Protesty
USA: demonstracja przeciw użyciu taserów
Akai47, Pią, 2009-02-27 14:29 Świat | ProtestyW Kalifornii 13 lutego odbyła się w Santa Rosa demonstracja przeciw użyciu taserów. Pięć osób zmarło w Santa Rosa w ciągu ostatnich dwóch lat w wyniku porażenia taserem. Koalicja Przeciw Przemocy Policyjnej zamierza prowadzić kampanię domagającą się zakazu używania taserów aż do skutku.
Policja obecnie prowadzi kampanię PR na rzecz taserów, prezentując je jako bardzo bezpieczne. Np. w środę policja zorganizowała spotkanie dla studentów East Carolina Uniwersity. Wszyscy studenci dostali darmową pizzę. Potem pokazali wszystkim, że rzekomo tasery mogą być nie tak straszne i jeden policjant demonstrował użycia tasera na własnym ciele. Policja tłumaczy, że użycie tasera jest "lepsze od palki".
Tego samego dnia, w Kanadzie policjant, Bill Bentley, który był obecny przy śmierci Roberta Dziekańskiego na lotnisku w Vancouver, przeprosił matkę zmarłego. Matka zabitego odrzuciła przeprosiny.
Grecja: Okupacja ISAP i zwycięstwo pracowników
Akai47, Czw, 2009-02-26 06:53 Świat | Prawa pracownika | Protesty 25 lutego odbył się strajk związku ADEDY, który zrzesza pracowników sektora publicznego. Strajk był protestem m.in. przeciwko opóźnieniom w wypłacaniu emerytur, a także przeciwko pogarszającej się sytuacji w systemie opieki zdrowotnej i innych służbach publicznych. Wszystkie szkoły, uniwersytety oraz służby publiczne zostały zamknięte. Podczas strajku, członkowie 90 lokalnych związków PEKOP (Panattycki Związek Sprzątaczek i Pomocy Domowych), którego członkini Konstantina Kunewa została brutalnie zaatakowaną w odwecie za zaangażowanie w walce o prawa pracownicze, okupowali siedzibę ISAP. ISAP to firma, która prowadzi ateńskie metro, gdzie pracowała Kunewa zatrudniona przez firmę OIKOMET. Protestujący domagali się zerwania umowy z OIKOMET, ponieważ firma ta łamie prawa pracownicze oraz zatrudnienia sprzątaczek na stałych umowach o pracę.
ISAP zgodziła się z postulatami strajkujących.
Pikieta pod Urzędem Statystycznym w Gdańsku
Czytelnik CIA, Śro, 2009-02-25 16:18 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyDziś, 25 lutego, w godzinach dopołudniowych 12 działaczy Inicjatywy Pracowniczej i ruchu anarchistycznego zorganizowało pikietę pod Urzędem Statystycznym w Gdańsku. Akcja była odpowiedzią na bezprawne szykanowanie i zwalnianie naszych związkowców w US w Opolu. Swoje postulaty dotyczące zaprzestania represjonowania Inicjatywy Pracowniczej protestujący przekazali dyrekcji Urzędu Statystycznego.
W rozdawanych przechodniom i pracownikom Urzędu ulotkach mogliśmy przeczytać: „Od ponad roku w opolskim Urzędzie Statystycznym trwa bezprawie! Nagminne łamany jest Kodeks pracy, ustawa o związkach zawodowych i inne akty. Prześladuje się pracowników, a związkowców wyrzuca na bruk bez wymaganych konsultacji i nie zwracając uwagi na ochronę prawną przed zwolnieniem. (...)
- Domagamy się natychmiastowego przewrócenia zwolnionych związkowców do pracy
- Domagamy się odwołania dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu
- Zapowiadamy, w razie ignorowania naszych żądań, ogólnopolską akcje protestacyjną pod wszystkimi Urzędami Statystycznymi.”
Wielka Brytania: demonstracja przeciwko dyskryminacji w polskich firmach
Czytelnik CIA, Śro, 2009-02-25 10:04 Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika | ProtestyPrzed bramą elektrowni Grain Island protestowali wczoraj związkowcy i lokalni bezrobotni. Organizator protestu, związek zawodowy Unite, twierdzi, że polskie firmy Remak i Zakłady Robót Energetycznych zarezerwowały około 450 miejsc pracy wyłącznie dla Polaków. Firmy twierdzą, ze nie zgłosił się do nich żaden Brytyjczyk poszukujący pracy, dlatego zatrudniono tylko Polaków.
Szczyt NATO - strefa wolna od demokracji
Akai47, Śro, 2009-02-25 07:48 Świat | Protesty | RepresjeJak piszą przedstawiciele ruchu anty-militarystycznego War Resisters' International, miasta Strasbourg i Kehl staną się "strefami wolnymi od demokracji" podczas kwietniowego szczytu NATO z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego.
Szczyt NATO w Strasburgu i Kehl zaplanowany jest na 3 i 4 kwietnia. Aktywiści antymilitarystyczni zorganizują protesty od 1 kwietnia. Ale wszystko wskazuje na to, że władze będą maksymalnie utrudniać wszystkim dostęp do miasta.
Całe centrum Strasburga będzie zamknięte 4 kwietnia kiedy aktywiści zaplanowali główny protest. Zawieszony zostanie pociąg do/z Niemiec od piątku do soboty, aby utrudnić dojazd. W Kehlu 700 osób, którzy mieszkają w pobliżu mostu nad Renem nie będzie mogło nawet wychodzić z domu w piątek wieczorem do soboty bez zezwolenia policji, a nawet wtedy, muszą być prowadzeni przez policję cały czas.
Strajk na lotniskach Tegel i Schoenefeld
oski, Wto, 2009-02-24 14:02 Świat | Prawa pracownika | ProtestyDzisiaj o 6 rano, jak podaje PAP, odbył się trzygodzinny strajk pracowników lotniska. Do protestu dołączyli się strażacy, co przyczyniło się do odwołania łącznie ponad 60 lotów.
Jest to drugi strajk na niemieckich lotniskach. Pracownicy domagają się 8 procentowej podwyżki. Tymczasem pracodawcy oferują jedynie 2,6 procent większe płace.
Akcja wietnamskich kupców spacyfikowana
Akai47, Wto, 2009-02-24 11:23 Kraj | Protesty17 lutego w halach w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej - gdzie znajduje się największe centrum handlu hurtowego w Europie - zebrała się grupa najemców boksów, głównie Wietnamczyków, pod biurem zarządu. Kupcy płacą po 18 euro za metr kwadratowy. A kurs euro szybuje w górę z dnia na dzień. Miesięczny czynsz to już nie 20, ale 28 tys. zł. Wielu kupców twierdzi, że z powodu wysokich czynszów stoją na progu bankructwa.
Na znak protestu 16 lutego zamknęli swoje boksy a 17-ego zorganizowali protest. Ochroniarze zaatakowali protestujących kupców gazem.
Podczas protestu 16 lutego, gdy prawie wszyscy najemcy z pięciu hal zamknęli boksy, był nadawany komunikat, że strajkującym grożą konsekwencje - nawet zerwanie umów. Zdaniem Felix Wang, przedstawiciel Zarządu GD Poland (właściciel hali) nie wszyscy chcieli strajkować i miała ich agitować "pewna grupa". Kary grożą właśnie "agitatorom". - Nie może być tak, że boksy są zamknięte dla klientów. To niedotrzymanie warunków umów. - twierdzi Wang.
Wielka Brytania: Masowy protest przeciwko kapitalizmowi?
Tomasso, Wto, 2009-02-24 10:14 Świat | Gospodarka | Protesty | Tacy są politycy | Ubóstwo Brytyjska policja obawia się fali wielkich demonstracji sprowokowanych kryzysem gospodarczym. Marsze i uliczne bójki mogą zacząć się już wiosną. Przed eksplozją społecznego gniewu ostrzega na łamach poniedziałkowego "Guardiana" nadinspektor David Hartshorn, który powołując się na policyjny wywiad, twierdzi, że grupa aktywistów przygotowuje zamieszki na skalę tych, które wstrząsały Londynem w latach 80. Wówczas to na ulicach zamieszkanego głównie przez czarnych Brixton dochodziło do bitew demonstrantów z policją.
O ile wystąpienia w Brixton były wymierzone we władzę oraz miały charakter antyrasistowski, a ich tłem była ciężka sytuacja gospodarcza imigrantów, to tym razem grozi eksplozja niezadowolenia. Poziom frustracji jest tak wielki, iż na ulice może wyjść klasa średnia, która zwykle trzyma się z daleka od demonstracji. Iskrą może być kwietniowy szczyt G-20 w Londynie.
Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna i napięcie wokół kryzysu może doprowadzić nie tylko do ulicznych starć. Policja ostrzega, że atakami zagrożone są siedziby wielonarodowych koncernów i instytucji finansowych w londyńskim City. Na celowniku mogą znaleźć się banki, których prezesi mimo fatalnych wyników i pomocy rządu przyznali sobie niedawno milionowe premie, jak np. Royal Bank of Scotland.
Niemcy: Dziki strajk w fabyrce samochodowej
Akai47, Pon, 2009-02-23 14:43 Świat | Prawa pracownika | ProtestyFabryka Karmann w Osnabrueck produkuje części i systemy samochodowe dla m.in. Mercedes, Audi i Renault. Kiedy pracownicy dowiedzieli się, że 1400 osób ma stracić pracę bez żadnej odprawy, wszyscy wyszli z pracy.
Na razie nie wiadomo czy część pracowników wróci do pracy czy będzie nadal strajkować.
Londyn: Policja oczekuje największej zadymy od lat
Akai47, Nie, 2009-02-22 15:33 Świat | Protesty | Ruch anarchistycznyAnarchiści i inni aktywiści planują wielkie demonstracje na 1 kwietnia w Londynie. 2 kwietnia rozpocznie się szczyt G20. Głównym tematem szczytu będzie kryzys finansowy. W spotkaniu prawdopodobnie weźmie udział Barack Obama i inne liderzy państw G20.
Aktywiści chcą rozbić obóz w centrum dzielnicy finansowej i organizować zdecentralizowane akcje, w tym radykalne. Policja już obawia się, że nie będzie mogła kontrolować protestów.
Więcej:
http://www.g-20meltdown.org
http://www.putpeoplefirst.org.uk
http://www.climatecamp.org.uk/g20
http://www.fossilfoolsdayofaction.org/2009/category/frontpage
Ukraina: Tak dalej żyć nie można!
Akai47, Sob, 2009-02-21 23:48 Świat | ProtestyW Doniecku, Odessie i Sewastopolu odbyły się dziś demonstracje antyrządowe. Protestujący domagali się natychmiastowej dymisji prezydenta Wiktora Juszczenki, ustąpienia rządu premier Julii Tymoszenko i samorozwiązania parlamentu.
Demonstranci rzucali butami w kukłę, przedstawiającą Juszczenkę. Potem pobili kukłę. W wyniku ataku symboliczny Juszczenko stracił głowę.
Demonstranci chcą, by władze zakazały podwyżek opłat za usługi komunalne oraz nie pozwalały na odłączanie dostaw wody, gazu i ciepła w domach i instytucjach budżetowych. Wśród postulatów demonstrantów było również zamrożenie spłaty kredytów, zaciągniętych na kupno mieszkań i samochodów, a także ustalenie realnej, przystosowanej do cen, płacy minimalnej. Protestujący także apelowali, by Ukraina wyszła ze Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Argentyna: Okupacja fabryki
Akai47, Sob, 2009-02-21 22:25 Świat | Prawa pracownika | Protesty W San Andres (w prowincji Buenos Aires) pracownicy okupują fabrykę Disco de Oro od ponad 2 tygodni. 15 pracowników zakładu chce tworzyć spółdzielnię na gruzach byłej fabryki.
Pracownicy zakładu nie dostawali pensji przez kilka miesięcy. Potem właściciel wysłał wszystkich na urlop i próbował wyjechać ze wyposażeniem fabryki. Kiedy pracownicy dowiedzieli się, że szef zamierzał w ten sposób zamknąć fabrykę, załoga decydowała przejąc kontrolę nad zakładem.
Anarchiści z FORA-AIT organizują jutro benefit dla pracowników Disco de Oro. Więcej tu (w jęz. hiszpańskim).
Dublin: Masowa demonstracja przeciwko cięciom budżetowym
Czytelnik CIA, Sob, 2009-02-21 19:36 Świat | ProtestyDzisiaj, 21 lutego około 100 tys. ludzi protestowało w Dublinie przeciwko polityce gospodarczej rządu. Organizatorzy manifestacji, czyli Irlandzki Kongres Związków Zawodowych (ICTU), podkreślali, że to nie pracownicy spowodowali kryzys gospodarczy, a muszą za niego płacić.
Związkowcy zapowiedzieli, że sobotnia akcja jest "pierwszym krokiem nieprzerwanej kampanii".
Protestujący w Gwadelupie wywalczyli pomoc finansową dla wyspy
Yak, Sob, 2009-02-21 16:46 Świat | Prawa pracownika | ProtestyPrezydent Francji, Nicolas Sarkozy, został zmuszony do przyznania pakietu pomocy socjalnej w wysokości 736 milionów dolarów dla zamorskiego terytorium Francji na Karaibach. Środki mają zostać przeznaczone na pomoc dla biednych rodzin i na dopłaty do paliwa i żywności. Decyzja została podjęta po tym, jak żołnierzom przysłanym z Francji nie udało się stłumić trwającego już od miesiąca strajku generalnego.
Sytuacja wymknęła się spod kontroli, gdy nieznani sprawcy zastrzelili działacza związkowego Jacques’a Bino. Demonstranci zaczęli palić samochody i rabować sklepy.
Strajkujący domagają się zwiększenia płacy minimalnej o 250 $ miesięcznie w związku z gwałtownym wzrostem cen podstawowych produktów na wyspie.
Koalicja 50 związków zawodowych i stowarzyszeń domaga się zaprzestania traktowania Gwadelupy jak kolonii przez władze centralne. Wyspa jest departamentem o takich samych prawach, jak regiony znajdujące się we Francji. Strajkujący zwrócili również uwagę na to, że żołnierze przysłani do stłumienia strajków byli w 100% biali, co musiało budzić skojarzenia z kolonialnym systemem władzy.
Krakowskie akcje pracownicze
Czytelnik CIA, Pią, 2009-02-20 21:57 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyW piątek o godzinie 12.05 20-osobowa grupa działaczy Inicjatywy Pracowniczej, Federacji Anarchistycznej oraz Lewicowej Alternatywy weszła do krakowskiej delegatury Ministerstwa Skarbu przy ul. Lubicz, wręczając petycję domagającą się zaprzestania represji względem Marcela Szarego - członka IP. Skandowano: "Cenzus wykształcenia jest do wyrzucenia", "Samorządność pracownicza!", "Marcel Szary". Urzędnik, przedstawiciel ministerstwa, zamknął się szczelnie w biurze widząc grupę działaczy anarchistycznych.
Jakiś czas później ta sama grupa zjawiła się w krakowskim biurowcu zarządu firmy Alma przy ul. Pilotów. Tam także wręczono petycję dyrekcji domagającą się przywrócenia do pracy Piotra Krzyzaniaka. Skandowano "Alma łamie prawa pracownicze", "Zwolnić dyrektora, przywrócić Krzyzaniaka". Ochrona nie interweniowała, jednak na zlecenie dyrekcji jeden z pracowników biura wykonał fotografie. Dyrekcja oświadczyła, że "została napadnięta, traktuje to najście jako napaść i odda sprawę do sądu".