Protesty

Turcja: Koparką w premiera

Świat | Blog | Protesty

Na tym filmie przedstawiona jest scena, w której protestujący jadą na przejętej przez siebie koparce w kierunku urzędu premiera Erdogana. Koparka zepchnęła linie policyjne i dotarła na odległość 500 metrów od urzędu.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=dhmMIpUp738

Warszawa: Akcja informacyjna ZSP w sprawie warunków pracowniczych w Fundacji Heinricha Bölla

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś pod Zachętą, podczas konferencji, nad którą patronat objęła m.in. Fundacja Heinricha Bölla, odbyła się akcja solidarnościowa zorganizowana przez Związek Syndykalistów Polski. ZSP pragnęło w ten sposób zwrócić uwagę na konflikt pracowniczy w Fundacji Heinricha Bölla, w który zaangażowani są nasi koledzy i koleżanki ze Związku Wolnych Pracowników i Pracownic (FAU) w Niemczech.

Fundacja korzysta z usług zewnętrznych firm, aby uniknąć bezpośredniego zatrudniania dużej części pracowników. To oznacza, że ta część pracowników pracuje na o wiele gorszych warunkach niż powinna. Fundacja nie zapewnia tym pracownikom stałej liczby godzin pracy, co oznacza, że czasami jest ich za mało by otrzymać godną pensję. Ponadto, nie są oni opłacani według stawek minimalnych obowiązujących w branży i są zmuszeni do pracy we wczesnych godzinach porannych, lub późnych wieczornych, lub w czasie weekendu, bez żadnych dodatkowych opłat. Związek FAU domaga się bezpośredniego zatrudnienia pracowników pracujących dla Fundacji bezpośrednio przez Fundację, oraz stosowania wobec nich wszystkich ustaleń porozumień zbiorowych obowiązujących w branży. Więcej na ten temat.

Walka z koncernem Chevron na Zamojszczyźnie

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Mieszkańcy Żurawlowa (pow. zamojski) od czterech dni blokują teren wydzierżawiony przez firmę Chevron. Rolnicy nie godzą się na zniszczenie ich drogi lokalnej, obawiają się zatrucia wody i są wściekli na władze, które oskarżają o ukrywanie informacji na temat inwestycji. Protestujący twierdzą, że nigdy nie zgodzą się na masowe wysiedlenia mieszkańców na tym terenie, do których ma dojść w fazie wydobywczej gazu łupkowego.

Chevron od dwóch lat usiłuje wykonać odwiert wydobywczy gazu łupkowego w Żurawlowie i wtłoczyć tysiące ton płynów zawierających toksyczne chemikalia pod ziemię, wbrew woli mieszkańców. Dwie wsie zamojszczyzny - Rogów i sąsiedni Żurawlów jako pole walki Polaków z koncernem Chevron po raz pierwszy pokazał we wrześniu 2011 r. program "Superwizjer" TVN, zadając trudne pytania: "Jakie substancje chemiczne znajdą się w mieszance, która trafi do odwiertów? Czy wody gruntowe w okolicy prac koncernów paliwowych zostaną zatrute? Czy mamy się czego obawiać? Dlaczego lokalne władze, urzędy a nawet ministerstwo milczą lub unikają wypowiedzi? " Nie chcemy tu Chevrona – mówi Emil Jabłoński, sołtys Żurawlowa. – Nie tak blisko naszych domów. Czujemy się zagrożeni. Mam nadzieję, że firma stąd odejdzie.

Protest górników z KWK Brzeszcze

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Protest górników z KWK Brzeszcze w obronie kopalni zamienił się w walkę. Pod urzędem gminy w Brzeszczach w ruch poszły policyjne pałki i gaz łzawiący. Po zakończeniu manifestacji pod urzędem gminy doszło do starć policji z protestującymi. Funkcjonariusze musieli użyć pałek oraz gazu łzawiącego. Kilka osób zostało zatrzymanych. Na razie nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

Zdaniem pracowników istnienie zakładu jest zagrożone w związku z planowaną budową drogi ekspresowej S1 przez pola wydobywcze kopalni. Manifestacja rozpoczęła się o godzinie 11.30 pod halą sportową w Brzeszczach. Następnie górnicy przeszli ulicami Kościuszki i Kościelną pod urząd gminy. Protestujący wręczyli petycję z żądaniem dymisji burmistrz Brzeszcz Teresy Jankowskiej i Rady Miasta. Zdaniem uczestników manifestacji pani burmistrz, jak i Rada Miasta robili wszystko, żeby droga S1 powstała właśnie na terenach wydobywczych KWK Brzeszcze.

Niemcy: Prekaryjne warunki pracy w Fundacji Heinricha Bölla

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Fundacja Heinricha Bölla jest fundacją blisko związaną z partią Bündnis 90/Die Grünen i według własnych deklaracji zajmuje się ogólnie pojętą sprawiedliwością. Jednak mało sprawiedliwe są prekaryjne warunki pracy, na których są zatrudnieni nasi koledzy i koleżanki w Fundacji. Od lat Fundacja Heinricha Bölla zatrudnia pracowników nie bezpośrednio, ale przez zewnętrzne firmy, przez co zarabiają oni mniej niż by wynikało z minimalnych poziomów pensji ustalonych w porozumieniach zbiorowych. Wielu z nich nie zarabia nawet minimalnej stawki 8,50 euro za godzinę, która stanowi przecież jeden z postulatów aktualnej kampanii wyborczej Zielonych!

Stosując taką politykę zatrudnienia, Fundacja Heinricha Bölla przyczynia się do poszerzenia sektora pracy prekaryjnej. Oprócz niskich płac, zatrudnienie przez firmy zewnętrzne powoduje bardzo „elastyczne” warunki pracy: brak uprawnienia do określonej liczby godzin pracy, zmuszanie do pracy w bardzo wczesnych lub bardzo późnych godzinach, lub w weekend, bez dodatkowego wynagrodzenia. FAU Berlin podjęła działania w tej sprawie na prośbę wielu pracowników Fundacji.

Kragujevac: Plakaty wspierające sabotaż w fabryce FIATa

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Anarchosyndykalistyczna Inicjatywa (ASI) wsparła niedawną akcję niezadowolonych serbskich pracowników FIATa, którzy porysowali 31 nowych samochodów za pomocą śrubokrętów. Aktywiści Inicjatywy wiedzą, że sabotaż był aktem sprzeciwu wobec fabryki i znakiem rosnącego niezadowolenia z wyzysku, który cierpią ze strony pracodawcy.

ASI wyraziła pełne wsparcie dla pracowników fabryki zaangażowanych w akcje bezpośrednie oraz wypowiedziała się przeciw nagonce medialnej i policyjnej przeciw sabotażystom. Serbska prasa pisze także o incydencie sabotażu fabryce Fiata w Polsce przed dwoma laty.

ASI prosi o publikowanie informacji o sabotażu w Polsce oraz także o słowa wsparcia od polskich pracowników. Jednak przypominamy, że władze i szefowie nadal szukają sprawców, więc polecamy pracownikom Fiata korzystanie z kont nie powiązanych z konkretnym nazwiskiem i korzystanie z kafejek internetowych (bez kamer!).

Warszawa: Protest matek niepełnosprawnych dzieci pod Sejmem

Kraj | Protesty | Ubóstwo

Matki niepełnosprawnych dzieci pod Sejmem: "Chcę eutanazji dla siebie i dziecka, choćby dziś". Codziennie walczą o kolejny dzień życia dziecka, lecz nie boją się myśleć o jego śmierci. Są zmęczeni, ale każdego dnia toczą kolejną bitwę. Tym razem przyszli pod kancelarię premiera, aby walczyć o eutanazję dla siebie i swoich dzieci. "Aby rząd nie miał z nami problemu" – mówią rodzice niepełnosprawnych dzieci.

– Boję się panicznie... Chciałabym wiedzieć, kiedy umrę, aby móc zabrać ze sobą Agatę – mówi Elżbieta Karasińska z Bytomia, która wraz z dziesiątkami innych rodziców niepełnosprawnych dzieci, przyjechała pod kancelarię premiera, aby walczyć o godność. – Jestem tu, aby ona nie została sama, bez mojej opieki, żeby nie była skazana na DPS-y. Żeby nie była skazana na głodówkę. Bo w tej chwili ja robię wszystko, żeby ona mogła jakoś funkcjonować. Dokładnie znam każdy jej gest, potrafię rozpoznać, o co jej chodzi – twierdzi pani Elżbieta.

Warszawa: Protest przeciwko cięciom w edukacji

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Wczoraj odbył się protest przed biurem edukacji ratusza w obronie edukacji publicznej. Uczestnicy demonstracji nie godzą się na cięcia w edukacji i cięcia etatów woźnych, zwolnienia i obniżanie wynagrodzeń i sprzeciwiają się ograniczaniu liczby godzin zajęć specjalistycznych przeznaczonych dla przedszkolaków. Po różnych przemówien przed biurem, demonstranci przeszli ulicami do PKiN. Tam przypomniano o roli Rady Warszawy w obecnej sytuacji w stołecznej edukacji.

Wczorajsza akcja jest jedną z wielu w serii akcji przeciw cięciom organizowanych ostatnio w Warszawie przez organizacje takie, jak Warszawa Społeczna czy Związek Syndykalistów Polski. Obie organizacje przeprowadziły protesty uliczne i na Radzie Warszawy. We wczorajszej akcji wzięli udział ludzie z różnych organizacji lewicowych oraz niektórzy nauczyciele i rodzice.

Ewentualność niepokojów społecznych najwyższa w UE

Świat | Gospodarka | Protesty

Ewentualność niepokojów społecznych w krajach UE jest najwyższa na świecie, a istniejące już gigantyczne różnice dochodów między bogatymi a biednymi mogą rozprzestrzenić się globalnie - wynika z dorocznego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).

W opublikowanym w poniedziałek raporcie MOP podaje, że społeczne niepokoje - strajki, przerwy w pracy, protesty uliczne i demonstracje - nasiliły się w większości krajów od czasu kryzysu gospodarczego i finansowego, który rozpoczął się w 2008 roku.

Ryzyko ich wybuchu według raportu "jest najwyższe w krajach Unii Europejskiej - zwiększyło się z 34 procent w latach 2006-2007 do 46 procent w latach 2011-2012".

Kraje najbardziej na nie narażone to Cypr, Czechy, Grecja, Włochy, Portugalia, Słowenia i Hiszpania. Ryzyko społecznych niepokojów spadło od 2010 roku w Belgii, Niemczech, Finlandii i Słowacji oraz Szwecji.

Wrocław solidarny z turecką rewoltą

Kraj | Protesty | Represje

Dziś we Wrocławiu odbyła się manifestacja solidarnościowa z tureckimi protestami antyrządowymi, o których piszemy także na CIA. Demonstracja została zorganizowana przez tureckich studentów przebywających we Wrocławiu.

Spod Galerii Dominikańskiej na Rynek przeszło ponad 100 osób. W demonstracji brały udział, poza osobami z Turcji, ludzie z różnych krajów - np. Słowacji, Azerbejdżanu, a także anarchiści, anarchosyndykaliści ze Związku Syndykalistów Polski oraz inni lewicowcy. Demonstranci nieśli transparenty w języku polskim, angielskim i tureckim: "Solidarity from Wrocław", "Wrocław popiera walkę o wolność", "Faşizme Geçit Yok - Faszyzm nie przejdzie", "Policja nie posiada broni, którą ty masz: solidarności", "Dość brutalności policji w Turcji", etc.

Pod koniec demonstracji na Rynku pojawił się policyjny wóz, który zagrodził drogę demonstrantom. Spisano osobę, która poinformowała, że jest organizatorem, a następnie po krótkich przemówieniach demonstracja została rozwiązana.

Poniżej foty.

Opiekunowie niepełnosprawnych dzieci będą protestować przed Kancelarią Premiera

Kraj | Protesty

Opiekunowie niepełnosprawnych dzieci znów będą protestować przed Kancelarią Premiera. Rodzice niepełnosprawnych dzieci wielokrotnie protestowali, domagając się m.in. finansowego wsparcia w opiece nad chorymi.

Podniesienie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego do 820 zł ogłoszone przez rząd w kwietniu, miało uspokoić nastroje. Tak się nie stało. - 13 maja uczestniczyliśmy w spotkaniu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej z przedstawicielami rządu, m.in. z przedstawicielami biura pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych. Mieliśmy nadzieję, że padną konkrety zapowiadane wcześniej przez ministra Władysława Kosiniaka Kamysza o uzawodowieniu. Niestety, nikt nie chciał na ten temat z nami rozmawiać. Na dodatek usłyszeliśmy bardzo dużo złych zapowiedzi na przyszłość - mówi Iwona Hartwich, torunianka, przewodząca stowarzyszeniu „Daj Przyszłość”.

O co chodzi? - Tych 200 zł, dołożonych nam do świadczenia pielęgnacyjnego, możemy być pewni tylko do końca czerwca br. Od nowego roku rząd planuje wprowadzenie kolejnych nowych regulacji. Między innymi usłyszeliśmy o „wyselekcjonowaniu grupy rodziców bardziej potrzebujących, których dzieci są niepełnosprawne w stopniu znacznym” - relacjonuje Iwona Hartwich. Pretekstem do nowych regulacje jest, jak twierdzi strona rządowa, próba "ukrócenia nadużyć".

Wrocław: Occupy Wyspa Słodowa!

Kraj | Miejsca | Protesty

Urzędnicy postanowili zamknąć na noc Wyspę Słodową – która we Wrocławiu od lat stanowi miejsce spotkań studentów i jest jedyną wolną przestrzenią w centrum miasta, gdzie można spotkać się w większej grupie, a także pić alkohol za cichym przyzwoleniem policji i straży miejskiej. Zdarzają się oczywiście kontrole i mandaty, zwłaszcza pod koniec miesiąca, lub gdy są tam nieletni (np. 1 września lub w dzień wagarowicza).

Zamknięcie Wyspy rozeszło się sporym echem. Wrocławska Federacja Anarchistyczna od dwóch tygodni rozdawała tam ulotki informujące o wydarzeniu. W pobliskich sklepach można wciąż podpisać się pod petycją. Swoje ulotki rozdawali też libertarianie, a Krytyka Polityczna zorganizowała foto-protest.

W piątek na wyspie zebrało się jakieś 2 tysiące ludzi czekając jak 6 ochroniarzy (na tyle został rozpisany przetarg) zacznie ich wypraszać. Ludzie zorganizowali się samodzielnie, niektórzy poprzynosili petardy, pojawili się uliczni grajkowie, były media, telewizja i radio studenckie, aktywiści. Przyjechali także członkowie Indignados z Hiszpanii i Włoch. Okazało się jednak, że tego samego dnia magistrat przeniósł zamknięcie Wyspy na poniedziałek.

Kolejna mobilizacja Wrocławian odbędzie się w poniedziałek. Zapraszamy do wyrażania poparcia oraz rozpowszechniania tej informacji!
https://www.facebook.com/events/193086827512888/?fref=ts

Niemcy: Demonstracje antykapitalistyczne we Frankfurcie

Świat | Protesty

Przeciwnicy kapitalizmu i cięć socjalnych zablokowali w piątek dostęp do siedzib Europejskiego Banku Centralnego i Deutsche Bank. Udział w blokadzie we Frankfurcie nad Menem wzięło ok 3 tys. osób. Policja została zaatakowana kamieniami i pojemnikami z farbą i odpowiedziała gazem łzawiącym. Wielu protestujących zostało rannych. Wśród haseł były m.in. "ludzkość ważniejsza niż zyski", "wojna zaczyna się tutaj".

Później w ciągu dnia, protesty rozszerzyły się na lotnisko we Frankfurcie, zaatakowane zostały również luksusowe sklepy w centrach handlowych. Wiele instytucji finansowych w mieście dało tego dnia dzień wolny swoim pracownikom.

Przypadkiem wczoraj też zostały ogłoszone nowe statystyki Eurostatu, wskazujące na to, że poziom bezrobocia w eurolandzie osiągnął nowy rekord 12,2%.

Serbia: Pracownicy FIATa dokonali sabotażu w fabryce w Kragujevacu

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Jak informuje ASI, serbska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników, w nocy z 24 na 25 maja, w fabryce FIATA w Kragujevacu doszło do sabotażu ponad 30 samochodów marki Fiat 500L. Samochody zostały uszkodzone za pomocą ostrego narzędzia, a na karoserii wymalowano napisy przeciw właścicielom fabryki. Szkody są oceniane na kilka tysięcy euro. Sabotażu dokonała grupa pracowników, niezadowolonych z niskich płac, oraz braku możliwości korzystania z przerw z pracy. Policja, wraz z kierownictwem fabryki stara się odnaleźć sprawców, jak na razie bezskutecznie.

Tymczasem, media dokonują wirtualnego linczu na sprawcach. Do nagonki przyłączył się przewodniczący jednego z ugodowych związków zawodowych, który stwierdził że sprawcy muszą zostać odnalezieni i ukarani. Fabryka w Kragujevacu jest swego rodzaju "zakazanym miastem", z którego rzadko wydostają się informacje. Rząd stara się przedstawiać inwestycje FIATa jako cud gospodarczy dla Serbii, a media odmawiają publikowania kompromitujących informacji, jak np. zmuszanie pracowników do noszenia pieluch podczas pracy na taśmie, gdyż nie wolno im wychodzić do toalety.

Nowy Kurier Syndykalistyczny

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Po długiej przerwie ukazał się piąty numer pisma pracowniczego "Kurier Syndykalistyczny". Pismo ma lekko zmienioną formę, zwiększoną ilość stron i zwiększony nakład. Jest to darmowe pismo tworzone przez pracowników dla pracowników. Jesteśmy emigracją zarobkową pracującą na terytorium Wielkiej Brytanii, której bliskie są idee anarchosyndykalizmu i samoorganizacji pracowniczej.

Poprzez aktywny udział w walkach pracowniczych chcemy dotrzeć z naszymi ideami do polskojęzycznych imigrantów zarobkowych. Współpracujemy również z brytyjskimi organizacjami i związkami dążącymi do samorządności pracowniczej (Solidarity Federation, Industrial Workers Of The World). Jesteśmy przeciwnikami dzielenia ludzi ze względu na rasę czy naród, dlatego bliskie są nam idee internacjonalizmu. Zapraszamy wszystkich czytelników; zarówno ogranizacje jak i pojedyńcze osoby do bliższej współpracy – zarówno przy redagowaniu naszego pisma, jego kolportażu jak i na płaszczyźnie samych walk pracowniczych.

Kanał XML