędnicy wciąż nie mają żadnych konkretnych propozycji dla lokatorów. Dziś rano kolejna osoba zasłabła. Wezwano karetkę. Jednak kobieta postanowiła na własną odpowiedzialność kontynuować głodówkę. W piątek w siedzibie ZGN mają się odbyć negocjacje z udziałem przedstawicieli Rady Miasta. Dzisiejszy reportaż TVN Warszawa.
Aktualizacja 19 stycznia: Około godz. 17 pod budynkiem zgromadziła się duża lokatorów z transparentami. Jedną z głodujących osób odwiozła karetka. ZGN nikogo nie wpuszcza i odciął głodującym dostęp do toalety. Przywrócono go dopiero po interwencji policji i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Głodujący mieszkańcy okupują siedzibę ZGN razem ze swoimi rodzinami. W budynku są dzieci i osoby starsze. Do protestujących przyjechali wiceburmistrz Jerzy Majewski, ale rozmowy nie przyniosły rezultatu. Lokatorzy zamierzają prowadzić strajk głodowy do momentu odwołania decyzji o odłączeniu gazu. Protestujący lokatorzy z ul. 29 listopada przystąpili do stowarzyszenia Komitet Obrony Lokatorów.
Lokatorzy z ul.29 listopada od rana okupują administrację ZGN. Protest dotyczy planowanego przez Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami odcięcia gazu mieszkańcom trzech budynków przy ul. 29 Listopada. Kilkadziesiąt osób jest obecnie w budynku i część z nich zamierza tam przenocować. Kilka ogłosiło strajk głodowy. Administracja, pomimo opinii gazowni, chce odłączyć gaz 20 lutego. Prokuratura bada sprawę.
Materiał z okupacji wyemitowała stacja TVN Warszawa: http://www.tvnwarszawa.pl/-1,1638902,0,,gloduja__bo_chca_gazu,wiadomosc....