Francja: Policja zaleca rozjeżdżanie nielegalnych imigrantów

Świat | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Imigranci próbujący przedostać się samochodem ciężarowym z Francji do Wielkiej Brytanii są od kilku tygodni w Wielkiej Brytanii naprawdę gorącym tematem. Wszystko za sprawą samych kierowców ciężarówek i właścicieli firm transportowych, którzy postanowili nagłośnić temat w internecie, przyciągając uwagę polityków oraz mediów. I tak na brytyjskim serwisie LBC pojawiły się ostatnio szokujące doniesienia dotyczące francuskiej policji.

Kierowca ciężarówki imieniem Blair powiedział w wywiadzie, że francuska policja zaleca rozjeżdżanie imigrantów! Wszystko dotyczy osób, które wyskakują na drogę tuż przed rozpędzoną ciężarówką, żądając od kierowcy zatrzymania, aby mogli oni zająć miejsce we wnętrzu naczepy lub pod podwoziem. I właśnie w przypadku takich spotkań francuska policja miała doradzać kierowcom nie hamowanie, a właśnie uderzanie w blokujące drogę osoby. Trzeba tutaj bowiem zaznaczyć, że często imigranci są tak zdesperowani, że do końca będą stali na torze jazdy rozpędzonej ciężarówki.

Międzynarodowy Tydzień Solidarności z uwięzionymi anarchistami

Świat | Represje

W dniach 23-30 sierpnia odbył się Międzynarodowy Tydzień Solidarności z uwięzionymi anarchistami. Dzień 23 sierpnia został wybrany ze względu na fakt, iż w tym dniu w 1927 r. wykonano wyrok kary śmierci na Sacco i Vanzetti. Później, zostali uznani za nieprawidłowo skazanych i pośmiertnie rehabilitowani. W różnych krajach świata aktywiści anarchistyczni organizowali akcje solidarności. W Rumunii, aktywiści zorganizowali warsztaty, podczas których ludzie pisali listy do więźniów. W Serbii, wywieszono banner solidarnościowy na ulicy. W Stanach organizowano pokaz filmów o więźniach politycznych, oraz benefit. Także organizowano akcje pisania listów w różnych miastach. W Holandii zorganizowano podobne akcje, w tym koncert polskiej muzyki antyfaszystowskiej. W Hadze miał miejsce także protest pod bułgarską ambasadą, w sprawie uwolnienia Jocka Palfreemana (choć nie jest anarchistą, ale o nim też wspomniano). W Rosji odbyły się różne akcje, w tym protest w Irkucku. W Wielkiej Brytanii uformowała się nowa grupa wsparcia więźniów Czarnego Krzyża.

Nie ma informacji o wszystkich akcjach w jednym miejscu, ale wiadomo, że różne akcje miały miejsce m.in. w Hiszpanii, Francji i Grecji. Aktywiści antywięzienni chcą, aby jakiś dzień lub dni solidarności odbywały się co roku w tym samym czasie.

USA: Represje podczas strajku pracowników fastfoodów

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje

W 150 amerykańskich miastach odbyły się protesty pracowników fastfoodów, którzy domagali się wyższych płac oraz prawa do tworzenia związków zawodowych. Jest to największy protest pracowniczy w USA od dwóch lat. Policja aresztowała ponad 400 osób, pod pretekstem zakłócania ruchu drogowego.

Strajk rozpoczął się przedwczoraj. Głównym postulatem protestujących jest zwiększenie pensji minimalnej do 15 dolarów za godzinę. Pracownicy fastfoodów zarabiają obecnie około 7,5 dolara za godzinę co ledwo starcza im na utrzymanie.

Model biznesowy fastfoodów oparty jest na maksymalnej rentowności, co oznacza, że lobby pracodawców będzie się sprzeciwiać postulatom podwyżek płac z pełną stanowczością.

Kolumbia: Zabójstwo liderki związku zawodowego

Świat | Prawa pracownika | Represje

W piątek o 15:00 czasu miejscowego nieznani sprawcy zastrzelili Edith Santos, liderkę Związku Zawodowego Pracowników Sektora Naftowego USO.

Ministerstwo Pracy zwróciło się do prokuratury z prośbą o zbadanie zbrodni i podjęcia wszelkich niezbędnych działań w celu "ustalenia faktów."

Według programu Programu Rozwoju Narodów Zjednoczonych (UNDP), ponad 2800 związkowców straciło w Kolumbii życie w latach 1984-2011.

Jest to jeden z krajów o najwyższej liczbie takich zabójstw.

Rosja: Wiec antywojenny w Petersburgu

Świat | Protesty

Około 200 osób wzięło udział przedwczoraj w wiecu antywojennym na Champ de Mars w Petersburgu. Akcja pod hasłem "Pokój teraz!" została zorganizowana, aby wezwać do zawieszenia broni na Ukrainie.

Uczestnicy rajdu wezwali do przerwania działań we wschodniej części kraju Kijów oraz reżimy separatystyczne Ługańsk i Donieck, a także aktywnie wspierający separatystów reżim na Kremlu.

Nie pojawiły się flagi ani symbole Ukrainy ani republik separatystycznych.

Protestujący sprzeciwili się również nacjonalizmowi i szowinizmowi po stronie ukraińskiej i rosyjskiej. Uczestnicy protestu, w większości lewicowcy i liberałowie przynieśli transparenty m.in. o treści "Nie dla wojny" i "Putin przekroczył linię".

Strajk pracowników Festiwalu Filmowego w Wenecji

Świat | Prawa pracownika

Około 2 tys. pracowników Festiwalu Filmowego w Wenecji zastrajkowali w dniu otwarcia 71-ego Festiwalu Filmowego 27 sierpnia. Pracownicy podeszli do budynku w którym odbywał się festiwal podczas wyjścia gwiazd na czerwony dywan. Zostali zatrzymani przez kordon policji.

Strajkujący domagali się powrotu do poprzednich płac. Poinformowali, że w tym roku otrzymali niższe wynagrodzenie niż rok wcześniej mimo, iż wykonali taką samą pracę. "Chyba jesteśmy ważniejsi niż czerwony dywan" - powiedział przewodniczący protestu - Alessio Boat.

Niemcy: Protest przeciw brutalności policji i kryminalizacji ruchów anty-eksmisyjnych

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

Tysiące osób wyszło na ulice Hamburga w proteście przeciwko brutalności policji i kryminalizacji ruchów społecznych sprzeciwiających się gentryfikacji.

Protest wywołany był brutalną eksmisją budynku w Altona 3 dni wcześniej, gdzie aktywiści próbowali stworzyć centrum społeczne. Podczas demonstracji doszło do ataku agresywnych policjantów i podpalania kontenerów ze śmieciami.

Zajęto również jeden z budynków celem przekształcenia go w centrum informacyjne dla uchodźców. Policjanci aresztowali 7 osób, które go okupowały.

Nagonkę na ruch skłoterski rozpętał kilka dni wcześniej "Bild" nazywając ich "brutalami" i nawołując do umieszczenia ich w więzieniach oraz większego wsparcia dla policji.

Zmowa pracodawców w Krzemowej Dolinie

Świat | Prawa pracownika

Największe firmy z Krzemowej Doliny walczą z kompromitującym je pozwem zbiorowym obecnych i byłych pracowników, którzy twierdzą, że zawiązano przeciwko nim spisek pracodawców. Sprawa przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości ciągnie się od jakiegoś czasu, a w kwietniu bieżącego roku firmy Apple, Adobe, Google i Intel zgodziły się wypłacić 325 milionów dolarów w zamian za ugodę w sprawie oskarżenia o działanie na szkodę pracowników. Wygląda na to, że ci ostatni mają spore szanse na uzyskanie większej sumy pieniędzy, bo kolejne zeznania i dowody w sprawie rzucają na spisek coraz więcej światła.

Prowadząca sprawę sędzia Lucy Koh w ubiegłym tygodniu praktycznie wyrzuciła propozycję ugody do kosza na śmieci argumentując całkowite jej odrzucenie tym, że sprawa jest mocna, a pracownikom należy się więcej. Oskarżyciele twierdzą, że wymienione firmy manipulowały procesami rekrutacji pracowników, konkretnie inżynierów i innych, wysokowykwalifikowanych kandydatów tak, aby ci nie mieli szans otrzymania lepszych warunków pracy (w tym pensji) u innych, największych pracodawców w tzw. Krzemowej Dolinie.

Krym: W Jałcie dojdzie do konferencji europejskich neofaszystów

Świat | Rasizm/Nacjonalizm | Tacy są politycy

W Jałcie będzie mieć miejsce spotkanie neofaszystów z Jobbika, Forzy Nouvy, Brytyjskiej Partii Narodowej, a także środowisk Mateusza Piskorskiego oraz Falangi. W spotkaniu wezmą też udział liderzy "separatystów" oraz Siergiej Głaziew - doradca Putina. Razem powołają Antyfaszystowskie Forum Federacji Rosyjskiej.

Mateusz Piskorski znany jest jako jedyny polski poseł na sejm, który dał sfotografować się ze swastyką oraz jako czołowy agent Kremla. Będzie na Krymie nie po raz pierwszy. Ostatnio odwiedził go w towarzystwie elity europejskich neofaszystów jako "niezależny obserwator" referendum w sprawie oderwania od Ukrainy.

Z kolei działacze Falangi odwiedzili "separatystów" w Donbasie. Poniżej pełen skład "antyfaszystowskiej" delegacji na konferencję jałtańską: Mateusz Piskorski (Samoobrona), Bartosz Bekier (Falanga), Frank Creyelman (Vlaams Belang, Belgia), Luc Michel (Parti Communautaire National-Européen, Belgia), Pavel Chernev (Ataka, Bułgaria), Angel Djambazki ( Bulgarsko Natsionalno Dvizhenie, Bułgaria), Erkki Johan Bäckman (Finlandia), Márton Gyöngyösi (Jobbik, Węgry), Giovanni Maria Camillacci ( Lega Nord, Włochy), Roberto Fiore ( Forza Nuova, Włochy), Konrad Rękas (Samooborona, Konserwatyzm.pl, Polska), Nick Griffin (Brytyjska Partia Narodowa).

Oraz ciekawy film z Piskorskim z jego wycieczki na referendum na Krymie.

Egipt: Więźniowie polityczni podnieśli strajk głodowy

Świat | Represje | Strajk

Więźniowie polityczni Egiptu, których ostatnimi czasy stale przybywa rozpoczęli strajk głodowy.

Większość rozpoczęła strajk 20 sierpnia. Są to osoby skazane za udział w masowych protestach społecznych podczas rewolucji oraz przed jej wybuchem.

Najwyższe wyroki jakie otrzymali to wyrok 15 lat dla Alaa Abdel-Fattaha oraz 25 lat dla sióstr Hind i Rashy Mounir, za udział w proteście przeciwko masakrze 1000 cywili.

Szwecja: Policja zaatakowała protest antynazistowski

Świat | Antyfaszyzm | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Wczoraj w Malmo miała miejsce blokada marszu Partii Szwedów. Jest to ugrupowanie neonazistowskie, o którym głośno było w mediach masowych z powodu obecności jego członków w Batalionie Azowa biorącym udział w wojnie na Ukrainie.

W marcu tego roku, działacze Partii Szwedów dokonali w Malmo napadu z użyciem noża na lokalnego kibica i działacza queerowo-feministycznego. (link 1) (link 2) To wydarzenie było jednym z powodów zorganizowania blokady zaatakowanej przez policję na koniach.

Neonaziści w liczbie kilkudziesięciu mieli rozpocząć swój marsz z placu Limhamn. Na przeciwko siebie mieli 2000 antyfaszystów, których policja starała się zepchnąć z trasy marszu.

Chile: Masowy protest studentów

Świat | Protesty | Represje | Tacy są politycy

Około 80 000 chilijskich studentów i ich sympatyków protestowało przeciwko prezydenckiemu projektowi reformy edukacji 21 sierpnia.

Protestujący domagali się poprawienia jakości kształcenia i zlikwidowania opłat za studia na każdym poziomie. Postulaty wsparli również nauczyciele.

Zażądali też większej partycypacji i rozmów w kwestii zmian obawiając się "negocjacji za zamkniętymi drzwiami".

Chilijska centrolewicowa prezydent obiecała poprawić jakość szkolnictwa, które ulega stagnacji od czasów Pinocheta i uchodzi za przyjazne bogatym, a nieprzyjazne biednym.

22 sierpnia studenci zajęli ministerstwo edukacji. Doszło do ulicznych starć z policją.

Madryt: Policja zdemolowała centrum społeczne La Traba

Świat | Miejsca | Represje

Wczoraj doszło do napadu policji na jeden z najaktywniejszych i najbardziej znanych skłotów w Madrycie - La Traba.

Centrum społeczne o którym mowa działa od 7 lat i znane jest z aktywizmu i udziału w walkach na rzecz sprawiedliwości społecznej oraz kampanii solidarnościowych. Była to eksmisja połączona z niszczeniem mienia.

Kilka tygodni temu policja została powstrzymana za sprawą setek aktywistów.

Konferencje anarchosyndykalistyczne w Hong Kongu i Tajwanie

Świat | Ruch anarchistyczny

W pierwszych dwóch tygodniach sierpnia, Międzynarodowe Stowarzyszenie Pracowników wraz z różnymi organizacjami lokalnymi, zorganizowało serię prezentacji i dyskusji o anarchosyndykalizmie. W prezentacjach brało udział siedem sekcji MSP z trzech kontynentów. Spotkania i prezentacje trwały 10 dni, głównie w Hong Kongu oraz na Tajwanie.

Przedstawiono zasady anarchosyndykalizmu, historię i zasady funkcjonowania Międzynarodówki oraz działania poszczególnych sekcji. Wykłady były wzbogacone dużą liczbą przykładów udanych akcji bezpośrednich, filmów, zdjęć, itp… Na spotkaniach także lokalni aktywiści wymieniali doświadczenia z działaczami innych organizacji i delegatów MSP.

Szczególnie ciekawe były informacje o organizacji pracowników imigrantów w Hongkongu oraz o problemach z rewitalizacją różnych dzielnic miasta.

Senator PO chwali się swoimi zasługami

Kraj | Dyskryminacja | Tacy są politycy

Znany senator Platformy Obywatelskiej (wcześniej PiS) Jan Libicki chwali się swoim ostatnim sukcesem, a mianowicie odrzuceniem za jego wnioskiem projektu ustawy gwarantującej najbiedniejszym emerytom i rencistom powyżej 75 roku życia otrzymywanie leków refundowanych bezpłatnie.

We wpisie blogowym w którym komentuje sprawę nazwał ten projekt "demagogiczno-socjalistyczno-populistycznym". Ten sam polityk zasłynął również ubolewaniem, iż rodzice dzieci niepełnosprawnych protestujący pod sejmem w sprawie zasiłków pielęgniarskich nie rozumieją, iż on również musi opłacać asystenta do pchania swojego wózka inwalidzkiego, a opłaca go ze swojej pensji oraz twierdzeniem, że homoseksualizm jest "wynaturzeniem".

Pensja minimalna w Polsce wynosi obecnie 1 680 zł brutto. Wielu emerytów otrzymuje miesięcznie kwotę poniżej tysiąca złotych. Natomiast minimalne uposażenie posła i senatora wynosi prawie 10 000 złotych. Utrzymanie senatu kosztuje polskie społeczeństwo 180 milionów złotych rocznie.