Dodaj nową odpowiedź

Moskwa: Akcja solidarnościowa pod Ambasadą Ukrainy

Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

21 maja w Moskwie pod Ambasadą Ukrainy odbyła się akcja solidarnościowa z ukraińskimi kobietami. Na Ukrainie zrobiło się głośno o projekcie ustawy zakazującej całkowicie aborcji oraz o projekcie zmian w Kodeksie Pracy, dzięki którym łatwiej będzie zwalniać z pracy samotne matki. Więcej tutaj.

W Moskwie w akcji wzięły udział m.in. członkinie grupy anarcho-feministycznej, feministki, członkowie organizacji Avtonomnoje Diejstvie. Policjanci, ochraniający ambasadę, dokładnie sprawdzali dokumenty uczestników pikiety i przeszkadzali w rozdawaniu ulotek. Do protestujących wyszedł pracownik ambasady i przepisał ich żądania. Przechodnie pozytywnie reagowali na hasła przeciwko zamykaniu porodówek i przeciwko ułatwieniom w zwalnianiu samotnych matek z pracy.

Temat aborcji wywołał bardziej zróżnicowane reakcje, jednak uczestnikom akcji najczęściej udawało się wyjaśnić sens zachowania prawa do aborcji (prawa do wyboru). Wprowadzenie zakazu przerywania ciąży wydaje się cyniczne na tle celowego zmniejszania pomocy socjalnej dla rodziców oraz ogólnej ignorancji części społeczeństwa w kwestii antykoncepcji. Najważniejsze jednak jest to, że kobieta, niezależna i pełnowartościowa jednostka, powinna mieć prawo do decydowania o swoim ciele.

W Rosji pojawiają się podobne problemy. W 2011 roku Duma Państwowa przyjęła poprawki do ustawy o ochronie zdrowia, w których wprowadzono tak zwane „dni ciszy” (od 2-7 dni w zależności od zaawansowania ciąży) dla kobiet, które chcą dokonać aborcji. W planach zwolenników ograniczenia prawa do aborcji było także wprowadzenie obowiązku przeprowadzania USG płodu oraz wymóg zgody męża na aborcję (jeżeli kobieta jest zamężna). Minister Zdrowia Federacji Rosyjskiej zmniejszył spis warunków uzasadniających dokonanie aborcji w zaawansowanej ciąży. Usunął z tego spisu brak pracy i mieszkania, śmierć męża, wielodzietność itd. Obecnie jedyny warunek uzasadniający aborcję w późniejszym stadium ciąży to gwałt.

Dodatkowo od stycznia 2013 r. zaczęło się masowe zamykanie porodówek na obszarach wiejskich w Rosji.

Qlx

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.