Tomaszów Mazowiecki: prezydent wydzwonił 18 tysięcy zł. Zapłaci miasto

Kraj | Tacy są politycy

W ustach jednych skandal, w ustach innych wyborczy as z rękawa, w ustach kolejnych szczyt bezczelności podwładnych. Co budzi takie emocje? Rachunek telefoniczny na ponad 24 tysiące złotych, wystawiony na Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim za sierpień 2009 roku. Z faktury wynika jasno, że przez ten okres ktoś wykonał połączenia w roamingu za kwotę ponad 18 tys. złotych brutto, co wraz z pozostałymi kosztami za służbowe telefony komórkowe wyniosło 24 tys. zł, które zostały zapłacone z konta magistratu. Połączenia w roamingu to korzystanie z internetu za pomocą urządzenia do bezprzewodowego internetu. Kto naraził urząd na tak ogromne koszty?

Londyn: Kolejny strajk pracowników metra

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Wieczorem 28 listopada rozpoczął się 24 godzinny strajk pracowników londyńskiego metra. Był to kolejny z serii strajków zorganizowanych przez związki RMT i TSSA. Batalia o uratowanie ponad 800 miejsc pracy i bezpieczeństwo pasażerów trwa już od dłuższego czasu.

Tym razem podczas strajku zarząd metra nie posunął się do zatrudniania niewykwalifikowanego personelu jako łamistrajków. Strajk sparaliżował sporą część miasta, aczkolwiek związkowcy uruchomili kilka linii metra i część stacji ze względu na warunki pogodowe które zaskoczyły mieszkańców Londynu. Po nowym roku związkowcy zapowiadają strajk, który może trwać nawet 4 dni.

Odmowa wykonywania pracy ze względu na niską temperaturę oraz obowiązki pracodawcy

Prawa pracownika

Pracodawcy muszą zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach pracy. Temperatura musi być odpowiednia do rodzaju wykonywanej pracy. W pomieszczeniach, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18 stopni, a w innych, nie niższej niż 14 stopni C - chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają (np. praca w chłodni).

Tak wynika z rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650, z późn. zm.)

Pracodawca także ma obowiązek zapewnienia pracownikom pracującym na otwartej przestrzeni gorących napoi, miejsce do ogrzania i wysuszenia odzieży gdy temperatura spada poniżej 10 st. C..

O napojach i posiłkach profilaktycznych mówi Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28.05.1996 r. w sprawie posiłków profilaktycznych i napojów. Przepisy te stanowią, że pracodawca zapewnić powinien w okresie zimowym (tj. od 1.XI. do 31.III) posiłki pracownikom wykonującym prace o wydatku energetycznym powyżej 1500 kcal dla mężczyzn i 1000 kcal dla kobiet, gdy prace te świadczone są na otwartej przestrzeni. Napoje muszą być dostępne w trakcie całej zmiany roboczej, a ich ilość musi zaspokajać potrzeby pracowników.

Wielka Brytania: Fala demonstracji studenckich w całym kraju

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

W Wielkiej Brytanii miała dziś miejsce trzecia fala masowych protestów przeciwko planowanym zmianom w szkolnictwie wyższym. Duże demonstracje miały miejsce w Brighton, Birmingham, Bristolu, Manchesterze, Newcastle, Oxfordzie i Londynie. Według policji, w Londynie aresztowano 153 osoby.

Starcia z policją miały miejsce o zmierzchu przy Trafalgar Square w Londynie, gdy policja próbowała rozpędzić protestujących. W odpowiedzi, tłum wybijał szyby w sklepach i rzucał kamieniami w policję.

Wcześniej, policja próbowała otoczyć demonstrację liczącą około 4 tys. studentów, jednak demonstranci rozproszyli się po całym mieście, by uniknąć okrążenia.

W Brighton, około 600 osób przemaszerowało przez miasto i próbowało się wedrzeć do Ratusza. W Newcastle, studenci okupujący uniwersytet demonstrowali w sposób pokojowy. W Bristolu demonstrowało około tysiąc studentów, przy świetle zapalonych flar. Policja zapobiegawczo zamknęła jedną z autostrad, spodziewając się, że studenci zablokują jezdnię.

Francja: Zmarł po rażeniu paralizatorem

Świat | Represje

Francuska policja użyła paralizatora wobec malijskiego imigranta. 38-letni mężczyzna zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek na atak serca. W sprawie śmierci Malijczyka jest prowadzone śledztwo, które ma ustalić dokładną przyczynę jego zgonu. Według szefa francuskiej filii Taser International Antoine di Zazzo... nikt jeszcze nie zginął od szoku elektrycznego w wyniku użycia tasera! Jednak według Amnesty International, od czerwca 2001 roku doszło do ponad 350 przypadków zgonu osoby rażonej takim paralizatorem.

Prawa lokatorów: Nieprecyzyjne przepisy dotyczące pomieszczeń tymczasowych

Lokatorzy

Osobom, którym sąd nie przyznał w wyroku eksmisyjnym prawa do lokalu socjalnego, trzeba dostarczyć pomieszczenie tymczasowe. W tym tygodniu w Sejmie obędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy. Projekt proponuje, żeby gminy musiały wskazać pomieszczenie tymczasowe eksmitowanemu lokatorowi. Umowa najmu takiego pomieszczenia będzie zawierana na czas oznaczony, maksymalnie na 12 miesięcy.

Obecna ustawa o ochronie praw lokatorów nałożyła na gminy obowiązek dostarczania lokali socjalnych oraz zamiennych, co jest bardziej korzystne dla lokatorów.

Londyn: zamieszki podczas obrad rady dzielnicy Lewisham

Świat | Protesty

Wczoraj, w godzinach wieczornych doszło do starć z policją podczas protestów zorganizowanych pod siedzibą Rady dzielnicy Lewisham w Londynie (Lewisham Town Hall). Lewisham jest pierwszą dzielnicą Londynu, która wczoraj wprowadziła w życie plan cięć socjalnych. Protest zgromadził mieszkańców dzielnicy, pracowników, związkowców i studentów. W proteście brali również udział anarchiści.

Protest, pełen gniewu spowodowany poczynaniami rządu i kompletną ignorancją wobec społecznego sprzeciwu, był radykalny i nie ograniczył się jedynie do skandowania haseł. Część demonstrantów przedarła się przez główny kordon policji chroniącej wejście do budynku i wdarła się do środka powodując zamieszanie w środku, mała grupa weszła również balkonem.

W środku demonstranci odpalili świece dymne. Na zewnątrz policja blokowała wejście przed napierającym tłumem. Wezwane zostały oddziały do tłumienia zamieszek - TSG. Obrady Rady zostały przerwane a jej uczestnicy zostali uwięzieni w środku na wiele godzin, po tym jak policja szczelnie otoczyła budynek. W radykalnym proteście brało udział wiele osób starszych i zwykłych mieszkańców dzielnicy. Aresztowanych i rannych zostało kilkanaście osób.

Poniżej, filmy z akcji.

Grecja: Więźniowie prowadzą strajk głodowy

Świat | Protesty

W Grecji więźniowie prowadzą strajk głodowy. Strajk ma zwrócić uwagę na problemy przeludnienia i złe warunki panujące w więzieniach, niewystarczającą opiekę medyczną, a także problemy z systemem wydawania przepustek.

Więźniowie strajkują w prawie każdym więzieniu w kraju.

Włochy: Trwają masowe protesty studenckie

Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

W związku z parlamentarnym głosowaniem nad Ustawą 1905, która zakłada ostre cięcia w wydatkach na szkolnictwo wyższe i edukację, trwają protesty na wszystkich uniwersytetach we Włoszech. Wiele budynków uniwersyteckich, dziekanatów oraz miejsc historycznych jest okupowanych. Manifestacje studenckie trwają od 24 listopada.

W centrum Rzymu, karabinierzy i oddziały policji do tłumienia zamieszek zablokowały studentom możliwość przedostania się do budynków Parlamentu. W związku z tym, studenci przemieścili się z Uniwersytetu Sapienza w kierunku Piazza Montecitorio.

W Palermo, licealiści i studenci ogłosili „Dzień blokady wszystkiego”. W Turynie, odbył się marsz studentów i licealistów. Pikietowano również pod Politechniką. W dniu wczorajszym w Genui doszło do blokad dróg oraz obrzucono siedzibę federacji pracodawców jajkami. W zdewastowanym przez trzęsienie ziemi mieście L’Aquila odbyły się masowe protesty. W Mediolanie odbyło się 8 różnych demonstracji. Akcje miały miejsce również w Neapolu, Ankonie, Brescii, Bari, Sienie, Cosenzy, Pizie i Wenecji. W większości tych miast, studenci okupowali uczelnie stojąc na dachu budynków.

Znane są przyczyny śmiertelnego wypadku na budowie wrocławskiego stadionu

Prawa pracownika

Znane są wyniki dochodzenia Okręgowego Inspektoratu Pracy w sprawie śmiertelnego upadku 35-letniego mężczyzny. Jak podaje wrocławskie naszemiasto.pl, przyczyną wypadku maszyny na budowie stadionu Euro 2010 na wrocławskich Maślicach była awaria układu hamulcowego. Co więcej, robotnik nie miał uprawnień do obsługi podnośnika, jednak miał już styczność z podobną maszyną na budowie w Niemczech, gdzie do obsługi potrzebne jest jedynie prawo jazdy. Jak okazało się także, do lania betonu powinien być użyty zupełnie inny sprzęt. Mężczyzna pracował na budowie zaledwie trzy dni.

Protesty pracowników "Klera"

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś o godz. 11 w Opolu, Gliwicach i Częstochowie, w których Kler ma swoje salony protestowało kilkudziesięciu związkowców. Przyszli pod sklepy z transparentami, na których widniały hasła "miska ryżu odpowiednim wynagrodzeniem za prace prezesa KLER" czy "prezes w pracy cię prześladuje i sprytnie cię wykorzystuje".

W Gliwicach doszło do przepychanek z ochroną salonu, ale nikt nie ucierpiał. - To i tak na razie protesty ostrzegawcze. Jeśli nic się nie zmieni zorganizujemy znacznie większe akcje - zapowiadali związkowcy. - Słychać było okrzyki i wybuchy petard.

Pracownicy Klera przyznają, że eskalacja konfliktów zaczęła się w lipcu, gdy w fabryce utworzono związki zawodowe. Kilka miesięcy temu w firmie zaczęło się zaciskanie pasa kosztem tylko i wyłącznie pracowników. Zostaliśmy pozbawieni pieniędzy z funduszu świadczeń socjalnych, a także premii regulaminowej. Za to jesteśmy straszeni zwolnieniami i zamknięciem zakładu. Syn prezesa powiedział nam nawet "będziecie zapierdalać za miskę ryżu", dlatego też dziś w każdym salonie meblowym zostawiliśmy symboliczną miskę ryżu dla prezesa.

Alfredo Bonanno na wolności!

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

22 listopada zakończył się proces Alfredo Bonanno i Christosa Stratigopoulosa. Bonanno został skazany na 4 lata więzienia, ale w związku ze swoim wiekiem - 73 lata - został zwolniony. Christos, który wziął na siebie odpowiedzialność za akcję został skazany na 8 lat i 9 miesięcy. Na szczęście w przyszłym roku ma szansę na zwolnienie warunkowe.

Przypomnijmy: Anarchiści Alfredo Bonanno i Christos Stratigopoulos zostali aresztowani 1 października 2009 w mieście Trikala w środkowej Grecji za napad na bank. Do zdarzenia doszło w czwartek o 10:35. 46-letni Christos wszedł do banku zamaskowany przy pomocy sztucznych wąsów, peruki i okularów przeciwsłonecznych. Wyciągnął pistolet i zrabował 46 900 euro. Po wyjściu z banku przekazał łup i broń Bonnano, a sam odjechał wynajętym samochodem. Został zatrzymany przez policyjną obławę 6 kilometrów dalej na drodze Trikala-Kalampaka.

Ateny: Demonstracja przeciw państowemu terroryzmowi

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

W czwartkową noc 26 listopada około 3 tysięcy anarchistów przemaszerowało przez centrum Aten w demonstracji sprzeciwu wobec państwowego terroryzmu, pragnąc zarazem wesprzeć wszystkich uwięzionych towarzyszy. Policja stawiła się bardzo licznie, po obu stronach ulicy na całej trasie były rozlokowane jednostki do tłumienia zamieszek. Oczywistą taktyką stosowaną przez stróżów prawa było uniemożliwianie kontaktu pomiędzy demonstrantami i przechodniami. Na koniec, przed gmachem ateńskiego uniwersytetu w dzielnicy Propylea doszło do starć pomiędzy protestującymi a policją.

Następna anarchistyczna demonstracja w centrum Aten jest zaplanowana na 11 grudnia. 6 grudnia będzie miał miejsce marsz upamiętniający Alexa zamordowanego przez policję blisko 2 lata temu. Na 15 grudnia w całej Grecji zaplanowano strajk generalny.

Irlandia: Demonstracja przeciwko pakietowi oszczędnościowemu

Świat | Protesty

Kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało 27 listopada w Dublinie przeciwko rządowemu pakietowi oszczędnościowemu, który zakłada m.in obniżkę płacy minimalnej o zasiłków socjalnych, cięcia zarobków w sektorze publicznym oraz podwyżkę VAT.

Związkowcy także krytykują rządowe porozumienie z MFW i Europejskim Bankiem Centralnym. Według nich, plan może spowodować wzrost bezrobocia o co najmniej 90 tys. osób. Irlandia wzięła 85 miliardów euro kredytów z MFW i EBC, co jest powiązane z pakietem oszczędnościowym.

Austria: Protest przeciwko planom oszczędnościowym rządu

Protesty

Ok. 10 tys. osób protestowało w sobotę w Wiedniu przeciwko oszczędnościom zaproponowanym przez rząd Austrii w szkolnictwie, ochronie zdrowia i pomocy socjalnej. Kolejny protest odbędzie się jutro kiedy parlament Austrii będzie dyskutował o rządowych propozycjach, które mają przynieść budżetowi oszczędności w wysokości 1,6 mld euro.