Inny Świat 33 numer kwartalnika anarchistycznego

 Inny Świat 33Inny Świat – obecnie najdłużej ukazujące się pismo anarchistyczne w Polsce. Kwartalnik Inny Świat nie reprezentuje żadnego określonego kierunku w szerokiej gamie ruchów i idei anarchistycznych. Pismo stara się ukazać pełne spektrum działań wolnościowców, być otwartym na nowe idee i docierać z nimi do jak najszerszego grona czytelników.

Nowy numer pisma przynosi garść informacji na temat zbuntowanych lokatorów, zarówno w Gdańsku jak i Bielsku-Białej. Nie zabrakło również relacji z działań Inicjatywy Antynuklearnej, a także działań podjętych w ramach protestu po zabójstwie przez policjanta Maxwella Itoi.

Tematem który stale gości na łamach kwartalnika jest problem kontroli oraz inwigilacji obywateli. Odnosi się to zarówno do ciągłego zbierania danych, choćby poprzez planowany Narodowy Spis Powszechny, jak i kolejne metody nadzoru przenikające do instytucji publicznych, jak choćby szkół. O różnorodnych metodach współczesnego nadzoru i kontroli, a także próbach przeciwstawienia się im, w obszernym wywiadzie z Katarzyną Szymlielewicz dyrektorką Fundacji Panoptykon.
O działaniach rumuńskich anarchistów, garść informacji przynosi wywiad z aktywistami Actiunea Antifascista. Przypomnieć jak i naświetlić sytuację w zrewoltowanej Grecji stara się jeden z redaktorów bloga www.occupiedlondon.org/blog

Rosja: dożywocie dla rasisty

Moskiewski sąd miejski skazał Wasilija Kriwca na dożywotni pobyt w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za 15 morderstw popełnionych na tle narodowościowym. Drugi oskarżony, Dmitrij Ufimcew posiedzi za kratkami 22 lata.

Według prokuratury generalnej mieszkający w Moskwie Kriwiec i mieszkaniec obwodu rostowskiego Ufimcew "podzielając nacjonalistyczne idee o własnej wyższości nad osobami niesłowiańskiego pochodzenia, w okresie od października do grudnia 2007 roku, utworzyli w porozumieniu z innymi osobami grupę przestępczą w celu dokonywania zabójstw na terytorium Moskwy i obwodu moskiewskiego".

Francja: CNT-AIT opisuje strajki i represje ze strony władz

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka | Represje

Aktualizacja sytuacji we Francji, autorstwa francuskiej sekcji CNT-AIT, napisana w dniu 23 października 2010 r.

Zobacz też: Czego nam się nie mówi o francuskich emeryturach | Przeciw wyzyskowi – zablokujmy gospodarkę!

Sytuacja staje się coraz bardziej gorąca. Z jednej strony, uczniowie przyłączają się do protestów. Rząd bardzo się obawia, że sytuacja zacznie przypominać „scenariusz grecki”. W 2006 r., poprzedni ruch uczniów i studentów przeciwko tzw. „Reformie CPE” zakończył się pełnym zwycięstwem i cofnięciem nowego ustawodawstwa.

Francuska młodzież, cały czas zagrożona represjami ze strony policji, wyraża teraz swój gniew przeciwko systemowi, a przede wszystkim przeciw policji. Na wielu przedmieściach Paryża toczyły się ciężkie walki z policją. Podobna sytuacja jest w innych miastach we Francji, także tych mniejszych.

Koreańska policja przygotowuje się do pacyfikacji protestów G-20

Świat | Protesty | Represje

Południowo-koreańska policja została postawiona w stan najwyższej gotowości w związku z nadchodzącym szczytem G-20 w Seulu. Władze szczególnie obawiają się protestów weteranów sił specjalnych, którzy domagają się reformy systemu emerytur. Około 100 byłych członków Podwodnych Oddziałów Wyburzeniowych zapowiedziało demonstrację z użyciem różnych pojazdów, wybuchających ciężarówek-cystern, oraz aktami sepuku. Demonstracja ma się odbyć w pobliżu centrum COEX w południowym Seulu, gdzie liderzy państw G-20 spotkają się w dniach 11-12 listopada.

W tym miesiącu weszła w życie spec-ustawa, która zabrania organizowania demonstracji w promieniu dwóch kilometrów od miejsca szczytu w dniach 8-12 listopada. Weterani protestują, gdyż w ciągu ostatnich 2 lat nie udało im się wynegocjować z rządem ustępstw w sprawie świadczeń socjalnych dla byłych komandosów.

Rzym: atak na polityka partii Berlusconiego

Świat

Daniele Capezzone, rzecznik "Ludu Wolności", partii premiera Włoch- Silvio Berlusconiego, został zaatakowany przez nieznanego sprawcę nieopodal budynku partii w centrum Rzymu. Napastnik zadał politykowi dwa ciosy pięścią, jeden prosto w twarz i drugi w klatkę piersiową, po czym uciekł z miejsca zdarzenia. Na pomoc rzecznikowi ugrupowania ruszyli koledzy politycy, będący świadkami zajścia, którzy wezwali karetkę pogotowia. Po badaniach, które nie stwierdziły poważnych obrażeń, Capezzone opuścił szpital.

Atak wzbudził oburzenie w szeregach wszystkich partii politycznych we Włoszech, których politycy solidarnie potępili napaść. Przedstawiciele włoskiej prawicy mówią o rosnącym we Włoszech klimacie nienawiści, szerzonej - jak przewrotnie stwierdził minister kultury Sandro Bondi - przez "lewicę i zideologizowaną informację".
Przypomnijmy, że niespełna rok temu (13 grudnia 2009) w Mediolanie wydarzył się inny incydent z politykiem w roli głównej, kiedy to premier Włoch Berlusconi, został trafiony w twarz ciężką, metalową statuetką i stracił dwa przednie zęby (o czym pisano na CIA tutaj).

Izraelski premier chwali za atak na konwój płynący do Strefy Gazy

Świat | Militaryzm | Tacy są politycy

- To była kluczowa, w pełni profesjonalna i legalna akcja - powiedział izraelski premier Benjamin Netanyahu. Polityk gratulował jednostce komandosów marynarki wojennej, która przeprowadziła w maju atak na konwój płynący do Strefy Gazy. W wyniku ich akcji zginęło dziewięciu tureckich aktywistów i wybuchł międzynarodowy skandal.

- Wasze działania wymierzone w ludzi, którzy przybyli aby was zabić, były jak najbardziej uprawnione. To była profesjonalna operacja, wykonana z odwagą i zgodnie z zasadami moralności. Nie wydaje mi się, ze gdziekolwiek na świecie istnieje lepsze wojsko niż wy - powiedział komandosom Netanyahu.

Również we wtorek, przed specjalną komisją badającą atak na konwój, zeznawał anonimowy izraelski dowódca. Oświadczył, że podczas przejmowania "Mavi Marmara", największego statku konwoju, komandosi wystrzelili 308 pocisków. Izraelski atak wywołał falę potępienia na całym świecie. Państwo żydowskie ustanowiło własną komisję, przy udziale zagranicznych ekspertów, która ma zbadać wydarzenia z 31 maja. ONZ domaga się przeprowadzenia niezależnego międzynarodowego dochodzenia, na co nie zgodził się Izrael.

Wrocław: Kozanów znowu zaniedbany

Kraj | Tacy są politycy

Mieszkańcy wrocławskiego Kozanowa w tym roku zostali zalani kiedy Ślęza, dopływ odry tak jak przed 13 laty przerwała wał. Straty na szczęście były mniejsze, ale ucierpiały też nowe osiedla, zbudowane na terenach zalewowych po 1997 roku, w tym budynki socjalne.

To jednak nie koniec problemów - wraz z jesiennym załamaniem pogody, mieszkańcy Kozanowa zaczęli marznąć. Woda zalała bowiem kotłownię, a koszt jej naprawy miasto uznało za zbyt wysoki. Gmina postanowiła oszczędzić i dlatego w planie jest podłączenie osiedla do miejskiej sieci cieplnej dopiero w grudniu. Do tego czasu ponad 600 osób pozostanie bez ciepłej wody i z zimnymi kaloryferami.

Grecja: Rząd wezwał na pomoc łapaczy imigrantów z Frontexu

Świat | Dyskryminacja

 Protest imigrantów w greckim więzieniu Funkcjonariusze Frontexu - europejskiej agencji specjalizującej się w polowaniach na imigrantów – wzmogą patrole na granicy grecko-tureckiej. Rząd Grecji oficjalnie poprosił Brukselę o pomoc w niedzielę późnym wieczorem, a już wczoraj po południu do Aten poleciał oddział Frontexu.

Ilkka Laitinen, szef mieszczącej się w Warszawie agencji Frontex, zamierza wysłać tam oddział szybkiego reagowania. W jego skład wchodzi kilkuset funkcjonariuszy straży granicznej ze wszystkich krajów UE, uzbrojonych i wyposażonych w najnowsze technologie nadzoru. Do tej pory funkcjonariusze Frontexu patrolowali Morze Śródziemne w poszukiwaniu łodzi z nielegalnymi emigrantami z Afryki.

Według greckiego rządu, co noc rzekę Evros na północnym-wschodzie kraju przekracza na łodziach i naprędce skleconych tratwach kilkaset osób. W zeszłym roku na liczącej 120 km granicy z Turcją Grecy zatrzymali 9 tys. cudzoziemców, a tylko w pierwszym półroczu 2010 r. - prawie 35 tys.

Grecja: wyniki sondażu o skutkach pakietu oszczędnościowego

Świat | Gospodarka

Departament Statystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Atenach opublikował wyniki sondażu o wpływie pakietu oszczędnościowego obowiązującego w Grecji od 7 miesięcy. Sondaż bazował na reprezentatywnej próbie 1200 osób.

Według sondażu co 11 mieszkaniec regionu Attyki (około 400 tysięcy ludzi) polega na wsparciu socjalnym (miejskie jadłodajnie, sklepy z żywnością dla ubogich itp.). 40% ludzi często szuka pomocy finansowej poza środowiskiem rodzinnym, 17% (około 800 tysięcy) zwróciło się w stronę wymiany towar za towar i wsparcia wzajemnego, ta sama liczba sprzedała wartościowe pamiątki z domu, 60% zostało negatywnie dotkniętych w takich kwestiach jak wyżywienie, zakupy ubrania, rozrywka.

za: occupiedlondon.org/blog

Zakopane: niedoszły organizator Marszu Wolnych Konopii wyrzucony ze szkoły

Protesty | Represje

Niedoszły organizator Marszu Wolnych Konopi w Zakopanem został wydalony ze szkoły. - Jesteśmy placówką katolicką i rzeczą oczywistą jest, iż uczniowie, którzy głoszą hasła legalizacji narkotyków, nie powinni mieć wśród nas miejsca - tłumaczy dyrektor placówki Wojciech Strzelecki.

Siedemnastolatek próbował zorganizować marsz w weekend 16-17 października na Krupówkach, mimo iż władze Zakopanego nie wydały na niego zgody. Na miejscu spotkania pojawiło się kilku kolegów organizatora, zamiast tysiąca zapowiedzianych osób.

W piątek Damian Jaworski nie został już wpuszczony do szkoły. Oficjalnym powodem relegacji jest propagowanie przez niego poglądów niezgodnych z duchem szkoły. Decyzję dyrekcji poparły komitet rodzicielski oraz samorząd uczniowski.

Warszawa: Lokatorzy wtargnęli do biura Hanny Gronkiewicz-Waltz

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś o godz. 16:00, działacze Komitetu Obrony Lokatorów, Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Związku Syndykalistów Polski, Lewicowej Alternatywy i Radykalnej Akcji Solidarnej wtargnęli do biura Prezydent Miasta, Hanny Gronkiewicz-Waltz, domagając się realizacji postulatów lokatorskich. Pomimo iż w poniedziałki urzędy państwowe powinny być czynne do godz. 18:00, pani Prezydent nie była obecna w urzędzie. Jak poinformował sekretarz pani Prezydent, ma ona “nienormowany czas pracy”.

W związku z zaistniałą sytuacją, lokatorzy postanowili zająć salę konferencyjną w urzędzie, z postanowieniem nie opuszczania jej dopóty, dopóki urzędnicy miejscy nie zechcą z nimi rozmawiać. Na fasadzie urzędu został powieszony baner z hasłem “Mieszkania komunalne w ręce lokatorów”.

Po krótkiej chwili, do sali konferencyjnej wszedł Wiceprezydent miasta, pan Andrzej Jakubiak. Otrzymał postulaty lokatorów, które przeczytał na głos, dodając swój komentarz. Kwestię kryterium dochodowego, które wzbudza największe kontrowersje, z uwagi na dramatyczną sytuację wielu rodzin, które nie mogą otrzymać lokalu komunalnego, a nie mogą sobie pozwolić na najem lokalu na wolnym rynku, Wiceprezydent zbył stwierdzeniem: “jakie by nie było kryterium, ktoś będzie niezadowolony”. Andrzej Jakubiak albo drwił z postulatów lokatorskich, albo twierdził, że problem nie istnieje. Powtarzał również frazesy władz miasta o tym, że obecna ekipa rządząca buduje więcej lokali komunalnych, niż jej poprzednicy. Lokatorzy przypomnieli, że w wyniku owianych skandalami reprywatyzacji, więcej mieszkań komunalnych jest likwidowanych, niż powstaje nowych.

Poznań: Policja szykanuje aktywistów Jedzenie Zamiast Bomb

Kraj | Represje | Ruch anarchistyczny | Ubóstwo

 Food Not BombsOkoło godz. 17.30. na cotygodniowym rozdawaniu posiłków dla potrzebujących na Dworcu Zachodnim w ramach Food Not Bombs (Jedzenie Zamiast Bomb) pojawiała się policja i sokiści. Pomimo interwencji kontynuowano rozdawanie jedzenia, po które ustawiła się już długa kolejka chętnych.

Po pewnym czasie pojawiły się dodatkowe siły policyjne, które zatrzymały samochód z aktywistami odjeżdżającymi już z Dworca. Wylegitymowano dwoje z nich. Wszczęty alarm spowodował, że na miejsce stawiła się grupa innych działaczy – razem ponad 10 osób. Zaczęto wznosić okrzyki: „Policja broni bogatych przed biednymi”. Na miejscu pojawiła się też telewizja PTV.

Po godz. 18.00 policja zatrzymała jedną osobę. Pozostali aktywiści udali się na komisariat dworcowy wznosząc okrzyki przeciwko policji i represjom. Pojawiły się oddziały prewencji policji przygotowując się do ataku. Do interwencji jednak nie doszło, a zatrzymanego aktywistę wypuszczono z komisariatu. Po tym fakcie, po godz. 18.30, działacze rozeszli się do swoich domów.

Olecko: Paranoi władzy ciąg dalszy

Kraj | Represje

Prokuratura Rejonowa w Olecku (warmińsko-mazurskie) bada doniesienie inkasenta zakładu energetycznego o nakłanianiu go do udziału w zamachu na prezydenta Bronisława Komorowskiego - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Mieczysław Orzechowski. Motywem rzekomego zamachu miała być niedawna zgoda prezydenta na przedłużenie o kolejne pół roku polskiej misji wojskowej w Afganistanie. - Franciszek A. jest ojcem jednego z żołnierzy, którzy tam służą - wyjaśnił prokurator Orzechowski.

Zawiadomienie złożył w piątek na komendzie policji w Węgorzewie inkasent elektrowni, który tego dnia spisywał liczniki w domu Franciszka A. Zeznał on, że właściciel mieszkania nakłaniał go do udziału w planowanym przez siebie zamachu na prezydenta.

Cholera na Haiti

Świat

Epidemia cholery pustoszy Haiti. Źródłem zakażeń jest woda, wykorzystywana w gospodarstwach domowych. Do tej pory zmarło już 135 osób, ponad 1000 choruje. Szpitale są przepełnione. Epidemia zbliża się do Port-au-Prince. Fatalne warunki sanitarne to skutki kataklizmu, jaki nawiedził Haiti w styczniu tego roku.

Trzęsienie ziemi zabiło wówczas 300 tys. osób i zdewastowało kraj. Wiele osób do tej pory pozbawionych jest dostępu do wody pitnej.

KW KORYTO zakłóciło konwencje wyborczą PO

Kraj

Dzisiejsza konwencja wyborcza PO została zakłócona przez Komitet wyborczy KORYTO (Komitet Rywalizacji Totalnej), czyli dawny KW GUWNO – Gdańska Unia Wybitnie Normalnych Obywateli.

Anarchiści w świńskich maskach żądali „dorwania się do koryta” tak jak robi to Paweł Adamowicz i miejscy radni Gdańska.

Poniżej, film z akcji.