Protesty

Akcja w białostockim szpitalu

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Ponad stu pracowników Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku - techników medycznych, pracowników kuchni, salowych - wzięło urlopy na żądanie. Akcja jest związana z żądaniem podwyżek płac.

Lublin: Emeryci protestują

Kraj | Protesty

Dziś w Lublinie kilkunastu emerytów i rencistów pikietowało pod urzędem Wojewódzkim. Złożyli na ręce wojewody list protestacyjny. Powodem protestu są skandalicznie niskie emerytury i renty, za które nie da rady przeżyć.

Jak można przeżyć miesiąc za 600 złoty, pytali. Brakuje na lekarstwa, jedzenie, odzież.

Źródło: Dziennik Wschodni

Nie posyłajcie dzieci do szkół !

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

O nieposyłanie 27 maja dzieci do szkół i przedszkoli zaapelował w Gorzowie prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Na 27 maja zaplanowany jest ogólnopolski strajk nauczycieli, organizowany przez ZNP; nauczyciele w tym dniu nie będą prowadzić lekcji, pracować nie będą także inni pracownicy oświaty.

Francja: Tysiące nauczycieli protestuje przeciw redukcji etatów

Świat | Prawa pracownika | Protesty

45 tys. nauczycieli wyszło na ulice Paryża, by protestować przeciwko rządowym planom likwidacji etatów w budżetówce. Rząd zamierza w 2008 roku zredukować zatrudnienie w sektorze publicznym o 22.900 etatów, z czego 11.200 przypada na oświatę. Na 2009 rok planowana jest likwidacja kolejnych 35.000 etatów.

Moskwa: Kolejny protest przeciw policyjnemu bezprawiu

Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

15 maja moskiewscy anarchiści organizowali kolejny protest przeciw przemocy policyjnej. Ok. 150 osób brało udział w wiecu na placu Puszkina w centrum miasta. Uczestnicy akcji zamierzają organizować ruch obywatelski przeciwko przemocy policyjnej.

O innych protestach w Moskwie przeciw policyjnemu bezprawiu pisaliśmy tu i tu.

Warszawa: Marsz Wyzwolenia Konopi

Kraj | Protesty

Kilkaset osób brało udział 17 maja w Marszu Wyzwolenia Konopi. Przed Sejmem odbyła się kontrdemonstracja przeciwników marihuany.

Więcej informacji będzie wkrótce na stronie zwolenników marihuany:
http://wolnekonopie.pl.

Grecja: Sezonowi walczą!

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Jak podaje IMC Patras, ponad 2 tys. pracowników- emigrantów z farm owocowych strajkowało w kwietniu na greckim Peloponezie.

14 kwietnia pracownicy zorganizowali spotkanie, aby przedyskutować problemy i zorganizować się. Spotkanie zostało zaatakowane przez pracodawców. Pracownicy zostali pobici. Cztery osoby trafiły do szpitala. 10 pracowników zostało aresztowanych. Jednak imigranci zdecydowali się dalej prowadzić spotkanie i zaprosili ludzi z różnych gospodarstw.

Pracownicy strajkowali przez 3 dni. Wówczas zarabiali tylko 16 euro dziennie, ale pracodawcy zgodzili na 26. Jednak nadal nie płacą pracownikom na czas, a cena zakwaterowanie, która przed strajkiem wynosiła 100 euro miesięcznie obecnie wynosi 120 euro.

Zdjęcia

Warszawa: Strajk kierowców trwa

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziki strajk 32 ukraińskich kierowców trwa. Szef "spółki pracowniczej" PKS Grodzisk Mazowiecki Zenon Marek przyjechał rozmawiać z kierowcami. Kierowcy nie chcą pracować, dopóki nie dostaną wypłat za wypracowane nadgodziny. Niektórzy z nich pracowali od 250 do 350 godzin w zeszłym miesiącu. Firma nie prowadzi jednak prawidłowej ewidencji czasu pracy.

Niestety, 2/3 kierowców nadal pracuje jako łamistrajki.

Niemcy: Tysiące ludzi przeciw żywności modyfikowanej genetycznie

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

W poniedziałek w Bonn odbyła się wielotysięczna manifestacja przeciw GMO. Akcja była odpowiedzią na konferencję politycznych lobbystów GMO, która odbywała się w tym samym czasie i miejscu. Jest częścią szerszej kampanii, która ma być kontynuowana w nadchodzących dniach.

Demonstranci mówili o niszczeniu tradycyjnych i alternatywnych metod upraw narzucanym przez wielkie koncerny biotechnologiczne takie jak BASF, Bayer-CropScience, Dow-AgroSciences, DuPont/Pioneer, Monsanto i Syngenta. W proteście wzięło udział wiele organizacji pozarządowych "od ewangelickich po Greenpeace" a także prominentni przeciwnicy GMO - Percy Schmeiser z Kanady, Vandana Shiva z Indii i Jose Bove z Francji. Akcji towarzyszyły liczne parady i imprezy.

Aresztowania liderów związkowych w Zimbabwe

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje

Lovemore Motombo i Wellington Chibebe przywódca związkowy oraz sekretarz generalny "Zimbabwe Congress of Trade Unions" (ZCTU) zostali aresztowani 8 maja, postawiono im zarzut "nawoływania do powstania przeciwko rządowi i mówieniu o fałszywych morderstwach" (o morderstwach związkowców oraz opozycjonistów - przyp. red.). Związkowcy ci zabierali głos w czasie obchodów pierwszomajowych, gdzie mówili o politycznym kryzysie w kraju i rosnących represjach przeciwko opozycji.

Związkowcy wzywają do wysyłania faksów i protestów do ambasad w kraju,
przykładowy faks do Prezydenta Mugabe:

Wietnam: Pracownicy fabryki Nike zwolnieni po strajku

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W kwietniu ponad 20 tys. pracowników fabryki Nike w Wietnamie zastrajkowało. Co najmniej 24 pracowników zostało aresztowanych za strajk. Policja także zatrzymała czterech pracowników, ponieważ rozdawali ulotki innym pracownikom.

Kijów: Przeciwko rasizmowi i faszyzmowi

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny

9 maja w Kijowie odbyła się demonstracja przeciwko faszyzmowi i rasyzmowi. Ponad 200 osób brało udział w protescie, m.in. anarchiści oraz ludzie z Afryki, Azji i krajów arabskich. Protestujący chcieli zwrócić uwagę na problem wzrostu rasistowskich i faszystowskich ataków na Ukrainie.

Demonstranci szli pod Pomnik Nieznanego Żolnierza. Tam spotkali weteranów. 9 maja na Ukrainie są obchody rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Wideo

Poniżej opublikujemy kilka zdjęc z protestu.

Okupacja siedziby dyrekcji generalnej Poczty Polskiej

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Po miesiącach dyskusji (także na CIA) Pocztowcy ruszyli do walki. Jak poinformowała IAR, 33 osoby z pocztowych związków zawodowych rozpoczęły okupację siedziby dyrekcji generalnej Poczty Polskiej przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Oświadczenie Związku Syndykalistów Polski

Ateny: Wykładowcy ekonomii i biznesu strajkują, bo boją się studentów

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Wykładowcy Ateńskiego Uniwersytetu Ekonomii i Biznesu (AUEB) ostrzegli wczoraj, że będą przeprowadzali tygodniowy strajk za każdym razem, gdy „grupy studentów ekstremistów” uciekną się do zastraszania bądź przemocy w domaganiu się głoszonych prze siebie racji.

Dziś oraz jutro trwa strajk ostrzegawczy, który jest odpowiedzią na łańcuch akcji bezpośrednich mających w ostatnim czasie miejsce na terenie uczelni. Czarę goryczy przelał poniedziałkowy atak na biuro rektora - przeprowadzono ekspropriację komputera i telefonów, po czym zdemolowano pomieszczenie. Akcja była odpowiedzią na decyzję rektora o wprowadzeniu zakazu gazetek ściennych zawierających polityczne treści.

USA: Protesty w sprawie Seana Bella

Świat | Protesty

O zamordowaniu Seana Bella przez policję już pisaliśmy na CIA. Wczoraj odbyły się kolejne protesty w tej sprawie - w Nowym Jorku, Chicago oraz Atlancie. Protestujący zablokowali mosty i tunele. W Nowym Jorku było kilka grup demonstrantów, więc ludzie zablokowali aż cztery mosty i dwa tunele. Kilkaset osób (w Nowym Jorku ponad 200) zostało aresztowanych w czasie akcji.

Wideo

Rapper Jay Z ogłosił, że stworzył fundację dla rodziny Seana Bella.

Poniżej opublikujemy kilka zdjęc.

Kanał XML