Kary dla francuskich anarchistów

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje

W ciągu ostatnich 3 tygodni, 6 aktywistów z Alternative Libertaire, francuskiej organizacji anarchistycznej, dostało zarzuty, albo mandaty za swoją rolę w protestach przeciw CPE.

W lutym tego roku, wybuchł protest przeciwko wprowadzonemu prawu CPE (le contrat de première embauche) czyli umowę pierwszego zatrudnienia, które pozwala pracodawcom zatrudniać młodych ludzi (w wieku 18-26 lat) na dwuletni okres próbny, w ciągu którego mogą ich w każdej chwili zwolnić bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Ponad milion osób przyłączyło się do protestów. Odbyły się strajki w ponad 50 francuskich uniwersytetach. Protesty trwały ponad 3 miesiące i w końcu rząd musiał uchylić prawo.

W Rennes, Tristan i François zostali oskarżeni o “groźby” przeciw łamistrajkom. Tych dwoje studentów i związkowców aktywnie działało w społecznych protestach i policja zdecydowała się właśnie na nich naciskać. Tristan dostał także wezwanie; policja chce go nakłonić, żeby przekazał informacje o ruchu przeciw CPE.

* W Rouen, Pierre, który jest bez pracy, dostał mandat w wysokości 150 euro za plakatowanie.

* W Aix-en-Provence 1 czerwca (już po głównych protestach) studenci zakłócili debatę o zatrudnieniu. Ta debata była jedną z cyklu debat zorganizowanych, aby usprawiedliwić CPE i pozycję rządu. Studenci mówili przez tubę i śpiewali. Zaczęła się przepychanka i Jean – Pascal z Alternative libertaire został pobity przez policję i zatrzymany. Dzień później 3 aktywistów z AL., Reda, Valentin i Pierre-Louis, zostało zatrzymanych. Są oskarżeni o napaść na policjanta, znieważenie i bunt.

Był jeszcze jeden incydent, nie związany z CPE:
* W 4 czerwca, w Paryżu był nalot na imigrantów i grupa osób zrobiła spontaniczny protest. Cztery osoby, w tym Valentin i Emmanuel z Alternative Libertaire, zostały zatrzymane na 24 godziny. Niedługo będą mieli proces (nie wiadomo jeszcze dokładnie jakie będą mieli zarzuty).

Kontakt do Alternative libertaire: BP 295, 75921 PARIS Cedex 19.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.