Jak z polskiego rolnictwa chcą zrobić brudny interes

Ekologia/Prawa zwierząt | Publicystyka

Żywność genetycznie modyfikowana od dawna wzbudza wiele kontrowersji. Korporacje zajmujące się dystrybucją takiej żywności przez lata ukrywały prawdę o jej wpływie na środowisko.

Przez lata nawet naukowcy twierdzili, że GMO jest w porządku, że warzywa genetycznie modyfikowane mają więcej witamin, wzmacniają odporność, są wytrzymałe nawet w trudnych warunkach klimatycznych. Mówili nawet, że za ich pomocą uda się zwalczyć głód. Nigdy nie zapomnę propagandowego filmu pokazującego, że nawet Amisze w USA, żyjący bez prądu, uprawiają rośliny genetycznie modyfikowane, a tępi Europejczycy widzą dziurę w całym.

W końcu nakazano wykonanie pierwszego niezależnego badania nad genetycznie modyfikowaną żywnością, musiało upłynąć dużo czasu pod znakiem intensywnej kampanii na rzecz ujawnienia raportu. Treści w nim zawarte były szokujące, choć nie wystarczająco szokujące, aby rząd Platformy Obywatelskiej sprzeciwił się legalizacji GMO w Polsce.

Kukurydza produkowana przez Monsanto uszkadza wątrobę, nerki oraz powoduje zaburzenia hormonalne. Jest to kukurydza dostępna prawie na całym świecie. Jedzą ją Amerykanie i Europejczycy. Hoduje się ją, ponieważ jest odporna na chwasty i pasożyty, dlatego też przynosi korporacji ogromny zysk.

Śmiesznym jest fakt, że rząd, który chce chronić „życie poczęte” i nie legalizuje aborcji, dopuszcza w Polsce hodowanie żywności powodującej uszkodzenia płodów. Producenci GMO przekonywali, że toksyna pełniąca rolę pestycydów dodawana do roślin genetycznie modyfikowanych ulega rozkładowi w jelitach. Po przebadaniu kobiet w ciąży okazało się, że w większości przypadków toksyna znajduje się nie tylko we krwi matek, ale także krwi płodów. Nie wiadomo, czy Monsanto jest świadome skutków, jakie wywołuje ta substancja, jednak według lekarzy z Sherbrooke Hospital Centre należy, ze względu na potencjalną szkodliwość toksyny oraz kruchość płodu,gruntownie ją zbadać. Dalej, toksyna ta może powodować alergie, a nawet nowotwory. Donald Tusk powiedział, że jako człowiek jest przeciwko GMO. Ta wypowiedź jak nic pokazuje, że polityk w momencie osiągnięcia wysokiego stołka bardzo często może przestać być człowiekiem.

Dużo za uszami ma koalicjant, czyli PSL. To ugrupowanie, które uważa się za partię rolników, a poparło ustawę, która niszczy rolnictwo. Każdy polski rolnik może być narażony na sytuację, w której znalazł się Percy Schmeiser i inni kanadyjscy rolnicy. Rzepak uprawiany przez tego człowieka został skażony nasionami genetycznie modyfikowanymi. Schmeiser wcale nie chciał hodować rzepaku genetycznie modyfikowanego i mimo, iż nie on był odpowiedzialny za skażenie jego pola, korporacja Monsanto oskarżyła go o nielegalne wykorzystywanie swojego patentu. Percy Schmeiser usłyszał od sędziego, że nieważne jest, w jaki sposób pole zostało zanieczyszczone. Wszystkie plony wedle prawa mają stać się własnością korporacji.

Ciekawie wygląda umowa jaką rolnik hodujący taką żywność zawiera z Monsanto:

  1. Rolnik nigdy nie może używać swoich własnych nasion.
  2. Zawsze musi kupować nasiona od Monsanto.
  3. Musi kupować chemikalia wyłącznie od Monsanto.
  4. Jeśli w jakiś w sposób złamie tę umowę i zostanie ukarany grzywną przez Monsanto, musi podpisać poufne oświadczenie, że nie będzie o tym rozmawiał z mediami ani z sąsiadami.

Gen rośliny genetycznie modyfikowanej jest zawsze genem dominującym. Stąd wprowadzony do ekosystemu zawsze będzie wypierał inne gatunki. W dalszej perspektywie rolnictwo konwencjonalne i ekologiczne upadnie, a żywność genetycznie modyfikowana będzie jedynym możliwym wyborem. Wszystko to razem jest niczym innym jak budową wielkiego biznesu, który ma przejąć rolnictwo na całym świecie. Nic dziwnego, że polski rząd przyjął tę ustawę bez konsultacji społecznej. W końcu 70% Polaków nie chce GMO, podobnie jak nie chciało tarczy antyrakietowej. Ważniejszy jest przecież kapitał.

Polecam filmy:

1) Food Inc.: http://www.youtube.com/watch?v=ZAJ7V6ZnWsI
2) Świat według MONSANTO: http://www.youtube.com/watch?v=ePhDyDbbO-M

Gen dominujący Monsanto

Jeśli rzeczywiście transgen jest dominujący, to oznacza to tylko tyle, że będzie się ujawniał w fenotypie rośliny. Niekoniecznie ten fenotyp, a więc i sam gen musi się "zawsze" rozprzestrzeniać. Zmodyfikowana odmiana będzie skutecznie konkurowała w środowisku z innymi odmianami, jeśli będzie lepiej od nich przystosowana do KONKRETNYCH warunków, w jakich się znalazła. Przykładem niech będzie kolor oczu, dominujący jest brązowy, a przecież mamy całkiem sporo niebieskich wokół :) Dalej, gen może zostać wyeliminowany poprzez losowe procesy zachodzące w genomie rośliny, choćby i sam crossing-over w trakcie mejozy może go wyciąć z komórki rozrodczej rośliny i nie przejdzie on do potomstwa. Dodatkowo należy pamiętać o spontanicznych i tych mniej spontanicznych ;) mutacjach w genomie, które mogą gen wyłączyć albo choćby osłabić jego transkrypcję. Koncerny nie muszą zawierać specjalnych, spiskowych umów z rolnikami, rolnik poprzez samą naturę uprawianych (a nie hodowanych ;) roślin, będzie musiał zgłosić się na kolanach do Monsanto po nasiona, bo te wytworzone przez jego własny genetycznie zmodyfikowany plon, po którymś pokoleniu nie będą takiej jakości, jak kupione. Dodatkowo te same koncerny produkują środki ochrony roślin. Mają więc w dłoni dubeltówkę wymierzoną w nasze skronie.
I to jest przerażające - jeśli w jakimś kraju wybuchnie ekonomiczne niezadowolenie z dyktatury korporacji, odetną żywność dla całej populacji np. Hitler czy Stalin mogliby Monsanto pozazdrościć totalnej kontroli! Większa groźba tkwi w genie dominującym Monsanto i innych koncernów, który pleni się po tkankach kapitalistycznej struktury społecznej jak rak.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.