Militaryzm

Demonstracja antywojenna i pikieta związkowa w Manchesterze

Świat | Militaryzm | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny

23 września w brytyjskim Manchesterze, gdzie rządząca Partia Pracy zorganizowała konwencję, odbyła się duża manifestacja antywojenna w którym brał udział spory blok anarchistyczny złożony z członków anarchistycznych grup (m.in. anarchosyndykalistów z Solidarity Federation oraz anarchokomunistów z Anarchist Federation) oraz anarchistów niezrzeszonych. Oprócz wojny aktywiści sprzeciwiali się także wprowadzeniu dowodów osobistych i ograniczaniu wolności obywatelskich. Wznoszono okrzyki: "żadnych przywódców, żadnych kłamstw, żadnych wojen" oraz tradycyjne: "ani Boga, ani pana".

Z powodu wojny w Iraku wzrosło zagrożenie terrorystyczne

Świat | Militaryzm

- Od czasu ataków z 11 września zagrożenie terrorystyczne wzrosło, a wojna w Iraku zrodziła nowe pokolenie radykałów islamskich - wynika z raportu amerykańskich agencji wywiadowczych "National Intelligence Estimate" cytowanego przez "New York Times".

"W raporcie sformułowano wniosek, że radykalny ruch islamski rozprzestrzenił się z wąskiej grupy tajnych agentów Al-kaidy i stowarzyszonych z nią ugrupowań i objął nową klasę samo-wytwarzających się komórek inspirowanych przez kierownictwo Al-Kaidy, ale nie posiadających bezpośrednich powiązań z Osamą bin Ladenem bądź jego głównymi współpracownikami" - napisał dziennik.

Przyjaciele dyktatorzy

Świat | Blog | Militaryzm

Jak wyszło ostatnio na jaw, dyplomacja USA groziła w 2001 r. Pakistanowi bombardowaniem, gdyby ten kraj nie zgodził się na zostanie sojusznikiem USA w agresji na Afganistan. Ponieważ prezydent Pervez Musharraf uległ, stał się nagle przyjacielem wolności, a nie jak do tej pory dyktatorem, który objął władzę w wyniku zamachu stanu, a pakistańskie służby specjalne ISI stały się nagle bratnimi siłami, a nie organizacją, która szkoliła i dostarczała broń afgańskim Talibom. Chociaż w czasie, gdy Talibowie byli przyjaciółmi wolności, bo byli potrzebni Amerykanom w walce z ZSRR, przyjaźń z ISI także kwitła.

Ze wszystkich skurwysynów planujących politykę USA, tylko jeden skurwysyn mówi wprost o graniu całymi społeczeństwami jak pionkami: Zbigniew Brzeziński, w swojej „Wielkiej Szachownicy”. Administracja USA po końcu zimnej wojny musiała sobie wytworzyć drugie ZSRR żeby było kim straszyć własne społeczeństwo i wreszcie jej się udało: stworzyła Al-Kaidę.

Ciąg dalszy protestów przeciw bazom amerykańskim w Korei

Świat | Militaryzm | Protesty

O protestach mieszkańców wsi Daechuri i Doduri przeciw bazom amerykańskiego wojska już pisaliśmy na CIA: 1 | 2. 13 września ponad 22 tys. policjantów z oddziałów do tłumienia zamieszek szturmowało wsie. Przyjechali wraz z 450 specjalistami od wyburzeń i zburzyli 68 domów. Jednak mieszkańcy stawili opór wobec sił wysłanych przez Ministerstwo Obrony. Wiele domów zostało uratowanych dzięki akcjom bezpośrednim, podczas których ludzie przypinali się do dachu itp.

Polskie wojska mogą brać udział w krwawych walkach

Militaryzm

Polskie jednostki wojskowe wysłane do Afganistanu mogą brać udział także w walkach na południu Afganistanu, gdzie toczą się najkrwawsze starcia, dał dziś do zrozumienia sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Minister obrony narodowej Radosław Sikorski ogłaszając decyzję o wysłaniu dodatkowych sił do Afganistanu powiedział, że polskie wojska będą stacjonować jedynie w zachodniej, nieco spokojniejszej, części Afganistanu.

Przygotowania do wojny trwają

Kraj | Militaryzm

170 osób z dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód szkoli się w szczecińskiej siedzibie sztabu Korpusu przed planowanym na początku przyszłego roku wyjazdem na misję do Afganistanu - poinformował rzecznik WKPW oficer prasowy jednostki kmdr Artur Bilski.

- Korpus przeprowadza ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem Eagle 2006, które są jednym z wielu szkoleń przygotowujących personel dowództwa do wyjazdu do Afganistanu, który nastąpi na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. - powiedział Bilski.

Połowa mieszkańców Polski przeciwna budowie tarczy antyrakietowej

Kraj | Militaryzm

49 proc. jest przeciwko budowie tarczy antyrakietowej w Polsce, pomysł ulokowania jej w Polsce akceptuje 33 proc. badanych, 18 proc. nie ma zdania - wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP.

37 proc. z badanych słyszało o projekcie i "wie, o co chodzi", 28 proc. o "tarczy" słyszało, ale nie wie, o co chodzi; 33 proc. - nic o tym nie słyszało. Zdaniem blisko dwóch piątych - 39 proc. ogółu uczestników sondażu, amerykański system pogorszy bezpieczeństwo Polski, poprawy spodziewa się co czwarty - 26 proc. - badany, jedna piąta - 20 proc. - jest zdania, że będzie on bez znaczenia dla bezpieczeństwa Polski.

Tradycja zobowiązuje. Do zabijania

Kraj | Militaryzm

Ministerstwo Obrony Narodowej od kilku dni prowadzi kampanię propagandową w postaci billboardów z hasłem "Tradycja zobowiązuje".

Jak twierdzi MON, program propagandowy skierowany jest do żołnierzy, lokalnej społeczności, ale przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Ministerstwo stara się zainteresować uczniów i studentów karierą w wojsku. Dla dzieci i młodzieży w ramach kampanii informacyjnej przygotowano różne konkursy, na przykład "Wojsko Polskie oczami dziecka widziane", "Wojskowe tradycje mojej rodziny", "Historia kawalera Virtuti Militari".

Tymczasem zaangażowani grafficiarze postanowili skomentować to na swój sposób.

Kaczyński: Po co debatować, będziemy wojować

Kraj | Świat | Militaryzm

Premier Jarosław Kaczyński nie widzi potrzeby sejmowej debaty na temat wyjazdu 1000 polskich żołnierzy do Afganistanu, bo decyzję o wysłaniu wojsk polskich do Afganistanu podjął już rząd SLD - "Marka Belki lub Leszka Millera". Według premiera, debata postawiłaby państwo polskie w sytuacji "niepowagi i nierzetelności sojuszniczej".

Szef ministerstwa obrony, Radosław Sikorski, powiedział, że skoro "zabiegamy o bazy NATO" (...); nie można stawiać sprawy tak, że jeśli chodzi o przywileje, korzyści to jesteśmy, a tam, gdzie trzeba Sojusz wesprzeć to mówimy, że żołnierze są od tego, żeby siedzieć w koszarach i pobierać żołd".

Do rezerwy

Kraj | Militaryzm

Do rezerwy zostaną przeniesieni wszyscy, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akademickim 2002/2003 - odbędzie się to na mocy najnowszego rozporządzenia ministra obrony. Był to bowiem okres, gdy zaniechano prowadzenia na uczelniach przeszkolenia wojskowego.

Rozporządzenie o przeniesieniu do rezerwy dotyczy także osób z najniższym wykształceniem, które nie ukończyły gimnazjum lub dwa razy powtarzały ten sam rok w szkole podstawowej i gimnazjum.

Saddam nie miał powiązań z Al-Kaidą - kolejne dowody

Świat | Militaryzm | Rasizm/Nacjonalizm

Z raportu amerykańskiej senackiej Komisji ds. wywiadu można się dowiedzieć, że CIA już we wrześniu 2002 r. dowiedziała się od źródła w kierownictwie reżimu Saddama Husajna, że przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden nie ma żadnych powiązań z Irakiem. Potwierdza to inne liczne doniesienia, że reżim Saddama nie miał kontaktów z Al-Kaidą, a dyktator Iraku, przywódca świeckiej i nacjonalistycznej partii Baas, uważał ekstremistów islamskich za zagrożenie i wroga rządu w Bagdadzie.

Mimo to prezydent George Bush i inni przywódcy jego administracji w wystąpieniach publicznych stale mówili w tym czasie o związkach Sadama z Al-Kaidą, aby uzasadnić planowaną inwazję na Irak.

Polska zwiększa kontyngent w Afganistanie

Kraj | Świat | Militaryzm

Jak poinformował Radosław Sikorski, minister obrony narodowej, towarzyszący w podróży do USA premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, od lutego polski kontyngent w ramach operacji NATO w Afganistanie zostanie powiększony z obecnych 100 do ponad 1000 żołnierzy. Będzie jednym z najliczniejszych w tym kraju.

Polskie oddziały wezmą udział w operacjach głównie we wschodniej, części Afganistanu, gdzie m.in. toczą się najbardziej zacięte walki. Koszty udziału w operacji - jak twierdzi minister - wyniosą ok. 300 mln zł.

Operacja o propagandowym kryptonimie "Enduring Freedom" prowadzona jest w Afganistanie przez połączone siły międzynarodowej koalicji państw pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych.

USA straciły kontrolę nad największą prowincją w Iraku

Świat | Militaryzm

Władze Iraku straciły panowanie nad prowincją Anbar, obejmującą 30 proc. powierzchni kraju, w której znajdują się takie ogniska rebelii jak Faludża, Ramadi, Hadisa i Kaim w dolinie Eufratu - donosi amerykańska prasa powołując się m.in. na raport szefa wywiadu marines w Iraku płka Pete Devlina.

Piechota morska USA ponosi w Anbarze większe straty niż w innych częściach Iraku, patrolując rozległą pustynną prowincję, która graniczy z Syrią i Jordanią i jest ostoją sunnickiej partyzantki antyrządowej. W sierpniu zginęło tam 33 żołnierzy USA.

Tymczasem gen. Richard Zilmer, dowódca 2. Dywizji Piechoty Morskiej, próbuje zmniejszyć obraz klęski oświadczając, że doniesienia prasy "nie oddają dokładnie całości i złożoności" sytuacji w Anbarze.

Bomby kasetowe w Libanie

Świat | Militaryzm

Izrael zrzucił w czasie walk z Hezbollahem dużą ilość bomb kasetowych na Liban. Pozostałe po nich niewybuchy stanowią zagrożenie dla powracającej ludności cywilnej. Bomby kasetowe (CBU – cluster bomb unit) zostały zaprojektowane do niszczenia pojazdów pancernych i żołnierzy przeciwnika za pomocą min rozsypywanych podczas lotu bomby. Miny z tych bomb nie zawsze wybuchają w czasie zderzenia z bombardowanym obiektem, a wówczas stanowią takie zagrożenie, jak miny przeciwpiechotne.

Prawie wszyscy mieszkańcy Iraku przeciwko okupacji!

Świat | Militaryzm | Tacy są politycy

George W. Bush oświadczył, że wojska amerykańskie pozostaną w Iraku dopóki on jest prezydentem, m.in. dlatego, że "tak chce naród iracki".

Ostatnio Mark Tessler oraz Mansoor Moaddel ujawnili wyniki badań sondażowych przeprowadzonych pod ich kierunkiem w listopadzie 2004 i kwietniu 2006 r. w Iraku. Zgodnie z tym, co głoszą działacze ruchu antywojennego na całym świecie i co twierdzą niezależne media (nie mylić z "wolnymi mediami"), prawie wszyscy mieszkańcy Iraku są przeciwni okupacji wojskowej kraju przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników, w tym Polskę.

Kanał XML