Protesty

Berlin: Protesty w związku z możliwą eksmisją Brunnen 183

Świat | Miejsca | Protesty

Brunnen 183, to niekomercyjna przestrzeń artystyczna i kolektyw mieszkalny w Berlinie. Brunnen 183 i free shop Umsonstladen mogą zostać eksmitowane 18 czerwca. Wczoraj, mieszkańcy otrzymali pismo z sądu powiadamiające o zbliżającej się eksmisji.

W związku z groźbą, która wisi nad kolektywem, organizowane są dni akcji w dniach 6-21 czerwca pod hasłem "Wszyscy zostajemy!” Dla przyjezdnych organizowane są noclegi.

http://actiondays.blogsport.de

Jasło: Pracownicy Pektowina za strajkiem

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

W referendum strajkowym, zorganizowanym przez Międzyzakładowy Komitet Protestacyjny, działający w Zakładzie Przemysłu Owocowo-Warzywnego "Pektowin" S.A. w Jaśle, pracownicy firmy zagłosowali za strajkiem. W poniedziałkowym referendum wzięły udział 254 osoby. Cała załoga zakładu to 383 pracowników. Za strajkiem było 227 osób, 24 - przeciw, a 3 głosy były nieważne.

Dwa tygodnie temu część kadry kierowniczej zakładu otrzymała podwyżkę wynagrodzenia. Gdy związkowcy się o tym dowiedzieli, napisali pismo do zarządu firmy, w którym również domagali się podwyżki płac. Od 18 maja zakładowe organizacje związkowe: NSZZ Pracowników ZPOW „Pektowin" S.A. w Jaśle i NSZZ „Solidarność" są w sporze zbiorowym z zarządem spółki. Domagają się spełnienia jednego postulatu: podwyżki płacy zasadniczej w wysokości 300 złotych brutto dla każdego pracownika.

Finlandia: Ambasada Ukrainy w Helsinkach obrzucona farbą

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

Rankiem 25 maja, antyfaszyści w Helsinkach obrzucili farbą ambasadę Ukrainy, w proteście przeciwko sojuszowi prezydenta Juszczenki ze skrajną prawicą. Po przypadkowej śmierci nazisty Maksima Czajki, podczas gdy z grupą 15 innych boneheadów zaatakował grupę 5 antyfaszystów, rozpoczęła się kampania oczerniania działaczy antyfaszystowskich.

Prezydent Ukrainy nazwał zmarłego nazistę „patriotą”, a ruch antyfaszystowski „pro-rosyjskim spiskiem”.

Białystok: Protest mieszkańców lokali komunalnych

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Kilkuset lokatorów mieszkań komunalnych protestowało w poniedziałek w Białymstoku przed budynkiem Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przeciwko nowym stawkom czynszów. Podwyżki czynsów wchodzi w życie w Białymstoku. od pierwszego lipca bieżącego roku. Po podwyżce minimalne opłaty mają wynosić 2,62 zł, a maksymalne 8,34 za metr kwadratowy.

Uchwała rady, zdaniem protestujących, nie uwzględniła realnej sytuacji mieszkańców, w szczególności tego, iż 80 proc. lokatorów w mieszkaniach komunalnych to emeryci i renciści.

Prezydent Miasta Tadeusz Truskolaski zdecydował się na rozmowy z delegatami z demonstrantów. W ich następstwie za tydzień zostanie zorganizowane w tej sprawie spotkanie w zarządzającym mieszkaniami komunalnymi Zarządem Mienia Komunalnego.

W Białymstoku jest około 8,1 tys. mieszkań komunalnych. Mieszka w nich około 7 proc. mieszkańców miasta.

Poznań: Solidarność z antyfaszystami Rosji i Ukrainy

Kraj | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny

„Żaden rząd nie walczy z faszyzmem, by go zniszczyć. Gdy burżuazja zauważa, że władza wymyka jej się z rąk wyciąga faszyzm, by bronił jej przywilejów.”
B. Durutti

Tereny Federacji Rosyjskiej i Ukrainy stają się obszarem zakrojonych na coraz większą skalę represji wobec ruchu antyfaszystowskiego. Pomimo wciąż żywych w pamięci zbiorowej doświadczeń nazizmu i równie rasistowskiego stalinizmu, na terytorium obu krajów skrajnie szowinistyczne grupy co dzień rosną w siłę przy milczącej aprobacie władz. Tymczasem organy ścigania nie tylko nie reagują na działalność tych grup, ale wręcz kierują ostrze swojej represji w kierunku tych, którzy są pierwszą linią społecznego oporu wobec ich działalności. W Rosji od ponad roku trwają nasilone aresztowania działaczy ANTIFY, często oskarżanych na podstawie sfabrykowanych dowodów, a na Ukrainie Juszczenko nazywa grupy antyfaszystów prorosyjską organizacją ekstremistyczną i nasyła na nią SBU (czyli ukraińską bezpiekę).

4 czerwca dopadniemy Tuska w Krakowie! Przybywajcie!

Kraj | Protesty | Publicystyka

Jak wszyscy wiedzą Tusk przeniósł obchody rocznicy wyborów 4 czerwca na Wawel, żeby uciec przed gniewem gdańskich związkowców. Wydaje mu się, że w Krakowie nikt nie przeszkodzi we wciskaniu społeczeństwu kitu, że żyjemy w kraju szczęśliwych ludzi, którzy bez przeszkód mogą korzystać z wolności i demokracji.

Sielanki jednak nie będzie. 4 CZERWCA w czwartek o godz. 12.00. na Placu Nowaka-Jeziorańskiego obok dworca PKP w Krakowie rozpocznie się DEMONSTRACJA pod hasłem BEZ NAS NIE MA DEMOKRACJI. Idziemy na Wawel, gdzie świętuje Tusk oraz inni dygnitarze. Na ulicach demonstrować będą anarchiści, lokatorzy i związkowcy. Przybywajcie, liczymy na wasze wsparcie!

Czy ludzie żyjący w ciągłym strachu, że zabraknie im pieniędzy na czynsz lub wyrzucą ich z pracy, mają powody do świętowania rocznicy wyborów 4 czerwca? Tego dnia świętować będzie w Krakowie premier Tusk i jego ministrowie oraz przedstawiciele zagranicznych rządów. Ważne persony, które od reszty społeczeństwa odróżnia to, że nie muszą liczyć każdej wydanej złotówki. Świętujących polityków nie dotyczy groźba bezrobocia, ani problemy z przeżyciem za nędzną pensję. To zmartwienie nauczycieli, pielęgniarek, pracowników hipermarketów i wielu innych branż, ale nigdy rządu. Rząd ma swoje obchody rocznicy i nie chce, by przeszkadzali mu ludzie niezadowoleni, a jest ich sporo. Pracownicy prywatnych firm traktowani jak bydło robocze i zastraszani przez swych szefów. Lokatorzy trafiający na bruk z powodu dzikiej reprywatyzacji. Pacjenci miesiącami oczekujący na leczenie z powodu biedującej służby zdrowia. Górnicy z biedaszybów skazywani na kary więzienia za nielegalne wydobycie węgla, chociaż to ich jedyne źródło utrzymania. Większość obywateli naszego kraju, których żaden poseł ani minister nie spyta o zdanie podczas dzielenia budżetu państwa, pomimo że finansujemy go ze swych kieszeni. Ci sami szarzy wyborcy, których rząd nie prosił o zgodę na udział naszych wojsk w wojnie w Afganistanie. O budowie tarczy antyrakietowej czy prywatyzacji szpitali już nawet nie wspominając. Trzeba będzie jednak przypomnieć rządzącym, kto finansuje ich radosne świętowanie na Wawelu. Przypomnieć, że nie ma i nie będzie demokracji bez respektowania praw zwykłych ludzi. Chcemy więcej demokracji, sprawiedliwości i kontroli społeczeństwa nad gospodarką. Dlatego wszyscy poszkodowani przez rząd lub pracodawców powinni się zjednoczyć, by skuteczniej bronić swoich praw – do godnej pracy, wolności zrzeszania się i dachu nad głową. Zamiast samowoli polityków chcemy bezpośredniego udziału społeczeństwa w decydowaniu o gospodarce i polityce.

NALEŻY SIĘ NAM WIĘCEJ…
niż brak perspektyw na godne życie we własnym kraju!
niż eksmisje na bruk lub do slumsów!
niż konieczność emigracji zarobkowej!
niż harówka za grosze lub masowe zwolnienia!

Federacja Anarchistyczna sekcja Kraków, Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza, Związek Syndykalistów Polski.

Zaproszenia wystosowano do NSZZ Solidarność 80 i Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych, Forum w Obronie Jedności i Godności Lokatorów, Stowarzyszenia Grupy Inicjatywnej w Obronie Lokatorów, Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80.

Zapowiedzi coraz szerszych strajków studenckich

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Według niemieckich aktywistów planujących strajk uczniów i studentów na dni 15-19 czerwca chęć przyłączenia się do protestów wyrażają również grupy z Francji, Belgii, Hiszpanii i Włoch. Jako, że dni 18 i 19 czerwca br. stanowią 10 rocznicę uchwalenia Deklaracji Bolońskiej stanowiącej podstawowy dokument fundujący reformy europejskiego szkolnictwa, jest szansa na to, że wybuchnie ogólnoeuropejski protest przeciwko urynkowieniu edukacji. Byłby to symboliczny cios w europolityków owładniętych logiką zysku i manifestacja siły ruchu studenckiego i uczniowskiego.

Tymczasem trwa tłumaczenie odezw na różne języki (w tym na polski, część postulatów już przetłumaczono, pracę nad resztą trwają na tym forum). Aktywiści z Niemiec zachęcają również grupy w całej Europie do tworzenia minutowych klipów popierających walkę o bezpłatną, wyzwalającą edukację.

W ramach czerwcowych protestów planowane są akcje we Wrocławiu. Wrocławscy działacze zachęcają wszystkich by się przyłączyć i organizować działania również w swoich miastach. Bieżące info na blogu.

Hiszpania: Protest przeciwko korridze

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Półnadzy demonstranci umazani sztuczną krwią protestowali wczoraj przeciwko korridzie. Na placu przed areną Las Ventas w Madrycie protestowały setki osób. Leżeli na placu przed bramą - wejściem do areny i wzywali do zakazania walk z udziałem byków.

Protest odbył się w przeddzień słynnego biegu w Pampelunie.

Co roku na arenach ginie aż 30 tysięcy byków, 12 tys. tylko w Hiszpanii.

W maju 2009 roku katalońscy aktywiści złożyli do władz lokalnych podanie podpisane przez 180.000 osób, w którym żądają zakazu korridy. Wiele miast w Hiszpanii i innych krajach, w których organizowane są korridy, ogłosiło, iż są miastami nieprzychylnymi tego typu rozrywce. Jest to o tyle istotne, iż często nawet 1/3 funduszy organizacyjnych pochodzi od miasta. Na organizacje walk przeznaczane są również pieniądze z funduszy unijnych, które docelowo przeznaczone miały być na rozwój kulturalny społeczeństwa.

Katowice: Sprzedani lokatorzy walczą

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Około dwustu lokatorów walczących o prawa do swoich mieszkań protestowało w piątek przed urzędem wojewódzkim w Katowicach. Protestujący mieszkają w dawnych budynkach zakładowych, które sprzedano w ręce prywatne. Ich sytuacja jest dramatyczna: prywatni właściciele podwyższyli czynsze i grozą eksmisją.

Demonstrację organizowało Stowarzyszenie Obrony Lokatorów Wszystkich Mieszkań Zakładów Metalurgicznych Silesia. Pod urzędem pojawili się mieszkańcy Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich, Bytomia, Zabrza i Świętochłowic.

Sprawa dotyczy tysięcy rodzin. Tylko w katowickim Wełnowcu sprawa dotyczy 900 rodzin i 50 budynków, które własnymi rękami stawiali pracownicy zakładów, a potem inwestowali w ich utrzymanie.

Kraków: Obchody 4 VI - relacja

Kraj | Protesty

W 20 rocznicę pierwszych "demokratycznych wyborów" odbyła się w Krakowie demonstracja przeciwko polityce władz, oraz przeciwko kapitalizmowi.

Poniżej publikujemy kilka zdjęć z demonstracji.

RELACJA NA ŻYWO
godz: 14:25 - Organizatorzy oficjalnie rozwiązali zgromadzenie.

godz: 14:20 - Manifestacja powoli się kończy. Gra samba, ludzie tańczą. Sporo policji. Wawel opuszczają oficjele.

godz: 14:10 - Pod Wawelem trwa wiec i przemówienia.

godz: 14:05 - W Gdańsku pod pomnikiem Trzech Krzyży trwa msza. Abp Sławoj Głódź dziękuje Bogu za przemiany społeczno-polityczne po 1989 roku.

godz: 14:03 - Anarchista został zwolniony. Na transparencie Federacji Anarchistycznej: "Bez nas nie ma demokracji".

Niespodzianka dla Hanny-Gronkiewicz Waltz: Protest Lokatorów

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Gdzie jest Hanna Gronkiewicz-Waltz? HGW. Dziś mieszcząca się 200 m od oryginalnej kawiarni "Niespodzianka" na warszawskim placu Konstytucji InfoQltura zmieniła się w "Niespodziankę 2009". 20 lat temu mieścił się warszawski tam sztab wyborczy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała swoją obecność. Ostatnim razem, gdy 27 kwietnia lokatorzy zebrali się przed miejskim Ratuszem, by porozmawiać z Hanną Gronkiewicz-Waltz o swojej dramatycznej sytuacji związanej z podwyżkami czynszów, pani Gronkiewicz nie raczyła ich przyjąć, a urzędnicy udali, że jej nie ma. Skoro tak, lokatorzy nie mają innego wyjścia, niż pojawiać się wszędzie tam, gdzie Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie występować publicznie, by przypomnieć jej temat, którego tak bardzo chce uniknąć: nędzę i bezdomność, która już niedługo będzie skutkiem traktowania lokatorów jak zbędnych mebli.

Niestety pani Gronkiewicz znowu bała się pojawić się tam, gdzie czekają lokatorzy.

Pomimo deszczu, lokatorzy z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz z Komitetu Obrony Lokatorów czekali na Gronkiewicz-Waltz, ale nie przyszła.

Lokatorzy skandowali "Solidarność lokatorska" w odniesieniu do tematu "solidarności". Chcieli także przypomnieć wszystkim, że walka o poprawę losu zwykłych obywateli nadal trwa. Protestujący stwierdzili, że obecna polityka mieszkaniowa głównych polskich partii politycznych ma się nijak do 19 postulatu "Solidarności" z 1989 roku, zakładającego m. in. skrócenie czasu oczekiwania na mieszkanie. Nie można ograniczyć, jak chcą tego niektórzy politycy, walki społecznej do wystawy w muzeum.

Serbia: Aresztowany działacz IWA uwolniony, kolejna osoba aresztowana

Świat | Protesty | Represje

Jak podał wczoraj sekretariat IWA, Ratibor Trivunac – działacz IWA skazany na areszt za spalenie amerykańskiej flagi podczas wizyty wiceprezydenta USA, został wczoraj popołudniu zwolniony z aresztu. W tym samym czasie w centrum Belgradu odbywała się demonstracja zorganizowana przez ASI (Inicjatywa Anarcho-syndykalistyczna), innych anarchistów i przyjaciół.

Podczas demonstracji, rozdano przechodniom dużą liczbę papierowych amerykańskich flag i spalono je. Uczestniczka demonstracji, która przeczytała oświadczenie została aresztowana i czeka w areszcie na rozprawę w sądzie. Pozostali demonstranci próbowali zapobiec aresztowaniu, jednak policja brutalnie im to uniemożliwiła.

Altergodzina: Ewa Jasiewicz - FreeGaza (mp3)

Świat | Militaryzm | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Represje | Tacy są politycy

W dzisiejszej audycji rozmowa z Ewą Jasiewicz, niezależną dziennikarką, aktywistką i koordynatorką ruchu FreeGaza w Strefie Gazy. W trakcie ostatniej inwazji izraelskiej była jedną z nielicznych przedstawicielek zachodnich mediów w Strefie Gazy oraz pracowała jako sanitariuszka w palestyńskiej karetce pogotowia. Jest współpracowniczką polskiej edycji miesięcznika Le Monde Diplomatique. Rozmowa została zarejestrowana podczas niedawnej wizyty Ewy Jasiewicz we Wrocławiu z okazji II edycji Festiwalu Fair Trade WychowaNIE Złe oraz V edycji Dni Kultury Muzułmańskiej.

Altergodzina: Ewa Jasiewicz - FreeGaza (mp3)
Zdjęcia z debaty: "Za żelazną kurtyną - Wojna w Strefie Gazy na własne oczy"

Ponadto, jak zawsze w Altergodzinie, usłyszycie Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń krajowych i międzynarodowych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu". Usłyszycie też muzykę artystów i artystek zaangażowanych społecznie i politycznie.

Rosja: Okupacja Ratusza w Pikalowie

Świat | Protesty

Pikalowo niedaleko Petersburgu to miasto przemyślowe. Od kilka miesięcy ponad połowa ludzi tam jest bez pracy ponieważ zamknięto duże zakłady jak BasElCement, Pikalowa Alumina i Metachim. Teraz mieszkańcy tego miasta często nie mają ogrzewania, cieplej wody czy jedzenia. Związkowcy mówią, że niektórzy ludzie łowią zwierzęta, w tym psy, aby jeść. 20 maja mieszkańcy szturmowali biuro burmistrza i przez jakiś czas okupowali Ratusz.

Pracownicy BasEl Cementu, firmy oligarcha Olega Deripaski, także nie dostali ostatnie trzy miesiące pensji.

Więcej: http://www.pikalevo.net

Rosja: Okupacja Ratusza w Pikalowie

Świat | Protesty

Pikalowo niedaleko Petersburga to miasto przemysłowe. Od kilku miesięcy ponad połowa ludzi jest tam bez pracy ponieważ zamknięto duże zakłady jak BasElCement, Pikalowa Alumina i Metachim. Teraz mieszkańcy tego miasta często nie mają ogrzewania, ciepłej wody czy jedzenia. Związkowcy mówią, że niektórzy ludzie polują na zwierzęta, w tym psy, aby jeść. 20 maja mieszkańcy szturmowali biuro burmistrza i przez jakiś czas okupowali Ratusz.

Pracownicy BasEl Cementu, firmy oligarchy Olega Deripaski, nie dostali pensji za ostatnie trzy miesiące.

Więcej: http://www.pikalevo.net

Kanał XML