Walka z koncernem Chevron na Zamojszczyźnie

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Mieszkańcy Żurawlowa (pow. zamojski) od czterech dni blokują teren wydzierżawiony przez firmę Chevron. Rolnicy nie godzą się na zniszczenie ich drogi lokalnej, obawiają się zatrucia wody i są wściekli na władze, które oskarżają o ukrywanie informacji na temat inwestycji. Protestujący twierdzą, że nigdy nie zgodzą się na masowe wysiedlenia mieszkańców na tym terenie, do których ma dojść w fazie wydobywczej gazu łupkowego.

Chevron od dwóch lat usiłuje wykonać odwiert wydobywczy gazu łupkowego w Żurawlowie i wtłoczyć tysiące ton płynów zawierających toksyczne chemikalia pod ziemię, wbrew woli mieszkańców. Dwie wsie zamojszczyzny - Rogów i sąsiedni Żurawlów jako pole walki Polaków z koncernem Chevron po raz pierwszy pokazał we wrześniu 2011 r. program "Superwizjer" TVN, zadając trudne pytania: "Jakie substancje chemiczne znajdą się w mieszance, która trafi do odwiertów? Czy wody gruntowe w okolicy prac koncernów paliwowych zostaną zatrute? Czy mamy się czego obawiać? Dlaczego lokalne władze, urzędy a nawet ministerstwo milczą lub unikają wypowiedzi? " Nie chcemy tu Chevrona – mówi Emil Jabłoński, sołtys Żurawlowa. – Nie tak blisko naszych domów. Czujemy się zagrożeni. Mam nadzieję, że firma stąd odejdzie.

Pobili pracownika, bo domagał się zaległej pensji

Kraj | Prawa pracownika

Dwóch mężczyzn pobiło 43-letniego mieszkańca Jarosławia w zeszły wtorek w Mielcu. Powodem było domaganie się przez pobitego zaległej pensji.

Mieleccy policjanci około godz. 14 zostali poinformowani, że na stacji paliw w centrum miasta awanturują się mężczyźni. Chwilę później funkcjonariusze ustalili, że doszło tam do pobicia 43-letniego mieszkańca Jarosławia, który do Mielca przyjechał rozliczyć się ze swoim byłym pracodawcą. Był on mu winien 3 tys. zł.

- 43-latek chciał odzyskać swoje pieniądze za wykonaną pracę. Doszło do szarpaniny między mężczyzną a byłym pracodawcą i jego bratem - relacjonuje Urszula Chmura z mieleckiej policji.

Mieszkaniec Jarosławia doznał ogólnych potłuczeń. Dwaj mężczyźni w wieku 34 i 39 lat podejrzani o pobicie trafili do policyjnego aresztu. W środę obaj usłyszeli zarzuty pobicia. Nie przyznają się do winy.

USA: W Teksasie sąd uniewinnił zabójcę pracownicy branży seksualnej

Świat | Prawa kobiet/Feminizm

Ława przysięgłych w hrabstwie Bexar oczyściła Ezekiela Gilberta z zarzutu zabójstwa 23-letniej pracownicy branży seksualnej z ogłoszenia na Craigslist. Przysięgli uznali, że w związku z tym, że mężczyzn chciał odzyskać 150 dolarów które zapłacił Leonorze Ivie Frago, która nie chciała odbyć z nim stosunku seksualnego, jego działanie było usprawiedliwione.

Gilbert przyznał się do postrzelenia Frago w szyję w Wigilię 2009 r., kiedy przyjęła 150 dolarów i opuściła jego dom bez odbycia z Gilbertem stosunku seksualnego. Frago, która w wyniku postrzału została sparaliżowana, zmarła kilka miesięcy później.

Protest górników z KWK Brzeszcze

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Protest górników z KWK Brzeszcze w obronie kopalni zamienił się w walkę. Pod urzędem gminy w Brzeszczach w ruch poszły policyjne pałki i gaz łzawiący. Po zakończeniu manifestacji pod urzędem gminy doszło do starć policji z protestującymi. Funkcjonariusze musieli użyć pałek oraz gazu łzawiącego. Kilka osób zostało zatrzymanych. Na razie nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

Zdaniem pracowników istnienie zakładu jest zagrożone w związku z planowaną budową drogi ekspresowej S1 przez pola wydobywcze kopalni. Manifestacja rozpoczęła się o godzinie 11.30 pod halą sportową w Brzeszczach. Następnie górnicy przeszli ulicami Kościuszki i Kościelną pod urząd gminy. Protestujący wręczyli petycję z żądaniem dymisji burmistrz Brzeszcz Teresy Jankowskiej i Rady Miasta. Zdaniem uczestników manifestacji pani burmistrz, jak i Rada Miasta robili wszystko, żeby droga S1 powstała właśnie na terenach wydobywczych KWK Brzeszcze.

Paryż: Antyfaszysta zamordowany przez skrajną prawicę

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

Wczoraj (5.6.2013) wychodząc ze sklepu w Paryżu - Clément Méric - 18 letni antyfaszysta i związkowiec został pobity na śmierć przez skrajnie prawicowych bojówkarzy. Studiował politykę w Paryżu. Wieczorem padł ofiarą rosnącej gwałtowności skrajnej prawicy, która podnosiła się od zeszłego miesiąca. Umarł dziś wieczorem w szpitalu w następstwie swoich ran. Wieczorem, kilkaset osób zebrało się na miejscu zdarzenia, by uczcić pamięć Clementa.

Chcemy wyrazić nasze współczucie i naszą solidarność dla jego rodziny i jego bliskich przyjaciół.

Weszła w życie ustawa o środkach przymusu bezpośredniego

Kraj | Represje

Dziś weszła w życie ustawa o środkach przymusu bezpośredniego. Zgodnie z nią, gdyby siły policji okazały się niewystarczające, "możliwe będzie użycie wojska do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego" - czytamy na stronie internetowej sejm.gov.pl.

Zgodnie z ustawą, którą Sejm uchwalił 24 maja, a którą prezydent podpisał pięć dni później, "wojsko będzie mogło zostać użyte na podstawie postanowienia prezydenta (na wniosek rządu), a w sytuacjach niecierpiących zwłoki na mocy decyzji ministra obrony narodowej lub na wniosek ministra spraw wewnętrznych". Według informacji zamieszczonej na stronie Sejmu, "żołnierzom mają wtedy przysługiwać uprawnienia policjantów".

Niemcy: Prekaryjne warunki pracy w Fundacji Heinricha Bölla

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Fundacja Heinricha Bölla jest fundacją blisko związaną z partią Bündnis 90/Die Grünen i według własnych deklaracji zajmuje się ogólnie pojętą sprawiedliwością. Jednak mało sprawiedliwe są prekaryjne warunki pracy, na których są zatrudnieni nasi koledzy i koleżanki w Fundacji. Od lat Fundacja Heinricha Bölla zatrudnia pracowników nie bezpośrednio, ale przez zewnętrzne firmy, przez co zarabiają oni mniej niż by wynikało z minimalnych poziomów pensji ustalonych w porozumieniach zbiorowych. Wielu z nich nie zarabia nawet minimalnej stawki 8,50 euro za godzinę, która stanowi przecież jeden z postulatów aktualnej kampanii wyborczej Zielonych!

Stosując taką politykę zatrudnienia, Fundacja Heinricha Bölla przyczynia się do poszerzenia sektora pracy prekaryjnej. Oprócz niskich płac, zatrudnienie przez firmy zewnętrzne powoduje bardzo „elastyczne” warunki pracy: brak uprawnienia do określonej liczby godzin pracy, zmuszanie do pracy w bardzo wczesnych lub bardzo późnych godzinach, lub w weekend, bez dodatkowego wynagrodzenia. FAU Berlin podjęła działania w tej sprawie na prośbę wielu pracowników Fundacji.

Za strajkiem generalnym przeciwko zmianom w kodeksie pracy

Kraj | Strajk

Wielkopolscy związkowcy z "Solidarności" opowiedzieli się zdecydowanie za strajkiem generalnym przeciwko zmianom w kodeksie pracy. Wczoraj zakończyło się referendum w tej sprawie. Członkowie związku odpowiadali na dwa pytania: czy wezmą udział w strajku przeciwko zmianom w kodeksie pracy oraz czy pojadą do Warszawy na ogólnopolską manifestacją sprzeciwiającą się polityce rządu. Ogromna większość opowiadała się za strajkiem i za udziałem w manifestacji.

Ale ostateczna decyzja należy do związkowych biurokratów. Decyzja podejmie Komisja Krajowa "S" w tym miesiącu. Decydującym wskazaniem dla niej ma być wyniki referendów we wszystkich regionach.

TTIP powstanie w tajemnicy, jak ACTA

Świat | Tacy są politycy

TTIP powstanie w tajemnicy, jak ACTA. Nie można negocjować otwarcie - uważa komisarz Karel de Gucht niegdyś stojący za ACTA, a teraz szykujący się do nowego porozumienia TTIP. To już drugi mocny dowód, że powtórka scenariusza ACTA jest bardzo możliwa.

Dzienik Internautów wiele już pisał o porozumieniu TTIP, określanym również jako TAFTA. Ma to być międzynarodowa umowa handlowa, która teoretycznie powinna rozruszać handel pomiędzy UE i USA. Niestety jest duże prawdopodobieństwo, że w zapisach TTIP znajdzie się dokładnie to samo, co zostało odrzucone przy ACTA.

Kragujevac: Plakaty wspierające sabotaż w fabryce FIATa

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Anarchosyndykalistyczna Inicjatywa (ASI) wsparła niedawną akcję niezadowolonych serbskich pracowników FIATa, którzy porysowali 31 nowych samochodów za pomocą śrubokrętów. Aktywiści Inicjatywy wiedzą, że sabotaż był aktem sprzeciwu wobec fabryki i znakiem rosnącego niezadowolenia z wyzysku, który cierpią ze strony pracodawcy.

ASI wyraziła pełne wsparcie dla pracowników fabryki zaangażowanych w akcje bezpośrednie oraz wypowiedziała się przeciw nagonce medialnej i policyjnej przeciw sabotażystom. Serbska prasa pisze także o incydencie sabotażu fabryce Fiata w Polsce przed dwoma laty.

ASI prosi o publikowanie informacji o sabotażu w Polsce oraz także o słowa wsparcia od polskich pracowników. Jednak przypominamy, że władze i szefowie nadal szukają sprawców, więc polecamy pracownikom Fiata korzystanie z kont nie powiązanych z konkretnym nazwiskiem i korzystanie z kafejek internetowych (bez kamer!).

Warszawa: Protest matek niepełnosprawnych dzieci pod Sejmem

Kraj | Protesty | Ubóstwo

Matki niepełnosprawnych dzieci pod Sejmem: "Chcę eutanazji dla siebie i dziecka, choćby dziś". Codziennie walczą o kolejny dzień życia dziecka, lecz nie boją się myśleć o jego śmierci. Są zmęczeni, ale każdego dnia toczą kolejną bitwę. Tym razem przyszli pod kancelarię premiera, aby walczyć o eutanazję dla siebie i swoich dzieci. "Aby rząd nie miał z nami problemu" – mówią rodzice niepełnosprawnych dzieci.

– Boję się panicznie... Chciałabym wiedzieć, kiedy umrę, aby móc zabrać ze sobą Agatę – mówi Elżbieta Karasińska z Bytomia, która wraz z dziesiątkami innych rodziców niepełnosprawnych dzieci, przyjechała pod kancelarię premiera, aby walczyć o godność. – Jestem tu, aby ona nie została sama, bez mojej opieki, żeby nie była skazana na DPS-y. Żeby nie była skazana na głodówkę. Bo w tej chwili ja robię wszystko, żeby ona mogła jakoś funkcjonować. Dokładnie znam każdy jej gest, potrafię rozpoznać, o co jej chodzi – twierdzi pani Elżbieta.

Aresztowania anarchistów w Barcelonie i akcje solidarnościowe

Świat | Represje

Wolność dla 5 z Barcelony! 15 maja Yolanda, Silvia, Juan, Xabier i José zostali aresztowani w swoich domach w dzielnicy Barcelony na mocy nakazu Hiszpańskiego Sądu Narodowego podczas operacji policyjnej, która zakończyła się też zniszczeniem lub przejęciem materiałów z katalońskich obiektów anarchistycznych.

Oskarżeni o popełnienie przestępstw takich jak czlonkostwo w grupie terrorystycznej, pochwała terroryzmu, rekrutacja i indoktrynacja oraz przechowywanie materiałów wybuchowych, są obecnie uwięzieni w Soto del Real (Madryt), daleko od swoich rodzin i przyjaciół, w więzieniu 3 stopnia.

Apel o wparcie blokady nielegalnych poszukiwań łupków przez koncern Chevron

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Redakcja powiela apel i włącza się w prośby o wsparcie oddolnej inicjatywy mieszkańców wsi, oto apel jaki został wystosowany:

Gaz łupkowy - Żurawlów Dramatyczny apel Barbary Siegieńczuk:
Zwracamy się do wszystkich możliwych organizacji, urzędów i obywateli Polski z apelem o pomoc i wsparcie naszej walki z potężną korporacją CHEVRON.

Działalność Chevronu nie jest akceptowana wśród mieszkańców gmin,
które obejmuje koncesja pod listem otwartym adresowanym do wójta Miączyna , do wiadomości m.in. Starosty, Marszałka, Chevronu, podpisało się ok. 600 mieszkańców gmin objętych koncesją. Firma Chevron ignoruje mieszkańców i polskie prawo. W dniu 02 czerwca 2013r. o godzinie 6.00 rano Chevron ponownie wtargnął na teren wydzierżawiony pod budowę wiertni. Mieszkańcy okolicznych wsi zablokowali samochody i nie dopuścili do rozpoczęcia robót.

W asyście Policji, firmy ochroniarskiej wynajętej przez Chevron trwały "negocjacje" do późnych godzin nocnych - bez efektu porozumienia.

Warszawa: Protest przeciwko cięciom w edukacji

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Wczoraj odbył się protest przed biurem edukacji ratusza w obronie edukacji publicznej. Uczestnicy demonstracji nie godzą się na cięcia w edukacji i cięcia etatów woźnych, zwolnienia i obniżanie wynagrodzeń i sprzeciwiają się ograniczaniu liczby godzin zajęć specjalistycznych przeznaczonych dla przedszkolaków. Po różnych przemówien przed biurem, demonstranci przeszli ulicami do PKiN. Tam przypomniano o roli Rady Warszawy w obecnej sytuacji w stołecznej edukacji.

Wczorajsza akcja jest jedną z wielu w serii akcji przeciw cięciom organizowanych ostatnio w Warszawie przez organizacje takie, jak Warszawa Społeczna czy Związek Syndykalistów Polski. Obie organizacje przeprowadziły protesty uliczne i na Radzie Warszawy. We wczorajszej akcji wzięli udział ludzie z różnych organizacji lewicowych oraz niektórzy nauczyciele i rodzice.

Ewentualność niepokojów społecznych najwyższa w UE

Świat | Gospodarka | Protesty

Ewentualność niepokojów społecznych w krajach UE jest najwyższa na świecie, a istniejące już gigantyczne różnice dochodów między bogatymi a biednymi mogą rozprzestrzenić się globalnie - wynika z dorocznego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).

W opublikowanym w poniedziałek raporcie MOP podaje, że społeczne niepokoje - strajki, przerwy w pracy, protesty uliczne i demonstracje - nasiliły się w większości krajów od czasu kryzysu gospodarczego i finansowego, który rozpoczął się w 2008 roku.

Ryzyko ich wybuchu według raportu "jest najwyższe w krajach Unii Europejskiej - zwiększyło się z 34 procent w latach 2006-2007 do 46 procent w latach 2011-2012".

Kraje najbardziej na nie narażone to Cypr, Czechy, Grecja, Włochy, Portugalia, Słowenia i Hiszpania. Ryzyko społecznych niepokojów spadło od 2010 roku w Belgii, Niemczech, Finlandii i Słowacji oraz Szwecji.