Protesty

Wrocław: Policja próbowała rozbić demonstrację solidarnościową

Kraj | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Dziś o 15:30 we Wrocławiu rozpoczęła się demonstracja solidarności z Grecją zorganizowana przez lokalne środowisko anarchistyczne. Zgromadziła ponad 100 osób, ale pojawiły się duże siły policji. Policjanci próbowali nie dopuścić do rozpoczęcia wiecu, weszli między ludzi i zaczęli masowo spisywać uczestników. Usiłowali nie dopuścić do przemówienia przez megafon, strasząc, że zgarną organizatorów, jeżeli się nie zamkną. Zatrzymano piętnastolatka, który został zwolniony po 17:00. Ludzie zaczęli krzyczeć "oto wasza demokracja!".

Zdjęcia z akcji solidarnościowej z grecką rewoltą we Wrocławiu.

W odpowiedzi na działania policji demonstranci przemieścili się na drugą stronę rynku, gdzie w końcu m. in. udało się odczytać oświadczenie pracowników z Grecji. Demonstranci skandowali "Niech żyje grecka rewolucja!", "Rząd na bruk, bruk na rząd!", "Dzisiaj Grecja, jutro Polska!" i inne hasła antykapitalistyczne oraz wolnościowe. Po drugiej stronie rynku czekało też ok. 30 faszystów z ONR, którzy jednak zachowywali dystans, a potem zostali odseparowani przez policję. Nastolatek i kilka innych osób uznanych za organizatorów demonstracji odpowie za udział w nielegalnym zgromadzeniu przed sądem grodzkim. Była to kolejna manifestacja we Wrocławiu ws. wydarzeń w Grecji. Poprzednia odbyła się tydzień temu.

Helsinki: Demonstracja solidarnościowa z walcząca Grecją

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

W Helsinkach (Finlandia) odbyła się wczoraj po południu akcja solidarnościowa miejscowych anarchistów z grecką rewoltą. Kilkadziesiąt osób zebrało się przed grecką ambasadą w dzielnicy Kruunuhaka i następnie przeszło w kierunku centrum. Pod głównym budynkiem uniwersytetu, policja starała się zatrzymać jednego z uczestników, ale wóz policyjny został otoczony przez uczestników i zatrzymany został uwolniony. Sklepy WTC i Nokii zostały obrzucone workami z farbą. Demonstracja zakończyła się przed dworcem głównym, gdzie policja zablokowała wejście do budynku.

Wcześniej, w nocy z 18 na 19 grudnia nieznane osoby obrzuciły workami z farbą fasadę greckiej ambasady w tym mieście.

Dzień Solidarności z greckim powstaniem

Kraj | Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Dziś na całym świecie, w tym także na terenie Polski, odbędą się akcje solidarnościowe z greckimi powstańcami walczącymi z państwowym aparatem przemocy i kapitalizmem.

W Polsce zapowiedziane akcje odbędą się w: Katowicach, Wrocławiu i Warszawie.

Ponadto zapowiedziano akcje w takich miastach świata jak (lista niepełna): Atlanta (USA), Neapol (Włochy), Londyn (Anglia), Boston (USA), Santa Barbara (USA), Cardiff (Walia), Nuuk (Grenlandia), Leiden (Holandia), Nowy Jork (USA), Ankara (Turcja), Dublin (Irlandia), Pamplona (Hiszpania), Frankfurt (Niemcy), Paryż (Francja), São Paulo (Brazylia), Nikozja (Cypr), Tuluza (Francja), Montauban (Francja), Eugene (USA), Rzym (Włochy), Lyon (Francja), Lizbona (Portugalia), Waszyngton (USA), Porto (Portugalia), Brest (Francja), Ankara (Turcja), San Fransisco (USA), Bruksela (Belgia), Rochester (USA), Toronto (Kanada), Flensburg (Niemcy), Smyrna (Turcja), Portland (USA), Hamburg (Niemcy), Syracuse (USA), Milwaukee (USA), Barcelona (Hiszpania), Strasbourg (Francja), Kopenhaga (Dania), Edynburg (Szkocja), Valladolid (Hiszpania)

Relacja z pikiet solidarnościowych: Warszawa, Wrocław

Wielka Brytania: Protest w Bristolu przeciw firmie zbrojeniowej Raytheon

Świat | Militaryzm | Protesty

Trzech demonstrantów spędziło 9 ostatnich dni w namiotach rozbitych na dachu budynku firmy Raytheon w Bristolu, w Wielkiej Brytanii. Protestujący domagają się zamknięcia biura firmy w tym mieście i zamierzają zostać na dachu aż do Sylwestra. Na dachu budynku namalowali hasła. Mieszkańcy Bristol codziennie dostarczają protestującym żywność i wodę.

Raytheon jest piątym co do wielkości producentem broni na świecie, w tym bomb do burzenia bunkrów, rakiet Tomahawk i Patriot, oraz rakiet, które mogą być wypełniane bombami kasetonowymi.

Obecny protest jest już trzeci z serii protestów przeciw firmie Raytheon w Bristolu w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Hiszpania: Represje wobec protestów przeciwko planowi Bolonia

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje

Odpowiedzią Autonomicznego Uniwersytetu w Barcelonie na protesty, które odbyły się w zeszłym roku akademickim przeciwko planowi Bolonia, było rozpoczęcie procedur dążących do wyrzucenia oraz zastosowania innych kar dyscyplinarnych wobec 28 studentów. Dzisiaj, władze tego uniwersytetu ujawniły, że 6 z nich zostało wyrzuconych, a pozostali dostali nagany. Mimo tego protesty nadal trwają.

Okupacje, manifestacje i akcje informacyjne to środki, których najczęściej używają studenci w walce z wprowadzeniem dyrektyw Europejskiej Przestrzeni Wyższej Edukacji (EEES).

Autonomiczny Uniwersytet w Barcelonie odpowiedział wyrzuceniem 6 studentów, którzy znajdowali się na pierwszym i trzecim roku studiów oraz naganą 28 z nich. Studenci zostali oskarżeni o uczestniczenie w zamieszkach oraz obrazę i brak lojalności wobec tejże instytucji.

Oaxaca solidarna z Grecja

Świat | Protesty

W dniu 17 grudnia (sroda) odbyl sie marsz solidarnosciowy z walczacymi przeciw panstwu i policji grekami.Marsz byl zorganizowany przez ¨libertarios¨ (wolnosciowcy - tak nazywaja siebie miejscowi anarchisci, magonisci, autonomisci, antyautorytarysci, indywidualisci itd.). W marszu wzielo udzial okolo 70 osob, tak wiec niewiele w porownaniu z innymi marszami w Oaxaca.

Pomimo obecnosci malej liczby osob atmosfera byla bardzo bojowa. Na taka atmosfere zlozyly sie dwa powody. Pierwszy w 2006 roku ludnosc z Oaxaca wlaczac przeciw gubernatorowi stanu doswiadczyla licznych represji ze strony rzadzacych wiecej informacji. Drugi powod to niedawny atak policji na CASOTA (centrum polityczno-socjalne) w Oaxaca. Atak mial miejsce w ten sam weekend kiedy grecki policjant zamordowal Alexa Grigoropoulos'a wiecej informacji na temat ataku.

Trzeba podkreslic, ze wiekszosc uczestnikow marszu to mlode anarcho-punki w wieku 14-18 lat. W drodze do centrum miasta trzy budynki zostaly wysprajowane. Pierwszy z nich to Stanowa Siedziba Kobiet nalezacych do rzadzacej partii PRI, drugi to budynek Trybunalu Sprawiedliwosci, a trzeci Biuro Stanu Oaxaca do Spraw Kontaktow Zewnetrznych. ¨Ataki¨ na wyzej wspomniane budynki rzadowe spowodowaly, ze policja zablokowala droge do Zocalo (centralnego placu) w Oaxaca. ¨Libertarios¨ nie zdecydowali sie na bezposrednia konfrontacje z policja. Po kilkakrotnym okrzyku Policia Asesinos! (Policja Mordercy!) rozeszli sie.

Warszawa: akcja solidarnościowa pod ambasadą i biurem radcy handlowego Grecji

Kraj | Protesty

Dziś w Warszawie przed południem miała miejsce akcja protestacyjna pod ambasadą oraz pod biurem radcy handlowego Grecji. Grupa osób (w tym jeden Grek) umieściła na ambasadzie flagę czarno-czerwoną oraz rozwiesiła oświadczenie o przemocy policyjnej.

Następnie protestujący udali się do biura Radcy Handlowego na ul. Krakowskie Przedmieście. Po tym, jak protestujący przedstawili powód swojej wizyty, personel placówki zabarykadował się w środku, w związku z czym drzwi biura zostały oblepione oświadczeniami w jęz. polskim, greckim i angielskim. (fot. z pl.indymedia.org)

Francja: masowe demonstracje licealistów przeciwko zmianom w edukacji

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Licealiści demonstrowali dziś w Paryżu, Lyonie, Rennes i Dijon przeciwko reformom edukacji proponowanym przez ministra Xaviera Darcos. Reforma zmniejszyłaby liczbę etatów nauczycielskich o 13,5 tys., oraz ograniczałaby liczbę zajęć i godzin szkolnych.

W Lyonie aresztowano 38 protestujących. Pięciu policjantów oraz przynajmniej jeden uczeń zostało rannych. W Dijon około 200 licealistów blokowało linię szybkiego pociągu TGV. Przy wejściach do szkół w całym kraju wzniesiono barykady. Demonstracja w Paryżu zgromadziła 13 tys. osób. Policja użyła gazu łzawiącego przeciwko protestującym.

Nawet według szacunków policji, w protestach w całej Francji uczestniczyło ogółem 127 tys. uczniów.

Pod presją protestów, które trwają już od tygodnia, rząd postanowił wstrzymać na razie realizację reformy. Nauczyciele i uczniowie obawiają się jednak, że jest to tylko strategia polegająca na przesunięciu reform w czasie, aż nastroje uspokoją się.

USA: Uniwersytet New School w Nowym Jorku okupowany przez studentów.

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Uczelnia New School University na Piątej Alei w Nowym Jorku została zamieniona przez studentów na strefę autonomiczną. Okupacja jest zarówno aktem solidarności ze studentami okupującymi uniwersytety w Grecji, Włoszech, Francji i Hiszpanii, jak i protestem przeciwko niedemokratycznej strukturze uniwersytetu New School.

Studenci domagają się wprowadzenia zasad samorządności w uczelni, usunięcia ze stanowiska rektora, wicerektor i skarbnika uczelni, wprowadzania zasady wybieralności rektorów i dziekanów przez studentów i pracowników uniwersytetu, wprowadzenia zasady jawności w wydatkach i inwestycjach uczelni, przeznaczenie środków z budżetu uczelni na utworzenie przestrzeni autonomicznej dla studenów, obniżenie czesnego i dofinansowanie biblioteki.

Altergodzina: Wywiad z Naomi Klein (mp3)

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Represje | Tacy są politycy

Wywiad z Naomi Klein, kanadyjską dziennikarką i działaczką ruchu alterglobalistycznego, autorką książek "No Logo", "Mury i wyłomy czyli bariery i szanse" oraz wydanej niedawno "Doktryny szoku". Naomi Klein odpowiadała na pytania o wyzwania, jakie dla ruchów społecznych niesie obecny globalny kryzys finansowy, o sytuację polityczną po ostatnich wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, a także o to co znaczą prawa człowieka w wymiarze gospodarczym i socjalnym. Mówiła również o polskiej transformacji systemowej po roku 1989 i o znaczeniu pamięci "Solidarności".

Altergodzina: wywiad z Naomi Klein (mp3)

Naomi Klein odwiedziła Polskę w dniach 18-21 listopada b.r. Wzięła udział w dwóch otwartych spotkaniach na uczelniach warszawskich, udzieliła też wywiadów telewizji i prasie, w tym redakcji Altergodziny z Akademickiego Radia LUZ.

Związkowcy protestowali pod sejmem

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Pod sejmem odbyła się dziś kolejna manifestacja pracowników sprzeciwiających się rządowym projektom emerytalnym zorganizowana przez OPZZ. W demonstracji brało udział ok. 1000 osób.

Związkowcy protestowali także przeciwko, jak mówią, "nieuniknionemu wzrostowi cen energii elektrycznej, gdy tylko Polska zgodzi się na "pakiet klimatyczny" dający możliwość kupczenia emitowanym dwutlenkiem węgla".

Do protestujących wyszedł szef SLD Grzegorz Napieralski, który obiecał, że SLD "będzie ich bronił".

Rolnicy jajkiem w wiceministra

Kraj | Protesty

Kilkuset rolników zrzeszonych w NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych protestowało dziś przed resortem rolnictwa. Rolnicy domagają się rozmów z rządem i rozwiązania bieżących problemów rolników. W szczególności przeciwko zbyt niskim, ich zdaniem, wydatkom na rolnictwo przewidzianym w budżecie na 2009 rok oraz próbom wznowienia negocjacji w sprawie liberalizacji światowego handlu w ramach WTO.

Do protestujących wyszedł wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak, który zaprosił delegację rolników na rozmowy do gmachu ministerstwa. W pewnym momencie w stronę ministra poleciało jajko. Rolnicy trzymali trumnę, na której umieszczona była klepsydra z napisem "Polskie rolnictwo".

Kraków: relacja z demonstracji w 14. rocznicę wybuchu wojny w Czeczenii

Kraj | Militaryzm | Protesty

“Wolna Czeczenia, precz z imperializmem” - pod takim hasłem w sobotni wieczór uczestnicy i uczestniczki FA Kraków, skupieni pod szyldem Frakcji Czeczeńskiej, oraz członkowie i członkinie kolektywu skłotu Carandiru demonstrowali w rocznicę wybuchu wojny w Czeczenii. Kilkadziesiąt osób przeszło z Rynku Głównego pod konsulat Federacji Rosyjskiej. Powiewały czeczeńskie i anarchistyczne flagi. W wystąpieniach przypominano o tragicznym losie kaukaskiego narodu oraz piętnowano imperialistyczną postawę władz rosyjskich. Wznoszone okrzyki odnosiły się głównie do sytuacji w Czeczenii.

Nie zabrakło też wypowiedzi w kontekście innych konfliktów o wpływy pomiędzy imperiami. Przypomniano iż kolejne wojny wybuchały głównie ze względów geopolitycznych. Tak jak w Iraku, Czeczenii czy trwający od lat konflikt w Palestynie. To walka o wpływy i surowce stanowiące motor dla gospodarek bogatego kapitalistycznego zachodu. Pod koniec demonstracji nie zabrakło w tym kontekście odwołań do obecnej sytuacji w Grecji.

F@ Kraków

Rzeźba od anarchistów dla władz Krakowa!

Kraj | Protesty

20 osób z Federacji Anarchistycznej i Forum Obrony Lokatorów pikietowało dzisiaj obrady Rady Miasta Krakowa.

Kilka minut po godzinie 11 anarchiści wnieśli do gmachu Urzędu Miasta Krakowa rzeźbę przedstawiającą "Krakowianina wiecznego petenta". Chodziło o przedstawienie sytuacji mieszkańców, którzy muszą ciągle prosić, apelować i czekać na łaskę władz, nie wolno im natomiast współdecydować o mieście. Naturalnej wielkości postać ludzką z kartką w wyciągniętej ręce ustawiono przed drzwiami wejściowymi do sali obrad Rady Miasta. Wejście na salę zagrodzili bowiem strażnicy miejscy.

Strasbourg: Demonstracja pod parlamentem UE

Świat | Prawa pracownika | Protesty

We wtorek odbyła się wielka demonstracja pod parlamentem europejskim w Strasbourgu. Wzięło w udział około 15 tys. pracowników i członków związków zawodowych (zwłaszcza zrzeszonych w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych). Okazją do protestu jest pierwsze czytanie projektu przedłużenia czasu pracy w parlamencie EU. Projekt zakłada przedłużenie czasu pracy służb pogotowia do 65 godzin tygodniowo oraz wyłączenie ich "nieaktywnego czasu pracy" poza czas pracy.

Kanał XML