Kraj

Chrzanów: Strajk w Fabloku

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

Strajk w chrzanowskim Fabloku, firmie modernizującej lokomotywy spalinowe. Spółka zatrudnia 380 osób i większość nie rozpoczęła dziś pracy. Informację o strajku dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM.

Najważniejszy postulat strajkujących to wypłata zaległych wynagrodzeń. Spółka już czwarty miesiąc nie płaci pracownikom, a zaległości wynoszą nawet 10 tysięcy złotych na osobę.

Strajkujący domagają się także doinwestowania firmy. Spółka ma bowiem zamówienia na modernizację lokomotyw spalinowych, jednak z powodu braku pieniędzy prace te nie mogą zostać wykonane.

Firma Fablok powstała w 1919 roku jako "Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce SA". W 1995 roku spółka weszła w skład VII NFI im. Kazimierza Wielkiego. Po prywatyzacji i zmianach właścicielskich popadła w finansowe kłopoty. Ma prawie 20 milionowy długi wobec ZUS-u, pracowników i gminy Chrzanów.

Za: RMF24

Workhome.pl: Nowy sposób naciągania szukających pracy

Kraj | Prawa pracownika

W internecie pojawił się serwis umożliwiający bardzo szybkie podpisanie umowy o dzieło, przez samą rejestrację w tym serwisie. Za niewykonanie umowy firma będzie żądać pieniędzy, ale sama daje sobie prawo do zwlekania z wypłatą wynagrodzenia przez okres roku i stawia wyśrubowane warunki.

Kiedy słynny Pobieraczek.pl ogłosił zakończenie świadczenia swojej usługi, Dziennik Internautów przewidywał wysyp jego następców, czyli takich serwisów, które będą naciągać internautów na zawarcie umowy poprzez samą procedurę rejestracji. Serwisy te będą robić wrażenie, że warto się zarejestrować, by coś wypróbować, a w istocie już sama rejestracja będzie oznaczać zawarcie umowy, czasem bardzo niekorzystnej.

Dziennik Internautów pisze o nowym niebezpiecznym serwisie Workhome.pl. Serwis ten również ma formularz rejestracji na stronie głównej i zachęca do jak najszybszego zarejestrowania się, nie informując na stronie głównej o konsekwencjach tego kroku. Stosowne informacje znajdują się dopiero w regulaminie i trzeba go bardzo dokładnie przeczytać, by zrozumieć, gdzie jest haczyk.

Mrągowo: Specjalista od zwolnień grupowych przejmuje zakład odzieżowy "Warmia"

Kraj | Prawa pracownika

Za 7 mln zł Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprzedać większość udziałów zakładu przemysłu odzieżowego "Warmia". Inwestorem ma być Walerian Pichnowski, który jako jedyny stanął do przetargu. Związkowcy spodziewają się, że zakończy się to masowymi zwolnieniami.

Barbara Szczepuch-Krasowska, przewodnicząca Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników „Warmia” SA w Mrągowie, powiedziała, że wszystkie firmy odzieżowe, które kupił w Polsce pan Pichnowski, już nie istnieją, a tysiące ich pracowników poszło na bruk. 
Pracownicy szykują się do akcji strajkowej. Informują media i szukają pomocy.

Za: http://mragowo.wm.pl/137036,Nie-chcemy-takiego-inwestora.html

Śląsk szykuje największy strajk od ponad 30 lat

Kraj | Strajk

W lutym zastrajkować może kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Śląska. Trwają tam przygotowania do gigantycznego strajku - informuje "Rzeczpospolita".

Jak powiedział gazecie Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", do największego od 1981 r. protestu większości branż może dojść już w pierwszej dekadzie lutego, ale dokładnej daty nie podał.

Założony w październiku Międzyzakładowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy skupia śląskie oddziały największych central związkowych w kraju.

Zakaz uprawy roślin genetycznie modyfikowanych

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła oczekiwane przez rolników rozporządzenie o zakazie stosowania odmian modyfikowanych genetycznie (GMO), kukurydzy MON 810 i ziemniaka Amflora.

Tym samym Polska dołączy do grona krajów członkowskich UE takich jak: Austria, Francja, Grecja, Luksemburg, Niemcy i Węgry, które wprowadziły zakazy uprawy roślin modyfikowanych genetycznie.

Jest to bardzo ważny postulat wywalczony nie tylko przez rolników, ale także konsumentów i hodowców pszczół. To pierwszy znaczący sukces i krok na drodze do kompleksowego rozwiązania kwestii GMO. Kolejne kroki to monitoring i całościowa ustawa.

Zobacz też: GMO

Europa w kryzysie - 120 milionów osób poniżej granicy ubóstwa

Kraj | Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Gospodarka | Ubóstwo

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że prawie 120 milionów mieszkańców Unii żyje poniżej europejskiej granicy ubóstwa (ich dochód jest niższy niż 60 procent przeciętnego dochodu w Unii) - podaje TVP Info powołując się na informacje Polskiego Radia.

Większość ubogich Europy zachodniej to imigranci sprowadzani do wykonywania robót za psie pieniądze, których nie tykał się świadomy autochton znający swoje prawa i potrafiący się zorganizować.

Według Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża to właśnie Europa może stać się kolejnym punktem zapalnym na świecie po Egipcie, Libii i Syrii. Stary Kontynent dotknięty jest głębokim kryzysem stąd niezbędne jest skoncentrowanie pomocy dla jego mieszkańców.

Wrocław: Podwyżka cen wywozu odpadów komunalnych

Kraj | Gospodarka

Jeszcze nie wiadomo dokładnie jakie ceny mieszkańcy Wrocławia będą musieli zapłacić za wywóz odpadów komunalnych. Wiadomo za to, że ceny odbioru metra kwadratowego odpadów to 80 gr, czyli trzy razy więcej niż dotychczas. A czekają nas jeszcze większe podwyżki w połowie roku.

Dzieje się tak za sprawą nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości, która przerzuciła koszty związane z gospodarką odpadami na władze gminy. Dodatkowo decyzją sejmiku wojewódzkiego wszystkie odpady będą musiały być zwożone do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych należących do firmy Chemeco-system, który jako monopolista ustalił cenę odbioru odpadów dwukrotnie wyższą niż obecnie. Cena wzrosła ze 190 do 370 zł za tonę.

Warszawa: Zarząd Transportu Miejskiego dementuje informację o anulowaniu podwyżek cen biletów

Kraj | Transport

Na przystankach komunikacji miejskiej w Warszawie ktoś rozkleił informację o odwołaniu podwyżki cen biletów, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku. - To nieodpowiedzialny żart! - informuje Zarząd Transportu Miejskiego. Jak pisze ZTM na swojej stronie:

Na naklejce, oprócz informacji o rzekomo odwołanej podwyżce, umieszczono też – jako podstawę prawną – numer nieistniejącej uchwały Rady Warszawy z 29 grudnia br. (sobota!) oraz numer miejskiej telefonicznej Infolinii.

Sygnały o tym, że takie naklejki się pojawiły dotarły do ZTM poprzez Infolinię. Pracownicy ZTM natychmiast po jego otrzymaniu sprawdzili to. Okazało się, że naklejki informujące o „odwołaniu” podwyżki zostały umieszczone m.in. na przystankach w ścisłym centrum stolicy. Zostały natychmiast usunięte. Sygnały o tych naklejkach docierały do ZTM również z innych dzielnic – np. z Białołęki i Ursynowa. Będą usuwane z przystanków systematycznie np. przy okazji wymiany cenników biletowych czy umieszczania nowych rozkładów jazdy.

Warszawa: Atak sądów na ruch lokatorski

Kraj | Lokatorzy | Represje

Wyroki nakazowe w wysokości grzywny otrzymały osoby biorące udział w nielegalnej eksmisji inwalidki z synem na bruk. Eksmisję na Hożej 1 wykonano mimo, iż proces w sądzie dopiero się toczył.

Policjanci bili zgromadzonych w środku działaczy lokatorskich jednemu usiłując złamać nogę. Drugiemu poważnie uszkodzili oko doprowadzili do jego wstrząsu mózgu ciągnąc go za nogi po schodach dwa piętra w dół. Pomagali im również strażacy z Komendy Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy.

Tłum zgromadzony pod kamienicą nie mogąc sforsować kamienicy bronionej przez uzbrojony oddział prewencji zablokował drogę. Dwie osoby rozdały kierowcom ulotki informujące o sprawie kamienicy. Wtedy pojawiły się posiłki w postaci oddziału, który spacyfikował w przeszłości blokadę eksmisji na Sempołowskiej.

Związkowcy na kolei grożą strajkiem

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

Czwartego stycznia mają być kontynuowane mediacje pomiędzy kolejowymi związkami zawodowymi, a pracodawcami w sprawie utrzymania na dotychczasowych poziomach ulg przejazdowych dla emerytów kolejowych - poinformowali w sobotę związkowcy.

Związkowcy na konferencji prasowej 19 grudnia poinformowali, że od 20 listopada do 10 grudnia przeprowadzili w spółkach kolejowych referendum ws. świadczeń przejazdowych na kolei. We wszystkich spółkach referendum okazało się ważne. Przy ponad 60-proc. frekwencji, ponad 95 proc. pracowników opowiedziało się za utrzymaniem świadczeń przejazdowych na dotychczasowym poziomie lub wypłatą rekompensat, a w przypadku braku porozumienia w tej kwestii - za strajkiem.

Jeżeli mediacje pójdą w złym kierunku, to procedury sporu zbiorowego dopuszczają możliwość zorganizowania dwugodzinnego strajku ostrzegawczego. Jeśli mediacje zakończą się protokołem rozbieżności, związki zawodowe mają prawo do strajku. (PAP)

Zobacz też: http://www.rynek-kolejowy.pl/38330/_Coraz_blizej_strajku_wspolkach_Grupy...

Białystok: Pracownicy Mostostalu od lipca bez pensji

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

Teren zakładu obwieszony flagami Solidarności. Każdego miesiąca załoga Mostostalu prowadzi jednodniowy strajk. Pracownicy są w sporze zbiorowym z pracodawcą. Jak mówi Rafał Kabać, pracownik Mostostalu Białystok - Nic nie chcemy, tylko chcemy swoje pieniądze, to co solidnie zarobimy to chcemy te pieniądze odzyskać.

Stu trzydziestu pracowników od lipca nie dostaje pensji na czas. Pracodawca wypłaca im jedynie część należnych pieniędzy, ale i to z opóźnieniem. Zalega też z opłatami składek do ZUS-u. Jak mówi Jan Chrabołowski, pracownik Mostostalu Białystok - Jak teraz dali za wrzesień kilkaset złotych to jakieś tam święta skromne będą, skromne. A tak cały czas w załodze nerwówka i frustracja.

W hali produkcyjnej panuje mróz, od środy nie ma bieżącej wody. Pracownicy nie mają się komu poskarżyć, bo jak mówią, prezes ich unika. - Niech się właściciel określi, czy prowadzi tę firmę, a jak nie to niech poddaje pod likwidację - mówi Marek Zawadzki, przewodniczący NSZZ Solidarność w Mostostal Białystok. Jak dodaje Wojciech Śledziński, pracownik Mostostalu Białystok - My chcemy pomóc i jeżeli są jakieś problemy to to rozumiemy, ale nie lubimy jak nas się robi w konia.

Kielce: Działacze ONR napadli na studenta i jego dziewczynę w ciąży

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Jak czytamy w wywiadzie Przemysława Prekiela zamieszczonym na lewica.pl działacze świętokrzyskiej brygady ONR w studenckim pubie Coffeina przy ulicy Leśnej napadli na studenta świętującego zdobycie tytułu magistra.

Student został przez nich zaczepiony pod pubem. Napastnicy mieli czarne kurtki i biało-czerwone przepaski na ramionach. Otoczyli studenta i jego znajomych ze słowami "no kurwa, słyszałem, ze masz problemik!". Szarpali zarówno jego jak i jego dziewczynę będącą w ciąży (oto jacy prorodzinni w rzeczywistości są).

Skończyło się na tym, że napadnięci zabarykadowali się w pubie.

"Gdy już de facto zabarykadowaliśmy się w środku z pomocą personelu lokalu i innych gości, zadzwoniliśmy na policję. W międzyczasie wszedł do środka jakiś chłopak (podejrzewam, że stały bywalec) i powiedział nam, że usłyszał jak chłopcy planują się rozstawić obu stronach Leśnej i nas „zajebać”." - mówi.

Rospuda: Obwodnica ominie cenne przyrodniczo torfowiska

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Tydzień temu w Augustowie Wojewoda Podlaski podpisał pozwolenie na budowę dla obwodnicy Augustowa. Droga przecina dolinę rzeki Rospudy w jej najwęższym miejscu, obok miejscowości Raczki, omijając cenne i chronione torfowiska. Do użytku ma być oddana do końca 2014 r. Realizacja obwodnicy w wariancie omijającym cenne torfowiska stanowi efekt wieloletniej kampanii zainicjowanej przez Stowarzyszenie "Ruch na rzecz Ziemi", kontynuowanej następnie przez Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, do której dołączyły inne organizacje.

Precedensem, jaki zaistniał w trakcie kampanii, było zawiązanie współpracy Pracowni z warszawską organizacją SISKOM - promującą rozbudowę infrastruktury drogowej, której inżynierowie naszkicowali wstępne, alternatywne wersje obwodnicy omijającej chronione torfowiska. Jeden z tych wariantów po dopracowaniu został właśnie zaakceptowany do realizacji. Przemawiają za nim nie tylko względy przyrodnicze, ale również ekonomiczne i społeczne. By go zrealizować nie ma potrzeby budowania kosztownych obiektów inżynieryjnych - tunelu lub długiej estakady na bagnach, mniej gospodarstw zostanie wyburzonych.

Kolejarze grożą strajkiem. Około 95% załogi powiedziało "TAK" w referendum

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W referendum strajkowym około 95% głosujących opowiedziało się za strajkiem na kolei. Kolejarze domagają się utrzymania świadczeń przejazdowych albo wypłaty rekompensaty. Frekwencja wyniosła 60 proc. – podało „Polskie Radio”.

Pracownicy kolei odpowiadali na pytania, czy są za utrzymaniem dotychczasowych zasad świadczeń przejazdowych w 2013r. lub w przypadku ich ograniczenia – za uzyskaniem rekompensat w wysokości 720 zł brutto miesięcznie dla każdego pracownika, a w przypadku niespełnienia tych postulatów czy popierają podjęcie strajku.

Pracownikom chce odebrać się świadczenia ulgowych przejazdów.

Poznań: Choinką się nie najemy - protest pracownic żłobków

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

6 grudnia pod gmachem Ratusza, podczas uroczystego włączenia do gniazdka z prądem światełek na choince miejskiej przez prezydenta Ryszarda Grobelnego, miała miejsce pikieta zorganizowana przez członkinie i członków OZZ Inicjatywa Pracownicza. Podczas gdy polityk pozował do zdjęć z dziećmi opiekunki najmłodszych poznaniaków przypomniały o swoich żądaniach płacowych i napiętych stosunkach z władzami miasta.

Rozdano dziesiątki ulotek, skandowano między innymi "Więcej siana w żłobkach!".

Tym razem prezydent Grobelny nie skomentował swoim zwyczajem protestu i "urwał się" tak szybko, jak tylko dał radę z występu zespołu dziecięcego.

Kanał XML