Protesty

Wielka Brytania: nieznany sprawca dokonał sabotażu w elektrowni węglowej w Kingsnorth

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

"Żadnego nowego węgla" - tak brzmi informacja pozostawiona przez nieznanego sprawcę, który w niewyjaśniony sposób przedostał się przez zabezpieczenia najlepiej strzeżonej elektrowni węglowej w Kingsnorth (hrabstwo Kent), po czym zdołał zatrzymać olbrzymią 500 megawatową turbinę.

Do zdarzenia doszło 28 listopada, jednak dopiero niedawno zdecydowano się ujawnić jego szczegóły. Jak informuje dziennik Guardian, sprawca sforsował wysokie na 3 metry i będące pod napięciem podwójne ogrodzenie elektrowni i niespostrzeżenie, mimo systemu monitoringu, dotarł do serca stacji. Tam udało mu się zatrzymać jedną z czterech olbrzymich turbin. W efekcie przez cztery godziny półmilionowe miasto było pozbawione prądu. Jak wyliczył Guardian, na czas wyłączenia turbiny, emisja CO2 w Wielkiej Brytanii została ograniczona o 2%.

Przedstawiciele koncernu E.On, właściciela elektrowni, przeanalizowali nagrania z kamer, jednak nie znaleziono żadnych wskazówek mogących pomóc w ustaleniu sabotażysty. Również policja nie trafiła do tej pory na jego trop. Nieznany osobnik, dzięki brawurowej i tajemniczej akcji, zyskał przydomki: "Climate-man" oraz "Green Banksy".

Moskwa: Demonstracja anarchistów pod ambasadą

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Wczoraj wieczorem ok. 150 anarchistów nielegalnie demonstrowało na ulicach Moskwy. Manifestacja solidarnościowa doszła do greckiej ambasady (która znajduje się na sławnym Leontiewskim Pereulku, gdzie w 1919 anarchiści zaatakowali siedzibę bolszewików). Rzucali w ambasadę granatami dymnymi i innymi przedmiotami. Dzień wcześniej ktoś rzucił koktajlem Mołotowa w ambasadę. Mimo zajścia pod ambasadą było tylko dwóch policjantów.

Duninowo: W firmie Morpol buntują się przeciw systemowi pracy i czasowemu zatrudnieniu

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Morpol to największa przetwórnia ryb w regionie słupskim. Od grudnia pracownicy mają nowy system pracy - pracują po 12 godzin dziennie przez trzy dni pod rząd. Po trzech dniach tak intensywnej pracy przy taśmie przetwórczej mają dzień wolnego. Potem znowu przez trzy dni po 12 godzin.

Większość pracowników stanowią kobiety, a znaczna część pracowników jest zatrudniana na umowę-zlecenie. Te zlecenia trwają nawet po trzy lata, a pracodawca nie płaci za urlopy. Pracownicy zdecydowali się poinformować o tych praktykach Państwową Inspekcję Pracy.

Jerzy Malek, właściciel Morpolu, twierdzi, że obecny system pracy potrwa tylko do 18 grudnia. O innych warunkach pracy Malek mówi "Jeśli się komuś nie podoba, może odejść".

Strajk generalny we Włoszech

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Dzisiaj we Włoszech szykuje się strajk generalny. Jest to protest przeciwko polityce gospodarczej i finansowej rządu Silvio Berlusconiego. Będą mu towarzyszyć manifestacje w całym kraju, największa - w Rzymie.

Organizatorzy spodziewają się co najmniej miliona ludzi. Hasło strajku to: "Więcej pracy, więcej zarobków, więcej emerytury, więcej praw".

Nowoczesny strajk po francusku

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Rozpoczęła się pierwsza w historii Francji „wirtualna" demonstracja związkowców. Pracownicy Państwowego Instytutu Statystyk wywiesili transparent... w Internecie. Protestują w ten sposób przeciwko przeniesieniu siedziby ich instytucji do byłych koszar wojskowych.

Związkowcy zablokowali dostęp do prawie wszystkich stron internetowych Państwowego Instytutu Statystyk, gdzie znajdują się między innymi ważne informacje gospodarcze. Nie zablokowali jedynie strony, na której umieścili transparent protestacyjny z hasłem: Precz z prezydencką decyzją.

Wrocław: Akcja solidarnościowa z Greckimi anarchistami

Kraj | Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny | Tacy są politycy
2008-12-14 17:30
2008-12-14 22:00

14.12.2008 (niedziela)
WROCŁAW
pl. Solny (koło Rynku)
godz.17:30

Akcja solidarnościowa z Greckimi anarchistami.

Niech każdy wezmie znicz dla zamordowanego przez grecką policję, Alexandrosa-Andreasa Grigoropoulosa. Solidarność naszą bronią!

Dość bezkarnosci policji!
Dość medialnych, korporacyjnych kłamst!
Dość rządu i kapitalistów!

Więcej o sytuacji w Grecji:
Zamieszki w Grecji | Ateny: 16-letni anarchista zastrzelony przez policję

Nowa świadomość zrodzona z krwi: Trzej greccy intelektualiści o rewolcie

Świat | Kultura | Protesty | Publicystyka | Represje | Ruch anarchistyczny | Tacy są politycy | Ubóstwo

Bardzo istotną cechą dzisiejszej rewolty w Grecji jest fakt, że zyskuje ona niemałą sympatię w bezpośrednio nie zaangażowanych (i zarazem zatrudnionych) masach. Nie można więc powiedzieć, że jest od nich wyobcowana, nawet jeśli dystans wobec władz związkowych, socjaldemokracji (PASOK i SYRIZA), podobnie jak wobec komunistycznej KKE jest równie wyraźny, co podziały między nimi. Wszystkie strony są też w równym stopniu dalekie od poważnej analizy dzisiejszego ruchu oraz jego spontanicznego, dynamicznego i masowego charakteru. Jak dotąd można mówić zaledwie o analizach fragmentarycznych. Grecki korespondent lewicowego włoskiego Dziennika "il manifesto" w numerze z 9 grudnia złożył z tych fragmentów własną mozaikę korzystając z głosów znanych, lewicowych intelektualistów.

Nowa świadomość zrodzona z krwi

Skrajna wściekłość i ból będące wynikiem tego, co sie stało, ale także ostra krytyka konserwatywnego rządu - oto co chcą wyrazić dwaj profesorowie, których poprosiliśmy o komentarz na temat bezprecedensowej mobilizacji uczniów i studentów w Grecji. Akademicy specjalnie przełożyli termin strajku przeciwko reformie szkolnictwa wyższego na 10 grudnia i już wczoraj zamknęli katedry. Podobnie zrobił personel wielu greckich szkół, okupowanych przez uczniów, zanim rząd ogłosił, że będą przez jeden dzień zamknięte w całym kraju.

Jannis Mylopoulos jest profesorem na Politechnice w Salonikach:Skala, siła i spontaniczność masowej mobilizacji uczniów i studentów jest wręcz niewiarygodna. Zabójstwo było kroplą, która przelała czarę goryczy, ponieważ grecka policja ma w zwyczaju działać w sposób autorytarny i samowolny. Podłoże dzisiejszej władzy, czyli quasi-państwowa mafia, która wytworzyła się już u zarania greckiego państwa (1830) kontynuowała swoją działalność aż do dziś pod nazwą polityki rządu Karamanlisa. Podstawowe pytanie brzmi dzisiaj: Jakiej politycznej sile uda się przekonać obywatela, że ma do czynienia z państwem, które jest w stanie chronić go przed korupcją, nadużyciami i przemocą.

Młodzież dostrzega, że polityczne siły nie są zdolne aby rządzić i widzi brak perspektyw dla siebie w przyszłości,
twierdzi Zissis Papadimitriou, profesor socjologii z wydziału prawa Uniwersytetu w Salonikach.

W naszym kraju nie ma żadnej rzeczywistej alternatywy politycznej. Fakt, że te demonstracje i protesty mają charakter spontaniczny, nie wyklucza, że niebawem w systemie politycznym Grecji mogą pojawić się nowe siły. Abstrahując od tego, jest rzeczą pewną, że to doświadczenie wytworzy polityczną świadomość we wszystkich młodych ludziach, którzy uczestniczą w tej mobilizacji. Niestety jednak świat kultury świeci nieobecnością. Dla części moich kolegów przyszłość tego kraju jest czymś całkowicie obojętnym, podczas gdy inni w międzyczasie stali się częścią establishmentu.

Triantafyllos Mytafidis jest przewodniczącym związku nauczycieli szkół ponadpodstawowych (dla uczniów w wieku ok. 14- 19 lat). Podczas rządów prawicowej junty wojskowej w latach 1967-1974 był więźniem politycznym:Po tym jak doszło do skandali, teraz rząd Karamanlisa morduje. Mamy do czynienia z bardzo istotnym jakościowym skokiem w ich polityce represyjnej, po tym jak zaczęli nas przyzwyczajać do postępującego ubóstwa, komercjalizacji własności publicznej, kradzieży pieniędzy z z naszych społecznych kas ubezpieczeniowych i do ogólnego autorytaryzmu. Rozpacz i desperacja uczniów i studentów musi się przemienić w siłę napędową nowej walki społecznej.

Pavlos Nerantzis – Ateny

Źródło: de.indymedia.org (za:Rosso)

Bitwa przed Bankiem Islandii

Świat | Protesty

Setki demonstrantów próbowały 2 grudnia wziąć szturmem siedzibę banku centralnego Islandii w stolicy kraju Rejkjawiku. Doszło do starć z policją

Pierwsze rozruchy zaczęły się w stolicy w poniedziałek wieczorem, gdy pod bankiem zebrali się demonstranci. Ludzie protestowali przeciwko nieodpowiedzialnej polityce finansowej rządu i banku centralnego, które doprowadziły kraj na skraj bankructwa. Z tłumu padały żądania dymisji szefa banku Davida Oddssona. Ludzie obrzucili budynek pudełkami farby i rozbili szklane drzwi.

Jak podaje gazeta Ekspert, kilkanaście osób wdarło się do pomieszczeń banku. Rozruchy trwały do wtorkowego południa.

Altergodzina: O wystąpieniach anarchistów w Grecji (mp3)

Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny | Tacy są politycy

W dzisiejszej audycji telefonicznym gościem był Piotr Arszynow, redaktor portalu Centrum Informacji Anarchistycznej oraz Jakub Grzegorczyk ze Stowarzyszenia "Lewicowa Alternatywa" i Związku Zawodowego "Inicjatywa Pracownicza".

Obaj telefoniczni goście wypowiedzieli się na temat wystąpień anarchistów w Grecji, obecnej sytuacji polityczno-ekonomicznej w tym kraju i o kontekście historycznym wystąpień ruchów wolnościowych. Zastanawiali się dokąd zmierza obecna forma społecznego protestu.

Audycja do pobrania w formacie MP3 ze strony WSA.org.pl

Oprócz rozmowy z zaproszonymi gośćmi, do posłuchania Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń społeczno-politycznych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu".

Irlandia: Strajk w Curran Aluminium

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Od 6 tygodni strajkują pracownicy firmy Curran Aluminium w Limerick. W firmie pracują przede wszystkim Polacy (połowa z zaledwie 28 pracowników strajkuje.) Wcześniej w firmie pojawiły się różnie problemy i pracownicy założyli związek zawodowy, ale firma nie chciała go uznać. Sprawa trafiła do sądu, który uznał, że firma powinna spełnić ich postulaty i nie stwarzać przeszkód działaniu związku. Firma dotąd tego nie zrobiła.

Wideo

Ateny - Warszawa - wspólna sprawa!

Kraj | Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny
2008-12-12 17:00
2008-12-12 18:00

Grecja walczy!

Grecja walczy. W ogniu barykad i w huku wystrzałów - walczy z państwem, policją i kapitalizmem. Walczy zacięcie i zażarcie nie oddając swoich ulic, fabryk, uniwersytetów. Walczy o lepsze jutro. Dlatego też wzywamy wszystkich, którym walka ta nie jest obojętna, do stawienia się pod grecką ambasadą na ul. Górnośląskiej 35 w piątek, 12 grudnia, o godzinie 17.00.

Pokażmy swoją solidarność!

Lewicowa Alternatywa
Stowarzyszenie "Wolność - Równość - Solidarność"
Związek Syndykalistów Polskich

17 grudnia górnicy będą protestować pod Sejmem

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W środę 17 grudnia pod gmachem Sejmu odbędzie się demonstracja górników. Organizatorzy spodziewają się, że w demonstracji uczestniczyć będzie kilka tysięcy osób.

b/d

Grecja: Wspólna akcja nacjonalistów i policji przeciwko demonstrantom

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Represje | Ruch anarchistyczny

Wtorkowa demonstracja w Patras została zwołana przez miejscowe organizacje anarchistyczne. Frekwencja była fenomenalna, jak na standardy tego miasta - ok. 3.000 osób (niektórzy mówią, że było nawet 5000) wyszło na ulice miasta pod anarchistycznymi flagami i hasłami na transparentach przeciwko państwowej przemocy. Niszczono banki w czasie przemarszu. Tymczasem miejskie siły policyjne zebrały się wokół głównej komendy miejskiej w celu jej ochrony.

Pod koniec demonstracji główne siły prewencji zaatakowały manifestantów, zmuszając ich do wycofania się w kierunku historycznego gmachu uniwersytetu, tzw. parartima. Wkrótce potem, nastąpił niespodziewany atak: Dziesiątki nacjonalistów (którzy zostali zebrani z całego kraju w zaplanowanej wspólnie z policją akcji) zaatakowało demonstrację za pomocą kamieni i noży. Znakomicie skoordynowani z działaniami policji, przeprowadzali ataki i zgodnie z informacjami świadków, dokonywali nawet wspólnych zatrzymań manifestantów. Demonstranci byli świadkami niezwykłego spektaklu: Naprzeciw nich stanęła grupa ludzi rzucająca policyjnym gazem łzawiącym, jednocześnie krzycząc „Krew-Honor-Złoty Świt" (jest to nazwa nazistowskiej organizacji w Grecji).

Warszawa: Pikiety solidarnościowe

Kraj | Protesty | Ruch anarchistyczny

Dziś w Warszawie odbyły się dwie pikiety solidarnościowe organizowane przez warszawskich anarchistów. Pierwsza miała miejsce pod grecka ambasadą. Pikietujący trzymali zdjęcia zabitego młodego anarchisty Alexandrosa-Andreasa Grigoropoulos. Wyrazili swoje wsparcie dla protestujących w Grecji, dla jutrzejszego strajku generalnego i walki greckich aktywistów z kapitalizmem i skutkami neoliberalnych zmian w tym kraju.

Anarchiści pod ambasadą krzyczeli m.in. "Mordercy", "Oto wasza demokracja", "Solidarność naszą bronią", "Solidarność międzynarodowa!" "Politycy, burżuje- wasz koniec się szykuje!" oraz "Bez sprawiedliwości nie będzie pokoju". Nikt z ambasady nie chciał rozmawiać z protestującymi, mimo tego, że zaproszono ich na zewnątrz. Mimo tego, że pikieta przebiegała spokojnie, policjanci zgłosili, że istnieje jakieś "zagroszenie terrorystyczne" wokół terenu ambasady.

Kanał XML