Turcja: Wielkie demonstracje antyrządowe

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje

Aktualizacja 18 czerwca: Dziś rano w całej Turcji policja przeprowadziła naloty na mieszkania, aresztując dziesiątki ludzi podejrzewanych o napaść na policjantów.

ZATRZYMANI ZNIKAJĄ! Według rządowych źródeł w potyczkach, jakie miały miejsce ostatniej nocy w całej Turcji, zostało rannych około 50 osób. Związek lekarzy tureckich nie opublikował jeszcze swoich danych, ale wielu demonstrujących podejrzewa, że liczba jest o wiele wyższa od oficjalnie podanej. Krążą także pogłoski o wysokiej liczbie aresztowanych. Kilku aktywistów informujących prasę w mediach społecznościowych o protestach napisało dzisiaj, że zatrzymani "znikają". "Nikt nie wie, dokąd są zabierani. To bardzo niepokojące" - napisał jeden z aktywistów w e-mailu do PAP.

Jak demonstranci radzą sobie z gazem | Stambuł 21 dzień #Istanbul #occupygezi

Aktualizacja 16 czerwca: W nocy z 15 na 16 czerwca policja wkroczyła na plac Takism i brutalnie spacyfikowała zebranych tam ludzi. Ludzie starali się stawiać opór na barykadach. Okazało się jednak, że z nieznanych przyczyn woda z armatek wodnych powoduje poważne oparzenia.

Lekarze mają problem z dużą ilością pacjentów z rozległymi oparzeniami. Okazało się, że w zbiornikach z wodą rozcienczano kanistry z gazem pieprzowym.

Aktualizacja 15 czerwca: Policja wkroczyła wieczorem do parku Gezi i rozpyliła gaz łzawiący, aby rozproszyć demonstrantów. Wjechały buldożery, które usuwają miasteczko namiotowe.

Aktualizacja 13 czerwca: Premier Tayyip Erdogan spotkał się z grupą naukowców, artystów i studentów i rozmawiał o możliwości przeprowadzenia referendum w sprawie przyszłości parku Gezi. Jednocześnie wezwał "matki i ojców, by przyszły na pl. Taksim i zabrały swoje dzieci do domów". W efekcie, matki przyszły na plac by przyłączyć się do protestu i utworzyły łańcuch ochronny wokół protestujących. Premier oskarża "zagraniczne siły" o "podkopywanie pozycji gospodarczej Turcji" przez popieranie protestów.

Aktualizacja 18:00: Policja zniszczyła barykady na pl. Taksim. Używano również gumowych kul. Premier oświadczył: "Kocham was, ale nie zamierzam tolerować waszego protestu". Jak podaje wielu internautów, wśród osób rzucających koktajlami mołotowa było wielu policjantów w cywilu.

Aktualizacja 11 czerwca: Turecka policja do tłumienia zamieszek zaatakowała dziś rano obozujących na pl. Taksim. Protestujący obrzucili samochody opancerzone koktajlami mołotowa, na co policja odpowiedziała armatkami wodnymi.

Atak nastąpił dzień przed planowanym spotkaniem premiera Erdogana z protestującymi. Dzisiejszy atak wygląda bardziej na pokaz siły, niż rzeczywista próba usunięcia obozu, który trwa na placu od wielu dni.

Aktualizacja 4 czerwca: Jeden z czterech największych związków zawodowych Turcji we wtorek w południe rozpocznie strajk generalny. Konfederacja Związków Zawodowych Pracowników Sektora Publicznego (KESK) napisała w oświadczeniu, że strajk jest "odpowiedzią na terror państwowy wobec masowych protestów w całym kraju".

Rano biorący udział w strajku pracownicy przyszli do pracy ubrani na czarno. Od południa odstąpią oni od wykonywania swoich obowiązków. Protest będzie kontynuowany także w środę.

Aktualizacja 3 czerwca: Związki zawodowe w Turcji zapowiedziały strajk ostrzegawczy na 4 i 5 czerwca.

Aktualizacja 2 czerwca: Ponad tysiąc protestujących zebrało się w Ankarze na pl. Kizilay. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego, by rozproszyć tłum.

Policja zablokowała wczoraj w godzinach wieczornych marsz protestujących na siedzibę premiera Erdogana. Jednak oddziały policji wycofały się z pl. Taksim, co świętują wielotysięczne tłumy.

Wedle informacji podawanych przez CNN, policja używa pojemników z gazem Agent Orange, bronią chemiczną zakazaną przez ONZ. Niektórzy zaprzeczają tym informacjom, twierdząc, że to jest rodzaj gazu paraliżującego.

Aktualizacja godz. 22:34: Jak podaje tureckie ministerstwo spraw wewnętrznych, w ciągu dzisiejszego dnia dokonano 939 aresztowań na ponad 90 demonstracjach, które odbyły się w całej Turcji.

Al Jazeera podaje, że protestujący w dzielnicy Besiktas idą w kierunku urzędu premiera i są oddaleni o kilkaset metrów. Uprowadzona ciężarówka służy im za barykadę przeciw atakom policji. Policja stara się ochraniać aleje wiodące do urzędu. Setki osób próbują się przedrzeć przez policyjną blokadę. Policjanci wycofali się z placu Taksim w centrum Stambułu,

W demonstracji solidarnościowej, która odbyła się po południu w Berlinie, uczestniczyło kilka tysięcy osób.

Zobacz: Aktualizacje na Twitterze

Aktualizacja 1 czerwca: Demonstracje w Stambule trwały całą noc. Dziesiątki tysięcy ludzi przeszło mostem nad Bosforem, gdzie zaatakowała ich policja.

Media powołują się na amatorskie zdjęcia, na których widać żołnierzy odmawiających wsparcia oddziałom policji do tłumienia zamieszek, a zamiast tego przekazujących maski gazowe protestującym. Są również doniesienia o tym, że niektórzy policjanci zmienili stronę i przyłączyli się do protestujących.

Protest jest na tyle niezwykły, że uczestniczą w nim zarówno lewicowcy, jak i prawicowcy, tureccy nacjonaliści, jak i Kurdowie, a wśród poruszanych tematów jest zarówno protest przeciw budowie centrum handlowego, wsparciu rządu dla wojny w sąsiedniej Syrii, wprowadzony niedawno zakaz sprzedaży alkoholu, oraz próby zakazania całowania się w miejscach publicznych.

31 maja: Dziesiątki ludzi zostało aresztowanych po tym, jak policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych, by rozbić obóz przeciwników wycinki parku Gezi w centrum Stambułu. Od czterech dni, protestujący okupowali park znajdujący się w pobliżu pl. Taksim. Władze planują na miejscu parku zbudować gigantyczne centrum handlowe. Protest przeciwko wycince jednego z najbardziej znanych parków w mieście przerodził się w szeroki protest przeciw polityce władz. Do ekologów przyłaczyły się grupy LGBT, związkowcy i członkowie partii opozycyjnych, także islamistycznych.

Władze od dawna próbowały zapobiec demonstracjom na placu. W dniu pierwszego maja doszło do starcia policji z dziesiątkami tysięcy protestujących. Pomimo decyzji sądu o tymczasowym wstrzymaniu budowy, policja brutalnie zaatakowała protestujących gazem łzawiącym. Według informacji przekazywanych przez aktywistów, jedna osoba zmarła w wyniku doznanego szoku. Kilkanaście osób zostało rannych. Demonstracje przeniosły się też do innych miast Turcji, także do stolicy Ankary. Jedna kobieta zginęła tam pod kołami samochodu policyjnego. Demonstracja solidarnościowa odbyła się też w Berlinie.

Więcej informacji: Twitter | Transmisja wideo

Jeśli wojsko faktycznie

Jeśli wojsko faktycznie przyłącza się do protestujących, to wiedz że coś się dzieje.

Raczej nie przyłączyło

Raczej nie przyłączyło się, a jedynie zapewnia im pomoc medyczną. I - z tego co wiem - nie ma w tym nic dziwnego. Wojsko w Turcji działa trochę inaczej niż w większości państw, jest w dużym stopniu niezależne od rządu (m. in. dzięki dofinansowaniu z USA) i ich zadaniem jest obrona ludzi, terytorium i konstytucji - zarówno przed wrogimi armiami, jak i przed pozwalającym sobie na zbyt dużo rządem.

W przeszłości wojsko obaliło już dwa demokratycznie wybrane rządy, które posunęły się za bardzo ku Islamowi, ograniczając w ten sposób prawa grup świeckich i w pewnym sensie naruszając demokratyczne standardy. Ten rząd boi się powtórki i jakiś czas temu aresztował wielu wojskowych dowódców.

Na razie jednak wojsko nie działa wprost przeciw rządowi - raczej zapewnia pomoc medyczną w swoich szpitalach protestującym, którym odmawia się często pomocy w szpitalach publicznych (minister zdrowia miał powiedzieć coś w stylu "Nie możecie jednocześnie walczyć przeciwko rządowi i korzystać z zarządzanych przez niego szpitali"). Główną zaletą wojska jest to, że policja nie użyje ostrej amunicji - w takim wypadku wojsko od razu wejdzie do akcji i zrobi porządek.

nie ma jak armia wspierana przez USA

wychowana w kulcie Ataturka, zaprawiona w bojach z lewicą

Oto ostoja "demokracji"

Armia nacjonalistyczna, to

Armia nacjonalistyczna, to fakt, ale na razie to nie lewica jest na tyle silna, żeby tę "demokrację" próbować obalić czy mocno zmienić.

Kolejne narody powstają,

Kolejne narody powstają, kiedy ruszą się polacy?

Zdjęcie z mostem jest z

Zdjęcie z mostem jest z maratonu w 2010 roku, proponuję usunąć.

Zdjęcie z mostem jest

Zdjęcie z mostem jest stąd: http://www.birgun.net/

Ale nie zmienia to faktu,

Ale nie zmienia to faktu, że nie przedstawia ludzi idących na protest.
No chyba że wysłano je w przeszłość i błędnie wrzucono do materiałów z maratonu:
http://www.gamesbids.com/forums/topic/22193-intercontinental-istanbul-eu...

Za to prawdopodobnie to jest prawdziwe:
https://twitter.com/tselintopcu/status/340748969611235328/photo/1

OK, dzięki.

OK, dzięki.

Taksim Gezi Parki

Oficjalne media ukrywają wiele informacji; oprócz studentki nie żyje jeszcze 6 osób. Policja traktuje uczestników protestu jak przestępców, protest jest tłumiony brutalnie, bezwzględnie i krwawo. Kilka miast europejskich jak Amsterdam, Londyn, Paryż, Sztokholm wspiera Turków, może i w Warszawie udało się taką demonstrację zorganizować, żeby pokazać, że jesteśmy po ich stronie? Tutaj można czytać aktualne informacje o wydarzeniu http://www.reddit.com/r/worldnews/comments/1ffo2c/the_islamist_governmen...
Linki:
http://occupygezipics.tumblr.com/
http://www.youtube.com/watch?v=2DoiWfKWKzQ
http://www.videolin.com/news/turkish-police-break-up---occupy-taksim-par...
http://www.youtube.com/watch?v=p-zIstEJ3FI&feature=endscreen&NR=1

No cóż nie podniecajcie się tak tą "rewolucją"

Islamiści z AKP nie są fajni ale w armii masa kadry popiera MHP czyli słynne Szare Wilki, inni wielbią Ataturka, jeśli oni znów przejmą władze dla lewicy nastaną krwawe dni jak w latach 70-80

Nie zakłamuj

Nie zakłamuj rzeczywistości.

Czyli armia turecka była super

kiedy dostarczała broń Szarym Wilkom albo pacyfikowała ruchy lewicowe takie jak Dev-Sol,Dev-Genc,Kadek itd

Przewroty wojskowe w 1960, 1971, 1980 były ok.?

To teraz nie ma nic do

To teraz nie ma nic do rzeczy, bo teraz jest dla Turków czas walki - dla wszystkich. Potem się mogą zastanawiać co dalej, a nie teraz rozbijać protesty przez podział.

To nie są "protesty". To

To nie są "protesty". To juz powstanie na miarę Egiptu czy innych państw z czasów ubiegłorocznej "wiosny". Obecnie demonstracje sa w większości miast Turcji, nawet w małych miejscowościach. W około 60 doszło do starć z policją.

Dzielnica Besiktas:

Wsparcie dla Gezi Park w Warszawie!!

Dzisiaj o 14:30 pod brama Uniwersytetu Warszawskiego https://www.facebook.com/events/204667969683220/

zabójstwo uchwyocne na

zabójstwo uchwyocne na nagraniu

http://www.youtube.com/watch?v=lYvqZ64_oE4

"Zabili" gościa armatką

"Zabili" gościa armatką wodną, po tym jak chciał rozwalić wóz policyjny... straszne. Max stracił przytomność. To tak jakby ktoś mu strzelił w ryj z pieści, a nie z pistoletu.

Uderzenie tylem glowy o bruk

Uderzenie tylem glowy o bruk spokojnie moglo go zabic. A twoj komentarz swiadczy tylko o tym ze masz tyle empatii co wycieraczka.

chcial 'rozwalić' wóz

chcial 'rozwalić' wóz policyjny przy pomocy kopniaków i wyzwisk , co jeszcze moglby znisczyc gdyby udalo mu sie dokonac destrukcji suki ????
Ps.Nie stracił przytomności , osoba widoczna na filmiku oficjalnie została uznana za martwą . Widać wyraźnie ,jak uderza głową o beton co przy cisnieniu wody z armatki która go powaliła , nie trudno o smiertelny uraz głowy .

ze strony

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=jFf1ptJah7A#!

strona

http://www.halkinsesi.tv/index.php/acklamalar/10210-grup-yorumdan-buetue...

Demonstrujący domagają się

aby rząd turecki przestał wspierać syryjskich rebeliantów !!

Uczestnicy akcji wyszli na ulice z hasłami zaprzestania ingerencji władz tureckich w wewnętrzne sprawy syryjskiego sąsiada i wstrzymania wsparcia dla bojowników walczących przeciwko syryjskiej armii. Prócz tego demonstrujący domagali się demontażu i wywiezienia z kraju kompleksów obrony przeciwrakietowej Patriot.

http://blogi.newsweek.pl/Tekst/swiat/667730,turecka-policja-rozpedzila-d...

@

Bunt przeciwko tej czy innej władzy nie oznacza buntu przeciwko idei Władzy.

streaming z Wrocławskiej pikiety solidarnościowej

http://bambuser.com/v/3638139
po polsku:http://www.youtube.com/watch?v=iXOPv-wLxuQ

w polsce nie da rady sie

w polsce nie da rady sie pogonic zlodzieji z rzadu, poniewaz tylko saba sa zainteresowani i piora sie w kolko socjalisci narodowi z socjalistami miedzynarodowymi, to po pierwsze, po drugie ci pierwsi potrafia manifestowac z rodakami jak np 11 listopada co widac, ci drudzy nie chca sie asymilowac z narodem i do pomocy wolaja politykow (kalisz, biedron itp sic!) Ateraz sie zastanowcie, dlaczego inni boja sie zjednoczonych narodow? podzielonymi, ziejacymi do siebie nienawiscia jest tak latwo sterowac,ma dlugi beda splacac dzieci waszych dzieci i ich dzieci, ich dzieci,i ch dzieci i konca nie bedzie widac tzw ruski dlug, by zniewolic narody i zyc z lichwy.

Co za bzdety

kim są ci socjaliści narodowi bo chyba nie chodzi o PPS,PPP-S80. Radzę nie mylić solidaryzmu PiS z socjalizmem, a tym bardziej nacjonalistów ONR czy tych AN nie można nazwać socjalistami, zwłaszcza że w ONR panują poglądy bliskie UPR.Socjalizmem nie można nazwać korporacjonizm NOP.

dlaczego nie przepuszczacie

dlaczego nie przepuszczacie wszystkich komentarzy? tylko wg waszej poprawnosci politycznej? rozumiem jak by byly wulgaryzmy ale czysta merytoryka? wstydzcie sie, bo robicie jak pzpr

W Ankarze ludzie giną i

W Ankarze ludzie giną i nikt nie reaguje!! A media prawie milczą. Mam wiadomości od tureckich przyjaciół, że policja wręcz morduje ludzi - używają toksycznych gazów, wjeżdżają w ludzi autami, strumienie wody i te puszki kierują w ich twarze i ciała. Czy ktoś im pomoże?

delilimvar.tumblr.com delilimvar znaczy 'mamy dowody'

AKP wspiera szkolenia

AKP wspiera szkolenia syryjskich rebeliantów i zainstalowanie instalacji przeciwlotniczych USA na terenie Turcji, w międzyczasie Asad przypuścił kontratak, a spora część protestujących mimo że nie jest entuzjastycznie nastawiona do reżimu swoich sąsiadów to bardziej sprzeciwia się temu aby Turcja została w tą wojnę wplątana, wujkowi samowi za bardzo by się to nie spodobało, wiec zachód także przymyka na to oko, a co do naszych to cóż Grecji też nie pokazywali, powody zamieszek w Szwecji także zostały spłycone, ot w takim kraju żyjemy.

głównonurtowe media (tvn)

głównonurtowe media (tvn) podają informacje o 2 ofiarach śmiertelnych.

nowa jakość - rewolucja

nowa jakość - rewolucja hipsterów

Edukacyjnie wysłałbym cię

Edukacyjnie wysłałbym cię tam, ignorancie, żebyś dostał gazem w swój tępy ryj.

a ty masz coś sensownego do

a ty masz coś sensownego do dodania? nie każdy wolnościowiec musi być zwolennikiem rewolucji, idź poczytaj trochę, a później nazywaj mnie ignorantem. masz wyjątkowo czarno-biały obraz świata, a to sugeruje brak krytycznego myślenia co wyklucza cię w zasadzie z grona wolnościowców. w zasadzie dlaczego puszcza się takie obelżywe odpowiedzi, skoro wśród odrzuconych na tym blogu wyżej znajdują się o wiele mniej inwektywne. cenzura na cia jest faktem. nie chcę tu rozpętywać dyskusji nad granicami wolności, polityką redakcyjną i innymi imponderabiliami, ale nazwanie kogoś "tępym ryjem" powinno być potępiane. anarchizm to także etyczna postawa, przynajmniej tak kiedyś było.

zgadzam sie z Toba, wiecej

zgadzam sie z Toba, wiecej wolnosci jest na mainstremowych portalach, a tu wolnosc oznacza tylko lewe zniewolenie, przepuszczanie tylko racji, ktore sa wg moderatora jego wartosciami (czytaj czym glupszy moderator tym bardziej chamskie komentarze przechodza przez sito) wg nie tylko mnie ale raczej wszystkich libertarian, po to jest mozliwosc dodawania komentarzy aby powstawala polemika roznych osob, kazdy widzi inaczej, moZe podobnie ale zawsze inaczej, i dlaczego wiec ten portal nazywa sie anarchistyczny a nie rezimowy bo przez takie dzialania blizej mu rezimowych mediow

Przecinki. Kurwa.A poza

Przecinki. Kurwa.

A poza tym, większość osób tutaj ma dosyć czytania na każdej stronie tekstów o "lewej propagandzie" i "lewakach", "czerwonych" i "zdrajcach rasy". Na szczeście tu można odpocząć. Dzięki "cenzurze".
W ogóle słowo "cenzura" chyba straciło znaczenie. OStatnio, jak się z kimś nie zgodzisz, ten ktoś zarzuci ci cenzurę.

co za koles :D

czyli wynika, ze jestes kolesiem bez serca jesli odpoczywasz przy tematach poruszajacych sumienie, o ludzkiej nedzy i rozpaczy, o niesprawiedliwosciach i nierownosciach, o wojnach i glodzie, o morderstwach i pobiciach, zmien koles partie na nsdap, a poza tym nie klnij, bo punki tzw anarcho kalaja dobre imie prawdziwych anarchistow

Panie kolego, pan sie od

Panie kolego, pan sie od punków odpierdoli, ehe ?

Rozczaruję cię, bo jestem

Rozczaruję cię, bo jestem korposzczurem, chodzę do starbucksa i lubię żarcie z mcdonald's. Bywa. Nigdy nie twierdziłem, że popieram socjal dlatego, że płaczę na widok dzieci z Afryki. Bo nie płaczę.

wysoki poziom, gratulacje,

wysoki poziom, gratulacje, relax przy dzwiekach cierpienia, jednak anarchistow mozna podzielic na kategorie tak jak muzyke punk, zespoly spiewajace o dyrdymalach typu Jozek zesral sie w spodnie, lub tepi szpanerzy wyjadajacy resztki ze smietnika majac bogatych rodzicow lub typu wlochaty, dezerter

anarchista jest poza dobre i

anarchista jest poza dobre i złem ergo poza prawactwem i lewactwem

jakieś nowe objawienie po

jakieś nowe objawienie po kwasie? anarchista to anarchista - człowiek odrzucający przymusową władzę

W ogóle słowo "cenzura"

W ogóle słowo "cenzura" chyba straciło znaczenie. OStatnio, jak się z kimś nie zgodzisz, ten ktoś zarzuci ci cenzurę. - czy Ty czytasz to, co napisales? co ma nie akceptacja do usuwania lub odrzucania komentarzy? III rzesza juz czy zsrr?

Gwiazda śmierci. Kosmiczne

Gwiazda śmierci. Kosmiczne Auschwitz.

jakby cenzura na cia była

jakby cenzura na cia była faktem, to co najmniej kilka moich komentarzy by tu nie było. a są

"masz wyjątkowo czarno-biały obraz świata, a to sugeruje brak krytycznego myślenia"

à propos tego. - jak rozumiem kolega zachwala tutaj relatywizm moralny. i uważa się za bardzo mądrego. mnie natomiast przychodzi na myśl nieco inny wniosek na jego temat

"Powiem Ci Geralt, największym kurestwem i złem w ogóle jest relatywizm moralny. Taki relatywizm jest bardziej zabójczy od plagi Katriony i wszystkich smoków razem wziętych. A Wiedźmini potrzebni będą zawsze i wszędzie, gdziekolwiek nas to stado swiń nie zaprowadzi. Jak mawiał król Desmond zajrzawszy po skończonej potrzebie do nocnika – Rozum nie jest w stanie tego ogarnąć."

kolory nie mieszają się w tej kwestii. coś złego nie jest mniej złe, jeśli ma też dobre konsekwencje. czy zabicie jednego niewinnego człowieka, żeby uratować milion jest prawie białe? nie. jest tak samo czarne jak inne morderstwo. i trzeba umieć unieść to brzemię, jeśli chce się uratować tych ludzi.

a więc jednak...

kopary wjechały ?(co mnie oczywiście smuci). dobre filmy znalazłem?

jeśli chcecie posłuchać

jeśli chcecie posłuchać na żywo co się tam dzieje, to tu: http://geziradyo.org/

Jutro strajk generalny w Turcji?

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-22928793

Two of Turkey's main trade unions have called for a nationwide strike on Monday in protest against police violence against protesters.

relacja po polsku

relacja z soboty i niedzieli po polsku: http://fawroclaw.wordpress.com/

Insurekcyjne notatki z placu

Insurekcyjne notatki z placu Taksim
http://grecjawogniu.info/?p=15557
Świetny tekst.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.