Publikacje anarchistycznej oficyny RED RAT [PL] [.pdf]

Kraj | Świat | Pliki PDF | Ruch anarchistyczny

RED RAT był oficyną wydawniczą, która powstała na przełomie 1990/1991 roku.

Założeniem RED RAT było propagowanie idei myśli wolnościowej, autonomicznej oraz historii owej myśli. Publikowała teoretyków szeroko pojętej myśli wolnościowej takich jak m.in.: Abramowski, Bakunin, Bookchin, Chomsky, Kropotkin, Proudhon, Machajski, Malatesta, Russell, Thoreau, Ward oraz badaczy owej, takich jak m.in.: Grinberg, Morawski, Rydzewski, Temkin, Żuk.

Ściągnij: Publikacje anarchistycznej oficyny RED RAT [PL] [.pdf]

Ponad sto pozycji wydanych przez RED RAT w formacie PDF. Publikacje są bardzo rozmaite. Łączy je szeroko pojmowana idea wolnościowa.

Umorzenia w sprawie blokady marszu ONRu w 2008 r. w Warszawie

Kraj | Antyfaszyzm | Rasizm/Nacjonalizm

28 kwietnia, Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia umorzył postępowanie przeciw 14 osobom oskarżonym o to, „że w dniu 11 listopada 2008 r. około godz. 17:30 w Warszawie na ul. Nowy Świat 60 przeszkadzali w przebiegu niezakazanego zgromadzenia Obozu Narodowo Radykalnego przez zablokowanie ul. Nowy Świat i zmuszenie w/w zgromadzenia do zmiany trasy przemarszu". O sprawie pisaliśmy obszernie w 2008 r.

Sąd stwierdził, że do przypisania odpowiedzialności za wymienione wykroczenie (art. 52 par. 1 pkt 1 KW) niezbędne było ustalenie, czy konkretne zachowanie osoby miało na celu zakłócenie zgromadzenia. Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do winy i złożyli wewnętrznie spójne wyjaśnienia, z których wynika, iż w miejscu zdarzenia byli przypadkowo, a jedynie zostali otoczeni kordonem policji, bez możliwości wyjścia. Zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego, wątpliwości Sąd musiał rozstrzygnąć na korzyść oskarżonych. Przesłuchani policjanci nie pamiętali, kogo tego dnia aresztowali i jak zachowywały się wylegitymowane osoby.

Prawnik Solidarności Anarchistycznej, grupy która od początku sprawy zajmowała się pomocą represjonowanym, doradzał linię obrony, która okazała się w tej sprawie skuteczna. Bardzo pomocne okazały się też szablony odwołania od wyroków nakazowych, które zostały sporządzone przez ACK – Warszawa.

Tamara na wolności!

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

Tamara Hernández Heras, hiszpańska anarchistka z madryckiej dzielnicy Getafe został zwolniona z więzienia i będzie odpowiadać z wolnej stopy. Jest oskarżona o wysyłanie w październiku ubiegłego roku listownych ładunków wybuchowych o niewielkiej mocy do Ministerstwa Sprawiedliwości i Kwatery Głównej Służb Więziennych. W więzieniu przebywała ponad 4 miesiące, była represjonowana przez służby penitencjarne, uniemożliwiano jej jakikolwiek kontakt ze światem zewnętrznym.

Na jej zwolnienie mogą mieć wpływ opinia eksperta, że wysyłane przez nią ładunki nie mogły wyrządzić większych szkód, oraz liczne protesty na całym świecie i listy wysyłane do odpowiednich organów wymiaru niesprawiedliwości. Tamara wyszła na wolność w czwartek 22 kwietnia. O jej sprawie pisaliśmy już wcześniej: 1) Informacja o aresztowaniu 2) Informacje o jej sprawie z połowy kwietnia

Saloniki: Eksplozja wewnątrz gmachu sądu

Świat | Ruch anarchistyczny

W piątek potężna bomba eksplodowała wewnątrz sądu w Salonikach, powodując dodatkowo zadymienie i raniąc jedną osobę. To był w Grecji drugi wybuch w ciągu 2 dni, po tym jak w czwartek eksplodował materiał przed ateńskim więzieniem Korydallos.

Ataki bombowe w Grecji zdarzają się często, najczęściej jednak nocą, a nie w czasie funkcjonowania atakowanych instytucji. Policja ewakuowała większość budynku po tym jak jedna z gazet i telewizja otrzymały anonimowy telefon o umieszczeniu ładunków w toaletach na parterze.

W momencie wybuchu cały czas trwała ewakuacja. Ranna osoba to mężczyzna, który został przewieziony do szpitala, gdzie założono mu kilka szwów na nodze. Obrażenia nie okazały się groźne, mężczyzna był jedynie w szoku.

Wielu ludzi niechętnie wychodziło z budynku z powodu częstych alarmów bombowych, które są w gmachu sądu bardzo częste. Rzecznik policji stwierdził, że ładunek wyburzył część ścian wewnątrz budynku. Jeden ze śledczych określił stopień zniszczeń konstrukcyjnych po wybuchu jako "szerokie". Puki co wiadomo, że sąd nie będzie funkcjonował do wtorku włącznie. Poniżej materiał filmowy mediów głównonurtowych ze zdarzenia:

Argentyna: Ustawa przeciw plagiatom była plagiatem

Świat | Tacy są politycy

Jak podaje serwis Techdirt.com, argentyński polityk, Gerónimo Vargas Aignasse, który wprowadził nowe, surowe prawo przeciwko plagiatom, sam dokonał plagiatu Wikipedii pisząc uzasadnienie swojej ustawy.

Pierwsze trzy akapity wpisu dotyczącego plagiatu w hiszpańskojęzycznej wersji Wikipedii zostały dokładnie skopiowane w tekście uzasadnienia ustawy.

Być może nowa ustawa, która przewiduje karę nawet do 8 lat więzienia za plagiat, zostanie zastosowana wobec swojego autora, który użył plagiatu by uzasadnić ustawę przeciw plagiatom.

Norwegia: Walka o wzrost płac minimalnych w budownictwie

Świat | Protesty | Strajk

13.04 w Norwegii rozpoczął sie strajk pracowników budowlanych za podwyższeniem płacy minimalnej do 85% średniego wynagrodzenia w branży. Aktualnie wynosi ono 72% i w ostatnich latach wykazywało tendencję spadkową.

Federacja Zwiazków Zawodowych (Fellesforbundet) wezwała swoich 19 tys. członków do wzięcia udziału w akcji. Strajkujący pracownicy budowlani zgromadzili się licznie w centrum miasta przez kilka dni, domagając się uznania swoich żądań. Odezwa napisana została w kilku jeżykach, min. polskim, bułgarskim, estońskim aby zachęcić do udziału wszystkich pracowników tej branży na terenie Norwegii.

Polacy nie byli pewni co robić po tym, gdy otrzymali wiadomość o ryzyku utraty pracy i konieczności powrotów do domów w razie przyłączenia się do strajku. Po prawie tygodniowej akcji strajkowej, 19.04 Federacja Norweskiego Przemysłu Budowlanego (Byggenæringens Landsforening/BNL) przedstawiła swoją propozycję płacy minimalnej: 154,50 korony/h, od 1 kwietnia następnego roku - 159 koron.

19 kwietnia podpisano porozumienie kończące strajk, w ramach którego wynegocjowano m.in. następujące ustępstwa: ogólne podwyższenie płac o 1 NOK za godzinę, dodatek w wysokości 0.50 NOK za godzinę dla pracowników szczególnie dyskryminowanych, wzrost płac minimalnych o 9%, oraz kolejny wzrost o 2,9% od 1 kwietnia 2011 r, wzrost stawek w pracy na akord w wysokości 4,8%.

Palestyński chłopiec zastrzelony przez izraelskiego osadnika na Zachodnim Brzegu

16 letni Aysar Yasser alZaben został zastrzelony strzałem w plecy wieczorem 13 maja na ziemiach swojej rodziny w Mazra’a alSharqia, na wschód od Ramallah, najwyraźniej przez izraelskiego osadnika.

Ciało chłopca zostało znalezione na jego polu przez członków rodziny jedynie godziny po tym, jak został zastrzelony. Znaleziono go martwego leżącego twarzą do ziemi, z raną postrzałową w plecach po tym, jak zaginął wieczorem.

Według wstępnych informacji alZaben został zastrzelony przez izraelskiego osadnika, gdy kierował się na swoje ziemie pomiędzy 16:30 a 18:00. W tym czasie grupka młodzieży z wioski miała potyczkę z osadnikiem w pobliżu Trasy 60. Według zeznań niektórych z tych młodych Palestyńczyków, rzucali oni kamieniami w kierunku Trasy 60, w pobliżu blokady drogowej uniemożliwiającej Palestyńczykom dostęp do drogi. W pewnym momencie izraelski osadnik zatrzymał samochód i wysiadłszy zaczął strzelać z ostrej amunicji w ich kierunku, co spowodowało, że uciekli z powrotem do wioski. Umykając przed strzałami, nie byli świadomi tego, że alZaben, który nie był z nimi i nie uczestniczył w rzucaniu kamieniami, został trafiony.

Brytyjska policja gromadziła dane o dziesiątkach tysięcy podróżnych

Świat | Technika

Brytyjska policja bez wiedzy ludzi zbierała dane o nich: o ich przyjaciołach, rodzinach, zwyczajach podróżnych, finansach i przynależności do różnych organizacji. Wystarczyło, że kupili bilet na jeden z brytyjskich samolotów - informuje "The Daily Mail".
Zbieranie danych prowadzono w ramach "detektora terroryzmu", systemu wartego 1,2 mld funtów. Objęto nim miliony brytyjskich i zagranicznych turystów.
"Czerwony alarm", upoważniający do zbierania danych, zapalał się, gdy ktoś kupował bilet w ostatniej chwili, podróżował z mężem lub żoną cudzoziemcem, prosił o miejsce w rejonie skrzydła samolotu lub był... wegetarianinem.

Holandia: Bezdomni pod Urzędem Miasta

Świat | Ubóstwo

W ostatnią środę z powodu obcinania dotacji dla jednej z noclegowni w Amsterdamie i przeciwko wypychaniu bezdomnych z centrum miasta zorganizowana została akcja spania pod głównym urzędem miasta. W kraju gdzie miliony metrów kwadratowych wielu biurowców i mieszkań stoi pusta to jakiś paradoks, że ludzie są bezdomni. Stawiani są przed ciężkim wyborem podporządkowania się bardzo wymagającemu systemowi dostosowawczemu, lub spania na ulicy co w konsekwencji grozi często utratą zdrowia, a także więzieniem. Wielu z bezdomnych nie jest w stanie spełnić wymogów programu dostosowywania, często przez zbyt wysoką poprzeczkę lecz także chociażby przez to, że nie są urodzeni w Amsterdamie (małe szanse) lub nie są z Holandii (graniczy z niemożliwością). Wobec ciągle powiększającej się liczby nie mających dachu nad głową, wobec tysięcy ludzi czekających na przydział mieszkania likwidowanie kolejnej noclegowni to kolejny przykład bezduszności państwa.

Na zbrojenia(=morderstwa) zawsze znajdą pieniądze. Na szczęście zawsze można coś zaskłotować.

W demonstracji wzięło kilku lewicowych polityków, organizacje dla bezdomnych, skłotersi, kapele, a także oczywiście sami bezdomni.

Baltasar Garzon aresztowany

Świat | Tacy są politycy

Hiszpańska Rada Generalna Sądownictwa, na nadzwyczajnym posiedzeniu plenarnym, postanowiła zawiesić w czynnościach "za nadużycie władzy" sędziego Baltasara Garzona, słynnego hiszpańskiego obrońcę praw człowieka. Decyzja wywołała krytyczne reakcje na całym świecie, zwłaszcza w Europie i w Ameryce Łacińskiej.

Sędziemu postawiono zarzut przekroczenia uprawnień, poprzez wszczęcie śledztwa w sprawie zbrodni popełnionych przez frankistów w czasie hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939) i po jej zakończeniu.

Zdaniem międzynarodowych komentatorów Garzon stał się synonimem uniwersalnej jurysdykcji. Torował drogę przekonaniu, że niektóre zbrodnie są tak potworne, iż powinny być ścigane ponad granicami. Sędzia przyczynił się do aresztowania w 1998 r. w Londynie byłego dyktatora Chile Augusto Pinocheta, a w 2003 r. wszczął postępowanie sądowe przeciwko Osamie ibn Ladinowi.

Tajlandia: "mamy wojnę domową"

Świat | Protesty | Represje

Żołnierze zaatakowali obóz Czerwonych Koszul, który od 2 miesięcy paraliżuje biznesowe centrum Bangkoku. Według agencji Reutersa słychać było kilka eksplozji i serie z broni automatycznej. Co najmniej dwóch dziennikarzy zagranicznych zostało postrzelonych ostrą amunicją. Na pewno są ofiary śmiertelne po stronie demonstrantów.Zginął także oficer wojska, który był liderem Czerwonych Koszul w sprawach bezpieczeństwa. Zastrzelił go snajper gdy ten udzielał wywiadu dziennikarzom.

Atak był efektem fiaska negocjacji pomiędzy antyrządowymi demonstrantami, a premierem. Obie strony zgodziły się co do terminu przyspieszonych wyborów ale Czerwone Koszule żądały także postawienia szefa rządu w stan oskarżenia w związku ze śmiercią ponad 20 ludzi z rąk wojska w trakcie demonstracji 10 kwietnia. Rząd odpowiedzi uznał negocjacje za skończone i wyznaczył termin dla protestujących na opuszczenie stolicy.

Po dzisiejszych zdarzeniach opozycja w oświadczeniu zażądała natychmiastowego rozwiązania parlamentu, wycofania wojska i odwołania stanu wyjątkowego, który obowiązuje w wielu prowincjach na północy kraju oraz w stolicy. Liderzy Czerwonych koszul napisali w oświadczeniu "mamy do czynienia z sytuacją wojny domowej".

Bieżące informacje o kryzysie wdpress.blog.co.uk/

Protesty przeciwko cięciom w edukacji w Bułgarii i Hesji (Niemcy) okupacja Uniwersytetu Wiedeńskiego

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

 Wiesbaden 11 maja w Wiesbaden od 10 do 15 tysięcy osób wyszło na ulicę w proteście przeciwko planowanym cięciom w budżecie na edukację niemieckiego landu - Hesji, które mają wynieść 79 milionów euro. Podobny choć dużo mniejszy protest odbył się dzień później w stolicy Bułgarii - tam przed uniwersytetem demonstrowało około 1000 osób. Bułgarski rząd korzystając z panującego przyzwolenia na cięcia zapowiedział zmniejszenie wydatków budżetowych o 20%.

Tymczasem w Austrii znów studenci i studentki okupują budynki uniwersyteckie. W poniedziałek 50 osób zajęło biuro rektora Uniwersytetu Wiedeńskiego.Tego samego dnia rozpoczęto okupacje największej sali wykładowej na kampusie. Okupacja trwa nadal, transmisja na żywo tutaj

Warszawa: Pikieta solidarnościowa pod komendą stołeczną

Protesty

Aktualizacja: 14 maja godz. 10:00 Wszyscy zostali wypuszczeni. Na razie czekamy na więcej informacji.

Po wczorajszej akcji pod ambasadą zostało zatrzymanych 7 osob, w tym 6 osób z Grecji. Wszystkich nadal przetrzymują na stołecznej komendzie. Dzisiaj warszawscy aktywiści pikietowali tam i domagali się ich natychmiastowych uwolnienia.

Policja twierdzi, że trwają "czynności" ustalenia kto zdjął flagę z greckiej ambasady.

Według artykułu 137 kodeksu karnego „Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

San Francisco: Protest pracowniczy działaczy LGBTQ przed hotelem Hyatt

Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika

W sobotę 8 maja, aktywiści LGBTQ pikietowali na Union Square w San Francisco przed wejściem do hotelu Grand Hyatt. Pikieta była wyrazem solidarności z pracownikami hotelu, których zmuszano do pracy bez umowy od sierpnia 2009 r. Pikiecie towarzyszyła muzyka i tańce.

Protestujący ogłosili bojkot hotelu, co jest istotne w kontekście zbliżającego się dorocznego marszu Gay pride, na który zjeżdżają się goście z całych Stanów. Organizatorzy proszą gości o zbojkotowanie m.in. hoteli Hilton, Hyatt, Le Meridien, The Palace i Westin.

Hasłem protestu jest: „nie daj się złapać w złym hotelu”.

Protest został zorganizowany przez One Struggle One Fight oraz SF Pride at Work/HAVOQ

Poniżej film i zdjęcia z protestu.

Hiszpania: Premier zamierza oszczędzić na chorych i niepełnosprawnych

Świat | Tacy są politycy

Wczoraj José Luis Rodríguez Zapatero, premier socjalistycznego rzadu Hiszpanii oglosil plan stabilizacji wydatkow publicznych. Obnizenie plac pracownikow publicznych (administracja panstwowa i samorzadowa) o 5%, obnizenie swiadczen wyplacanych osobom niepelnosprawnym, obnizenie doplat do lekow, zamrozenie rent i emerytur, likwidacja "cheque-bebé" (becikowe) - wszystko to ma zapobiec utracie plynnosci finasowej rzadu i zapewnic plynna obsluge zadluzenia publicznego. Na pocieszenie zapowiedzial rowniez obnizenie wynagrodzen najwyzszych urzednikow panstwowych o 15%.

Wedlug danych Europejskiego Banku Centralnego stopa bezrobocia w Hiszpanii wynosi ponad 4.600.000 osob (19,4%) przy czym ponad milion osob nie ma prawa do zadej formy zasilku.

Dwie najwieksze organizacje zwiazkowe (UGT i CCOO) ostro skrytykowaly plan Zapatero i zapowiedzialy zdecydowana reakcje. Jednak juz dzis powoli wycofuja sie z wczorajszych stanowczych wypowiedzi wyrazajac nadzieje, ze rzad jednak nie wdrozy planu radykalnych ciec socjalnych w zycie. Wczoraj szef CCOO (Ignacio Fernández Toxo) stwiedzil, ze odpowiedza zwiazkow powinnien byc strajk generalny. Dzis juz zapewnia, ze wolalby uniknac tak radykalnych dzialan. Postawa taka byla do przewidzenia, obie te organizacje znane sa z ugodowej postawy oraz scislej wspolpracy z rzadem. Wiele mniejszych organizacji zwiazkowych zapowiada mobilizacje jednak nie sa one w stanie powaznie zagrozic istniejacemu ukladowi rzadzacemu.

Czy Zapatero czyniac wczoraj uklon w strone rynkow finansowych powaznie zamierzal dokonac tak radykalnych ciec budzetowych, czy jest to tylko zagrywka majaca na celu pokazac Hiszpanom, ze moze byc znacznie gorzej? Czas pokaze.