Dodaj nową odpowiedź

Warszawa: Marsz w obronie pszczół

Kraj | Gospodarka | Protesty

W Warszawie odbył się marsz w obronie pszczół. Marsz pszczelarzy miał na celu zwrócenie uwagi na fakt wymierania pszczół co spowodowane jest opryskami i uprzemysłowieniem rolnictwa.

Zwracali uwagę na fakt, że największym zagrożeniem dla hodowanych przez nich owadów są monokulturowe, niszczące bioróżnorodność i pryskane chemią uprawy roślin GMO, które z tego powodu powinny być według nich zabronione.

Pszczelarze od 10 lat próbują walczyć o swobody dla swojej profesji. Przepisy wprowadzane przez rząd są korzystne nie dla nich samych, ale dla kapitału ponieważ najwięcej zyskują firmy pośredniczące w handlu produktami pszczelimi.

W ciągu ostatnich 20 lat zmniejszyła się liczba pni pszczelich. Jest ich 800 tys. O 1,5 mln za mało.

Do protestu przyłączyli się polscy przeciwnicy GMO. Produkty korporacji Monsanto, która oprócz GMO sprzedaje również popularny w Polsce środek chwastobójczy Roundap są głównym zagrożeniem dla polskiego rolnictwa. Monsanto nie tylko próbuje zrobić z niego brudny interes, ale de facto niszczy je już teraz. Pszczoła jest jedynym owadem będącym w stanie zapylić rośliny rolnicze czyli 80% upraw w Polsce.

Pszczelarze zbierają podpisy pod petycją o następujących postulatach:

POSTULATY PSZCZELARZY

1. Wnosimy o lepsze wykorzystanie środków w ramach Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa poprzez uwzględnienie postulatów polskich pszczelarzy:

- pomoc i wsparcie dla nowych pszczelarzy na założenie pasieki (odkłady, matki, sprzęt) – zmiana zasad KPWP. Obecnie obowiązuje ograniczenie pomocy uzależnione od liczby posiadanych rodzin pszczelich,

- umożliwienie dokonania zwrotu kosztów utrzymania, rozbudowy i prowa-dzenia pasieki w części dotyczącej zakupu uli i węzy pszczelej (profilaktyka),

- zmianę KPWP w celu dopasowania go do potrzeb polskiego pszczelarstwa, uwzględniając zasadę realnej współpracy wynikającą z art. 5 F Rozporządzenia Rady (WE) nr 797/2004 z dnia 26 kwietnia 2004 roku, który stanowi, że: programy pszczelarskie są sporządzane w ścisłej współpracy z przed-stawicielami wszystkich organizacji pszczelarskich, a nie tylko z zarządem Polskiego Związku Pszczelarskiego.

2. Wnosimy o wygospodarowanie środków finansowych dla instytucji mogących opracować i wdrożyć nowe, skuteczne lecznicze produkty weterynaryjne, zwalczające patogeny pszczół oraz nową strategię leczenia pszczół.

3. Wnosimy o zapobiegawcze zawieszenie stosowania środków ochrony roślin na bazie substancji aktywnych z grupy neonikotynoidów.

4. Wnosimy o priorytetowe potraktowanie zagadnienia ochrony pszczół i innych owadów zapylających w związku z prowadzonymi na wielką skalę akcjami chemicznego i biologicznego zwalczania chwastów i szkodników w całym ekosystemie Polski.

5. Wnosimy o stworzenie bazy danych rodzin pszczelich przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i podległe mu służby jako podstawy do wiarygodnego podziału środków przeznaczonych na wsparcie pszczelarstwa w Polsce.

6. Wnosimy o wygospodarowanie dodatkowych środków finansowych z budżetu państwa w celu opracowania metod wyceny usług zapylania przez pszczoły upraw i ekosystemów w Polsce.

7. Wnosimy o wprowadzenie jednolitego systemu dopłat do utrzymania pasiek w przeliczeniu na rodziny pszczele oraz wdrożenie systemu wsparcia pszczelarstwa na podstawie metody wyceny usług związanych z zapylaniem przez pszczoły upraw i ekosystemów w Polsce.

8. Wnosimy o wprowadzenie całkowitego zakazu upraw organizmów gene-tycznie modyfikowanych (GMO) na terenie Polski z powodu trudnych do przewidzenia i nieodwracalnych konsekwencji dla rolnictwa i środowiska naturalnego.

9. Wnosimy o zajęcie stanowiska resortu rolnictwa w sprawie regulacji krajowego rynku miodu w kontekście uwarunkowań UE dotyczących zanieczyszczeń GMO. Brak stanowiska resortu w przedmiotowej sprawie spowoduje zalanie naszego rynku miodem importowanym, a tym samym wyeliminuje średnio i drobnotowarowe pasieki z infrastruktury gospodarczej Polski.

10. Wnosimy o umożliwienie produkcji i sprzedaży miodów pitnych dla małych pasiek, jako dodatkowego źródła dochodu – zmiana Ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina z dnia 12 maja 2011 r. (Dz. U. z 2011 nr 120. Poz. 690).

11. Wnosimy o umożliwienie i uzyskanie dofinansowania na założenie pasieki, stanowiącej działy specjalne produkcji rolnej przy zwolnieniu z wymogu posiadania ziemi – zmiana zasad udzielania pomocy przez ARiMR.

12. Wnosimy o unormowanie zasady wykorzystania cukru spożywczego jako paszy dla pszczół.

Fotografia: Szczym. Więcej: http://www.flickr.com/photos/szczym/sets/72157629226460964/with/68388092...

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.