Protesty
Londyn: Stop Wojnie
Akai47, Pon, 2008-06-16 04:41 Świat | ProtestyOkoło 2 tys. osób demonstrowało w niedzielę wieczorem przed gmachem parlamentu w centrum Londynu przeciwko wizycie prezydenta USA George'a W. Busha. Do akcji skierowano dodatkowych 1200 policjantów. Doszło do przepychanek z manifestantami i policja użyła pałek, aby ich odeprzeć. 25 osób zostało zatrzymanych.
Portoryko: Nauczyciele przeciw kolaboracyjnym związkom
Akai47, Nie, 2008-06-15 08:13 Świat | Prawa pracownika | Protesty | Tacy są politycyW Portoryko odbywają od kilku miesięcy się akcje protestu nauczycieli. Obecnie, rząd Portoryko chce represjonować związek nauczycieli i ustawić na jego miejsce bardziej ugodowy amerykański związek zawodowy.
Oddziały policji do tłumienia zamieszek (tzw. Fuerzas de Choque) musiały chronić zjazd związku SEIU (Service Employees International Union) przed związkowcami z FMPR (Federacja Nauczycieli Portoryko). Związkowcy protestowali, ponieważ SEIU próbuje negocjować z rządem, aby zdelegalizować FMPR, związek radykalniejszy niż SEIU i przejąć członków FMPR.
Australia: Dziki strajk pracowników poczty
Akai47, Nie, 2008-06-15 08:03 Świat | Prawa pracownika | Protesty12 czerwca pracownicy poczty miasta Melbourne spontanicznie zastrajkowali. Strajk wybuchł kiedy pracownicy dowiedzieli się, że nie dostaną dodatku za pracę w niedzielę, co znaczy, że dostaną o $160 mniej miesięcznie. 13 czerwca pocztowcy wrócili do pracy. Nie wiadomo co będzie dalej.
Warszawa: demonstracja pod Sejmem za prawem do aborcji
Yak, Pią, 2008-06-13 20:19 Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | ProtestyDziś w Warszawie przy ul. Wiejskiej pod Sejmem odbyła się kilkusetosobowa pikieta zorganizowana przez środowiska feministyczne. Zebrani domagali się rozdziału kościoła od państwa i zakończenia dyktatu władz kościelnych w kwestii prawa do aborcji.
Bezpośrednią przyczyną pikiety było złamanie praw 14-letniej dziewczyny, której odmówiono legalnego zabiegu, m.in. w szpitalu na ul. Inflanckiej w Warszawie w wyniku nacisku fundamentalistycznych grup katolickich. Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj.
Pikiecie próbowała bezskutecznie przeszkodzić 5-osobowa grupa licealistów z Młodzieży Wszechpolskiej. Fundamentaliści chrześcijańscy manifestują swoją agresję również na różnych forach internetowych (m.in. na CIA) próbując zakrzyczeć zwolenników wolności dla kobiet.
Konfilkt w Nestle Rosja zakończony sukcesem związkowców
Renegade, Pią, 2008-06-13 10:37 Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika | Protesty"Solidarność pracownicza działa!": mówi Larisa Selivanova, związkowiec oraz pracownicza aktywistka z Nestle Rosja. "Wiemy to ponieważ doświadczyliśmy tego sami a teraz jesteśmy gotowi do podjęcia walki dla tych wszystkich pracujących w Nestle ludzi na całym świecie, walczących o swoje prawa."
Trwający od grudnia 2007 roku konflikt pomiędzy Nestle a jego pracownikami zakończył się sukcesem związkowców. Dzięki determinacji pracowników oraz rozległej międzynarodowej kampanii solidarnościowej, Nestle zgodziło się w końcu formalnie uznać fundamentalne prawo związkowców do negocjowania wynagrodzenia.
Strajk kolporterów we Francji
XaViER, Czw, 2008-06-12 18:40 Świat | Prawa pracownika | ProtestyStrajkujący pracownicy przedsiębiorstwa NMPP, które zajmuje się drukiem i kolportażem prasy, spowodowali, że dziś do czytelników nie dotarły gazety zarówno krajowe, jak i regionalne. Pracownicy protestują przeciwko planom reorganizacji dystrybucji prasy we Francji, które pogorszą warunki pracy.
Warszawa: Dość represji za konopie!
Akai47, Czw, 2008-06-12 15:38 Kraj | Protesty | RepresjeDziś w Warszawie odbyła się pikieta w sprawie aresztowania Artura Radosza i innych działaczy na rzecz dekryminalizacji konopii. Pod Ministerstwem Sprawiedliwości aktywiści z organizacji Wolne Konopie opowiedzieli o sytuacji Artura i domagali się natychmiastowej zmiany polityki wobec konopii. Aktywiści przekazali także listy do Ministerstwa w sprawie naruszenia ich praw m.in. na marszu za wyzwolenie konopi.
Artur Radosz rozpoczął protest głodowy w Zakładzie Karnym w Białej Podlaskiej 28 maja. Obecnie znajduje się w więziennym szpitalu. Artur został skazany na 39 dni więzienia za posiadanie niecałego grama marijuany. Niedługo wyjdzie z więzienia.
Aktywiści także pikietowali pod ambasadami Szwajcarii i USA, domagając się uwolnienia obywateli tych krajów zatrzymanych za posiadanie konopii.
Poczta Polska: Koniec strajku. Związki poddały się
Akai47, Czw, 2008-06-12 06:41 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyJak informuje rzecznik prasowy Poczty Polskiej wczoraj wieczorem związki zawodowe podpisały z dyrekcją poczty porozumienie o zawieszaniu protestu. O północy związkowcy zawiesili strajk. Przebieg strajku relacjonowaliśmy na CIA.
Nic dobrego nie ma w porozumieniu. W ogóle nie dotyczy spraw finansowych, w tym podwyżek. Porozumienie stanowi, że "dialog prowadzony w duchu porozumienia i współpracy jest jedynym środkiem prowadzącym do rozwoju przedsiębiorstwa Poczta Polska i przekształcenia go w podmiot zdolny do konkurowania na wolnym rynku oraz zapewnienia pracownikom godziwej pracy i płacy".
Dyrekcja podpisała umowę o nierepresjonowaniu osób biorących udział w strajku - o ile akcje będą uważane za "legalne". Tymczasem wczoraj szefostwo zwolniło Henrykę Król z Solidarności z powodu blokady sortowni we Wrocławiu.
Poznań: Akcja solidarnościowa ze strajkującymi pocztowcami
oski, Wto, 2008-06-10 15:03 Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny10 czerwca w Poznaniu odbyła się akcja solidarnościowa ze strajkującymi Pocztowcami. Polegała ona na kolportażu ulotek w kilkudziesięciu urzędach pocztowych, wzywających pracowników do podjęcia akcji protestacyjnej i zaprzestania pracy. Akcje zorganizowały osoby związane z poznańskim
środowiskiem anarchistycznym i Inicjatywą Pracowniczą.
Protesty transportowców
Renegade, Wto, 2008-06-10 10:31 Kraj | Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | ProtestyW Hiszpanii strajkujący transportowcy domagają się ustanowienia taryfy minimalnej na swoje usługi, co uchroniłoby ich przed dochodami poniżej kosztów własnych. Żądają również uzależnienia cen usług transportowych od cen paliwa co związane jest z galopującymi cenami ropy naftowej na światowych rynkach.
Ze względu na strajk, w okolicach Madrytu pracuje w pełnym wymiarze tylko 25-30 proc. samochodów-cystern
W Barcelonie paliwo jest dostarczane na stacje pod nadzorem policji. W poniedziałek w około połowie stacji benzynowych w Katalonii, głównie w okolicy Barcelony, nie było benzyny. Paliwo ma być dostarczone 20 samochodami-cysternami we wtorek. Co najmniej 15 proc. stacji benzynowych w rejonie stolicy nie ma benzyny.
Shut Down Frontex, the EU migrant hunting agency
Leo, Pon, 2008-06-09 13:31 English | ProtestyOn June 5-6, activists from many different countries came to Warsaw to protest against the deadly policies of Frontex, the EU agency which conducts migrant hunting operations, trains border guards and special units to hunt down people crossing so-called "national borders" and which helps to coordinate and implement EU immigration policy. Frontex has its headquarters in Warsaw.
Warszawa: protest kierowców MZA
Yak, Nie, 2008-06-08 15:48 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyW czwartek w południe odbyła się manifestacja kierowców MZA pod warszawskim Ratuszem. Udział w demonstracji wzięło około 50 osób z całej Polski. Protestujący związkowcy sprzeciwiają się m.in. pozbawianiu pracowników MZA pieniędzy przyznanych przez Radę Miasta na podwyżki płac. Zarząd Spółki zamienił je w dodatek efektywnościowy. Zamiana stałego wynagrodzenia na warunkowe dodatki jest jednym z typowych przejawów pogarszania standardów pracy promowanych przez pracodawców.
Jak mówią kierowcy, są oni straszeni, że jeśli nie zgodzą się na proponowane im warunki, na ich miejsce zostaną zatrudnieni kierowcy z Ukrainy. Tymczasem, kierowcy z Ukrainy również protestują przeciwko wyzyskiwaniu ich przez firmy takie jak PKS Grodzisk Mazowiecki – inny z podwykonawców Miejskiego Zarządu Komunikacji. Pisaliśmy o tym już tutaj.
Lech Lele Przychodzki Wolnościowe słowa na wiatr. Biedaszyby nadal same
oski, Nie, 2008-06-08 14:18 Kraj | Gospodarka | Protesty | Publicystyka | Ruch anarchistycznyKiedy ostatnio rozmawiałem z działaczami Stowarzyszenia Biedaszyby, jego prezes, Władysław Wałowski z Głuszycy szykował się do odsiadywania prawomocnego już, 1,5-rocznego wyroku z maja 2007. Paragraf opiewał bodaj na paserstwo za posiadanie nielegalnie wydobytego z „dziupli” urobku. Sąd wydał wyrok w zawieszeniu, apelacja prokuratury przesądziła tryb wykonawczy.
Warszawa: Otworzyć granice - zamknąć FRONTEX!
Akai47, Nie, 2008-06-08 10:16 Kraj | Świat | Dyskryminacja | Protesty5 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja w sprawie polityki imigracyjnej Unii Europejskiej oraz działania unijniej agencji Frontex, która ma swoją siedzibę w Warszawie. Goście przyjechali na konferencję oraz na demonstrację 6 czerwca z różnych krajów m.in. z Mauretanii, Grecji, Włoch, Niemiec, Holandii. Brali udział także uchodżcy i imigranci z Czeczenii oraz Wietnamu i imigranci mieszkający w innych krajach m.in. w Nigerii.
Na konferencji i konferencji prasowej można było się dowiedzieć o sytuacji migrantów w Afryce, w szczególności o Mauretanii, Mali, Senegalu oraz Libii. Amadou Mbow, aktywista z mauretańskiego stowarzyszenia na rzecz praw człowieka opowiedział o tym, jak Frontex prowadzi operacje polowania na imigrantów u wybrzeży Afryki, co skutkuje tym, że ludzie próbują płynąć do Europy inną drogą, a to oznacza dłuższą i bardziej niebezpieczną podróż na oceanie lub wyprawę przez pustynię, aby dotrzeć do innych wybrzeży. W wyniku tego, o wiele więcej osób ginie. On także opisał, jak ludzie zatrzymani na morzu często lądują w obozach, gdzie nawet mogą zostać torturowani w celu ujawnienia swojego kraju pochodzenia, oraz jak czasami są po prostu zostawiani na pustyni po powrocie do kraju.
Kolumbia: Biedni indianie przeciw siłom rządowym i lewicowcom z FARC
Vino, Sob, 2008-06-07 17:37 Świat | Protesty | Represje | UbóstwoW Caloto w kolumbijskim departamencie Cauca trwają nasilone starcia pomiędzy rdzenną ludnością, a siłami rządowymi i partyzanckimi. Indianie Nasa (znani również jako Paez) stawiają czoła z jednej strony policji federalnej, a z drugiej marksistowskim guerillas z FARC. Indianie są uzbrojeni jedynie w maczety, proce, kamienie i pałki. Zbudowali barykady na głównych drogach dojazdowych do terenów, które uważają za swoją ziemię.
Kolumbijskie państwo obiecało respektować prawa Indian Nasa do ponad 545000 akrów ziemi po masakrze w El Nilo w 1991 roku. Rząd obiecał ustępstwa pod naciskiem rosnącego gniewu ludności – mordu dokonały bowiem paramilitarne siły powiązane z Policją zabijając 20 osób – 11 mężczyzn, 5 kobiet i 4 dzieci. Do końca prezydentury Ernesto Sampera w 1998 roku rodziny ofiar i społeczność nie mogły liczyć na odszkodowania.