Rozpoczyna się proces o uznanie stosunku pracy przeciw korporacji Roche

Kraj | Dyskryminacja | Prawa pracownika

W dniu 10 października o godz. 9:00 w Sądzie Rejonowym w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 82, odbędzie się precedensowa sprawa o uznanie stosunku pracy pracownika IT zatrudnionego na zasadzie fikcyjnego samozatrudnienia przez giganta branży farmaceutycznej, firmę Roche. O godz. 8:30 odbędzie się przed sądem pikieta wspierająca pracownika, podczas której będzie można dowiedzieć się więcej o sprawie.

Stosowanie fikcyjnego samozatrudnienia jest próbą obejścia zarówno Prawa Pracy, jak i Ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. W ten sposób, pracodawca może całkowicie zrzec się odpowiedzialności za zatrudnianych pracowników, pozbawiając ich okresu wypowiedzenia, płatnych urlopów, zwolnień chorobowych i nie płacąc za nich składek emerytalnych i rentowych. Ponieważ pracownicy na fikcyjnym samozatrudnieniu wykonują takie same zadania jak pracownicy etatowi zatrudnieni w tej samej firmie, takie traktowanie pracowników stanowi ich dyskryminację.

Firma Roche zatrudniła do swojej obrony wyspecjalizowaną kancelarię Raczkowski i Wspólnicy, potwierdzając tym samym rangę sprawy. Prawnicy firmy stwierdzili, iż firma Roche nie wyznaczała rzekomo godzin pracy zatrudnionemu, oraz nie mogła kontrolować kiedy brał on dni wolne od pracy. Przeczy temu obszerna dokumentacja godzin pracy zatwierdzonych przez przełożonych w firmie Roche, oraz materiał dowodowy w postaci korespondencji mailowej określającej obowiązki i zgodę na dni wolne.

Warszawa: Firma ochroniarska Juventus terroryzuje kasjerów

Kraj | Represje | Zwolnienia

"Płakała przez telefon, krzyczała, że jest napad" - relacjonuje właścicielka jednego ze sklepów znajdujących się na Dworcu Centralnym. Pracownica sklepu chcąca ochronić swoje miejsce pracy i źródło dochodu okupowała swój sklep. W nocy przyszło pięciu mężczyzn w kominiarkach. Pracownica zgłosiła na policję napad.

Okazało się, że napastnikami byli ochroniarze, którzy wywiercili zamki i wynieśli pracownicę. Włamali się o 3 w nocy do wszystkich sklepów. Policja która przybyła na miejsce pomogła ochroniarzom w przejęciu i wywiezieniu towarów. Jeden z mężczyzn (nie wiadomo czy pracownik czy właściciel sklepu) został zabrany przez pogotowie ratunkowe z połamanymi żebrami i urazem czaszki. Nie wiadomo dlaczego został zabrany na oddział psychiatryczny.

Wszystko działo się bez nakazów prawnych.

Chiny: Pracownicy Foxconn strajkują coraz częściej

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Tysiące pracowników Foxconna w Chinach zastrajkowało przeciw nowym warunkom pracy przy produkcji iPhone'a 5. Protest miał miejsce w piątek w fabryce w Zhengzhou. Pracownicy protestowali przeciwko drastycznemu podwyższeniu norm jakości bez zapewnienia odpowiedniego szkolenia, oraz zmuszaniu ich do pracy podczas święta. Inspektorzy jakości zostali wielokrotnie pobici przez poddanych nadmiernemu stresowi pracowników produkcji.

Zdaniem China Labor Watch, winę za sytuację ponosi też firma Apple, która wprowadziła nowe normy dokładności co do 0,02 mm i bardziej restrykcyjne normy dotyczące zadrapań na obudowie. Kilka tygodniu temu, Foxconn zamknął fabrykę w Taiyuan, gdzie doszło do zamieszek z udziałem ok. 2 tys. pracowników.

Reaktory jądrowe w Europie nie stosują się do norm bezpieczeństwa

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Zgodnie z wynikami stress testów którym poddano 145 reaktorów atomowych poddanych kontroli (w UE plus Ukraina i Szwajcaria) w 54 reaktorach nie są stosowane obowiązujące normy kalkulacji ryzyka trzęsienia ziemi, a w przypadku 62 reaktorów - ryzyka powodzi. Kalkulacja ryzyka powinna opierać się na okresie 10 tys. lat, a nie na stosowanych czasami krótszych okresach.

Ponadto nie wszystkie elektrownie są zadowalająco wyposażone w przyrządy do pomiaru aktywności sejsmicznej, braki wykryto w 121 reaktorach. Wskazano też, że obudowy 32 reaktorów nie mają zaopatrzonych w filtry zaworów umożliwiających w razie awarii bezpieczną dekompresję wnętrza. W przypadku 81 rektorów sprzęt do walki z poważnymi wypadkami nie był odpowiednio zabezpieczony, a w 24 reaktorach zabrakło rezerwowego pomieszczenia kontrolnego.

Prezydent podpisał ustawę zaostrzającą prawo o zgromadzeniach

Kraj | Represje | Tacy są politycy

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę nowelizującą Prawo o zgromadzeniach - podała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Nowela umożliwia m.in. zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

Ustawa mówi o przepisach karnych wprowadzających kary grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego oraz uczestnika zgromadzenia, który nie podporządkowuje się poleceniom przewodniczącego.

Przygotowana przez prezydenta nowelizacja wprowadza zakaz posiadania przez uczestników zgromadzenia wyrobów pirotechnicznych lub innych niebezpiecznych materiałów lub narzędzi. Zakłada też możliwość zakazania organizowania dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeżeli nie jest możliwe ich oddzielenie lub odbycie w taki sposób, aby ich przebieg nie zagrażał życiu, zdrowiu albo mieniu.

Starcia studentów z policją w Turynie

Świat | Protesty | Represje

W dniu dzisiejszym odbyły się w całych Włoszech demonstracje studenckie przeciwko rządowym cięciom w nakładach na szkolnictwo. Do najpoważniejszych starć doszło w Turynie gdzie policja użyła pałek by rozpędzić pokojową demonstrację.

W Palermo studenci w ramach protestu spalili swoje karty wyborcze, a w Rzymie na placu Weneckim postawiono olbrzymią karykaturę premiera Włoch Montiego przedstawionego jako wampira.

Poniżej filmy z zajść.

Grunty wykupywane przez spekulantów mogłyby wyżywić miliard ludzi

Świat | Gospodarka | Ubóstwo

Międzynarodowi inwestorzy i producenci biopaliw w ostatniej dekadzie nabyli na całym świecie grunty, które mogłyby wykarmić prawie miliard ludzi - wynika z raportu Oxfam, międzynarodowej organizacji humanitarnej, która zajmuje się walką z głodem.

Przeanalizowała ona kilka tysięcy transakcji dotyczących nabytych gruntów, których łączna powierzchnia ośmiokrotnie przewyższa terytorium Wielkiej Brytanii. Okazało się, że zostały one porzucone przez spekulantów, a w najlepszym razie są wykorzystywane do produkcji biopaliw do pojazdów poruszających się po amerykańskich i europejskich drogach.

Ponad 60 proc. inwestycji zagranicznych przedsiębiorców w nieruchomości rolne w latach 2000-2010 miało miejsce w krajach rozwijających się z poważnymi problemami głodu. Jednak dwie trzecie z tych inwestorów eksportuje całą produkcję do swoich krajów. Prawie 60 proc. kupionej ziemi przeznaczyli na hodowlę roślin do produkcji biopaliw - czytamy w raporcie Oxfam.

Organizacja apeluje do Banku Światowego o powstrzymanie plagi zagranicznych inwestorów, którzy zajmują grunty rolne mogące być wykorzystane do produkcji żywności.

Turcja: Demonstracje antywojenne

Świat | Militaryzm | Protesty

W Turcji trwają antywojenne protesty. 4 października w Ankarze odbył się protest przeciwko wydaniu pozwolenia na przeprowadzenie operacji zbrojnej na syryjskim terytorium przez parlament. Policja użyła gazu łzawiącego, gazu pieprzowego oraz pałek podczas rozpędzania protestujących.

Turecki parlament wczoraj zebrał się na nadzwyczajnym posiedzeniu, na którym formalnie zezwolił na prowadzenie operacji militarnych na terytorium Syrii.

Po ogłoszeniu decyzji w Stambule odbyła się demonstracja antywojenna. ( Wideo) Dziś i podczas weekendu mają odbyć się kolejne demonstracje w całej Turcji.

USA: Policja stłumiła demonstrację pracowników sieci Walmart

Świat | Prawa pracownika | Represje | Strajk

Około 650 osób protestowało w poniedziałek przed centrum dystrybucyjnym należącym do sieci supermarketów Walmart w Elwood w stanie Illinois. Pracownicy podwykonawcy Walmarta - firmy Roadlink - strajkują od połowy września, domagając się poprawy niebezpiecznych warunków pracy i zakończenia dyskryminacji płacowej. Pracownicy muszą pracować nawet do 16 godzin na dobę, muszą dźwigać ciężkie opakowania, częste są wypadki oraz represje i dyskryminacja wobec kobiet i osób, które domagają się lepszego traktowania.

Policja aresztowała 17 osób, zakuwając pracowników kajdanki. Na miejscu obecna była też jednostka służąca do ogłuszania, LRAD. Wszystko dlatego, że pokojowy protest został uznany za "nielegalne zgromadzenie".

Wenezuela: Pojutrze odbędą się wybory prezydenckie

Świat | Rasizm/Nacjonalizm | Wybory

Chavez przez wiele lat był bezkonkurencyjny. Tym razem istnieje realna szansa, że może przegrać wybory prezydenckie. Wiele sondaży wskazuje na identyczne poparcie dla obydwu kandydatów. Henrique Capriles Radonski, chadek nazywany jest wrogiem ludu i agentem imperializmu i syjonizmu.

Władze Wenezueli sięgają po broń jaką jest antysemityzm do rozprawienia się z konkurencją. Przez wiele lat Chavez postrzegany był jako jedyna alternatywa wobec neoliberalizmu. Dziś wiele się zmienia. Coraz więcej wenezuelskiego proletariatu postrzega chavistów jako kolejną burżuazję bogacącą się na ich pracy.

Wielu łudzi się, że alternatywą dla Chaveza jest Radonski. Warto obserwować co będzie się działo w tym kraju.

Na zdjęciu wymowna grafika włoskich faszystów z Fuorza Nouva dobitnie pokazująca czym jest władza Chaveza i kim są jego zwolennicy.

Wybory odbywają się 7 października.

Przeciwnicy gazu łupkowego są podsłuchiwani. Rząd wie i nie reaguje

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Koncerny inwestujące w gaz łupkowy w Polsce inwigilują społeczności lokalne, które obawiają się wpływu wydobycia surowca na środowisko. Dziennik Gazeta Prawna ma raport jednej z takich firm. Trafił on do wiceminister spraw zagranicznych, która po dodaniu swojego stanowiska przesłała go do szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz szefa ABW i wiceministra spraw wewnętrznych nadzorującego policję.

Fragment rządowy podpisany jest przez podsekretarz stanu Beatę Stelmach. „MSZ otrzymało od jednego z koncernów energetycznych, prowadzących poszukiwania gazu ze skał łupkowych, kopię zapisu z przebiegu dyskusji stowarzyszeń »antyłupkowych«, (...) treść załączonej informacji wskazuje na znaczną radykalizację stanowisk organizacji pozarządowych w odniesieniu do gazu z łupków” – napisała Stelmach.

Rosja: Mieszkańcy walczą o odbudowę muzeum Kropotkina

Świat

Mieszkańcy Dmitrowa w regionie moskiewskim walczą o pomoc w odbudowie Muzeum Kropotkina. W 1991 r., w 150 rocznicę urodzin Kropotkina, lokalny samorząd postanowił odnowić budynek, w którym Kropotkin mieszkał od 1918 do 1921 r. i urządzić tam muzeum. Od tego czasu, w budynku odbyły się dwie międzynarodowe konferencje z udziałem Rosyjskiej Akademii Nauk.

W 2002 r., pomimo budżetu przyznanego na odnowienie budynku, o mało nie doszło do jego całkowitego zburzenia. Rozpoczęto odbudowę zniszczonej części budynku, jednak nie została ona dokończona. Sprawą zaginionych pieniędzy na odbudowę zajęła się prokuratura, jednak bezskutecznie. Były też próby podpalenia.

Pod koniec 2012 r. minie 170 rocznica urodzin Piotra Kropotkina. Jednak nadal osoby szukające muzeum tego wielkiego naukowca i anarchisty otrzymują jedynie informacje o jego planowanej odbudowie w bliżej nieokreślonym czasie.

Praga: Zmarł Jakub Polák

Świat | Ruch anarchistyczny

Jakub PolákW dniu 25 września w Pradze w wieku 60 lat zmarł weteran czeskiego ruchu anarchistycznego Jakub Polák. Był on inicjatorem wielu działań anarchistycznych i wieloletnim redaktorem gazety A-Kontra. Polák występował też często w obronie społeczności romskiej.

Jakub działał w podziemiu w już czasach ustroju stalinowskiego. Fundacja Karty 77 uhonorowała go w 2001 r. za walkę przeciw obojętności na rasowo motywowane morderstwa dokonywane przez skrajną prawicę na terenie Czech. W latach 90'tych był zaangażowany w ruch skłoterski i wspierał skłotersów z Milady. Brał także udział w wielu akcjach antyfaszystowskich.

Indonezja: Strajk przeciwko umowom śmieciowym

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Ponad dwa miliony robotników z indonezyjskich fabryk zorganizowało w środę jednodniowy strajk. Pracownicy sprzeciwiają się zatrudnieniu na kontrakty, które nie zapewniają im żadnych świadczeń.

Strajkujący maszerowali ulicami przemysłowego miasta Bekasi na obrzeżach Dżakarty, machając transparentami z napisem: "Pracownicy, łączce się! Nie dajmy się pokonać!". Do robotników fabryk dołączyli także pracownicy z 80 firm przemysłowych.

Indonezyjczycy chcą zwiększenia minimalnego wynagrodzenia, ubezpieczenia zdrowotnego i socjalnego dla wszystkich pracowników oraz zmiany polityki rządu, która obecnie pozwala przedsiębiorcom na zatrudnianie pracowników bez żadnych świadczeń.

Córka Jolanty Brzeskiej musi zapłacić za długi matki

Kraj | Lokatorzy

Magda Brzeska musi zapłacić ponad 40 tys. zł za bezumowne korzystanie z mieszkania, w którym żyła jej najprawdopodobniej zamordowana przez kamieniczników matka - Jolanta Brzeska. Sąd nie uwierzył, że od 10 lat mieszka w Legionowie.

Chodzi o lokal w kamienicy przy ul. Nabielaka na Sielcach. Przez niemal całe swoje życie mieszkała w nim Jolanta Brzeska. Kilka lat temu budynek wrócił do spadkobierców, później przejął go Marek Mossakowski, znany ze złodziejskiego procederu "odzyskiwania" nieruchomości zabranych właścicielom po wojnie. I zapisał na swoją matkę. I to właśnie ona, Barbara Z. pozwała córkę Jolanty Brzeskiej o zapłatę ponad 50 tys. za "bezumowne korzystanie z lokalu". Teraz lokal po Jolancie Brzeskiej jest sprzedawany za prawie milion złotych.

Tymczasem Magda Brzeska nie mieszka przy Nabielaka od 2002 roku. Sąd jednak uznał, że kluczowa była kwestia zameldowania. Córka Jolanty Brzeskiej, mimo że mieszkała w Legionowie, była bowiem zameldowana na Mokotowie.