Protesty

Wrocław blokuje faszystów

Kraj | Antyfaszyzm | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

We Wrocławiu ruszyła kontrmanifestacja. Jest kilka osób przeciwko faszystom. Na razie nie za dużo. Faszyści wspierani są przez kibiców. W miarę rozwoju sytuacji będziemy aktualizować informację.

Zdjęcia z Wrocławia.

Ostatecznie w kontrmanifestacji przeciwko NOP wzięło udział ok 200 osób.

17:25 - Demonstracja dotarła pod pomnik Chrobrego. Ludzie skandują: Polak nie faszysta! oraz Precz z faszyzmem.

17:16 - Obie grupy podążają w stronę pomnika Chrobrego. Policja uniemożliwia blokady. Na każdą próbę biernego oporu funkcjonariusze reagują atakiem.

17:10 - Kolejna próba blokady rozbita przez policję.

17:00 - Około 100 faszystów i kibiców rozpoczęło marsz pod ochroną policji. Towarzyszą im gwizdy. Antyfaszystów jest ponad 200.

16:55 - Policja blokuje antyfaszystów uniemożliwiając utworzenie blokady.

Wielka Brytania: politycy z Partii Konserwatywnej uciekli przed szturmem studentek i studentów

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Około 50 tysięcy osób demonstrowało dziś w Londynie przeciwko podwyżkom opłat za studia jakie zaproponował rząd. Podwyżki czesnego są częścią planu oszczędnościowego jaki forsuje rząd Camerona.

Przepuszczono szturm na wieżowiec Milkbank Tower, w którym mieści się siedziba Partii Konserwatywnej, głównej siły w brytyjskim rządzie. Biurowiec został ewakuowany. Protestujący dostali się do środka przez wybite okna i weszli na dach.

Nadal trwają akcje uliczne w Londynie. Kanał z aktualizacjami londyńskich indymediów

Poniżej filmy z Youtuba.

Francja: reforma emerytalna czeka na podpis prezydenta, młodzież i radykalne związki protestują

Świat | Prawa pracownika | Protesty

 Blokada autostrady do Calais Dziś rano o 4:15, około 200 osób ustawiło płonące barykady na dwóch rondach autostradowych w Dourges, w pobliżu Lille, odcinając drogę między innymi do międzynarodowych terminali w Calais. Policja przybyła na miejsce dopiero około 7:30 i usnęła blokadę używając przemocy. Część osób została aresztowana. Ludzie ze związku CNT po zakończeniu tamtej akcji rozpoczęli blokowanie dojazdu do pobliskiego lotniska, inni poszli do pracy. Dziś i wczoraj rozpoczęło się także przynajmniej kilka okupacji szkół i uczelni we Francji - młodzież szkolna i akademicka angażuje się aktywnie w protesty świata pracy. W poprzednim tygodniu także miały miejsce akcje bezpośrednie. Wszystko to stanowi ciąg dalszy protestów przeciwko reformie emerytalnej jaką wczoraj przegłosował francuski senat, a która teraz czeka na podpis prezydenta Sarkozy'ego.

Ustawa zakłada, że stopniowo do 2018 roku minimalny wiek przejścia na emeryturę wzrośnie z 60 do 62 lat. Jednocześnie podwyższa także o dwa lata - z 65 do 67 lat - wiek, od którego można będzie otrzymać emeryturę w pełnej wysokości nawet przy niepełnym okresie płacenia składek. Ustawa przewiduje oprócz tego wydłużenie okresu płacenia obowiązkowych składek emerytalnych: z 40,5 roku obecnie do 41 lat w 2012 roku i do 41,5 lat w 2020 roku. Przewiduje się też stopniowe ujednolicenie stopy płaconych składek emerytalnych w sektorach publicznym i prywatnym.

Trwa strajk ostrzegawczy w bazie LOT na lotnisku w Warszawie

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Dzisiaj od 10:00 do 12:00 bedzie trwać strajk ostrzegawczy w którym weźmie udział personel pokładowy Polskich Linii Lotniczych LOT. Pracownicy załóg zrzeszni w związku ZZPP LOT są w konflikcie zbiorowym z zarządem LOT w sprawie warunków pracy, które pogarszają się.

W wyniku strajku wiele lotów zostanie skierowanych do innych miast. Inne zostaną opóźnione do czasu zakończenia strajku.

Niemcy: Radioaktywny transport dotarł do celu

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Transport odpadów jądrowych z Francji dotarł dziś do składowiska w Gorleben w północnych Niemczech. Policja przez całą noc usuwała blokadę, w której uczestniczyło ponad 3 tys. osób.

Blokady trwały przez prawie cztery dni.–Protestujący spuszczali się na linach z mostów nad torami, robili podkopy i tworzyli ludzkie tarcze, by zatrzymać pociąg i ciężarówki z radioaktywnym ładunkiem. Jedna z uczestniczek protestu zapędziła swoje stado liczące ponad 500 owiec i kóz na drogę wiodącą do Gorleben, by spowolnić transport.

Pokonanie całej trasy, z centrum przetwarzania odpadów jądrowych we Francji do składowiska w Niemczech, zajęło aż 92 godziny, co stanowi nowy rekord. Poprzednio, w 2008 r., transport pokonał tą samą trasę w 79 godzin. Aż 30 tys. policjantów zostało zmobilizowanych do tej operacji.

Turcja: Blok anarchistyczny na wielkiej demonstracji studentów w Ankarze przeciw kontroli i płatnym studiom

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

W sobote w stolicy Turcji, Ankarze odbyla sie masowa ogolnokrajowa demonstracja studentow/studentek przeciw rozpoczetym wdrazanym w zycie planom YÖK takm jak drozsze studia (obecnie studenci placa za studia publiczne jak i prywatne), podwyzkom za lokum w akademikach (obecnie ok 10 procent studentow/studentek mieszka w akademikach) oraz kontroli na uniwersytetach za pomoca planowanej anstalacji monitoringu, prywatnej ochronie sprawdzajacej dokuent tozsamosci oraz zakazowi wejscia na teren uniwersytetu nie-studentom (jak jest np w İstanbule). Protest byl takze wymierzony w planowane utworzenia placowek policji po cywilnemu.

Do wielotysiecznej demonstracji dolaczyl sie anarchistyczny blok wraz z anarcho-queer liczacy ok 80 uczestnikow z czarnymi, czarno-czerwonymi, w kolorach teczy flagami jak transparentem i widniejacym na nim napisie 'Wolnosc Zaczyna sie z Nieposluszenstwem'- Utrzymanie policji i wladzy. Glod. Militaryzm. Monitoring. Examiny. Przyzwolenie. ÖGB- firmy ochroniarskie. Anarchsci/Anarchistki dzialaja w Abarchistycznej inicjatywie Ankary ktora wspoltworzy i redaguje pismo/gazete ahaligazetesi.org

İstanbul: 24h sittingu przeciw przymusowym lekcjom religii w szkołach

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Klerykalizm | Protesty

W İstanbule, w azjatyckiej czesci w dzielnıcy Kadiköy zgromadzilo sie sporo przeciwnikow przymusowych lekcji religii w szkolach. Mimo chlodu koczowali przez noc przykryci kocami.

Protest zorganizowany zostal przez organizacje Alevi, mniejszosc enticzna lub religijna (Alevi to szerokie pojecie od religii po wolnosc osobista bliska anarchizmowi [cos jak anarchizm gloszony przez Tolstoja]), ktora liczy w Turcji od 5 do 6 mln spoleczenstwa.

Info i fotki w mass mediach:
http://www.todayszaman.com/tz-web/news-224043-101-alevis-stage-sit-in-to...
http://www.alevihaberajansi.com/index.php?option=com_content&task=view&i...
http://www.hurriyetdailynews.com/n.php?n=alevi-group-to-stage-sit-in-to-...

Niemcy: Starcia z policją przeciwników transportów Castor

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Około 4 tys. aktywistów antyatomowych starało się dziś zablokować transport radioaktywnych odpadów jądrowych Castor. Grupa 250 osób zaczęła rozmontowywać podkłady pod torami, gdy została zaatakowana przez policję. Jak twierdzi rzecznik policji, demonstranci odpowiedzieli gazem. Świadkowie mówią też, że protestujący oblali samochód policyjny smołą i podpalili go. Około 12 osób zostało rannych w starciach. Według policji, „sytuacja nie jest jeszcze opanowana”.

Wcześniej w ciągu dnia, radioaktywny pociąg został powstrzymany na prawie dwie godziny, gdy dwójka aktywistów spuściła się na linach, by zablokować przejazd pociągu. W nocy policja zatrzymała 16 działaczy, oskarżając ich o posiadanie przyrządów do przykuwania się do torów.

Wczorajsza demonstracja w Dannenbergu, była największa ze wszystkich dotychczasowych protestów przeciw transportom do Gorleben, gdzie zaczęto składować odpady jądrowe już w 1984 r. Od samego początku transporty budziły masowy sprzeciw. W 1997 r. uruchomiono największą policyjną operację w powojennej historii Niemiec, mobilizując 30 tys. policjantów. W 1998 r. wstrzymano transporty z powodów bezpieczeństwa, jednak w 2001 r. transporty zostały wznowione, a wraz z nimi masowe demonstracje. W 2004 r. francuski aktywista antyatomowy zginął podczas próby zablokowania transportu na wschodzie Francji.

Hiszpania: Planowane protesty przeciwko wizycie Benedykta XVI

Świat | Klerykalizm | Protesty

Aktywiści na rzecz praw homoseksualistów planują zorganizowanie „queerowego flashmobu” w niedzielę, gdy papież Benedykt XVI będzie opuszczać kościół Sagrada Familia w Barcelonie.

Akcja ma trwać dwie minuty i polegać na całowaniu się przez homoseksualne pary. Po zakończeniu akcji, uczestnicy flash-moba opuszczą miejsce zgromadzenia.

Przeciwko wizycie Benedykta protestują też organizacje katolickie, które nie godzą się na ukrywanie skandali pedofilskich przez kościół katolicki - w tym przez obecnego papieża.

W wywiadzie dla prasy, Benedykt XVI porównał obecną falę antyklerykalizmu panującą w Hiszpanii do tej z lat 30’tych.

Niemcy: Masowy protest antynuklearny

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Około 50 tys. protestujących wzięło dziś udział w największym od lat proteście antynuklearnym w Dannenbergu, w Niemczech. Protest jest związany z transportem odpadów jądrowych z przetwórni odpadów jądrowych w La Hague we Francji, należącej do firmy Areva. Odpady mają być składowane w miejscowości Gorleben, w północnych Niemczech.

W piątek transport został zablokowany na kilka godzin na terytorium Francji. Według planu, pociąg ma dojechać do Gorleben, niedaleko Dannenberga, w Niedzielę.

Podczas dzisiejszej demonstracji doszło do niewielkich starć z policją. Około 150 protestujących próbowało wykonać podkop pod drogą wiodącą do Gorleben, by uniemożliwić przejazd. Wywiązała się potyczka z policją, która zaatakowała kopiących. Policja użyła gazu i pałek. Protestujący odpowiedzieli kamieniami. (Reuters)

Video-zaproszenie na 11 listopada

Kraj | Antyfaszyzm | Blog | Dyskryminacja | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

Nieoficjalne zaproszenie na blokadę marszu nacjonalistów i faszystów 11 listopada w Warszawie.

Faszyzm nie przejdzie jeśli się postawisz!

Więcej informacji: http://www.11listopada.org/

Francja: Blokada transportu odpadów jądrowych do Niemiec

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Grupie aktywistów antyatomowych udało się dziś zablokować na ok. 3 godziny pociąg przewożący zużyte paliwo jądrowe z Francji do miejscowości Gorleben w Niemczech. Około 30 aktywistów przykuło się do torów niedaleko głównej stacji w Caen, w Normandii. Wspierało ich około 150 osób z transparentem w jęz. niemieckim „Nasz opór nie zna granic". Po odcięciu ich od torów, protestujący zostali aresztowani.

Na końcu trasy pociągu, spodziewane są protesty z udziałem do 30 tys. osób. Policja spodziewa się licznych sabotaży dróg kolejowych.

Transport zawiera 123 ton odpadów jądrowych, przewożonych w 11 wagonach. Do składu dołączone są trzy wagony dla policji do tłumienia zamieszek. Ogółem do pilnowania transportu zaangażowanych jest 16 tys. policjantów. Według niemieckiego szefa związku zawodowego policjantów, koszt policyjnej operacji zabezpieczania transportu wynosi około 50 milionów euro - z kieszeni podatników.

Falę protestów wzmocniła decyzja Kanclerz Angeli Merkel, która postanowiła przedłużyć czas pracy elektrowni jądrowych w Niemczech o 12 lat. Wcześniej obowiązywało rozporządzenie rządu, które przewidywało wyłączenie energii jądrowej w 2021 r.

Szczecin: demonstracja pod Zakładami Chemicznymi Police

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Według przedstawicieli zarządu spółki w czasie przerwy śniadaniowej zebrało się około 200 pracowników, według związkowców przynajmniej dwukrotnie więcej. Przyszli pod biurowiec zarządu Zakładów Chemicznych Police. Do organizacji wiecu nikt się nie przyznaje, co wskazywało by na jego spontaniczny charakter.
- Chodziły słuchy po zakładzie, że ludzie się organizują i chcą przyjść pod biuro, ale nie wiedzieliśmy ilu ani kiedy - mówi jeden z przedstawicieli związków.
Manifestujący nie mieli żadnych transparentów. Niektórzy byli ubrani w stroje robocze, inni "po cywilnemu". Domagali się "sprawiedliwego", nowego układu zbiorowego pracy. Właśnie negocjacje w sprawie nowego układu zbiorowego miały się rozpocząć w środę o godz. 10. I o tej porze rozpoczął się wiec. Układ zbiorowy ma być dostosowany do planu restrukturyzacji, który zakłada zwolnienie 400 osób z prawie trzytysięcznej załogi.

Hiszpania: Akcje solidarnościowe ze związkowcem CNT zwolnionym z hotelu Marylanza na Teneryfie

Świat | Prawa pracownika | Protesty

22 października delegat CNT w hotelu Marylanza na Teneryfie został zwolniony za działalność związkową. Kierownictwo hotelu zdawało sobie sprawę, że zwolnienie będzie nielegalne, więc próbowało go przekupić dużą odprawą. Jednak związkowiec chce wrócić do pracy.

W ostatnie weekendy, związek zorganizował pikiety solidarnościowe pod hotelami sieci Marylanza i domaga się przywrócenia delegata do pracy.

Peru: Indianie protestują przeciw zatruciu środowiska

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Ropociąg należący do firmy Pluspetrol Norte SA ciągnie się przez 16 kilometrów w Rezerwacie Narodowym Pacaya Samiria przy ujściu Rio Marañón, w dorzeczu Amazonki. W dniu 19 czerwca b.r. znów doszło do poważnego wycieku ropy. W 2000 r. do rzeki wylało się 5,5 tys. baryłek ropy. Nikt wtedy nie podjął akcji ratowniczej, ignorując prawa społeczności dotkniętej katastrofą – około 80 tys. Indian Cocama. Mieszkańcy tych terenów zaczęli cierpieć na schorzenia żołądkowe i choroby skóry.

Głównym źródłem utrzymania miejscowych Indian jest rybołówstwo, a umiejętność łowienia ryb jest podstawowym sposobem zdobywania uznania społeczności. Rzeka odgrywa dla nich szczególną rolę. Ich kultura ulega dezintegracji, gdy są pozbawieni możliwości kontaktu z rzeką.

W ramach odszkodowania, firma Pluspetrol dostarczyła Indianom wodę butelkowaną i puszki z tuńczykiem, nie przejmując się jednak, co się stanie ze zużytymi opakowaniami. Wiele z konserw żywnościowych było przeterminowanych i zarobaczonych. Pomoc finansowa, którą zaoferowała firma, też raczej spotęgowała problem, niż go rozwiązała. Pomoc otrzymały jedynie małżeństwa, przy czym pieniądze były przekazywane „głowie rodziny”. Wiele niezamężnych kobiet zostało pozostawionych bez pomocy. Nagły przypływ gotówki został wykorzystany przez handlarzy, którzy zaczęli sprzedawać Indianom alkohol w dużych ilościach.

Kanał XML