Agencja pracy tymczasowej InterKadra szuka łamistrajków do pracy w Biskupicach Podgórnych

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

 Pikieta pod agencją InterKadra W fabryce Chung Hong w specjalnej strefie ekonomicznej w Biskupicach Podgórnych zwolniono 25 pracowników, którzy ośmielili się upomnieć o swoje prawa pracownicze. Nie minęło wiele czasu, a biuro agencji pracy tymczasowej InterKadra w Wałbrzychu ogłosiło nabór do pracy w zakładzie produkującym części elektroniczne w strefie. W ogłoszeniu o pracę brak informacji, czy chodzi o Chung Hong, czy LG, jednak jasne jest że praca będzie wykonywana na rzecz koncernu LG.

Wygląda na to, że pracownicy zatrudniani przez agencję pracy tymczasowej będą mieli za zadanie zastąpić zwolnionych pracowników należących do związku zawodowego. W tej sytuacji, działacze Związku Syndykalistów Polski z Warszawy postanowili zorganizować protest pod siedzibą agencji InterKadra na ul. Corazziego w Warszawie, informując dyrekcję placówki, że zatrudnianie przez agencję łamistrajków do pracy w fabryce w Biskupicach Podgórnych będzie traktowane bardzo poważnie i będzie skutkować pikietami pod biurami agencji w całym kraju. Personel biura zareagował bardzo nerwowo i z pewnością przekaże informację o pikiecie dyrekcji.

Agencje pracy tymczasowej są często wykorzystywane do zatrudniania łamistrajków, co miało też miejsce podczas konfliktu pracowników ABB w Kordobie w Hiszpanii. Wtedy organizacje zrzeszone w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Pracowników prowadziły kampanię również przeciw agencji pracy tymczasowej Adecco, która dostarczała łamistrajków.

4,5 mln osób w strefie euro może stracić pracę w ciągu 4 lat

Świat | Gospodarka | Zwolnienia

Drastyczne oszczędności wprowadzane przez władze w krajach strefy euro grożą tym, że w ciągu kolejnych czterech lat liczba bezrobotnych może wzrosnąć z około 17,5 do 22 mln osób. Potrzebne są szybkie działania wspomagające wzrost zatrudnienia - apeluje Światowa Organizacja Pracy w specjalnym raporcie.

Światowa Organizacja Pracy ostrzega przed pogorszeniem sytuacji na rynku pracy w krajach strefy euro. W maju według Eurostatu stopa bezrobocia w strefie euro była na rekordowo wysokim poziomie i sięgnęła 11,1 proc. (w październiku 2008 roku wynosiła 7,9 proc.) W krajach strefy euro już 17,56 mln osób aktywnych zawodowo było bezrobotnych. To o 1,8 mln więcej niż w maju 2011 roku. Ale to może być dopiero czubek góry lodowej.

"Jeśli obecna polityka nie zostanie szybko zmieniona, możliwe jest, że dalsze 4,5 mln miejsc pracy przepadnie w ciągu następnych 4 lat" - ostrzega Światowa Organizacja Pracy w raporcie na temat rynku pracy w strefie euro. Politycy w Europie skupili się w ostatnich latach na redukowaniu deficytów w finansach publicznych. Wprowadzono ogromne oszczędności, szczególnie w krajach takich jak Grecja, Hiszpania czy Portugalia. W rezultacie rządy znacząco ograniczyły publiczne inwestycje, zmniejszyły programy wspierające zatrudnienie. Bezrobocie w Hiszpanii przekracza obecnie 24 proc., wśród osób młodych jest wyższe niż 50 proc.! Pogorszenie sytuacji na rynku pracy znacznie ograniczyło popyt wewnętrzny.

Biskupice Podgórne: Kolejna pikieta pod Chung Hong i LG

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

 Nie jesteśmy maszynami Dzisiaj odbyła się kolejna pikieta w związku ze zwolnieniem strajkujących pracowników w fabryce Chung Hong w Biskupicach Podgórnych. Oprócz 25 zwolnionych pracowników, na prośbę OZZIP w pikiecie udział wzięli przedstawiciele różnych organizacji, m.in. sekcja wrocławska ZSP, przedstawiciele Sierpnia 80, lokalni socjaldemokraci. Atmosferę podgrzewała grupa samby.

Pikieta rozpoczęła się pod zakładem LG, gdzie zmierzającym do pracy robotnikom zwolnieni związkowcy z OZZIP przedstawili sytuację w Chung Hong i nawoływali do organizowania się w swoim miejscu pracy przeciwko wyzyskowi i kapitalizmowi. Przedstawiciel ZSP podkreślił, w nawiązaniu do obecności na pikiecie kilku działaczy lokalnego SLD, że żaden polityk nie jest w stanie obecnie efektywnie pomóc zwolnionym. Pomóc może wyłącznie lokalna i międzynarodowa solidarność pracownicza oraz samoorganizacja. Doszło do krótkotrwałej przepychanki z ochroniarzami LG, którzy próbowali bezskutecznie uniemożliwić protestującym dotarcie pod bramę zakładu.

Zgromadzeni krzyczeli: "Nasze prawo, prawo do strajku!", "Chung Hong wyzyskuje, LG zyskuje", "Chung Hong, Chung Hong, wyzysk i dno", "Solidarność naszą bronią", "Wolność, równość, pomoc wzajemna", "Lud zjednoczony nie będzie zwyciężony", etc.

Izrael: Palestyński piłkarz zwolniony po 90 dniach głodówki

Świat | Protesty | Represje

Palestyński 25-letni piłkarz Mahmud Sarsak został zwolniony przez władze Izraela z więzienia, w którym przebywał przez trzy lata bez procesu i zarzutów. Sarsak prowadził przez 90 dni strajk głodowy, zdobywając międzynarodowe wsparcie, m.in. FIFA. Według niezależnych lekarzy, podczas głodówki jego życie było bezpośrednio zagrożone.

W lipcu 2009 Sarsak, najmłodszy piłkarz i wschodząca gwiazda palestyńskiej reprezentacji, jechał z rodzinnej Gazy na Zachodni Brzeg, by dołączyć do swojej drużyny. Został aresztowany przez władze Izraela na przejściu granicznym Erez.

Władze Izraela oskarżyły go o przynależność do Islamskiego Dżihadu. Agencja Associated Press podała, że izraelski wywiad podejrzewał Sarsaka o podłożenie bomby, która raniła izraelskiego żołnierza, jednak z braku dowodów nigdy nie postanowiono Sarsakowi formalnych zarzutów. Piłkarz odrzucał wszystkie oskarżenia.

Warszawa: Protest Związku Syndykalistów Polski podczas akcji promocyjnej Ryanair

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś w Warszawie linie lotnicze Ryanair zorganizowały promocję, rozdając za darmo bilety pod Pałacem Kultury. Z tej okazji, działacze Związku Syndykalistów Polski postanowili dorzucić łyżkę dziegciu i przypomnieć o prawach pracowników, łamanych przez tą firmę.

Choć przechodnie byli najbardziej zainteresowani wzajemnym tratowaniem się w celu otrzymania darmowych biletów, udało się jednak w tłumie rozdać ulotki dotyczące wyzyskiwaniu pracy młodych ludzi liczących na stałe zatrudnienie, braku płatności za przepracowane godziny, oraz obniżania pensji pilotów i innych pracowników. Zobacz pełną treść rozdawanej ulotki.

Niektórzy przechodnie odnieśli się ze zrozumieniem do celu akcji, a inni dzielnie bronili darmowej pracy, jako "koniecznego etapu rozwoju młodego człowieka". Szczególnie dzielnie bronił tej tezy dziennikarz "Wprost". Hostessy reklamujące lotnisko w Modlinie, przebrane w mundury stewardes, fotografowały się chętnie ze wszystkimi, ale odmówiły pozowania do zdjęcia z bannerem kampanii przeciw liniom lotniczym Ryanair. Jedna z nich zadała także pytanie: "gdzie macie krzyż?" - tak jakby wszystkie protesty przeciw bezmyślnej konsumpcji musiały odbywać się pod znakiem krzyża.

Hiszpania: Protest górników przeciwko cięciom

Świat | Protesty | Strajk

 Górnicy docierają nad ranem do Madrytu Aktualizacja: O 22.00 policja po raz kolejny uderzyła w kolejną demonstrację górników i mieszkanców w samym centrum Madrytu na Plaza del Sol gdzie się skończyła demonstracja. Doszło do paniki, gdyż na placu znajdowało się sporo przechodniów, ludzi z dziećmi, część usiłowała schować się w barach, sklepach etc. Policja po raz kolejny użyła broni gładkolufowej. Jest już 80 osób rannych.

Od ponad miesiąca trwa strajk górników w Asturii. Wczoraj miał miejsce masowy protest w Madrycie. Dwie kolumny górników przemaszerowywały obok budynków rządowych. Do górników w hełmach dołączyły dziesiątki tysięcy sympatyzujących z ich sprawą mieszkańców Madrytu.

W Asturii również trwają protesty oraz okupacje kopalń. Górnicy blokują drogi i ścierają się z policją. Wiele protestujących przebyło pieszo drogę liczącą ponad 400 km do stolicy. Podczas demonstracji w Madrycie doszło do starć z policją, w wyniku których rannych zostało około 21 osób, w tym policjant i dziennikarz.

Film ze starć w Madrycie

Zwolnienia i lokaut w Chung Hong. Depczą prawo do strajku

Kraj | Prawa pracownika | Represje | Strajk

Dziś w Chung Hong Electronics pod Wrocławiem zwolniono dyscyplinarnie 24 strajkujące osoby. Zakładowa komisja OZZ IP wyraża ostry przeciw wobec takiemu zachowaniu pracodawcy. Polskie prawo stanowi, że: „Udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych". Formalnie pracodawca nie posiada żadnych prawnych środków uprawniających do wyciągnięcia sankcji w stosunku do pracowników, w tym do rozwiązania umowy o pracę. Zwolnienia naruszają art. 23 Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Prawo do strajku należy do podstawowych praw człowieka oraz wolności związkowych. Niezbędne jest wsparcie dla strajkujących - wesprzyj Fundusz Strajkowy.

Od lat słychać, że w specjalnych strefach ekonomicznych łamie się prawa pracownicze, nie przestrzega przepisów BHP i oferuje najniższe wynagrodzenia. Nic dziwnego, że od czasu do czasu wybuchają konflikty i strajki. Chiński pracodawca w Chung Hong, firmie zlokalizowanej w strefie pod Wrocławiem, przeprowadził w takich okolicznościach po prostu lokaut. Najpierw, w zeszłym tygodniu, zwolnił Krzysztofa Gazdę, członka zarządu Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza, któremu przysługiwała ochrona prawna przed zwolnieniem z tytułu ustawy o związkach zawodowych. Co więcej, nie powinien zostać zwolniony także z uwagi na fakt, iż prowadzony był w Chung Hong spór zbiorowy. Pracodawca kompletnie zignorował przepisy. Kilka dni później w Chung Hong dyscyplinarnie zwolniono kolejnych strajkujących.

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok na działkowców

Kraj

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, który może oznaczać utratę ogródków działkowych przez ponad milion działkowców w Polsce. Sędziowie TK orzekli, że uchwalona w 2005 roku Ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych jest niezgodna z konstytucją. Według sędziów w sprzeczności z konstytucją jest ponad 20 na 50 artykułów ustawy, w tym m.in. zapisy o podziale gruntów czy zwolnieniu od podatków i opłat, a także o monopolu Polskiego Związku Działkowców na zrzeszanie działkowców. TK orzekł, że Sejm powinien przygotować nową ustawę o ogródkach działkowych. Jeśli tego nie zrobi działkowcy stracą swoje działki na rzecz pierwotnych właścicieli gruntów.

Stwierdzenie Trybunału jest równoznaczne z tym, że po 18 miesiącach 24 przepisy stracą moc prawną. Sędziowie TK stwierdzili także, że Sejm powinien uchwalić nową ustawę o działkach. W przeciwnym wypadku działkowcy stracą swoje działki na rzecz pierwotnych właścicieli gruntów, mimo że za zajmowane działki już kiedyś zapłacili. Ogródki działkowe są usytuowane w bardzo atrakcyjnych częściach wielu miast i stanowią bardzo łakomy kąsek dla deweloperów.

Policja: Więcej praw dla stróżów nieporządku?

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Militaryzm | Represje

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce zmian w prawie do użycia broni przez policję. MSW domaga się aby policjanci mieli prawo strzelać do kobiet w widocznej ciąży oraz dzieci poniżej 13 roku życia w sytuacji, gdy dojdzie do "zagrożenia życia lub zdrowia funkcjonariusza lub innej osoby".

Jest to próba wprowadzenia przepisów rodem ze Stanów Zjednoczonych gdzie policjant ma prawo zastrzelić dziecko bez żadnych konsekwencji. Pozwolenie na strzelanie do kobiet w ciąży być może ma być rozszerzeniem praw policjantów dokonujących eksmisji gdzie często przychodzi im ścierać się z całymi rodzinami.

Zgodnie z projektem MSW policjant nie musi dawać strzału ostrzegawczego. MSW usprawiedliwia się... coraz bardziej wyrafinowanym działaniem grup przestępczych i terrorystycznych.

Warszawa: Zablokowana eksmisja lokatorki na ul. Wilczej

Kraj | Lokatorzy

 Komornik rezygnuje W dniu wczorajszym, skłotersi z Syreny zorganizowali blokadę eksmisji 5-osobowej rodziny z trójką dzieci. Eksmisja miała się odbyć do lokalu socjalnego przy ul. 29 Listopada, pozbawionego podstawowych wygód, takich jak toaleta w mieszkaniu. Zamiast dostarczyć lokal, który spełniałby potrzeby 5-osobowej rodziny, Zakład Gospodarowania Nieruchomościami zlikwidował istniejący tam wcześniej brodzik i kabinę prysznicową i toaletę, tylko po to, by spełnić ustawowy wymóg 25 metrów powierzchni mieszkalnej. Już wcześniej, ZGN zlikwidował możliwość korzystania gazu w budynkach na 29 Listopada, o czym pisaliśmy tutaj.

Poniżej film z blokady

Media z przekąsem napisały, iż "społecznicy ochronili dłużniczkę, która zalega miastu prawie 150 tys. zł.". Warto jednak zauważyć, że dług naliczany lokatorce jest w dużej mierze bezprawny, gdyż została ona obarczona długiem innej osoby, która kiedyś była głównym najemcą, także za okres kiedy sama nie przebywała w lokalu. Do tego warto pamiętać, że stawki obowiązujące w Warszawie w przypadku bezumownego zajmowania lokalu są dwukrotnie zawyżone, o czym informuje od dawna Komitet Obrony Lokatorów.

Wrocław: Pikieta solidarności ze strajkującymi w Chung Hong pod ARP

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

 Pikieta pod ARP Aktualizacja 10 lipca: 30 związkowców z fabryki Chung Hong Electronics w Biskupicach Podgórnych zostało dziś dyscyplinarnie zwolnionych z pracy. Pretekstem do zwolnienia miał być rzekomo nielegalny strajk. Jutro odbędzie się kolejny protest. O godzinie 14 zacznie się on pod LG Electronics, która jest odbiorcą produktów Chung Hong. Potem demonstrujący przejdą pod fabrykę Chung Hong z której zostali wyrzuceni.

W poniedziałek o godzinie 12.00 odbyła się pikieta solidarnościowa ze strajkującymi w Chung Hong Electronics, pod hasłami „NIE dla specjalnej strefy wyzysku”, „Chung Hong wyzyskuje, ARP zarządza” zorganizowana przez Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza oraz Związek Syndykalistów Polski sekcja Wrocław. Akcja miała miejsce w centrum Wrocławia pod biurem Agencji Rozwoju Przemysłu S. A. zarządzającej TSSE EURO-PARK WISŁOSAN, której częścią jest podstrefa kobierzycka (Park Technologiczny LG), gdzie ulokowana jest fabryka Chung Hong. Pikieta miała na celu wymuszenie stanowiska ARP-u w sprawie łamania praw pracowniczych i wolności związkowych na strefie kobierzyckiej. Pikietujący uważali, że ARP tworząc i administrując strefą powinna być również współodpowiedzialna za poszanowanie praw pracowniczych i wolności związkowych na jej terenie.

Łódź: Słupnik trafił do szpitala

Kraj | Ubóstwo

Łódź jest jednym z miast w których polityka mieszkaniowa władz stoczyła się do poziomu poniżej ludzkiej godności.

Niedawno informowaliśmy o brutalnej eksmisji 70-letniej lokatorki. Dziś straż miejska zabrała do szpitala rannego bezdomnego, który mieszkał w słupie ogłoszeniowym na dwóch metrach kwadratowych.

Mieszkał tam od kilku tygodni. Wystającą ze słupa rękę zauważyli strażnicy miejscy. Słupnik był zarośnięty, brudny i ranny w głowę. Bezdomny przebywa obecnie w szpitali na Barlickiego.

Ciekawe czy samorządowcy będą na tyle pomysłowi żeby słup określić mianem "mieszkania zastępczego".

EURO-nadzór 2012: Raport Fundacji Panoptykon

Kraj | Represje | Technika

Fundacja Panoptykon opublikowała raport podsumowujący bilans Euro 2012 z perspektywy praw człowieka i nadzoru nad społeczeństwem. W raporcie można przeczytać o wzmożonej aktywność policji i wojska, nowych technologiach wdrożonych w służbie bezpieczeństwa, specjalnych uprawnieniach UEFA i policji, wyrywkowe kontrole graniczne, profilowanie kibiców na masową skalę.

EURO 2012 stało się okazją do ulepszania i rozbudowy już istniejących oraz wprowadzenia nowych systemów nadzoru nad osobami przebywającymi w przestrzeni publicznej. Pojawiły się również (lub zostały faktycznie usankcjonowane) nowe środki przymusu bezpośredniego, takie jak LRAD (armata dźwiękowa). Wprowadzono też system zarządzania kryzysowego – specjalną, niezależną infrastrukturę telekomunikacyjna dla służb specjalnych.

Hiszpania: Miesiąc od rozpoczęcia strajku górników

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Od ponad miesiąca trwa strajk górników w Asturii. Dochodzi do licznych starć z policją. Wszystko dlatego, że konserwatywno-liberalny rząd Mariano Rajoyi z Partido Popular powiązanej z CDU, Fideszem czy Platformą dokonuje cięć w resorcie górnictwa. Sami górnicy traktowani są podobnie do górników brytyjskich w 1984.

4 lipca górnicy z Soton opuścili miejsca pracy i zablokowali drogi. Postawili barykady i uzbroili się w rakiety domowej roboty. Używają różnego rodzaju broni. Najcięższe, wystrzeliwujące ciężkie kule służą do niszczenia dużych policyjnych wozów. Ich rozmowy telefoniczne są podsłuchiwane. Regularnie wysyłani są do nich tajniacy.

PETA: maszyna do zabijania zwierząt

Kraj | Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Rocznie PETA usypia od 85% do 95% wszystkich zwierząt, które do nich trafiają. W Stanach nie ma żadnego schroniska, które mogłoby “pochwalić się” tak wysokim procentem. Dla porównania: Norfolk SPCA (Stowarzyszenie Prewencji Okrucieństwa Wobec Zwierząt) znalazło nowy dom 73% zwierząt. I to przy tym, że schroniska oraz lokalne organizacje nie mają dużych pieniędzy, a roczny budżet PETA w 2011 roku wyniósł 37.4 miliony dolarów. Ile z tych pieniędzy poszło na opiekę na zwierzętami? Chyba nie dużo, ponieważ w 2011 roku zabili rekordową ilość zwierząt – ponad 95%…