Kapitaliści: Chcemy zagonić do pracy dzieci, a kobiety w ciąży i chorych zwalniać

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców chce m.in. skrócić urlopy, wyrzucić z kodeksu pracy ochronę kobiet w ciąży i ułatwić pracę dzieciom.

W rozesłanym wczoraj przez ZPP komunikacie zawarto 12 punktów zmian do kodeksu pracy. Wszystkie mają na celu uelastycznienie stosunków pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Zdaniem związku urlop należy z 26 dni rocznie skrócić do 15. Ewentualnie więcej dni wolnych pracownik będzie mógł zagwarantować sobie w umowie o pracę. Związek postuluje również, by dzieciom umożliwić pracę już od 15. roku życia.

Zdaniem pracodawców w kodeksie nie powinno być zawartych żadnych uprawnień związanych z urodzeniem dziecka. Firmy powinny mieć możliwość zwolnienie chorego pracownika w dowolnym momencie, a kwestia samego wymówienia nie powinna wymagać uzasadnienia. Okres wypowiedzenia powinien zdaniem ZPP mieć maksymalnie 2 tygodnie.

Kapitaliści straszą, że jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione - bezrobocie wzrośnie do 25, a może nawet 50 proc.

Milwaukee: Kolejna ofiara śmiertelna policji

Świat | Represje

Derek Williams został w lipcu śmiertelnie pobity przez policjantów, którzy podejrzewali go o rozbój. Policja publicznie podała wiadomość, iż zgon nastąpił w wyniku problemów zdrowotnych. Milwaukee Journal opublikował nagranie pokazujące śmierć Williamsa.

Reakcja policji jest uwieczniona na taśmie. Zatrzymany był bity i poniewierany co daje podstawy do oskarżenia policjantów o morderstwo.

Nagranie jest dość drastyczne jednak rodzina zamordowanego chce by było ono znane na całym świecie. Walka trwa!

Poznań: Pikieta informacyjna w obronie zwolnionego pracownika Roche

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych oraz złośliwości rzeczy martwych, 10 października 2012 członkowie Związku Syndykalistów Polski zorganizowali w Poznaniu pikietę solidarnościową ze zwolnionym pracownikiem Roche pod poznańskim biurem firmy. Wychodzącym z pracy pracownikom rozdano ulotki informujące o sprawie oraz o kwestiach zmuszania pracowników do fikcyjnego samozatrudnienia i problemach z tym związanych.

Niektórzy pracownicy chętnie brali ulotki, ale niektórzy twierdzili, że "problem ich nie dotyczy", na co pikietujący odpowiadali "jeszcze nie". Udział w pikiecie wzięli aktywiści IP, ZSP oraz osoby niezrzeszone.

Jeśli chcesz wyrazić swoje poparcie, skorzystaj z formularza na stronie: http://roche.zsp.net.pl/protest/email/
Więcej o sprawie: http://roche.zsp.net.pl/

Ulotka

Warszawa: Akcja ZSP-Warszawa w obronie muzeów

Kraj | Kultura | Protesty

Wieczorem 6 października, ZSP sekcja Warszawa przeprowadziła akcję informacyjną na temat sytuacji muzeów Warszawy, którym grozi zamknięcie z powodu cięć budżetowych. Pikieta odbyła się w pobliżu Muzeum Techniki – jednej z instytucji, które mogą być zamknięte.

Oprócz muzeów eliminowane są inne obiekty kulturalne takie jak kina, teatry, biblioteki szkolne i przedszkolne. Setki osób może z tego powodu stracić pracę. Dzień później odbyło się otwarte spotkanie na którym przedyskutowano szczegóły dalszych działań.

Międzynarodowe akcje solidarnościowe przeciw umowom śmieciowym w Roche

Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

W dniu 10 października, Międzynarodowe Stowarzyszenie Pracowników zorganizowało dzień akcji przeciwko korporacji Roche, w związku z rozpoczynającym się procesem o uznanie stosunku pracy jednego ze zwolnionych pracowników firmy. Pracownik walczy o uznanie go za pracownika zatrudnionego na stałej umowie, wraz z przysługującym mu okresem wypowiedzenia, ubezpieczeniem i płatnym urlopem. Wyrok w tej sprawie może mieć znaczenie dla wielu innych pracowników, którzy podobnie jak on byli zmuszeni do pracy na warunkach fikcyjnego samozatrudnienia.

Pomimo odroczenia rozprawy ze względu na chorobę sędziego, pod sądem na ul. Marszałkowskiej w Warszawie odbyła się pikieta solidarnościowa, w której obok działaczy Związku Syndykalistów Polski pojawili się również działacze Komitety Obrony Lokatorów i innych organizacji lokatorskich. W krótkich i dosadnych słowach przedstawiono przechodniom sprawę umów śmieciowych i trudności jakie napotyka zwykły człowiek dochodząc swoich praw w sądzie przeciw wielkim korporacjom.

Kraków: Protest przeciwko bezprawnej eksmisji Kawiarni Naukowej

Kraj | Miejsca | Represje

Dziś (10 października) o 19:00 na ul. Jakuba 29 odbędzie się protest przeciw nielegalnej eksmisji, połączony z koncertem zespołów Translola, Gust, Emma Goldman i Kandahar.

Dziś między 10:00 a 13:00 komornik w asyście policji eksmitował krakowską Kawiarnię Naukową i skonfiskował jej mienie. Eksmisji dokonano za długi, które powstały poprzez samowolne naliczania karnego czynszu przez Zarząd Budynków Komunalnych. ZBK twierdzi, że długi lokalu wobec miasta wynoszą 167 tysięcy złotych (lwia część z tego to karne odsetki). Nikt z ZBK nie poinformował prowadzących kawiarnię o naliczeniu kary - "Pierwszy raz słyszę o tak horrendalnej kwocie zadłużenia. Według nas nasze długi wynoszą ok. 9 tys. zł. Nigdy nie dostaliśmy decyzji o podwójnym czynszu. Cały czas przychodziły do nas faktury na starą kwotę" - mówi Marzena Smolna, jedna z osób prowadzących Kawiarnię.

Shell przegrał sprawę w sądzie w Amsterdamie

Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Shell przegrał sprawę w sądzie w Amsterdamie, w której próbował aktywistom zabronić pokojowych akcji, w których mówili o planach koncernu, dotyczących niezwykle niebezpiecznych wierceń w Arktyce. Sędzia jednoznacznie stanął w obronie wolności słowa i demokracji.

Jak mówi jeden z aktywistów: - Takimi wiadomościami uwielbiamy się dzielić. Nie można nas zakneblować, nie zrobi tego nawet ogromny koncern naftowy. Jest nas ponad dwa miliony osób! Dołącz do nas i namawiaj znajomych: http://uratujarktyke.pl/

Sąd utrzymał wyrok na Pussy Riot; jednej zawiesił karę

Świat | Kultura | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty | Represje

Moskiewski Sąd Miejski w środę utrzymał w mocy wyrok na trzy członkinie grupy Pussy Riot, skazane w pierwszej instancji na dwa lata łagru za wykonanie antyputinowskiego utworu w prawosławnej świątyni. Jednej ze skazanych zawiesił wykonanie kary na dwa lata.

Wykonanie kary sąd zawiesił w wypadku 29-letniej Jekatieriny Samucewicz i ze skutkiem natychmiastowym uchylił wobec niej areszt jako środek zapobiegawczy. Artystka spędziła za kratkami 178 dni.

W stosunku do 22-letniej Nadieżdy Tołokonnikowej i 24-letniej Marii Alochiny sąd podtrzymał dotychczasowy wyrok w całości.

Sejm chce zaostrzyć ustawę antyaborcyjną? Ustawa liberalizująca odrzucona, a zaostrzająca do dalszych prac

Kraj | Klerykalizm | Prawa kobiet/Feminizm

Posłowie opowiedzieli się za dalszymi pracami nad projektem ustawy zaostrzającym przepisy dotyczące aborcji. Sejm odrzucił natomiast projekt liberalizujący przepisy regulujące dopuszczalność przerywania ciąży. Za skierowaniem do dalszych prac ustawy zaostrzającej ustawodawstwo antyaborcyjne opowiedziało się aż 40 posłów PO i reszta ugrupowań na prawo od PO. Natomiast za ustawą liberalizującą opowiedziały się cztery posłanki PO oraz ugrupowania na lewo od PO.

Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wprowadza zakaz przerywania ciąży w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Tymczasem w myśl odrzuconej propozycji liberalizacji ustawy, decyzja o przerwaniu ciąży miała należeć wyłącznie do kobiety. W pierwszym trymestrze ciąży kobieta miałaby prawo do aborcji bez ograniczeń. Powyżej 12. tygodnia ciąży zabieg można byłoby przeprowadzić, jeżeli ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego.

Grecja: Ateny oblężone

Świat | Protesty

Siedem tysięcy policjantów w cywilu i setki tajniaków zostały ściągnięte do Aten z całego kraju żeby zamknąć centrum stolicy i postawić stalowy płot wokół budynku parlamentu. Na dachach budynków rządowych zostali rozmieszczeni snajperzy; komandosi czekają w gotowości, helikoptery patrolują niebo nad Atenami. Organizacje związkowe GSEE i ADEDY wezwały do trzygodzinnego opuszczenia stanowisk pracy w rejonie stolicy. Wszystko to z powodu siedmiogodzinnej wizyty Angeli Merkel.

Komenda główna policji w Atenach ogłosiła zakaz wszelkich demonstracji i zgromadzeń w centrum Aten w dniu 9 października w godzinach 9:00-22:00. Jedynie operatorzy państwowej telewizji będą mogli filmować wizytę Merkel w gabinecie premiera i prezydenta. Przed budynkiem, w którym znajduje się biuro Samarasa zostały ustawione armatki wodne. Policja w Atenach dokonuje prewencyjnych zatrzymań ludzi w centrum miasta. Janine Louloudi na twitterze donosi, że na wszystkich rogach ulic prowadzących na plac Syntagma stoją grupy 15-20 policjantów.

Wielka Brytania: Personel Amnesty International strajkuje

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Pracownicy Amnesty zrzeszeni w związku Unite zamierzają strajkować w środę przeciwko planowanym zwolnieniom i cięciom kosztów. Planowane są cięcia rzędu 2,5 miliona funtów. Oszczędności mają zostać przetransferowane do centrali i wykorzytane do międzynarodowej ekspansji.

W zeszłym miesiącu, ponad połowa pracowników brytyjskiego oddziału Amnesty International strajkowała. Kierownictwo zapowiedziało, że nie zamierza się ugiąć i będzie nadal realizować plan cięć.

Wrocław: Nacjonaliści i neonaziści zaatakowali Centrum Reanimacji Kultury i synagogę

Kraj | Miejsca | Rasizm/Nacjonalizm

W sobotę, 6 października, około godz. 16.00, znajdujące się aktualnie w stanie remontu Centrum Reanimacji Kultury zostało zaatakowane przez grupę około 20. osób ubranych w kominiarki.

Zamaskowani sprawcy byli uczestnikami zakończonego niecałą godzinę wcześniej Marszu Kominiarek organizowanego przez nacjonalistyczne środowisko partii Narodowe Odrodzenie Polski. Marsz ten najpierw bezskutecznie próbował zakłócić odbywający się w tym samym czasie Marsz Równości.

Po zakończonym marszu „kominiarkowi” uczestnicy, podjudzani agresywnymi hasłami rozbiegli się po mieście, chcąc dać upust swojej agresji. Za cel obrane zostało aktualnie nieczynne i znajdujące się w stanie remontu Centrum Reanimacji Kultury przy ulicy Jagiellończyka.

Warszawa: Zablokowana eksmisja na bruk rodziny z 4-letnią córką

Kraj | Lokatorzy

Działacze lokatorscy zablokowali dziś kolejną eksmisję na bruk. Komornik Aleksander Pardus na polecenie burmistrza Dzielnicy Warszawa Praga Południe chciał eksmitować do noclegowni młode małżeństwo wraz z 4-letnią córką Sandrą z mieszkania na ul. Nasielskiej. Determinacji komornika nie zmienił fakt, że wskazana noclegownia wydała na piśmie oświadczenie, że nie przyjmuje pod swój dach osób małoletnich. Miała to być zatem eksmisja na bruk.

Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej złożyła w tej sprawie skargę do sądu, jednak przewodnicząca I wydziału cywilnego na Pradze Południe odmówiła, argumentując: "i sąd miałby zrezygnować z procedury tylko dlatego, że jakieś dziecko ma się znaleźć w noclegowni?".

Komornik oświadczył, że wszystko będzie zależało od tego, "co się okaże w dniu czynności, co zastanie na miejscu". Komornik jednak nie zjawił się wcale, prawdopodobnie mając świadomość obecności blokady, oraz w wyniku licznych skarg do Izby Komorniczej na jego działania. Niedoszła eksmitowana pojechała do kancelarii komornika, by uzyskać pisemną decyzję o odstąpieniu od eksmisji na czas nieokreślony.

RPA: 12 tysięcy strajkujących górników zwolnionych

Świat | Prawa pracownika | Strajk

W zeszłym tygodniu rozpoczęło się oficjalne śledztwo w sprawie śmierci 44 górników podczas strajku w kopalni platyny w Marikanie. W piątek jeden z liderów związkowych został zamordowany przez policję. Kolejna osoba została zamordowana w sobotę. Człowiek który został zamordowany w sobotę zginął w ataku na prywatny dom wieczorem. Najprawdopodobniej chciano zamordować jego kuzyna, który jest przedstawicielem związku.

Strajki, protesty i represje policyjne trwają od sierpnia w Marikanie. Wczoraj Anglo American Platinum, największy na świecie producent metali szlachetnych, poinformował o zwolnieniu 12.000 strajkujących pracowników.

Zwolnieni pracownicy domagają się przywrócenia do pracy. Planują oni także założyć sprawę przeciw policji za morderstwo kolegów.

Uganda: Solidarność w obronie pracownicy. Częściowa wygrana

Świat | Prawa pracownika

Solidarność ludzka pokazuje jak władza się ugina. Dzisiaj stanąłem w obronie muzułmańskiej kobiety pracownika kasjerki restauracji Ponnus znajdującej się w bogatej dzielnicy Muyenga w stolicy Ugandy, Kampali. Menadżer Hindus nie chciał zapłacić za jej prace. Włączyłem się do sytuacji stając w obronie poszkodowanej interweniując (powoli reszta pracowników dołączyła się).

Interwencja solidarnościowa poskutkowała i Menedżer zapłacił 70 tysięcy ugandyjskich szylingów (28 dolarów). Kiedy menadżer uciekł do swojego samochodu i odjechał okazało się ze ma jeszcze 80 tysięcy szylingów do spłacenia za prace. Poszkodowana pracowała jako kasjerka od 2 miesięcy,jak sama wspomina, dostając 150 tysięcy szylingów za pierwszy miesiąc. Zrezygnowała z pracy po tym jak Menadżer nie chciał zapłacić za kolejny miesiąc. Dziś przyszła do miejsca pracy walczyć o swoje należne wynagrodzenie. Kiedy menadżer podnosił rękę próbując użyć siły wobec kobiety nie oszczędzając wulgarnego języka i pogardy natychmiast zareagowałem z pracownikami/pracownicami.