Opór rolników w Korei

Świat | Protesty | Represje

Mieszkańcy dwóch koreańskich wsi – Daechuri i Doduri od dawna walczą przeciwko eksmisjom. Rząd ma budować tam Camp Humphreys (K-6), bazę wojskową dla USA. Rolnicy zorganizowali protest przeciwko rozszerzeniu amerykańskich baz wojskowych. Armia okupuje ziemię.

Mieszkańcy wsi Daechuri i Doduri to w większości starzy rolnicy. Wielu z nich ma ponad 60-70 lat. Mimo tego zorganizowali poważny opór przeciw rządowi, który chce wbrew woli eksmitować ich, aby zbudować bazy wojskowe.

Po kilku latach walki w sądach rząd po prostu zadecydował, że Daechuri i Doduri nie będą dalej istnieć, a nawet usunęli wsie z rejestrów. Teraz nie ma tych wsi oficjalnie i nie mogą dostać żadnych pieniędzy publicznych. 7 lutego rolnicy przemaszerowali do lokalnego urzędu, zrezygnowali z obywatelstwa koreańskiego i podpalili swoje dowody osobiste.

6 marca, milicja i policja do rozpędzania zamieszek zaczęła atakować wsie. Ich mieszkańcy i wraz z posiłkami ze strony ruchu pacyfistycznego zabarykadowali się w szkole. Przez kilka dni pozostali na miejscu i odpierali ataki milicji, choć zostali brutalnie zaatakowani i wiele osób zostało zaaresztowanych. Ze względu na reakcję mediów wojska wycofały się.

15 marca wojsko zaczęło niszczyć pola ryżowe. Mieszkańcy wsi powstrzymali akcję, pomimo obecności tysięcy policjantów. 40 osób zostało aresztowanych. Wielu miało połamane kości w rezultacie konfrontacji. Amnesty International napisało o tym raport.

7 kwietnia znowu przyjechali do wsi, lecz tym razem w sile około 6000 policjantów do tłumienia zamieszek, oraz prawie 1000 wynajętych ochroniarzy. Chcieli zniszczyć system nawadniania pól – nawet wysypali cement do kanałów irygacyjnych. Wieczorem, grupa związkowców z fabryki aut przyjechała, aby pomoc chłopom. Wojsko i policja znowu się wycofały.

4 maja rząd zmobilizował 12 tys. policjantów, 1500 tajniaków (słynnych prawicowych łamistrajków eks-wojskowych) i 3000 żołnierzy przeciw protestującym chłopom ze wsi Daechuri and Doduri, którzy nie chcieli mieć amerykańskiej bazy. Doszło do poważnych starć z 1000 osób, które nadal protestowały. 5 maja – w rezultacie pacyfikacji wsi, ponad 2000 osób przybyło na miejsce, żeby pomóc w oporze.

W ciągu trzech dni walk 524 osób zostało aresztowanych i ponad 500 rannych.

Wideo:
http://www.saveptfarmers.org/video.html
Strona protestu: http://www.saveptfarmers.org/
Amnesty International: http://www.amnesty.org.pl/index.php/ai/content/view/full/3534

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.