Protesty

Kijów: demonstracja 'Czas wziąć swoje'.

Protesty

W niedzielę 12 kwietnia '09 w Kijowie około 250-300 osób wzięło udział w marszu pod nazwą "Czas wziąć swoje". Pochód zatrzymywał się przy budynkach Rady Najwyższej, Kancelarii Prezydenta i Banku Narodowego. Przy każdym z tych miejsc zorganizowano pikiety domagające się zakończenia bezprawnych działań władzy. Uczestnicy apelowali także o przejęcie kontroli nad własnym życiem, z dala od odgórnie podejmowanych decyzji.

Akcja jest znakiem solidarności z tymi, którzy walczą o swoje prawa, w szczególności z pracownikami w Chersoniu, Charkowie i Lwowie. Organizatorami wydarzenia były związki zawodowe, część lewicy oraz stowarzyszenia anarchistyczne. M.in. organizacja studencka, związek zawodowy 'Obrona pracy', 'Organizacja marksistów' oraz 'Akcja Antyfaszystowska'.

"Teraz pod przykrywką kryzysu ekonomicznego odbywają się ataki na prawa pracownicze, są zwolnienia, obcięcia pensji, podwyżka cen i ograniczenia wolności. Władza udaje, że nie zauważa zwiększającego się problemu neofaszyzmu, a gdzieniegdzie wręcz wspiera te środowiska. Jednocześnie mamy do czynienia z represjami wobec wolnościowych i antyfaszystowskich działaczy".

Protest pracowników Elektrowni Połaniec

Prawa pracownika | Protesty

Ok. 200 pracowników elektrowni w Połańcu pikietowało wczoraj, domagając się przestrzegania przepisów prawa pracy i równego traktowania. Związkowcy uważają m.in., że zarząd nie przestrzega wynegocjowanego w 2000 roku pakietu socjalnego. Elektrownia nie przestrzega czasu pracy i inne przepisy prawa pracy. Związkowcy uważają, że są w zakładzie dyskryminowani. Pracownicy także chcą przyznania akcji zakładu.

Swoje postulaty związkowcy przedstawili zarządowi firmy. Protest wspierali pracownicy elektrowni w Rybniku.

Białoruś: milicja przerwała manifestację

Świat | Protesty


Milicjanci białoruskiego Specnazu rozpędzili pokojową demonstrację w centrum Mińska. Demonstranci protestowali przeciw przetrzymywaniu więźniów policyjnych i politycznym represjom wobec opozycji. Manifestacja trwała zaledwie dziesięć minut kiedy to na placu pojawiła się milicja i siłą zmusiła opozycjonistów do rozproszenia się.

Brodnica: Demonstracja w rocznicę śmierci pracownika Vobro

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś mija rok od tragicznej śmierci młodego robotnika - Krzysztofa Prusiewicza. Zginął w brodnickiej fabryce Vobro. W zeszłym tygodniu, w ramach kampanii przeciwko Vobro, działacze ZSP dostarczyli firmie certyfikat "Najgorszego Pracodawcy roku 2008", co nie obyło się bez utarczek z ochroną firmy.

Dziś, na Rynku w Brodnicy zjawiło się kilku działaczy Inicjatywy Pracowniczej z Gdańska, Poznania i Bielsko-Białej, którzy wraz z osobami z Brodnicy rozdali kilkaset ulotek. Na transparentach widniały napisy: „Biznes + władza = układy”, „Śmierć w Vobro bez prawdy”, „Prokurator adwokatem diabła”, „Vobro = wyzysk pracowników”. Interweniowała policja, która spisała protestujących.

Więcej na temat sprawy można przeczytać tutaj.

Warszawa: Protest uchodźców

Kraj | Dyskryminacja | Protesty

Dziś kilkanaście uchodźców oraz inni osoby wspierających ich demonstrowało w Warszawie pod Urzędem ds. Cudzoziemców. Wszyscy uchodźcy byli z Czeczenii. Protestowali ws. fatalnych warunków w ośrodkach dla uchodźców oraz niedostatku pomocy za ich integrację w Polsce. Nie chcą także pozostać w czarnej strefie ekonomicznej i chcą legalnie pracować. Podczas postępowania o nadanie statusu uchodźcy cudzoziemcy nie mogą podjąć legalnej pracy.

W zeszłym roku wniosek o nadanie statusu uchodźcy złożyło ponad 8,5 tys. cudzoziemców - głównie Czeczeni. Urząd ds. Cudzoziemców wydał tylko 186 decyzji o nadaniu statusu uchodźcy i 1,5 tys. zgód na pobyt tolerowany.

Uchodźcy czytali swoje postulaty pod urzędem i potem maszerowało pod URM gdzie wręczono list i petycję do Premiera Tuska.

Anglia: śledztwo w sprawie taktyki policji na G20

Świat | Protesty


Decyzję o nowym dochodzeniu podjęto w oparciu o skargi oraz po ujawnieniu dwóch filmów ukazujących brutalność policji podczas ostatnich protestów w Londynie . Na wniosek komisarza policji metropolitarnej śledczy mają skupić się na zachowaniu służb mundurowych oraz taktyce stosowanej przeciwko demonstrantom. Londyńskiej policji zarzuca się prowokowanie uczestników protestów, blokowanie możliwości udziału w demonstracjach oraz dezinformację w związku ze śmiercią Iana Tomlinsona. Na tę chwilę dwóch policjantów zostało zawieszonych w czynnościach.

Przemyśl: Pracownicy Forte odstępują od blokady

Prawa pracownika | Protesty

Pracownicy fabryki Forte, którzy od miesiąca prowadzą akcję protestacyjną, nie wypuścili w środę czterech tirów z elementami do produkcji mebli. Domagają się wycofania uchwały rady nadzorczej firmy o likwidacji miejscowego oddziału.

Ochroniarze Forte dostali polecenie fotografowania protestujących. Po południu pod bramę zakładu przyjechała policja. Okazało się, że pół godziny wcześniej wezwał ją dyrektor fabryki. Protestujący powiedzieli dlaczego blokują bramę. Funkcjonariusze odjechali.

Jednak ok. godz. 20:00 pracownicy zaprzestali blokowania bramy wyjazdowej i dzięki temu z fabryki wyjechały cztery TIR-y z ładunkiem płyt. Wcześniej podjechały dwa radiowozy i policja zażądała odblokowania bramy.

Afganistan: protestujące kobiety zaatakowane kamieniami

Świat | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

Trzysta afganskich kobiet, sprzeciwiających się wprowadzeniu nowego prawa dla mężczyzn, zostało obrzuconych kamieniami i wyzwiskami. Policja musiała bronić grupę protestujących kobiet przed naporem kontrdemonstrantow.

Wedle nowych przepisow kobieta nie może odmawiać mężowi wspołżycia seksualnego dłużej niż cztery dni (pomijając okresy choroby), nie ma prawa opuszczać domu bez zgody męża, jak rownież nie może wypowiadać się publicznie.

Kraje zachodu potępiły nowe prawo, a organizacje ochrony praw człowieka oskarżyły rząd w Kabulu o legalizowanie małżenskiego gwałtu.

Protest w bielskim "psychiatryku"

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

14 kwietnia rozpoczął się strajk w bielskim szpitalu psychiatrycznym. Związkowcy z OZZ IP od ponad roku domagają się wzrostu wynagrodzeń o 400 zł "na rękę" dla wszystkich pracowników. Pracownicy zapowiadają zaostrzenie formy strajku w przypadku braku porozumienia z pracodawcą.

Obecną forma to pierwszy i najlżejszy etap akcji strajkowej. Zakład został oflagowany, zostały wywieszone transparenty a pracownicy wykonują swoje obowiązki w czarnych koszulkach na znak poparcia dla postulatu.

O referendum strajkowym, które poprzedziło strajk, pisaliśmy już wcześniej.

http://www.super-nowa.pl/art.php?i=12772
http://www.radiobielsko.pl/news/4330-Protestuja_w_.html

Kolejne oskarżenia dla policjantów po G20

Świat | Protesty

Na nagraniu które krąży w sieci widać jak policjant uderza w twarz kobietę a następnie bije ją pałką po nogach:

Wideo

Rozpoczęło się dochodzenie na wniosek Scotland Yardu, który już zawiesił policjanta w czynnościach. Komisja prowadzi także sprawę śmierci Tomlinsona w którego sprawie niedawno odbył się marsz milczenia brało w nim udział kilkaset osób a marsz przeszedł spod posterunku policji w Bethnal Green we wschodnim Londynie do dzielnicy finansowej gdzie złożono kwiaty.

Wielka Brytania: Nalot i areszty aktywistów

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Represje

114 osób zostało aresztowanych wczoraj w Nottingham kiedy policja zrobiła nalot na centrum, gdzie aktywiści zaplanowali protest przeciw elektrownii firmy EON, w Ratcliffe-on-Soar która jest wielkim źródłem emisji CO2.

Policja przyjechała o godz. 02:00, kiedy większość aktywistów spała. Policja przeszukała także domy kilku aktywistów kiedy byli oni już zatrzymani. Skonfiskowano komputery, prasę oraz papiery. Postawiono zarzuty m.in. o "zmowę o nielegalne wkroczenie na teren prywatny"

Ateny: Demonstracja solidarności z aresztowanymi podczas rebelii

Świat | Protesty | Represje

11 kwietnia ludzie maszerowali pod centralne więzienie Grecji, aby protestować przeciwko zatrzymaniu osób aresztowanych podczas rebelii w grudniu. Demonstranci domagali się zwolnienia aresztowanych.

10 kwietnia aktywiści także okupowali 3 stacje radiowe. Na antenie czytali swoje postulaty.

Napad ochrony Vobro na działaczy ZSP

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

W sobotę 12 kwietnia działacze Związku Syndykalistów Polski pojechali do Brodnicy wręczyć firmie cukierniczej Vobro, zwycięzcy konkursu na Najgorszego Pracodawcę Roku 2008, certyfikat o uzyskaniu tego niechlubnego tytułu. O powodach, dla których firma Vobro uzyskała ten tytuł, można przeczytać m.in. w raporcie Gorzka śmierć w fabryce słodyczy.

Rozwieszono również w całym mieście plakaty i nalepki przypominające o tragedii Krzysztofa, spowodowanej brakiem poszanowania kierownictwa firmy dla bezpieczeństwa pracowników i przymusowymi nadgodzinami. Ochroniarze firmy zostali wysłani w celu zrywania plakatów. Nie oszczędzili również plakatów upamiętniających śmierć swojego pracownika. Mężczyzna podający się za "zwykłego obywatela", który jednak miał na sobie kurtkę firmową Vobro i jak się później okazało, była pracownikiem firmy, dopuścił się fizycznego ataku na aktywistów.

Aktualizacja 12 kwietnia, g. 19:15: Aktywiści są już na wolności. Dostaną mandaty za "nielegalne rozdawanie ulotek". Członkowie Związku Syndykalistów Polski pojechali do Vobro, aby wręczyć główną nagrodę jaką otrzymała firma w konkursie na najgorszego pracodawce. Niedługo odbędzie się w Brodnicy demonstracja w rocznice śmierci pracownika Vobro.

Aktualizacja 12 kwietnia, g. 17:00: Nasz korespondent poinformował, że doszło do napaści na członków Związku Syndykalistów Polski podczas akcji pod Vobro. Obecnie aktywiści są przetrzymywani na komendzie.

Nowy biuletyn Inicjatywy Pracowniczej

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Ukazał się kolejny, 23 numer biuletynu związkowego, kwiecień 2009.

Zawartość numeru:

- Dość dyskryminacji płacowej kobiet
- Łódź: Odzyskać to, co ukradł pracodawca
- Najważniejsze wydarzenia Inicjatywy Pracowniczej
- Opole: Konflikt w Urzędzie Statystycznym trwa
- Zielona Góra: Kolejny działacz IP zwolniony
- Wywiad: Placowy bez miotły
- Podkarpacie – zbuntowany region
- Poznański Volkswagen i kryzys w branży motoryzacyjnej
- Co robić? Kryzys a związki zawodowe
- Porządek panuje w zakładzie
- Zjazd IP – relacja

Nowa Zelandia: Lokaut pracowników call center

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje | Strajk

Pracownicy firmy Synovate w Południowym Aukland negocjowali z firmą za stałą grafiką pracy oraz podwyżkę. Wczoraj wszyscy dostali SMSy od swojego szefa, że firma nie życzy ich obecności w pracy i nie będą oni wpuszczeni więcej do budynku firmy.

Pracownicy jednak przyszli do pracy gdzie znaleźli kłódkę na drzwiach oraz list "dla pracowników nieuzwiązkowionych", że mogą wejść tylnymi drzwiami. Firma zatrudniła też łamistrajków. W odpowiedzi związkowcy zamknęli drzwi inną kłódką oraz ustawili samochody przed wszystkimi drzwiami, aby zablokować wejście.

W budynku w tym czasie znajdowali się szefowie więc zostali zamknięci w biurze.

Dwie godziny później szefowie firmy pozwolili delegacji związku wejść do budynku, aby dalej negocjować.

Pracownicy pikietowali pod budynkiem. Nie wiadomo jeszcze co będzie w poniedziałek.

Kanał XML