Protesty

Relacja z manifestacji antynazistowskiej w Bydgoszczy

Kraj | Protesty

5 września na Starym Rynku w Bydgoszczy odbyła się manifestacja, w której brało udział kilkudziesięciu uczestników. Demo odbyło się w 70. rocznicę wkroczenia Wehrmachtu do miasta. Akcja zajęcia Bydgoszczy poprzedzona była tak zwaną Krwawą Niedzielą, jednym z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń z początku II Wojny Światowej, produktem propagandowym III Rzeszy, wymierzonym przeciw Polsce, podważonym przez większość historyków.

W mieście, które przed wojną wraz z mniejszością niemiecką tworzyło pokojową symbiozę gwałtownie doprowadzono do autodestrukcji przez małe zarzewie faszystowskie. Doszło do stanu, w którym sąsiad zabijał sąsiada. Mieszkańcom Bydgoszczy nie wolno o tym zapominać. Do dziś dzień w niektórych kręgach wiara w to co przekazała nazistowska propaganda jest nadal święta. W pierwszych dniach września 1939 roku Bydgoszcz była świadkiem tragicznych wydarzeń, nie do końca wyjaśnionych, których ofiarą padła zarówno miejscowa ludność polska, jak i niemiecka.

Było to miejsce i czas aby powiedzieć głośno: w Bydgoszczy jak i innych miastach nadal istnieją faszyści, a my chcemy z tym skończyć.

Akcje protestacyjne pod ambasadą Serbii w Bratysławie i Warszawie

Kraj | Świat | Protesty

Dziś w Bratysławie pod serbską ambasadą odbyła się akcja solidarnościowa z aresztowanymi anarchosyndykalistami. Pikietę zorganizowała grupa Priama Akcia (członek IWA).

Ambasada nie przyjęła pisma protestacyjnego. Zostało ono jednak wrzucone do skrzynki na listy. Agenci policji ubrani po cywilnemu, którzy byli cały czas na zewnątrz ambasady razem z protestującymi, w pewnym momencie kazali im się wylegitymować. Uczestnicy pikiety jednak odmówili i opuścili okolice ambasady bez okazania dokumentów.

Jednak kilkanaście minut później, gdy wracający do domu uczestnicy pikiety przechodzili przez park, policja wylegitymowała ich pod pretekstem „poszukiwania zaginionych osób".

W Warszawie, pod ambasadą Republiki Serbskiej odbył się symboliczny protest zorganizowany przez Związek Syndykalistów Polski. Wręczono przedstawicielowi ambasady pismo protestacyjne, po czym doszło do przepychanek słownych dotyczących możliwości fotografowania ambasady. Kolejna pikieta planowana jest na piątek.

Według licznika na stronie asi.zsp.net.pl z której można wysyłać listy protestacyjne do serbskich władz, od zeszłej soboty wysłano już ponad tysiąc maili. Wszystkim, którzy wysłali maila dziękujemy!

Demonstracja antyfaszystowska w Bydgoszczy

Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

W sobotę przez centrum Bydgoszczy przeszła manifestacja antyfaszystowska. 5 września 1939 armia nazistowska weszła do Bydgoszczy - dlatego antyfaszyści zdecydowali się na tę datę.

Protestujący złożyli hołd dla wielu ofiar II wojny światowej i wyrażali sprzeciw wobec odradzaniu się nazistowskiej ideologii.

Bydgoszcz: Tuwim, jako wyraz antymilitaryzmu

Kraj | Militaryzm | Protesty

W niedzielę (6.09)o godzinie 14:00 w czasie trwania Festynu "Pożegnanie lata z wojskiem" w bydgoskim Myślęcinku odbył się odczyt wierszy Juliana Tuwima z jednej z wojskowych platform do gawiedzi.
Deklamującemu towarzyszył napis: "Politycy na front - żołnierze do domów". Po odczytaniu kilku wierszy łódzkiego poety, m.in.:"Parademarsz", "Pif-Paf!", "Do prostego człowieka", "Wiosna", "Walka",
deklamujący odszedł spokojnie z festynu nie niepokojony przez licznie obecną żandarmerię. Ten nieplanowany mityng poetycki miał wyrazić obrzydzenie jednego z twórców bydgoskich radosną maskaradą, pod którą sprzedaje się narodowi stary odgrzewany kotlet - zaborczą wojnę - w sosie terroru wobec macierzystego społeczeństwa.

Zamieszki w niemieckim Dortmundzie

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

Blisko 3 tys. anarchistów i antyfaszystów zaatakowało legalną demonstrację 700 niemieckich neofaszystów ochranianych przez policję. W wyniku starć rannych zostało kilkanaście osób, w tym dziesięciu funkcjonariuszy. Prawie pół tysiąca osób aresztowano.

Grecja: ofensywna demonstracja zakończona aresztowaniami

Świat | Protesty

Saloniki. Wczoraj nastąpiło otwarcie międzynarodowej wystawy handlowej w Salonikach, gdzie premierzy tradycyjnie określają swój plan na nadchodzący rok budżetowy. EXPO towarzyszą także masowe demonstracje w całym spektrum lewicowych i anarchistycznych ruchów. W tym roku niezależny blok ("na rzecz niezależnych demonstracji klasy") został zebrany przez PEKOP, związek zawodowy, którego sekretarzem była Konstantina Kunewa (imigrantka z Bułgarii i działacz w greckim ruchu związkowym, zaatakowana kwasem w grudniu).

Blok liczył 3-4,000 osób. Idąc przez centrum miasta, zaatakowali symbole państwa i kapitału (banki, CCTV, itp.). Nie było aresztowań w trakcie demonstracji. Około 21.00 czasu greckiego co najmniej 15 osób zostało zatrzymanych (prawdopodobnie aresztowanych) na zewnątrz budynku grupy Antyautorytarny Ruch Solidarność.

Strajk glodowy w wiezieniu dla emigrantow na wyspie Lesbos

Świat | Dyskryminacja | Protesty

Dnia 1 wrzesnia 47 emigrantow w wiezieniu Pagani rozpoczelo strajk glodowy. Bierze w nim udzial 41 osob z Afganistanu, 3 osoby z Somalii oraz 3 osoby z Palestyny.

Wczoraj w 3 dniu glodowki pojawilo sie przed poludniem ponad 20 aktywistow/aktywistek z obozu antygranicznego pod wiezieniem, by razem zaprotestowac za uwolnieniem wszystkich emigrantow (okolo 900).

Aktywisci oraz emigranci razem skandowali Wolnosc w wielu jezykach. Na transparentach wywieszonych za kraty wiezienia przez emigrantow i uchodzcow widnialy napisy "Nie chcemy zyc w klatce" "Nie chcemy jedzenia, chcemy wolnosci" "Strajk glodowy od 1 wrzesnia 47 osob". Jeden z emigrantow opowiedzial obecna sytuacje w wiezieniu: wszyscy z lewego dolnego skrzydla prowadza strajk glodowy.

W gornej czesci wiezionych jest 135 kobiet z dziecmi (jedna matka trzymala 2 butelki z mlekiem przez kraty co swiadczy takze o 2 niemowleciach). 1 osoba potrzebowala lekarza i emigranci domagali sie tego od 3 dni slyszac od policji i wladz wiezienia ze oni z Afganistanu, Somalii oraz Palestyny zawsze sa chorzy. Po 3 dniach lekarz przybyl i zarządził natychmiastową hospitalizacje emigranta w stanie ciezkim. Jest wiele osob, ktore sa wiezione od 46 dni.

Stoczniowcy ze Szczecina i Gdyni zapowiadają protesty

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Zwolnienia

W związku z wycofaniem się inwestora katarskiego z zakupu majątku Stoczni Gdynia oraz brakiem skutecznych działań rządu w celu zachowania miejsc pracy dla tysięcy stoczniowców, związki zawodowe działające w Stoczni Gdynia organizują dla wszystkich byłych pracowników Grupy Stoczni Gdynia oraz sympatyków wiec informacyjny, który odbędzie się pod budynkiem związków zawodowych, przy Krzyżu w dniu 8 września 2009r o godzinie 12.00.

Stoczniowcy z Gdyni zapowiadają także, że wezmą udział w ogólnopolskiej manifestacji w obronie stoczni w Szczecinie 18 września.

Kraków: Anarchiści aresztowani podczas blokady eksmisji

Kraj | Protesty | Represje | Ubóstwo

W środę podczas blokady eksmisji na Starym Podgórzu, grupa około 20 aktywistów z FA-Kraków i FA-Śląsk oraz Inicjatywy Pracowniczej i skłotersów została usunięta z klatki schodowej przez policję. Aresztowani zostali przewiezieni na komisariat.

Filmy z blokady eksmisji

Aktualizacja: Zaraz po wypuszczeniu wszyscy zatrzymani udali się na ulicę Ziemianki 1 (ok 17 km od centrum Krakowa!), gdzie na odbiór kluczy i mebli oczekiwała już Pani Maria.

Okazało się, że magazyn wskazany na miejsce eksmisji przez firmę "Krak Consulting", specjalizującą się w świadczeniu usług prawnych na rzecz uczestników postępowania egzekucyjnego, znajduje się pomiędzy spalarnią odpadów szpitalnych a oczyszczalnią ścieków do tego jest zakratowany i w ogólnym stanie nie nadającym się do użytku, co było widać już z zewnątrz.

Po około pięciu godzinach oczekiwań i obdzwaniania firmy wynajmującej komornika, jak i firmy, która miała na miejsce przewieźć meble, okazało się, że meble w dniu dzisiejszym nie przyjadą - zostały zdeponowane do magazynu, w którym mają oczekiwać, z doświadczeń wcześniejszych wynika, że często prosto stamtąd trafiają na licytację.

Około godziny 20 pojawił się też pośrednik, który miał przekazać klucze eksmitowanej, zagroził jednak, że nikt prócz pani Marii do budynku nie wejdzie i żadnych odwiedzin w nim nie będzie, a dopóki anarchiści będą oczekiwać na dalszy rozwój wydarzeń klucze nie zostaną przekazane.

Catalunia: Amadeu Casellas przeniesiony do szpitala więziennego w Terrassie

Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Amadeu Casellas, anarchista więziony kilkakrotnie od 1979, za uczetnictwo w napadach na banki za pomocą których finansował akcje ruch robotniczego w Hiszpani, po trwającym już od 45 dni strajku głodowym, został przeniesiony do szpitala więziennego Terrassa w piątek 28 Sierpnia 2009. Rok temu, kiedy przeniesiono go, twardy protest nie trwał tak długo i niestety musimy dodać że znajdował się w lepszym stanie niż w jakim znajduje się obecnie.

Jego przeniesienie nie jest owocem troski służb więziennych aby zadbać o zdrowie Amadeu, tylko faksu, który wysłał jego adwokat w piątek rano, w którym prosił o pozwolenie Amadeu na wizytę zaufanego lekarza z zewnątrz, który po przebadaniu i sprawdzeniu jego zdrowia stwierdził że powinien był on już wcześnej znajdować się w szpitalu i prawnicy Amadeu powinni oskarżyć odpowiedzialnego, który arogancko gra ze zdrowiem naszego kolegi. Cóż za zbieg okoliczności, że kilka godzin później został przeniesiony...

Ilu robotników zginie tego roku w więzieniach generalicji Kataluńskiej? Czy reżim DERT (departament specjalny) będzie nadal legalny, czy bedzie "nielegalny" tak jak FIES (departament o podwyższonym nadzorze) Czy więźniowie nadal będą pracować jak niewolnicy w więziennych zakładach pracy? Ile jeszcze będziemy na to pozwalać?

Szczecin: Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom skupu

Kraj | Gospodarka | Protesty

W czwartek w Szczecinie miał miejsce protest kilku organizacji rolniczych, m.in. NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych i "Samoobrony". Rolnicy protestowali przeciwko niskim cenom skupu zbóż i nieopłacalności produkcji rolnej. Protest rozpoczął się pod siedzibą PSL. Rolnicy wzywali PSL do opuszczenia koalicji z PO, którą obwiniają o największy kryzys w rolnictwie od wielu lat oraz jest największym wrogiem Polski.

Następnie rolnicy przeszli pod Urząd Wojewódzki, gdzie spotkali się z wicewojewodą Andrzejem Chmielewskim, który przyjął petycję od rolników i obiecał, że przekaże ją premierowi. Rozumiem doskonale obawy rolników związane z niską ceną skupu zbóż, musimy jednak pamiętać, że to nie wojewoda ani minister ustalają ceny zbóż, ich wysokość jest pochodną wielu czynników, m.in. sytuacji na rynku międzynarodowym, prognozy zbiorów w Polsce i krajach ościennych - powiedział Chmielewski. Podkreślił także, że minister Sawicki wystąpił już z prośbą o interwencję do Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Komisji Europejskiej. Mister chce podjęcia działań interwencyjnych, takich jak: uruchomienie regionalnego przetargu na eksport 0,5 mln ton zbóż, wcześniejsze rozpoczęcie (od września) skupu interwencyjnego oraz wstrzymanie procedury przetargowej na import zbóż. Ma to ustabilizować sytuację w rolnictwie.

ALTERGODZINA: o nie-ekologii i korporacyjnym monopolu na koncercie Radiohead & o wygranym procesie skłotersów w Strasburgu (mp

Kraj | Audio | Dyskryminacja | Kultura | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Altergodzina o wygranym procesie skłotersów w Strasburgu (mp3)
Gośćmi byli Agata Ferenc, etnolożka, reanimatorka kultury we wrocławskim Centrum Reanimacji Kultury, pracowniczka pomocy humanitarnej oraz Dominik Srzednicki, działacz stowarzyszenia „KejosTHE-AT-ER”. Rozmawialiśmy o wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie najścia funkcjonariuszy wrocławskiej policji na squat „Rejon 69” w czerwcu 1997 roku. Przyjrzeliśmy się kondycji squattingu w Polsce, a także porozmawialiśmy o działalności stowarzyszenia „Kejos THE-AT-ER”.

Altergodzina o nie-ekologii i korporacyjnym monopolu na koncercie Radiohead (mp3)
Podjęliśmy krytyczną dyskusję na temat niektórych aspektów organizacji koncertu brytyjskiej grupy Radiohead w Poznaniu. Ten głośny koncert, który skupił kilkadziesiąt tysięcy osób, odbywał się w ramach akcji "Poznań dla Ziemi" i w założeniu organizatorów miał być "najbardziej ekologicznym koncertem w Polsce". Ideę wydarzenia przesłoniły jednak pewne rozwiązania organizacyjne, np. brak możliwości wnoszenia napojów - w tym wody - we własnych pojemnikach, odbieranie i wyrzucanie przez ochronę jedzenia widzów, oraz faktyczne wymuszenie na uczestnikach zakupu napojów - produktów wyłącznie koncernu Coca-Cola - po zawyżonych cenach. Czy marnotrawstwo i korporacyjna drożyzna współgrają z koncepcją akcji "Poznań dla Ziemi"? Czy postępowanie organizatorów koncertu wpisuje się w proekologiczne zaangażowanie członków zespołu Radiohead?
Te i inne pytania postawiliśmy w rozmowach z naszymi gośćmi: Anną Nowaczyk, rzeczniczką prasową Fundacji Malta organizującej koncert, oraz Urszulą Burkot z zarządu głównego Polskiego Klubu Ekologicznego, organizacji zaangażowanej w upowszechnianie postaw proekologicznych, obecnej na terenie wczorajszego koncertu.

Stoczniowcy biwakują pod domem Tuska

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Tacy są politycy | Zwolnienia

Ok. 40 stoczniowców z gdańskiej Solidarności oraz delegacja z Cegielskiego zebrało się pod domem Tuska, gdzie zamierzają rozbić miasteczko namiotowe. Przywieźli ze sobą zapas wody mineralnej, plastikowe fotele i stoliki. Mieszkania premiera przed pracownikami strzeże kilku policjantów.

Protest ma związek z planowanym zwolnieniem ok. 300 osób. Związkowcy chcą, aby odchodzący otrzymali taką samą odprawę jak stoczniowcy w Gdyni i Szczecinie.

Opole: Urząd Statystyczny nie respektuje postanowień sądu pracy

Dyskryminacja | Prawa pracownika | Protesty

Agnieszka Gałek, członkini OZZ Inicjatywa Pracownicza, nie została przyjęta do pracy, pomimo wygranej w sądzie. 18 sierpnia 2009 roku sąd nakazał przywrócenie do pracy Agnieszki Gałek. Od 19 sierpnia stawia się ona codziennie w miejscu pracy, ale po półgodzinie, godzinie dowiaduje się, że nie ma dla niej etatu.

Problemy Agnieszki Gałek zaczęły się w chwili, gdy dyrekcja dowiedziała się, że wstąpiła do związku zawodowego. Poza nią represje uderzyły w innych związkowców. Działania te miały na celu rozbicie związku zawodowego. Przewodnicząca działającej w Opolu Inicjatywy Pracowniczej też wystąpiła na drogę sądową. Jak powiedziała dla NTO: Złożyłam pozew w sprawie zaprzestania mobbingu. Zaczęło się, od kiedy wstąpiłam do zarządu związku zawodowego. Od tego czasu pani dyrektor potrafi w ciągu dnia wysłać do mnie szereg pism upominających. Wcześniej byłam wzorowym pracownikiem, niejednokrotnie nagradzanym.

Grecja: Oboz antygraniczny na Lesvos

Świat | Dyskryminacja | Protesty

Zdjecia z akcji pod Pagani | Zdjecia z parady pozegnalnej | Zdjecia z akcji przeciwko lodziom Frontexu i strazy granicznej | Typowe sytuacje imigrantow na Lesvos

Aktualizacja 2 września: 1 września 130 emigrantow zostalo zwolnionych z wiezienia Pagani i przeniesionych do otwartego obozu utworzonego przez wladze, ktore wystawily 30 dniowy papier legalnego pobytu na terenie Unii Europejskiej, lecz po tym terminie po kontroli emigranta jest decyzja deportacji.

Wielu emigrantow bez papierow przedostalo sie do Grecji bez wiedzy wladzy. Takze 70 emigrantow z papierami mialo wczoraj wyplynac do Aten z zakupionymi przez wladze biletami lecz minister spraw wewnetrznych nie zezwolil na ich wpuszczenie spowodu przebywania anarchistow na tym samym promie.

Od 1 września 20 wiezniow imigrantow ponizej 18 roku zycia prowadzi strajk glodowy domagajac sie uwolnienia ich.

Teraz jest drugi dzien glodowki. Dzisiaj, minister spraw wewnetrznych zapowiedzial wybudowanie wiekszego "nowoczesnego" wiezienia dla uchodzcow, ktore ma odpowiadac standardow w Unii Europejskiej czyli ze zwiekszona kontrola. Nastepnie maja powstac kolejne 4 wiezienia dla emigrantow na terenie Grecji. Taka jest polityka wladz greckich oraz Unii Europejskiej na protesty zamkniecia tychze wiezien. Oboz otwarty dla uchodzcow ma byc wkrotce zamkniety.

Caly czas jest dawana pomoc prawna zatrzymanycm imigrantom co nie mieli szczescia dostania sie na prom.

1 i 2 sierpnia 4 policyjne autobusy zostaly wyslane spowrotem do Aten, lecz naoczni swiadkowie aktywisci widzieli jak policjancji zdejmowali mundury by przeobrazic sie w tajniakow w zwyklych ubraniach i rozproszenia sie po miescie. Wczoraj 1 sierpnia robocopy krecily sie w okol sklotu lecz nie bylo zagrozenia.

Kanał XML