Segregacja w wyniku prywatyzacji stołówek szkolnych

Kraj | Dyskryminacja | Edukacja/Prawa dziecka | Ubóstwo

W polickich szkołach od początku września serwowane są dwa rodzaje obiadów, których dostarcza dwóch odrębnych podwykonawców. W efekcie obraz ze stołówki wygląda tak: biedniejsze dzieci jedzą z plastikowych naczyń; te, których rodziców stać, by płacić za posiłki - z ceramicznych. Dzieci stają też w odrębnych kolejkach. - Szukamy rozwiązania - deklaruje Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zmiana zasad dożywiania uczniów w Policach, to pokłosie rozstrzygniętego przez Ośrodek Pomocy Społecznej przetargu na dożywianie dzieci z biednych rodzin.

Wygrała go firma cateringowa, która zaproponowała najniższą cenę (według wytycznych ustawy). I to ona serwuje teraz obiady uczniom, którzy są pod opieką OPS-u. Dzieci dostają plastikowe talerze i sztućce. Stoją również w innej kolejce, niż koledzy, których rodzice za obiady płacą.

Uczniowie, których rodziców stać na opłacanie posiłków w szkolnej stołówce jedzą tak, jak wcześniej. Posiłki przygotowują przedsiębiorcy dzierżawiący szkolne stołówki i są one wydawane na ceramicznej zastawie.

Kościół cenzuruje billboardy

Kraj | Klerykalizm

"Nie zabijam. Nie kradnę. Nie wierzę" - billboardy o takiej treści miały stanąć w Lublinie, aby pokazać, że w społeczeństwie są też ateiści i agnostycy. Okazało się jednak, że w tak dużym mieście nie ma agencji, która zgodziłaby się przygotować akcję - informuje "Kurier Lubelski".

Dziennik powołuje się Dorotę Wójcik, prezes Fundacji Wolność od Religii. - Mimo wcześniejszych ustaleń, lubelska firma Modart Outdoor zrezygnowała z powieszenia naszych billboardów. Powiedziano nam nieoficjalnie, że agencja nie chce psuć sobie relacji z Kościołem. Kilka innych agencji też powiedziało nam "nie" - mówi "Kurierowi Lubelskiemu" Wójcik.

To Lublin miał być pierwszym miastem, gdzie na ulicach można by było zobaczyć billboardy pokazujące, że społeczeństwo tworzą także niewierzący.

Portugalia: Strajk w rafineriach ropy

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W dwóch portugalskich rafineriach ropy naftowej w Sines i Matosinhos rozpoczął się w poniedziałek nad ranem strajk. Jak poinformował Armando Farias ze związku zawodowego pracowników przemysłu Fiequimetal, przed południem w proteście uczestniczyło ponad 90 proc. załogi obu zakładów rafineryjnych.

Przewidujemy, że ten zaplanowany na trzy dni protest w rafineriach może stać się jednym z największych strajków w historii Portugalii. Jego organizacja okazała się nieunikniona w sytuacji dalszego ograniczania przez rząd Passosa Coelho praw pracowniczych. Naszym celem jest obrona praw załogi" - powiedział Farias.

Strajkujący w Sines i Matosinhos domagają się odstąpienia rządu od zapowiedzianej przez premiera podwyżki składki opłacanej przez pracowników na ubezpieczenia społeczne w portugalskich firmach o 7 proc. z obecnego poziomu 11 proc. Uczestnicy strajku żądają również 1-procentowego wzrostu wynagrodzeń dla pracowników spółki Galp Energia. To niewielki wydatek dla firmy, która w pierwszym półroczu miała prawie 200 mln euro zysku.

W sobotę przeciwko zapowiedzianemu przez rząd wzrostowi pracowniczej składki na ubezpieczenia społeczne protestowano na terenie całej Portugalii. Szacuje się, że w zorganizowanych w 40 miastach tego kraju manifestacjach wzięło udział łącznie ok. 800 tys. osób.

Polski atom przyspiesza

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Tacy są politycy

PGE Energia Jądrowa, zaprezentowała nową strategię budowy pierwszej w naszym kraju "atomówki" - pisze polskatimes.pl. Pierwszy blok jądrowy zacznie działać najpóźniej w 2024 r. Nowa strategia budowy zakłada zintegrowanie poszukiwań firm, które będą współpracować przy inwestycji. Odbędzie się tylko jeden przetarg - zapowiada Aleksander Grad, prezes PGE Energia Jądrowa.

Za strajkiem edukacyjnym!

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Rusza kampania promująca strajki edukacyjne.

Od 17 września, cześć pracowników szkół i uniwersytetów w Madrycie rozpoczyna bezterminowy strajk przeciw cięciom w budżecie edukacyjnym. W wielu krajach studenci i pracownicy edukacji protestują przeciw komercjalizacji edukacji, zamykaniu szkół i likwidowaniu miejsc pracy. Nauczyciele z Chicago strajkują od już od tygodnia, na Słowacji odbył się jednodniowy strajk generalny... Ludzie mają już dość, nawet w krajach gdzie rzadko zdarzają się strajki. Zdesperowani nauczyciele wyszli na ulice. Cóż więc dzieje się w Polsce?

Władze już zamknęły w tym roku kilkaset szkół. Niektórzy nauczyciele stracili pracę, czy otrzymali nowe, gorsze warunki zatrudnienia. W całym sektorze edukacji mamy do czynienia z postępującą prekaryzacją części pracowników, którzy coraz częściej pracują na umowach śmieciowych. A studenci nie mają wcale łatwo, wielu musi opłacać koszt studiów w części lub w całości, a po ukończonych studiach wcale nie może liczyć na gwarancję dobrej pracy.

Już dawno czas by zorganizować się i zbudować mocny ruch protestu w Polsce.

Portugalia: Masowe protesty i starcia z policją

Świat | Protesty

15 września kilkaset tys. osób protestowało przeciwko cięciom i polityce rządu. Dzisiaj trwają protesty. Bierze w nich udział już ok. 1 mln osób z ponad 40 miast kraju.

W Lizbonie policja starła się z demonstrantami. Policja atakowała grupę protestujących, która obrzucała budynek przedstawicielstwa Międzynarodowego Funduszu Walutowego butelkami i pomidorami. Kolejne starcia miały miejsce pod parlamentem. Tam demonstranci obrzucili policjantów petardami i granatami dymnymi.

1 października jest zaplanowana inna wielka manifestacja, nazwana "Dzień Gniewu". Związki zawodowe także nie wykluczają zorganizowania strajku generalnego.

USA: Okupacja centrum dystrybucji nasion GMO należących do Monsanto

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

W dniu 12 września, aktywiści związani z grupą o nazwie Genetic Crimes Unit zablokowali dostęp do zakładu dystrybucji nasion w Oxnard w Kalifornii, należącego do firmy Monsanto. Dystrybucja nasion modyfikowanych genetycznie została zablokowana na cały dzień.

Wszystkie trzy wjazdy dla transportu zostały zablokowane, m.in. za pomocą samochodu, na dachu którego zamontowano wielką „rybo-kukurydzę”. Podczas happeningu użyto też repliki celi więziennej z siedzącym w niej prezesem Monsanto, Hugh Grantem. Aktywiści byli ubrani w stroje ochronne przeciw zagrożeniom chemicznym. Gdy minęło ponad pięć godzin, wezwano straż pożarną, a 9 aktywistów zostało aresztowanych i oskarżonych o „wejście na teren prywatny”.

Międzynarodowy Dzień Solidarności z Kierowcami Dominos Pizza

15 września miał miejsce międzynarodowy dzień solidarności z kierowcami Dominos Pizza zrzeszonymi w związku GTWA (część Federacji Anarchosyndykalistycznej, ASF-IWA).

Dzień można uznać za udany ponieważ akcje odbyły się w co najmniej 35 miastach w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Holandia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Rosja, Norwegia, Brazylia i Australia.

W Polsce Dominos ma swoje restauracje tylko w Warszawie, więc oczywiście tam też miała miejsce akcja. Aktywiści ze Związku Syndykalistów Polski powiesili bannery nad restauracją na al. Jerozolimskich, co przyciągnęło uwagę wielu przechodniów. Rozdano ulotki o walce pracowników zrzeszonych w GTWA, którzy walczą o przywrócenie swoich dawnych stawek godzinowych, które zostały obniżone o 19%. Ulotki wspominały również o sytuacji pracowników gastronomii w Polsce.

Warszawa: Likwidacja Ośrodka Pomocy Społecznej na Śródmieściu

Kraj | Tacy są politycy | Ubóstwo

W związku z decyzją podjętą przez polityków z Rady Warszawy, w ramach uchwały likwidującej Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy, dotychczas realizowane zadania pomocowe dla mieszkańców od stycznia 2013 roku obsługiwać będzie zmniejszona o blisko 50% liczba pracowników socjalnych.

Tak wygląda polityka „nowej jakości pomagania”, której istotą jest redukcja zatrudnienia w dwóch samorządowo-budżetowych placówkach obsługujących dotychczas obszar zadań pomocy społecznej oraz pracy socjalnej.

Z dniem 1 stycznia 2013 roku przestanie istnieć Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy realizujący liczne zadania pomocy społecznej oraz Śródmiejski Ośrodek Opiekuńczy im. prof. Andrzeja Tymowskiego - dotychczas pełniący funkcję ośrodka wsparcia (dziennego domu pobytu dla seniorów i osób z niepełnosprawnością).

Belgia: Pękł reaktor atomowy

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

W powłoce reaktora atomowego powstały pęknięcia - poinformowała Belgijska Agencja Atomowa. Belgijski dostawca energii Electrabel potwierdził, że w reaktorze w Tihange2 są "potencjalne pęknięcia" podaje - AP. Chodzi o anomalie, które wykryto w reaktorze w Doel3 i które mogą dotyczyć 21 innych elektrowni atomowych na świecie, budowanych przez tę samą holenderską firmę.

Oficjalnie nie ma jeszcze informacji ani o wielkości ani o liczbie pęknięć. Jednak eksperci twierdzą, że Belgia obawia się, że mrozy mogą spowodować przerwy w dostawie elektryczności. Jak podaje agencja Belgia posiada obecnie siedem reaktorów atomowych w dwóch elektrowniach (Doel, Tihange). Do 2015 r. mają zostać zamknięte trzy najstarsze.

Twórca strony antykomor.pl skazany

Kraj | Represje | Tacy są politycy

Twórca strony internetowej antykomr.pl został uznany winnym znieważenia prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim uznał, że internauta naruszył prawo, zamieszczając na swojej witrynie grę, w której można było strzelać do "głowy państwa".

Robert Frycz usłyszał wyrok roku i 3 miesięcy ograniczenia wolności. Nie trafi jednak do więzienia. W praktyce kara to 40 godzin prac społecznych w miesiącu i stawianie się w komendzie policji w wyznaczonym czasie. Takie gry są i będą w internecie - powiedział Frycz po wyjściu z sali sądowej. Zapowiedział też złożenie apelacji. Wcześniej mówił, że jeśli to nie przyniesie skutku skieruje sprawę do Strasbourga.

Mężczyzna był oskarżony o znieważenie prezydenta RP i fałszowanie dokumentów. Prokurator domagał się roku i 8 miesięcy więzienia. ABW weszło do mieszkania autora strony w maju ubiegłego roku.

Japonia: American Apparel łamie prawa związkowe

Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika

Sklep odzieżowy American Apparel w Tokio bezpodstawnie zwolnił pracownicę, próbując w ten sposób uniemożliwić działanie związku zawodowego. W sierpniu, pracująca na pół etatu ekspedientka została zwolniona pod pretekstem naruszenia zasad pracy. Związek Seibu działający na terenie Tokyo postanowił domagać się przywrócenia pracownicy do pracy. Firma American Apparel przyznała, że zwolnienie pracownicy było bezpodstawne i przywróciło ją do pracy.

Jednak firma postanowiła również całkiem zlikwidować sklep pod koniec września, by całkiem pozbyć się związków zawodowych działających w firmie. Firma ma już za sobą historię działania w podobny sposób, by nie dopuszczać do aktywności związkowców. Nieformalnie, pracodawcy obiecali przeniesienie pracowników do innych sklepów, jednak wielu z nich nie przekazano żadnych szczegółów, zwłaszcza członkom związków zawodowych. Firma nie podała też przyczyn zamknięcia sklepu.

Indie: Pacyfikacja protestu antynuklearnego

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje

4000 demonstrantów zostało pobitych przez policję podczas demonstracji pod elektrownią jądrową w Tamil Nadu. Nie oszczędzono nawet dziennikarzy. Ucierpiał między innymi sprzęt nagrywający.

Sprawa toczyła się wokół umowy rządu z rosyjskim właścicielem elektrowni, który domagał się aby w razie katastrofy nie musiał ponosić konsekwencji finansowych. Policja otoczyła protest w godzinach porannych i domagała się powrotu protestujących do domów. Apel nie został wysłuchany.

Mieszkańcy okolicznych wiosek zaczęli również blokować drogi. Rzecznik prasowy policji powiedział, że protestujących usiłowano spacyfikować, ale nie udało się gdyż nie chcieli się słuchać. Odnotowano wiele zranień. Obecnie policja poluje na organizatorów i "agitatorów".

Nauczyciele strajkują

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Strajk

W Chicago oraz w Grecji, nauczyciele strajkują. Jutro dołączą do nich nauczyciele ze Słowacji. Od następnego tygodnia cześć nauczycieli zastrajkuje w Hiszpanii i za 2 tygodnia, w Paragwaju.

W Chicago strajk trwa już 3 dzień. Odbył się masowy protest. W strajku bierze udział ok. 30 tys. osób. Nauczyciele i pracownicy przedszkoli nie mogą od kilku miesięcy dojść do porozumienia na temat kształtu i zakresu reform systemu oświaty publicznej. Reforma systemu oświaty została przeforsowana przez burmistrza Rahma Emanuela i jest popierana przez administrację prezydenta Obamy.

W Grecji nauczyciele szkół podstawowych strajkują przeciwko dalszym cięciom ich zarobków. Kolejny pakiet oszczędnościowy, negocjowany właśnie przez Ateny z trojką (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) będzie oznaczał redukcję płac średnio o 15 proc.

Sposób na pracę na czarno: "udawaj kochanka"

Kraj | Prawa pracownika

Na nietypowy sposób zatrudniania na czarno wpadła właścicielka firmy z Mazur.

Przyjmując do pracy brygadzistę kobieta stwierdziła, że płacenie za niego ZUS-u i podatku zdecydowanie wychodzi za drogo. W związku z tym zaproponowała mu prace bez umowy. Pracownik ustalił z właścicielką zakładu, że będzie pracował od godziny 7:00 do 15:00, dostając 8,50 zł za godzinę.

Jak czytamy w informacji Państwowej Inspekcji Pracy, "Pracownik zeznał, że domagał się, aby pracodawczyni zawarła z nim umowę o pracę oraz zarejestrowała go w ZUS, ale uzyskał odpowiedź, że są to zbyt duże koszty. Właścicielka zaproponowała natomiast, że ubezpieczy go w KRUS, bo jest posiadaczką ziemi rolnej. Nakazała także, by w razie kontroli inspekcji pracy mówił, że jest jej konkubentem a nie pracownikiem".