Pielęgniarki rozważają zorganizowanie nowego miasteczka namiotowego

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych w ramach protestu rozważa organizację "europejskiego miasteczka" namiotowego, na wzór "białego miasteczka", które funkcjonowało przed kancelarią premiera - poinformowała szefowa związku Iwona Borchulska.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Borchulska zaznaczyła, że decyzję w tej sprawie w najbliższych dniach podejmie zarząd krajowy OZZPiP. W proteście mieliby także uczestniczyć lekarze, ratownicy medyczni i diagności. "Powstał ruch oporu przeciw prywatyzacji ochrony zdrowia, faworyzowaniu prywatnych placówek, nieodpowiedniemu traktowaniu pracowników i pacjentów" - mówiła Borchulska.

W 2007 r. domagające się podwyżek pielęgniarki z OZZPiP najpierw okupowały jedną z sal kancelarii ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego, a potem zorganizowały przed siedzibą szefa rządu "białe miasteczko".

Hiszpania: Dziki strajk górników w Asturii

Świat | Protesty | Strajk

W Asturii, w północnej Hiszpanii, trwają dzikie strajki górników zagrożonych bezrobociem przez cięcia budżetowe. Strajk trwa już ponad tydzień. W zeszłym tygodniu, górnicy protestowali w Madrycie, gdzie spotkali się z policyjnymi represjami za „wystrzeliwanie rakiet w ministerstwo”. Jeden z aresztowanych górników został oskarżony o „terroryzm” w związku z pobiciem policjanta. Walki z policją trwają również w samej Asturii.

Tradycje strajków są bardzo żywe wśród mieszkańców Asturii, którzy pamiętają falę strajków przeciw faszystowskiemu reżimowi w 1962 r. oraz poprzedzających rewolucję strajków w 1934 r., które zostały krwawo zdławione przez Generała Franco przy pomocy korpusu marokańskiego, który dopuszczał się tortur, gwałtów i mordów na strajkujących prawcownikach.

Więcej zdjęć: http://comunidad.lne.es/galeria-multimedia/Asturias/mineros-retoman-prot...

Rząd planuje wprowadzić podatek katastralny

Kraj | Lokatorzy | Tacy są politycy

Rząd przymierza się do wprowadzenia podatku katastralnego. Dla wielu właścicieli domów i mieszkań ten nowy podatek oznaczać będzie konieczność sprzedaży nieruchomości, lub konieczność wyprowadzki. Podatek katastralny najbardziej uderzy w mieszkańców dużych aglomeracji, gdzie obowiązują najwyższe ceny działek budowlanych, domów i mieszkań.

Od mniej więcej dwóch tygodni na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego można zapoznać się z „Założeniami krajowej polityki miejskiej”. O możliwości wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego mówi się od kilkunastu lat. Ale po raz pierwszy ten pomysł stał się elementem oficjalnej rządowej strategii. Wysokość podatku katastralnego zależy od rynkowej wartości nieruchomości. Tak więc dotknie najbardziej właścicieli domów położonych w dużych aglomeracjach i atrakcyjnych miejscowościach turystycznych, gdzie ceny są najwyższe.

W razie niepłacenia tego podatku, narastający dług obciąży hipotekę nieruchomości. Po śmierci właściciela, jeżeli spadkobiercy nie będzie stać na spłacenie zaległego podatku, dom albo mieszkanie przejdzie na własność gminy.

Hiszpania: Niewielki spadek bezrobocia w maju

Świat | Gospodarka

Według danych opublikowanych przez urząd pracy w maju odnotowano spadek bezrobocia o 30.113 osób czyli o 0,63 proc. Obecnie oficjalna liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosi 4.714.122. Wzrost poziomu zatrudnienia w miesiącach letnich jest typowy dla gospodarki hiszpańskiej opartej w znacznej mierze na turystyce. W analogicznym okresie w roku ubiegłym bezrobocie zmniejszyło się o 79.701 osób. Stale utrzymuje się wzrost poziomu bezrobocia w ujęciu rocznym, rok temu w maju liczba bezrobotnych była mniejsza o 524.463 osoby czyli nastąpił wzrost bezrobocia o 12,52 proc.

Spadek bezrobocia w rolnictwie wyniósł 4,13 proc., w budownictwie 1,54 proc., przemyśle 0,61 proc., w sektorze usług 0,21 proc.

Bezrobocie dotyka w równym stopniu tak kobiety (50,40 proc., spadek o 0,10 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego) jak i mężczyzn (49,4 proc., spadek o 1,17 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego). Co dziesiąty bezrobotny jest osobą młodą, poniżej 25 lat (10,60 proc., spadek o 2,08 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego).

Kuwejt: 10 lat więzienia za obrazę proroka Mahometa na Twitterze

Świat | Klerykalizm | Represje | Tacy są politycy

Sąd w Kuwejcie skazał na 10 lat więzienia 26-letniego szyitę, za umieszczenie przez niego na Twitterze komentarzy rzekomo zagrażających bezpieczeństwu państwowemu, obraźliwych dla proroka Mahometa oraz sunnickich władców Arabii Saudyjskiej i Bahrajnu.

Proces Hamada al- Nakiego rozpoczął się w kwietniu. Nie przyznał się on do winy i twierdził, że nie zamieścił w internecie obraźliwych treści, a ktoś włamał się na jego konto na Twitterze.

Sąd uznał 26-latka za winnego wszystkich stawianych mu zarzutów, w tym obrazy Mahometa i jednej z jego żon Aiszy, naśmiewania się z islamu, wywoływania napięć na tle wyznaniowym, znieważania władców saudyjskich i bahrajńskich oraz niewłaściwego wykorzystywania telefonu komórkowego w celu rozpowszechniania komentarzy. Trybunał wymierzył Nakiemu najwyższą możliwą karę.

Bydgoszcz: Wyzysk imigrantów w obozie pracy Mat-Pol

Kraj | Dyskryminacja | Prawa pracownika | Tacy są politycy

Po tym, jak z fabryki Mat-Pol w Bydgoszczy uciekli pracownicy pochodzący z Wietnamu, na jaw zaczęły wychodzić szczegóły dotyczące tego sweatshopu, w którym pracują ofiary handlu ludźmi.

- Trafiliśmy do obozu pracy – mówią pracownicy. Jest ich czternaścioro. Szyli luksusowe ubrania w fabryce należącej do Macieja Polakowskiego, współtwórcy programu gospodarczego partii Polska Jest Najważniejsza. Polakowski prowadzi odziedziczoną po ojcu fabrykę odzieżową Mat-Pol. Zarzuty swoich 14 byłych pracowników z Azji odpiera stanowczo. Twierdzi, że kłamią, bo nie chciało im się pracować.

Jednak śledczy z bydgoskiej prokuratury, którzy prowadzą postępowanie w sprawie wykorzystywania Wietnamczyków, nieoficjalnie przyznają - Ci ludzie byli traktowani jak niewolnicy.

Według zeznań pracownic z Wietnamu, szef odebrał im paszporty i telefony komórkowe, nie pozwalał na swobodne korzystanie z toalet, zmuszał do picia alkoholu. Pracownicy zarabiali 600 zł na miesiąc i mogli jeść tylko raz dziennie. Zdarzała się przemoc wobec pracowników. Sprawa wyszła na jaw, gdy jedna z pracownic uciekła z zakładu i skontaktowała się ze swoimi rodakami prowadzącymi wietnamską restaurację. W dalszej kolejności, pomogła fundacja La Strada zajmująca się pomocą ofiarom handlu ludźmi. (gazeta.pl)

Ukraina: Mistrzostwo ukraińskich władz w korupcji na Euro 2012

Świat | Tacy są politycy

Padają oskarżenia pod adresem prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o to, że zawyżane były koszty inwestycji w ramach euro 2012 i odprowadzane państwowe pieniądze do kieszeni biznesmenów, cieszących się względami władzy, w zamian za łapówki.

Według tygodnika "Sunday Times" prawdopodobne jest, że grupa robocza FATF (Financial Action Task Force), która zajmuje się m.in. walką z procederem prania pieniędzy, rozpocznie dochodzenie w tej sprawie.

Ujawnione zostały dokumenty, które wskazują m.in., że państwowe pieniądze na piłkarski turniej zostały przeznaczone na budowę lądowiska dla helikopterów w miejscu, gdzie ukraińscy oligarchowie chętnie polują. Ok. 200 km dzieli lądowisko od najbliższego stadionu w Kijowie. Koszt jego wybudowania to ponad 20 mln USD.

Protest sprzatączy i sprzątaczek z londyńskiego IWW

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W dniu 25 maja odbył się protest sprzątaczy i sprzątaczek ze szpitala uniwersyteckiego St. George’s w Londynie.. Zatrudnieni przez niesławną Ocean Contract Cleaning Ltd, związkowcy zrzeszeni w IWW IU:640 Cleaners Branch walczą o swoją godność i poprawę warunków pracy.

Związkowcy domagali się:podniesienia stawki godzinowej do londyńskiego minimum (tzw. London Living Wage), czyli do £8.30 na godzinę z obecnej głodowej stawki £6.08, zaprzestania gróźb wobec pracowników, straszenia obniżkami płacy, zwolnieniami, nieodpłatnymi nadgodzinami, a także wydania każdemu pracownikowi odpowiedniej odzieży ochronnej i środków zabezpieczających przed chemikaliami. Jednym z warunków było także żądanie uznania związku IWW jako reprezentanta sprzątaczy w rozmowach z zarządem.

Katowice: W obronie pracowników salonów Empik

Kraj | Protesty

W pierwszą sobotę czerwca w Katowicach miały miejsce dwie akcje solidarnościowe z pracownikami Empiku - zwycięzcy konkursu „Najgorszy Pracodawca Roku 2011”. Podczas akcji rozdano ulotki skierowane zarówno do pracowników, jak i klientów salonów Empik w salonach przy ul. Księdza Piotra Skargi oraz Empiku w Silesia City Center. W sumie rozdano ponad 400 ulotek.

W pierwszym z salonów akcja przebiegała bez zakłóceń. W centrum „Silesia”, pod koniec akcji, do jej uczestników wyszedł ochroniarz w cywilnym ubraniu i roztrzęsionym głosem domagał się zaprzestania działań na terenie salonu. Oświadczył też: „ulotki możecie sobie rozdawać poza salonem Empiku”. W międzyczasie - w trakcie tej pogawędki - udało się rozkolportować resztę ulotek. Kiedy akcja była już zakończona, pojawiła się ochrona Silesia City Center. Wychodzący w tym momencie spokojnym krokiem z centrum „Silesia” uczestnicy i uczestniczki, dosłownie otarli się w drzwiach z przybyłą prewencją ochrony Silesia City Center. Gratulujemy ochroniarzom bystrości;)!

Akcja została zorganizowana przez ZSP - Górny Śląsk, FA-Częstochowa i ZZ Federacja Pracownicza.

Warszawa: Protest pod restauracją CK Oberża przeciw eksmisji lokatorki

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Aktualizacja 4 czerwca: Wygląda na to, że planowana na jutro eksmisja nie odbędzie się. Komornik postanowił odroczyć eksmisję do czasu rozpatrzenia pozwu przeciwegzekucyjnego przez sąd.

W kwietniu informowaliśmy o udanej blokadzie eksmisji inwalidki mieszkającej przy ul. Hożej 1, przy pl. Trzech Krzyży. Wtedy komornik w asyście policjantów przez 2,5 godziny starał się wykonać wyrok. Eksmitowanej lokatorów broniło kilkudziesięciu lokatorów i skłotersów. Komornik dwukrotnie próbował wejść do środka – bez skutku.

W zeszły poniedziałek, około 60 osób zebrało się przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście na pikiecie przeciw eksmisji. Pikietę zorganizowały Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, Komitet Obrony Lokatorów, Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej oraz skłotersi z Kolektywu Syrena. Pod presją pikiety, zastępcą burmistrza dzielnicy Andrzej Zieliński spotkał się z przedstawicielami lokatorów i obiecał, że sprawa zostanie poruszona na zarządzie dzielnicy. Jednak okazało się, że zarząd dzielnicy nie zmienił swojej opinii i podtrzymał decyzję o eksmisji do lokalu nie spełniającego norm prawnych.

Z tego powodu, aktywiści lokatorscy postanowili rozpocząć kampanię nacisków na interesy gospodarcze właścicielki kamienicy przy ul. Hożej 1, która również jest właścicielką budynku przy ul. Chmielnej 28, oraz współwłaścicielką restauracji CK Oberża, oraz Jajo i Zanzibar. Dziś pod restauracją CK Oberża odbyła się pikieta, podczas której zachęcano do bojkotu restauracji i opowiadano o działaniach właścicielki. Pikieta zdenerwowała bardzo kierowniczkę restauracji, która wezwała policję i zagroziła pozwem za spowodowanie, iż klienci omijali lokal szerokim łukiem. Z rezerwacji w restauracji zrezygnowała m.in. grupa turystów z Izraela, którzy wcześniej wysłuchali dokładnie historii eksmitowanej lokatorki.

Warszawa: Protest pod Ministerstwem Zdrowia

Kraj | Protesty

1 czerwca godzinie 12.00 odbyła się demonstracja środowiska pacjentów i lekarzy przed Ministerstwem Zdrowia, którą zainicjował Piotr Piotrowski, ojciec ciężko chorego dziecka. Protest wymierzony został przeciwko "ograniczeniom administracyjnym i biurokratycznym w dostępie do leczenia dla dzieci i pacjentów dorosłych", związanymi ze zmianami w refundacji leków, które to zmiany najbardziej dotknęły dzieci i chorych przewlekle.

Manifestacja ta jest też apelem o odpowiedzialne wprowadzanie zmian, tak aby nowe regulacje dotyczące refundacji leczenia szpitalnego w ramach programów lekowych nie wprowadziły chaosu i dezorganizacji dotychczasowej terapii. Organizatorowi Piotrowi Piotrowskiemu udało się zachęcić do inicjatywy i połączyć ponad 30 organizacji lekarzy i pacjentów. Ze strony środowiska lekarskiego występowało Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków. Podczas demonstracji głos zabrał Piotr Piotrowski oraz dr Joanna Dusza-Kozera z SLP.

Komorowski podpisał ustawę emerytalną

Prawa pracownika

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał reformę emerytalną podnoszącą wiek emerytalny do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn. Rząd pracował nad nowelizacją przepisów emerytalnych niecały miesiąc.

Wprowadzono też wcześniejszą emeryturę częściową, która będzie wynosiła 50 proc. wypracowanej emerytury. Na emeryturę częściową będą mogły przejść kobiety w wieku 62 lat i mężczyźni w wieku 65 lat.

Ustawę chce skierować do Trybunału PiS i SLD.

Warszawa: Wiec solidarnościowy z mieszkańcami ul. Stanisława Augusta 8

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś na ul. Stanisława Augusta w warszawskiej dzielnicy Praga-Południe odbył się wiec solidarnościowy na okoliczność zapowiadanego ataku mafii "odzyskiwaczy nieruchomości", którzy dali mieszkańcom czas do wczoraj na opuszczenie budynku. O godz. 13:30 na wezwanie Komitetu Obrony Lokatorów (do którego też należą mieszkańcy kamienicy) stawiło się kilkadziesiąt osób, działaczy społecznych, lokatorów i skłotersów.

Mieszkańcy wywiesili na kamienicy bannery z napisami: "Ufaj władzy, będziesz bezdomny", "ZGN - Zgraja Gangsterów i Nierobów", "Praga Południe - 600 roszczeń, raz dwa trzy, jutro możesz być ty!". Obok flagi biało-czerwonej, wywieszona była też czarna flaga.

Podczas wiecu, wielokrotnie ulicą przejeżdżały samochody z przyciemnionymi szybami, które zwalniały, w momencie mijania budynku, by obserwować sytuację. Sam Jacek Powsiński - który próbuje zmusić lokatorów do opuszczenia budynku zastraszając ich i grożąc pozwami, nie odważył się pojawić podczas trwania pikiety solidarnościowej. Widziano go jednak parę godzin później, w towarzystwie kilku osiłków. Nie doszło jednak do żadnych incydentów.

Bieda w Polsce rośnie

Kraj | Gospodarka | Ubóstwo

Choć nasza gospodarka na tle Europy rosła w ubiegłym roku w imponującym tempie, to ludziom żyło się gorzej. Najnowsze dane GUS pokazują, że pieniądze, które mieliśmy do dyspozycji, były warte mniej niż w 2010 roku. To znaczy, że nasze zakupy realnie się kurczyły.

- Złożyły się na to dwa zjawiska. Po pierwsze, nasze dochody rosły znacznie wolniej, a dopłaty dla rolników były wręcz niższe. Po drugie, wartość naszych pieniędzy uszczuplała wysoka inflacja - wyjaśnia prezes GUS prof. Janusz Witkowski.

Różnice w zarobkach między poszczególnymi grupami społecznymi są bardzo duże. W rękach jednej piątej najbogatszych Polaków jest 41,6 proc. dochodów nas wszystkich.

Pracodawcy domagają się szerszych uprawnień kontrolnych w stosunku do pracowników

Kraj | Prawa pracownika

Organizacje pracodawców proponują zmianę przepisów, tak by ubezpieczyciel ponosił większe ciężary absencji pracowników, a przedsiębiorcy mieli szersze uprawnienia kontrolne.

– W okresie spowolnienia gospodarczego, spadku koniunktury i trudnej sytuacji na rynku pracy, pracownicy częściej korzystają ze zwolnień lekarskich i częściej chorują. Zdarza się to zdecydowanie częściej pod koniec miesiąca, czyli wówczas, kiedy pracodawca wręcza wypowiedzenia. Trzeba się zastanowić, czy to jest spowodowane tylko i wyłącznie pogarszającym się stanem zdrowia naszych pracowników.
W związku z taką patologią korzystania z fikcyjnych zwolnień lekarskich postulujemy skrócenie okresu, za który pracodawca wypłaca wynagrodzenie pracownikowi z 33 dni do 14. Takie rozwiązanie może zachęcić pracodawców do tworzenia miejsc pracy. Co więcej, funkcjonuje już ono w odniesieniu do pracowników, którzy ukończyli pięćdziesiąty rok życia – wyjaśnia ekspertka Wioletta Żukowska.