Prawa pracownika
Dyskryminacja muzułmanów na lotnisku w Paryżu
Yak, Wto, 2006-11-07 22:25 Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownikaAdministracja do spraw bezpieczeństwa na lotnisku Charles de Gaulle w Paryżu odebrała przepustki 72 muzułmanom pracującym w newralgicznych strefach lotniska. Podanym oficjalnie powodem miały być „powiązania oskarżonych z ekstremistami” i „niewłaściwa postawa”, jednak żadnych szczegółów nie ujawniono.
W obronie pracowników wystąpiły związki zawodowe. Zdaniem działaczy związkowych, sprawa jest typowym przypadkiem dyskryminacji wyznaniowej. Jedyną kwestią, która nie budzi wątpliwości jest to, że oskarżeni – choć nie byli szczególnie gorliwymi muzułmanami - faktycznie wykonali podróż do Mekki. Dziś związki zawodowe pracowników lotniska podejmą decyzję, czy wszcząć działania strajkowe.
Decyzja o ograniczeniu uprawnień pracownikom – co w praktyce oznacza, że nie będą mogli wykonywać swojego zawodu – została wydana po tym, jak rozpowszechniła się plotka o istnieniu tajnych sali modlitewnych na lotniskach, gdzie mieliby zbierać się ekstremiści.
15 listopada - strajk generalny w Szwecji
XaViER, Sob, 2006-11-04 23:29 Świat | Prawa pracownika | ProtestySAC, szwedzki związek anarchosyndykalistyczny, wezwał pracowników do 24-godzinnego strajku politycznego przeciwko cięciom subsydiów rządowych dla bezrobotnych, które planuje nowo wybrany rząd. Ruch ten obudził uśpiony dotąd w Szwecji ruch pracowniczy.
Strajk ma być przeprowadzony 15 listopada, czyli na dzień przed tym, gdy propozycja rządowa będzie poddana głosowaniu w parlamencie. Pozostałe związki wzywają jedynie do 2 godzinnego strajku.
Zwycięstwo Rosołowskiego
oski, Śro, 2006-11-01 23:56 Kraj | Prawa pracownikaJacek Rosołowski próbował założyć w Impel Tom związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza. Sprawa trafiła do sądu, a działacze społeczni organizowali liczne pikiety. Firma próbowała zastraszać zarówno działaczy jak Rosołowskiego.
31 października Rejonowy Sąd Pracy w Zielonej Górze uznał, że przyczyną zwolnienia była próba założenia związku zawodowego. Otrzymał 7 tysięcy odszkodowania.
Rozmowa o związku
Akai47, Pon, 2006-10-30 15:20 Kraj | Prawa pracownikaJuż pisaliśmy na CIA o tym jak Andrzej Rosiński został wyrzucony z pracy dzień po założeniu związku zawodowego w gdańskim Media Markt. Okazuje się, że jego rozmowa z szefem została nagrana.
12 września 2006 roku, Andrzej Rosinski poinformował o utworzeniu w sklepie związku zawodowego na cotygodniowym zebraniu kierowników działów. Fragment z rozmowy publikujemy poniżej.
Uczniowie popierają strajk nauczycieli w Grecji – masowe okupacje szkół i represje anarchistów
Akai47, Pią, 2006-10-27 19:13 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny Nauczyciele w Grecji strajkują od 6 tygodni. Niektórzy z nich wrócili do pracy po tym, jak uczniowie okupowali ponad 900 szkół w kraju. Uczniowie walczą nie tylko z systemem, ale czasami nawet były incydenty z rodzicami, którzy próbowali wyciągnąć ich z akcji.
W Grecji jest związek wszystkich służb cywilnych, który popierał strajk – tak więc inni pracownicy przyłączyli się do protestu. W środę 25 października odbył się duży protest w Atenach. Po demonstracji policja zaatakowała anarchistów bez powodu. Pobiła i aresztowała dwie osoby. Kilka osób musiało zostać hospitalizowanych.
Pracownicza godność, nie znaczy nic dla konsumentów
Tomasso, Pią, 2006-10-27 11:27 Kraj | Gospodarka | Prawa pracownikaZdecydowana większość Polaków wie o łamaniu praw pracowniczych przez sieci marketów, ale nie ma to dla nich znaczenia przy wyborze miejsca, gdzie dokonują swoich zakupów. Najważniejsze są niskie ceny - wynika z raportu "Wizerunek sieci handlowych", który przygotowała firma badawcza PBS DGA dla spółki On Board.
64 proc. Polaków zdaje sobie sprawę, że markety źle traktują swoich pracowników, ale niewiele z tego wynika. – „Mechanizm jest prosty: wchodząc do sklepu, wyłączamy instynkty społeczne” - twierdzi w Andrzej Maria Faliński, sekretarz generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, zrzeszającej... największe sieci sklepów w Polsce. – „Duże sklepy to dla klientów niskie ceny i duży wybór. Czują się w nich panami sytuacji. Robiąc zakupy, nie zastanawiają się, jak są traktowani pracownicy za kasą, najważniejsze to zostawić w niej jak najmniej pieniędzy” - mówi Tomasz Dziedzic, analityk PBS DGA.
Rząd chce uregulować telepracę
Akai47, Czw, 2006-10-26 05:34 Kraj | Prawa pracownikaMinisterstwo Pracy przygotowało projekt ustawy o pracy na odległość i odpowiednią nowelizację kodeksu pracy. Ustawa będzie dotyczyła tylko osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wszystkie związki zawodowe działające na terenie firmy muszą zgodzić się z wprowodzieniem telepracy.
Demonstracja przeciwko łamaniu praw pracowniczych
XaViER, Śro, 2006-10-25 23:53 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyW Łodzi spod zakładów Uniontex ruszyła manifestacja w obronie Sławka Kaczmarka i innych związkowców wyrzucanych z pracy za swoją działalność. W czasie protestu zebrało się ok 400-500 osób z wielu organizacji (m.in. OZZ Inicjatywa Pracownicza, WZZ Sierpień '80, Federacja Anarchistyczna, CK-LA) oraz niezrzeszonych. Relacjonowaliśmy poniżej na bieżąco przebieg manifestacji.
Fotki z manifestacji można pooglądać w Anarchiwum
Więcej na ten temat: Dość łamania praw pracowników
15.40 - Po kilku przemówieniach przedstawicieli organizatorów demonstracja zakończyła się.
15.20 - Protestujący dotarli pod Urząd Wojewódzki.
15.05 - Demonstracja ruszyła w kierunku Urzędu Wojewódzkiego. Ludzie skandują: "Raz, dwa, trzy, cztery, dość wyzysku do cholery!".
Dość łamania praw pracowników
Akai47, Śro, 2006-10-25 20:53 Kraj | Prawa pracownika | PublicystykaKażdy ma prawo załozyć związek zawodowy. Sławomir Kaczmarek, Przewodniczący Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza w zakładach Uniontex w Łodzi, został w grudniu 2004 roku wyrzucony z pracy, pomimo iż był prawnie chronionym przed zwolnieniem. Jego odejście z zakładu związane było z realizacją przez zarząd działań zmierzających do pozbycia się wszystkich współzałożycieli przedsiębiorstwa. Uniontex SP powstał pod koniec 2003 roku jako spółka pracownicza mająca ratować miejsca pracy w zlikwidowanych Zakładach Przemysły Bawełnianego Uniontex S.A. Niestety z powodu braku kontroli udziałowców nad spółką pracowniczą doszło do przejęcia kontroli nad nią przez zarząd zakładu.
9 numer biuletynu OZZ Inicjatywa Pracownicza
oski, Śro, 2006-10-25 20:42 Kraj | Prawa pracownikaUkazał się nowy numer biuletynu OZZ Inicjatywa pracownicza. W wersji PDF jest do ściągnięcia na stronie związku: http://www.ozzip.pl/
W numerze między innym: Co z podwyżkami dla służby zdrowia; Łódź: jak walczyć z deregulacją rynku pracy; Prawo: upały i przekroczenie norm temperaturowych; Wegetariański wyzysk; Samorząd zamiast parlamentu; Niemieccy bezrobotni nie chcą pracować jako sezonowi; Inicjatywa Pracownicza w Volkswagenie…
Więźniowie – tania siła robocza
oski, Śro, 2006-10-25 20:30 Kraj | Blog | Gospodarka | Prawa pracownikaWiększość robotników porzuciła kraj i wyjechała tam gdzie lepiej płacą, gdzie nie trzeba brać dwóch etatów i wyliczać by starczyło od wypłaty od wypłaty. Zaczęło brakować rąk do pracy. Kapitaliści z politykami wykombinowali zaś, że nie trzeba podnosić pensji, bo to jest nielogiczne. Trzeba znaleźć zasoby ludzkie, co bez mrugnięcia będą robić za grosze. I znaleźli – więźniów.
W jastrzębiu prace podjęło już 410 osób. Pracują oni za 3 złote na godzinę. O wyzysku ani związkach zawodowych mowy być nie może, gdyż więzień to istoto wykluczona, to nie obywatel a podgatunek ludzki. Więc niby wszystko jest w porządku. Resocjalizujące to, a i czas więźniom schodzi lepiej. A więźniów jest tyle, ze można spać spokojnie. I wciąż będzie ich przybywać – dzięki genialnym zmianą w prawie kryminalizujących społeczeństwo.
Lekarz pozwał szpital, bo łamie jego prawa
Akai47, Pon, 2006-10-23 16:08 Kraj | Prawa pracownikaW krakowskim sądzie odbędzie się precedensowa rozprawa lekarza przeciw własnemu szpitalowi. W całym kraju medycy piszą skargi do Komisji Europejskiej. Żądają dostosowania polskiego prawa do unijnego, które pozwala im pracować tylko 48 godzin w tygodniu. W Polsce ustawa o ZOZ mówi, że dyżury nie są wliczane do czasu pracy.
Niewolnicza praca w stoczni
Czytelnik CIA, Pon, 2006-10-23 15:56 Kraj | Prawa pracownikaO pracownikach z Korei Połnocnej w Stoczni Gdańskiej pisaliśmy już na CIA. Pracuje w niej już 28 osób. Wykonują prace montersko-spawalnicze przy budowie statków i konstrukcji stalowych na placach gdańskiej stoczni.
Państwowa Stocznia Gdańsk żąda od wydawcy "Gazety Wyborczej" 100 milionów złotych za krytyczne artykuły. W marcu w teście pt. "Filia gułagu w kolebce Solidarności" GW ujawniła, że w Gdańsku pracowało dziewięciu Koreańczyków, którym za miesięczną pracę spawacza Stocznia płaciła równowartość 60 zł. Resztę przywłaszczał sobie reżim Kim Dzong Ila.
Walmart: Dziki Strajk na Florydzie
Akai47, Czw, 2006-10-19 21:00 Świat | Prawa pracownika | ProtestyPracownicy sklepu WalMart w Hialeah Gardens na Florydzie wyszli z pracy w poniedziałek. 200 osób - prawie wszyscy pracownicy sklepu - zorganizowało pikietę pod sklepem. Akcja ta nie była kierowana przez żaden związek zawodowy - pracownicy po prostu mieli dość.
Protesty te były spowodowane wymaganiami prawcodawców, żeby pracownicy byli dostępni na zmiany i skróceniem czasu pracy i pensji. Prawie wszyscy kierownicy działów także poparli akcję pracowników i po prostu wyszli z pracy.
Polak zmuszany do niewolniczej pracy
Tomasso, Śro, 2006-10-18 20:56 Świat | Prawa pracownikaPolski imigrant był zmuszany do niewolniczej pracy w restauracji w okolicach Neapolu. 34-letni Polak był "niewolnikiem, zmuszanym przemocą do pracy w nieludzkich warunkach". Mężczyzna był więziony przez restauratora w magazynie lokalu o nazwie "Villa delle Ninfe".
Kiedy karabinierzy weszli do jego kryjówki, znaleźli go leżącego na materacu z zakrwawionymi stopami. Rany to rezultat wypadku, jakiemu uległ: na nogi spadł mu garnek z wrzącą wodą. Odniósł poparzenia trzeciego stopnia, ale właściciel restauracji nie udzielił mu żadnej pomocy i nie wezwał lekarza. 44-letni właściciel lokalu został aresztowany pod zarzutem przetrzymywania osoby oraz zmuszania do niewolniczej pracy.