Bielsko-Biała: Członkini IP przywrócona do pracy

Kraj | Prawa pracownika

22 grudnia 2008 roku członkini Inicjatywy Pracowniczej została zwolniona z pracy. W SP ZOZ zatrudniona była jako terapeutka zajęciowa. Pomimo sprzeciwu Inicjatywy Pracowniczej, która poinformowała pracodawcę o ochronie związkowej jakiej podlega, pracodawca podjął decyzje o jej bezprawnym zwolnieniu. Po 22 miesiącach 28 października br. sąd przywrócił członkinię IP do pracy.

29 grudnia 2008 roku do sądu pracy wpłynął pozew przeciwko Specjalistycznemu Psychiatrycznemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Bielsku-Białej. Poszkodowana domagała się „uznania wypowiedzenia za bezskuteczne i przywrócenia do pracy”. 19.02.2009 odbyło sie pierwsze z czterech posiedzeń Sądu Pracy w tej sprawie. Na drugiej rozprawie zostali przesłuchani świadkowie. Miedzy innymi Jacek Z. i Andrzej Kliś, działacze Inicjatywy Pracowniczej w SP ZOZ. Rozprawie przewodniczyła SSR Mariola Adamiec – Witek. Podczas przesłuchania Andrzeja Klisia, sąd nie zezwolił na korzystanie z dokumentacji związkowej. Domagał się szczegółowej znajomości dat i dokumentów związkowych z przed kilku miesięcy. Istotne w sprawie jest to, że przesłuchiwany do sądu stawił się z kompletem dokumentacji związkowej, zawierającymi uchwały i protokoły Komisji Zakładowej, aktualnym wyciągiem z KRS, statutem związku, oraz ich kopiami dla obu stron i sądu.

Peru: Indianie protestują przeciw zatruciu środowiska

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Ropociąg należący do firmy Pluspetrol Norte SA ciągnie się przez 16 kilometrów w Rezerwacie Narodowym Pacaya Samiria przy ujściu Rio Marañón, w dorzeczu Amazonki. W dniu 19 czerwca b.r. znów doszło do poważnego wycieku ropy. W 2000 r. do rzeki wylało się 5,5 tys. baryłek ropy. Nikt wtedy nie podjął akcji ratowniczej, ignorując prawa społeczności dotkniętej katastrofą – około 80 tys. Indian Cocama. Mieszkańcy tych terenów zaczęli cierpieć na schorzenia żołądkowe i choroby skóry.

Głównym źródłem utrzymania miejscowych Indian jest rybołówstwo, a umiejętność łowienia ryb jest podstawowym sposobem zdobywania uznania społeczności. Rzeka odgrywa dla nich szczególną rolę. Ich kultura ulega dezintegracji, gdy są pozbawieni możliwości kontaktu z rzeką.

W ramach odszkodowania, firma Pluspetrol dostarczyła Indianom wodę butelkowaną i puszki z tuńczykiem, nie przejmując się jednak, co się stanie ze zużytymi opakowaniami. Wiele z konserw żywnościowych było przeterminowanych i zarobaczonych. Pomoc finansowa, którą zaoferowała firma, też raczej spotęgowała problem, niż go rozwiązała. Pomoc otrzymały jedynie małżeństwa, przy czym pieniądze były przekazywane „głowie rodziny”. Wiele niezamężnych kobiet zostało pozostawionych bez pomocy. Nagły przypływ gotówki został wykorzystany przez handlarzy, którzy zaczęli sprzedawać Indianom alkohol w dużych ilościach.

Jemen: USA uruchamiają operację wojskową pod kontrolą CIA

Świat | Militaryzm

Pod pretekstem walki z siatką terrorystów, która miała wysłać przesyłki pocztowe zaadresowane do Stanów Zjednoczonych, administracja prezydenta Obamy rozszerzyła arsenał środków wojskowych w użyciu podczas operacji w Jemenie. Powołane zostały wyspecjalizowane jednostki skrytobójcze pod bezpośrednią kontrolą agencji CIA.

Korzyścią płynącą z przesunięcia jednostek spod kontroli armii USA jest możliwość pominięcia zgody rządu Jemenu w razie decyzji o ataku na podejrzewane osoby. Z drugiej strony, dla rządu Jemenu jest to o tyle wygodne, że rząd może łatwiej twierdzić, że nic nie wie o atakach.

Wiadomo, że Biały Dom zamierza wyposażyć oddziały działające w Jemenie w bezzałogowe samoloty zdalnie sterowane. (Wall Street Journal)

USA: Cząstkowe wyniki referendum w Kaliforni - wyborcy przeciwko legalizacji marihuany

Świat

Poddana pod referendum tak zwana Propozycja 19, legalizująca konsumpcję, uprawę i handel konopiami indyjskimi, została odrzucona przez 56 proc. głosujących, a zaakceptowana przez 43 proc. - podała telewizja CNN po przeliczeniu 20 proc. głosów. Administracja Obamy zapowiadała wcześniej, że i tak zablokuje wdrożenie tej ustawy, niezależnie jak zadecydują wyborcy (więcej tutaj)

Zgodnie z projektem, dorośli mieszkańcy Kalifornii - jako pierwszego amerykańskiego stanu - mogliby posiadać do 1 uncji (28,35 g) marihuany, spożywać ją w miejscach niepublicznych pod warunkiem, że nie odbywałoby się to w obecności dzieci, i uprawiać na powierzchni do 2,32 m kw.

Warszawa: policja wzywa uczestniczki_ków demonstracji po zabójstwie Maxa

Kraj | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Osoby, które uczestniczyły w pierwszej demonstracji po zabójstwie Maxwella Itoyi i zostały na niej spisane, otrzymują wezwania do stawienia się na komendzie w charakterze osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia z artykułu 51 par. 2 KW*.

Jak dotąd, wiadomo o trzech takich przypadkach. Jedna z wezwanych osób przekazała, że do sądu skierowano zarzut, jakoby w dniu 24.05.2010 około godziny 20:50 na ulicy Grenadierów 73/75 (adres komendy policji) uczestniczyła w zgromadzeniu nielegalnym i zakłócała porządek publiczny.

Prosimy o kontakt osoby, które również zostały wezwane w tej sprawie, aby ustalić skalę represji. Kontakt pamietamy2305[at]gmail.com

İstanbul: Bomba pod autobusem policyjnym na Taksim

Świat

W 87 rocznice ustanowienia republiki w Turcji zostala zdetonowana bomba na najbardziej uczeszczanej przez lokalnych mieszkancow jak i turystow czesci miasta placu Taksim. Bomba byla wymierzona w pelny policyjny autobus. Czesc mass mediow mowi o samabojcy bombowym. Przynajmniej 32 osoby zostaly ranne, w tym 10 policjantow. Jedna osoba nie zyje.'

Autobus wypelniony policjantami byl jednym z wielu obecnych tego dnia w okolicy, lecz takze obecnych codziennie na placu Taksim licznych oddzialow policji z karabinami w rekach. Nikt nie przyyznaje sie do odpowiedzialnosci za atak. Wladze podejzewaja kurdyjska Partie Pracujacych Kurdystanu, lecz sama partia jak i organizacje kurdyjskie oswiadczyly ze nie maja nic z tym wspolnego. Moze to byc sprawa fundamentalistow islamskich jak i samych sluzb specjalnych Turcji.

Info za kurdyjskimi informacjami i oficjalnymi mass mediami

Fotografie

Iran: dzisiaj egzekucja kobiety skazanej za cudzołóstwo

Świat | Klerykalizm | Prawa kobiet/Feminizm

Władze w Teheranie zgodziły się na egzekucję kobiety skazanej na śmierć za cudzołóstwo - informuje serwis CNN.

Egzekucja Sakineh Mohammadi Ashtiani, 43-letniej matki dwójki dzieci, najprawdopodobniej ma odbyć się dzisiaj. - Nie wiadomo jednak jak kobieta umrze - mówi Mina Ahadi z Międzynarodowego Komitetu Przeciwko Kamienowaniu. Skazana ma być ukamienowana lub powieszona.

Początkowo jedyną zbrodnią, o którą oskarżono Ashtani było cudzołóstwo. Dopiero potem wobec kobiety dołączono również zarzut zabójstwa męża. Zarzuty odpiera jej rodzina oraz nowy adwokat przebywający w Turcji pod ochroną europejskich dyplomatów. Poprzedniego pełnomocnika rodziny Ashtani i jej syna aresztowano w zeszłym miesiącu.

Zabójca męża skazanej rzekomo jest w więzieniu, ale nie ciąży na nim wyrok śmierci. Przed swoim zatrzymaniem syn Ashtani oskarżył sędziów o kradzież dokumentów dotyczących morderstwa jej męża. Według niego miało to na celu przekonanie opinii międzynarodowej co do winy jego matki.

Holandia: Ewikcja nowego sklotu w Utrechcie

Świat | Represje

W poniedzialek (01.11) odbyla sie ewikcja swiezo zasklotowanego budynku w miescie Utrecht.

Budynek lezy przy ulicy Koningin Wilhelminalaan 7. Poprzednim wlascicielem byla firma telekomunikacyjna KPN. Aktualnym wlascicielem jest korporacja mieszkaniowa Mitros, ktora jest jedna z firm ktora buduje i wynajmuje mieszkania socjalne (sektor mieszkan socjalnych jest w Holandii skomercjalizowany i zarzadzaja nim prywatne firmy). Zatrzymano 18 osob, w tym kilka z posrod zgromadzonych na ulicy sklotersow. Sytuacja podczas ewikcji byla napieta, uzyto duzych sil policyjnych.

Ewikcja trwala do poznych godziny wieczornych, poniewaz kilka osob mialo rece przypiete w rurach, ktore zatopione byly w betonie wypelniajacym metalowe beczki, w zwiazku z tym policja musiala uzyc specjalnej jednostki Bra-Tra, aby moc usunac z budynku tych sklotersow.

Holandia: Nowe prawo, nowe skłoty

Świat

Pierwsze sklotowania budynkow w Holandii po wprowadzeniu w zycie ustawy o zakazie sklotowania.

W sobote (30.10) w miescie Zaandam (na polnoc od Amsterdam) lokalna grupa sklotersow i anarchistow zasklotowala budynek, ktorego wlascicielem jest Urzad Miasta. Byla to pierwsza akcja w Holandii od wprowadzenia zakazu sklotowania dnia 1 pazdziernika tego roku.

Artykul i zdjecia tu.

W niedziele (31.10) okolo 30-40 osob zasklotowalo czesc kompleksu przy ulicy Koningin Wilhelminalaan 7 w miescie Utrecht. Akcja ta byla proba zdobycia nowego miejsca dla osob, ktore musialy wyprowadzic sie po przegranej sprawie o zasklotowany budynek na terenie kampusu uniwersyteckiego w Utrecht. Byl to jednoczesnie protest przeciw polityce mieszkaniowej w miescie Utrecht, gdzie pokoje i mieszkania sa bardzo drogie i trudno znalezc mieszkanie do wynajecia, a takze protest przeciw nowemu, prawu ktore faworyzuje anty-skloty.

Wielka Brytania: Atak na byłego ministra skarbu

Świat | Tacy są politycy

Wczoraj rozpoczął się proces Roshonary Choudhry, 21 letniej kobiety, która w maju bieżącego roku zaatakowała i dwukrotnie ugodziła nożem byłego ministra skarbu brytyjskiej Partii Pracy Stephena Timmsa. Zamach miał miejsce 16 maja w londyńskiej dzielnicy East Ham, kiedy poseł wizytował lokalne centrum społeczne. Wtedy podeszła do niego młoda kobieta i uścisnęła mu ręke, potem wyciągnęła z torebki 8 centymetrowy nóż i ugodziła go dwukrotnie w brzuch.

Podczas ataku Choudhry wykrzykiwała że atak jest zemstą obywateli Iraku za jego głosowaniem za przystąpieniem Wielkiej Brytanii do inwazji na Irak. Podczas wstępnego przesłuchania przez policję kiedy Choudhry została ujęta, przyznała się do ataku i powiedziała, że jest to kara za jego poparcie dla ataku na Irak.

Timms został przewieziony do szpitala gdzie przeprowadzono operację ratującą jego życie. Podczas wczorajszej rozprawy w londyńskim sądzie Old Bailey, Timms nie skomentował pobudek ataku na jego osobę. Roshonary Choudhry odmówiła stawienia się na rozprawę ze swojej celi argumentując, że nie uznaje jurysdykcji sądu i podkreślała że sąd nie ma prawa sądzić jej jako wyznawczyni Islamu. Proces będzie kontynuowany.

Rumunia: Władze finansowe odwiedziły Bukareszt

Świat | Gospodarka

Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego gościła w zeszłym tygodniu w Rumunii. Szef misji, Jeffrey Franks, przyjechał by poinformować rumuński rząd, że MFW nie zgodzi się na podwyższenie płacy minimalnej z obecnego poziomu 600 lei (140 Euro).

W zeszłym roku, Rumunia wzięła pożyczkę w wysokości 20 miliardów Euro od MFW, musi więc podążać za wytycznymi politycznymi Funduszu.

W Rumunii odbywają się masowe protesty pracowników sektora publicznego, którzy domagają się podwyżek płac. Rząd nie tylko obciął pensje w tym sektorze o jedną czwartą, ale również podniósł podatek VAT z 19 do 24%.

Francja: Zakaz noszenia zasłon islamskich znów wzbudza kontrowersje

Świat | Dyskryminacja

Sprawa zakazu noszenia islamskich zasłon we Francji stała się znów głośna. Powodem jest opublikowana taśma audio, która ma zawierać ostrzeżenie Bin Ladena, że jeśli Francja nie wycofa się z zakazu, „Al Kaida będzie mordować Francuzów”. Prezydent Sarkozy twierdzi, że taśma jest autentyczna.

W lipcu b.r. francuski parlament uchwalił prawie jednogłośnie zakaz noszenia zasłon, takich jak burka w miejscach publicznych i na ulicy. We wrześniu, ustawa weszła oficjalnie w życie.

Sposób, w jaki została napisana ustawa starannie unika jakichkolwiek odniesień do strojów noszonych przez Muzułmanki. Tekst ustawy mówi jedynie o „zakazie ukrywania twarzy w miejscach publicznych”. W ten sposób ustawodawcy starali się uniknąć zarzutu dyskryminowania Muzułmanów. Ustawa dopuszcza jednak wyjątki, takie jak kaski motocyklistów, maski zdrowotne, maski szermiercze, maski narciarskie i maski karnawałowe.

Karą za złamanie przepisu ma być grzywna w wysokości 150 Euro i/lub odbycie karnego kursu o istocie obywatelstwa.

Francja: Sarkozy obawia się o swoje życie

Świat | Tacy są politycy

Francuski prezydent, Nicolas Sarkozy, oświadczył, że obawia się o swoje życie w związku przeforsowaniem ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego. Sarkozy ostrzegł swoją ochronę, że spodziewa się, że ktoś może go „po prostu zaatakować”.

Według Daily Mail, Sarkozy stał się najmniej lubianym prezydentem ostatnich 50 lat, nawet bardziej niepopularnym, niż Charles de Gaulle w 1968 r. Żona prezydenta, Carla Bruni, jest określana jako współczesna Maria Antonina.

Katowice: Delta Trans próbuje zastraszyć związkowców

Kraj | Prawa pracownika

Szef Solidarności Piotr Duda ocenia, że zakładający związek zawodowy pracownicy grupy spedycyjno-transportowej Delta Trans padli ofiarą nacisku i zastraszania. Duda interweniował, gdy domniemani przedstawiciele pracodawcy obserwowali wchodzących na zebranie związkowców.

Zarząd grupy Delta Trans zapewnia, że nikogo na związkowe zebranie nie wysyłał, a o incydencie dowiedział się z mediów. Według zarządu osoby obserwujące związkowców występowały wyłącznie we własnym imieniu. Fakt powołania związkowych struktur w grupie zarząd "przyjął do wiadomości", a zarzuty dotyczące zastraszania uważa za bezpodstawne.

- W tej chwili założyć związek zawodowy w prywatnej firmie to większe bohaterstwo, niż działać w podziemiu - powiedział Duda, komentując sobotni incydent przed siedzibą śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Katowicach, gdzie zorganizowano zebranie wyborcze tworzącej się w grupie Delta Trans międzyzakładowej komisji Solidarności.

Ateny: zamachy bombowe

Świat

W ambasadach Szwajcarii i Rosji w Grecji doszło do zamachów bombowych. Według źródeł policyjnych nie ma ofiar. Ładunki wybuchowe miały eksplodować także w ambasadach Chile, Niemiec i Bułgarii.

Brak informacji o ewentualnych ofiarach.

Policja podejrzewa, że kampanię wysyłania do ambasad paczek z bombami prowadzą greccy lewacy lub anarchiści. Informacje te potwierdził radca ambasady Rzeczypospolitej w Grecji, Andrzej Jankowski, który powiedział, że zamachy mają zdestabilizować sytuację w kraju.

Brytyjska telewizja BBC powołuje się na ekspertów, zdaniem których za zamachami stoi anarchistyczna grupa "Konspiracyjne Komórki Ognia". Jak podaje BBC, anarchiści chcą w ten sposób wywołać rewolucję w Grecji. W najbliższy weekend w Grecji mają odbyć się wybory lokalne, które są postrzegane jako sprawdzian socjalistycznego rządu.