Zamieszki w Grecji

Świat | Ruch anarchistyczny

Wcześniejsze wiadomości od 6 do 9 grudnia

Aktualizacja 14 grudnia godz. 23:00 Dziś odbyły się akcje solidarnościowe w różnych miastach świata, m.in. we Wrocławiu , dwie demonstracje w Londynie, w Birmingham. Dostaliśmy informacje także o innych akcjach, które odbyły się w sobotę m.in w Skopje i Petersburgu.

Jutro w Atenach odbędzie się demonstracja pod komendą główną policji. Dzisiaj kolejny komisariat został atakowany. Policja podaje, że wczoraj aresztowano 86 osób.

Aktualizacja 14 grudnia godz. 22:00 Na stronie Balkan Decentralized Network opublikowano oświadczenie przyjaciela zabitego Alexandrosa, który był świadkiem morderstwa. Według świadka, policjanci celowali prosto w zabitego przed oddaniem strzału, a także opuścili miejsce zdarzenia, gdy Alexandros upadł na ziemię i nie wezwali karetki.

Aktualizacja 14 grudnia godz. 19:00 Na youtubie udostępniono krótki film nakręcony w miejscu śmierci Alexandrosa. Widzimy na nim, jak ludzie zmieniali tabliczki z pierwotnymi nazwami ulicy, na której zginął młody anarchista na nazwę "ul. Alexandrosa Grigoropoulosa". Możemy też zobaczyć okolicę miejsca zbrodni położonego w dzielnicy Exarchia.

Aktualizacja 14 grudnia godz. 9:00 Walki wokół Politechniki trwały do wczesnych godzin rannych. Po ataku policji w dzielnicy Psirri co najmniej 25 osób zostało zatrzymanych, większość to osoby nieletnie. W celu zarysowania sytuacji przedstawiamy wybór wczorajszych tytułów tekstów z ateńskich Indymediów: "Banki zniszczone w Atenach na ul. Panormou | "Mieszkańcy Exarchii wyrzucają policję z dzielnicy" | "Niepotwierdzone informacje o śmierci 68-letniego mężczyzny z powodu użycia przez policję gazu łzawiącego" | "700 szkół średnich okupowanych w całym kraju przez uczniów" | "100 osób zaatakowało posterunek policji w Exarchii" | "Barykady stoją w całej Exarchii w tydzień po śmierci Alexandrosa"

Aktualizacja 13 grudnia godz. 22:50 Demonstracja w turystycznej dzielnicy Psirri, która odbywa się równolegle do wspomnianych wcześniej, została zaatakowana bez wyraźnego powodu przez policję. Policja użyła granatów ogłuszających - jedna osoba została ranna w twarz. Są informacje także o starciach w pobliżu Politechniki na ul. Stournari.

Aktualizacja 13 grudnia godz. 22:00 Trwają ataki na budynki władz. W Atenach ok. tysiąca osób zaatakowano komisariat w pobliżu dzielnicy Exarchia, dwa banki. 300 anarchistów zaatakowało budynek Ministerstwa Planowania i Robót Publicznych w solidarności z walką mieszkańców wioski Leukimi z Korfu (miejscowa kobieta została latem zamordowana przez policję). Tysiące osób przyszły na nocne czuwanie na miejsce śmierci Alexandrosa. Wcześniejsza demonstracja na pl. Sintagma zakończyła się bez starć.

Aktualizacja 13 grudnia godz. 19:30 Dostajemy informacje o kolejnych akcjach solidarnościowych z całego świata. Dziś odbyły się akcje m.in. w Warszawie i Melbourne (Australia), a wczoraj w Wiedniu, Nowej Zelandii, Grenoble, Salamance i Finlandii.

Wideo opublikowane wczoraj na ateńskich indymediach: 1 | 2 | 3 | 4 |
Więcej

Aktualizacja 13 grudnia godz. 17:00 Trwa manifestacja uczniów, studentów, nauczycieli i innych pracowników na pl. Sintagma w Atenach. Ok. 1000 osób znajduje się na placu na przeciwko ok. 200 policjantów. Zgromadzeni domagają się od policji, aby ta opuściła plac. Nieco mniejsza grupa ludzi demonstruje na ulicy wiodącej ze stacji metra na plac.

Aktualizacja 13 grudnia godz. 14:00 Tysiące studentów wyszły na ulice greckich miast. Protesty trwają. Osobna demonstracja jest zaplanowana pod siedzibą rządzącej partii Nowa Demokracja w centrum Aten. Wieczorem ma się odbyć protest przed greckim parlamentem.

Media podają, że osiem niewielkich ładunków wybuchowych domowej produkcji eksplodowało w nocy z piątku na sobotę w dwóch dzielnicach Aten. Celem zamachów było m.in. lokalne biuro rządzącej Nowa Demokracja oraz banki. Zostały uszkodzone 4 oddziały różnych banków, m.in. Citibanku i Generale.

W Katowicach odbyła się demonstracja solidarnościowa.

Aktualizacja 13 grudnia godz. 12:00 Anarchiści piszą, że od poniedziałku 19 osób zostało zatrzymanych w Larisie. Wszyscy mają zarzuty o "założeniu grupę terrorystyczną".

Jak podają rzecznicy greckiej policji, skończyły się zapasy gazu łzawiącego. Władze Grecji musiały poprosić Niemcy i Izrael o uzupełnienie zapasów w trybie awaryjnym.

Aktualizacja 13 grudnia godz. 7:00 Wczoraj anarchiści w Patra wdarli się do stacji telewizyjnej "SuperB". Pokazali m.in. to wideo.

Aktualizacja 13 grudnia godz. 5:00 Wczoraj w Atenach demonstranci demolowali banki na centralnym placu Syntagma. Udało im się też przebić przez policyjny kordon do głównej siedziby Narodowego Banku Grecji, skąd w popłochu uciekli jego pracownicy.

W Joaninie ludzie zajęli z kolei budynek lokalnych władz.

Nad Grobem Nieznanego Żołnierza zawisła anarchistyczna czarno-czerwona flaga.

Nowe oświadczenie z Politechniki

Aktualizacja 13 grudnia godz. 01:30 Zmieniono nazwę ulicy na której został zamordowany Alexanros. Ktoś powymieniał tabliczki i starą nazwę "Mesolongiou" zastąpiła nowa - "Alexandrosa Grigoropoulosa".

Aktualizacja 12 grudnia godz. 22:30 Jak informuje serwis prezatv w Partas policja atakowała studentów nie zwykłym gazem łzawiącym, ale jakimś proszkiem który nie przyczepiał się bezpośrednio do skóry, ale do odzieży (stosowany przeciw maskom na twarze) i wtedy „płonął”. Rezultaty możemy zobaczyć na szyi jednej ze studentek.

Aktualizacja 12 grudnia godz. 19:20 Świadkowie informują, że pod koniec dzisiejszej demonstracji w Atenach i po ataku policji, co najmniej cztery osoby zostały zatrzymane. Jedną z nich jest 13-letnia dziewczynka, której zatrzymanie przebiegało w sposób bardzo brutalny. Dziennikarz, który widział zdarzenie i próbował interweniować został ciężko pobity przez policję.

Otrzymaliśmy także informację, że kancelaria prawnika, który broni policjantów odpowiedzialnych za śmierć Alexandrosa została zdemolowana.

Dzisiaj przed jedną ze szkół średnich samochód o niejawnym numerze rejestracyjnym (tj. należący do tajniaków) wjechał w grupę uczniów raniąc dwóch i uciekając z miejsca zdarzenia.

Aktualizacja 12 grudnia godz. 18:00 W Warszawie odbyła się pikieta solidarnościowa pod grecką ambasadą.

Aktualizacja 12 grudnia godz. 17:00 Manifestacja pod parlamentem licząca ok. 10.000 osób, zakończyła się ok. godz. 15.30, a jej uczestnicy wycofali się na teren trzech okupowanych uniwersytetów. Podczas demonstracji ludzie próbowali po raz kolejny zdobyć parlament, krzycząc "Mordercy", ale policja odparła atak.

W godzinach porannych anarchistom udało się zająć stację głównonurtowego radia Flash FM i nadawać przez ponad pół godziny swoje komunikaty.

Wczoraj oblegano w Atenach co najmniej 25 posterunków policji. Posterunek w Petroupoli był oblegany przez ponad 7 godzin. Jego fasada jest obecnie doszczętnie wypalona. Zatrzymano 5 osób, ale pod naporem tłumu policja wkrótce ich uwolniła.

Aktualizacja 12 grudnia godz. 16:00 Według ateńskich Indymediów specjalne siły policyjne MAT przystąpiły do szturmu na okupowaną Szkołę Prawniczą w Atenach. W użyciu przede wszystkim gaz. Studenci odpowiedzieli koktajlami mołotowa. Starcia cały czas trwają. Z kolei w Joaninie zakończyła się okupacja ratusza.

Aktualizacja 12 grudnia godz. 8:00 Wczoraj w Moskwie anarchiści demonstrowali pod grecką ambasadą.

Dzisiaj w Grecji maja odbyć się kolejne demonstracje. Studenci zwołali na dziś zgromadzenia, na których będą decydować o dalszej strategii walki.

Aktualizacja 11 grudnia godz. 23:00: Anarchiści z Rumunii zorganizowali dziś akcję solidarnościową w Bukareszcie.

Aktualizacja 11 grudnia godz. 22:30: Ateny: Od 2 do 3 tysięcy osób odpowiedziało na wezwanie do demonstracji studentów okupujących wydział prawa. Policjanci są bardzo pasywni. Chodzą plotki, że skończył im się gaz i to dlatego cały dzisiejszy dzień nie są skorzy do ataków. Duża część demonstrantów rzuca w policję kamieniami i pociskami z farbą.

Patras: Około 5 – 6 tysięcy osób wyszło na ulice demonstrować w odpowiedzi na skoordynowane ataki policji i nacjonalistów. Jeden z naocznych świadków relacjonuje” „jedna z najpiękniejszych demonstracji na których byłem. Atmosfera była po prostu niesamowita, bezprecedensowa jedność ludzi na ulicach… Policja jest cały czas na ulicach wraz z hordami tajniaków, ale na tle demonstrantów dziś wydają się szczególnie słabi.”

Saloniki: Naoczny świadek relacjonuje: „Demonstracja zwołana przez studentów okupujących Szkołę Teatralną w Salonikach rozpoczęła się w liczbie około 500 osób. W trakcie dołączyli głównie uczniowie szkół średnich, więc zakończyliśmy w sile 1500 – 2000 osób przemaszerowując do robotniczych dzielnic na przedmieściach. Policja bezskutecznie próbowała nas sprowokować. Najbardziej fantastyczną rzeczą na dzisiejszej manifestacji było spotkanie i nawiązanie wspólnych działań pomiędzy anarchistami a uczniami szkół średnich – wszyscy na to czekaliśmy.

Komotini: Według ateńskich Indymediów studenci oblężeni w miejskim kampusie zdecydowali się go opuścić. Studenci z sąsiedniego Xanthi również są w odwrocie i opuszczają kampus. Faszyści, tajniacy atakowali bez powodu wychodzących z kampusów przy pomocy pałek i noży. Nie ma dokładnych informacji o ofiarach.

Aktualizacja 11 grudnia godz. 20:00: Na greckich Indymediach pojawiła się informacja, że tajniacy dokonują ataków na małe sklepy i kawiarnie w celu dyskredytacji anarchistów i innych protestujących osób. Jeden z właścicieli po tym jak zaatakowano jego kawiarnię, zdążył zapisać tablice rejestracyjne samochodu osób, które tego dokonały. Następnie zadzwonił na policję, opisał zdarzenie z dokładną datą oraz podał nr rejestracyjne. Po godzinie ktoś z agencji bezpieczeństwa zadzwonił do niego i powiedział: "Przyjęliśmy zgłoszenie. A teraz prosimy, aby zapomniał pan, jak wyglądali sprawcy oraz ten numer rejestracyjny.

Na Półwyspie Iberyjskim odbyły się manifestacje solidarnościowe

Aktualizacja 11 grudnia godz. 19:30: W Salonikach trwa demonstracja w której bierze udział ok. 2000 osób. W centrum Aten w ciągu dnia wznoszono barykady. Trwały walki z policją, także pod uniwersytetem rolniczym, przejętym przez rebeliantów. Setki ludzi zebrało się pod więzieniem, w którym przebywa policjant, który zabił nastolatka. Na piątek zapowiedziano wielkie demonstracje studenckie. Tymczasem na północy Grecji, w trackim mieście Komotini, ok. 300 studentów jest obleganych przez policję wokół miejscowego uniwersytetu. Na zewnątrz znajduje się ok. 200 policjantów i nacjonalistów ze Złotego Świtu.

Aktualizacja 11 grudnia godz. 14:30: Greccy anarchiści dowiedzieli się, że policjant, który zabił nastolatka był kiedyś członkiem skrajnie prawicowej grupy "Złoty Świt" (Χρυσή Αυγή). (Złoty Świt miała kiedyś młodzieżówkę neonazistowską, ale stała bardziej oficjalną partią.) Członkowie rodziny policjanta kolaborowali z nazistami.

Obecnie w całej Grecji atakowanych jest ponad 25 komisariatów. Okupowanych jest kilka budynków rządowych, m.in. ratusz w dzielnicy Aten Agios Dmitrios. Grupa ok. 700 studentów próbuje przemaszerować pod więzienie.

Policja zużyła tyle gazu, że musiała zamówić więcej z innych krajów.

Aktualizacja 11 grudnia godz. 11:00: Kopenhaga: jak podaje duński portal "Motkraft", policja brutalnie zaatakowała wczorajszą demonstrację poparcia dla greckiego powstania, w której uczestniczyło około 250-300 ludzi. Aresztowano 62 osoby. Policja przejechała samochodem po nodze jednego z protestujących.

Aktualizacja 11 grudnia godz.7:00: Wczoraj Giorgios Papandreou, lider Partii Socjalistycznej (PASOK), zaapelował do demonstrantów, aby przestali protestować. Policjant, który zastrzelił nastolatka napisał wczoraj oświadczenie. Twierdzi, że nastolatek był członkiem "gangu", który często atakował biuro partii PASOK.

Wczoraj protestujący w Atenach obrzucili koktajlami Mołotowa budynek sądu najwyższego. Sytuacja na ulicach nadal jest gorąca.

W Sofii anarchiści protestowali przed grecką ambasadą. Odbyły się także protesty w różnych miastach Włoch i Hiszpanii. Prawie 200 osób wzięło udział w proteście w Rzymie.

Aktualizacja 10 grudnia godz. 19:30: W kilku miastach Europy (Bruksela, Bristol, Rostok, Turyn) komisariaty policyjne zostały wczoraj zaatakowane. Ambasady, konsulaty i inne budynki greckiego rządu zostały pomalowane graffiti (m.in. Izmir, Turyn, Budapeszt, Belgrad). W Moskwie ktoś rzucił koktajl Mołotowa w kierunku ambasady, a w Nowym Jorku ktoś rzucił cegłą w okno konsulatu.

Aktualizacja 10 grudnia godz. 19:00 Sieć bałkańskich anarchistów podaje, że imigranci biorą aktywny udział w zamieszkach.

Prawie 3 mln osób wzięło udział dziś w strajku generalnym.

Wczoraj w Konstancji w Niemczech policja zatrzymała 4 osoby, które rozdawały ulotki nt. sytuacji w Grecji.

W Hadze ok. 200 osób zorganizowało marsz w kierunku greckiej ambasady. Zatrzymała ich prewencja.

Greckie media podają, że rząd zdecydował się na wprowadzenie jutro stanu wyjątkowego.

Aktualizacja 10 grudnia godz. 18:00 Do starć demonstrantów z policją doszło też przed gmachem sądów w Atenach, gdzie zeznawali dwaj policjanci oskarżeni w związku ze śmiercią nastolatka. Budynek sądu został obrzucony butelkami z benzyną. Koktajle Mołotowa poleciały też w stronę adwokata policjantów, gdy przygotowywał się do wystąpienia dla mediów.


W Stambule anarchiści ochlapali czerwoną farbą fasadę konsulatu generalnego Grecji. [na zdjęciu]

Aktualizacja 10 grudnia godz. 13:30 „To koniec, to był wypadek” – powiedział dziennikowi agencji Reuters Alexis Kougias, obrońca policjanta który zastrzelił Alexisa. Twierdzi on, iż badania wykazały, że chłopak został zabity strzałem będącym wynikiem rykoszetu. Zgada się to z zeznaniami policjanta, który twierdzi, że strzelał jedynie ostrzegawczo w ziemię. Tej wersji zdarzenia zaprzeczają naoczni świadkowie twierdząc, że funkcjonariusz strzelał bezpośrednio do Alexisa. Raport z laboratoriów balistyki nie został jeszcze opublikowany, jednak obrońca twierdzi, że śledztwo wykazało, że strzał był rykoszetem i całą sprawę należy traktować w kategoriach wypadku.

Aktualizacja 10 grudnia godz. 13:00 Grecka policja zatrzymała dwóch polskich obywateli, których podejrzewa o udział w zamieszkach.

Wczoraj we Frankfurcie nad Menem ok. 100 osób wzięło udział w demonstracji pod grecką ambasadą. 7 osób zostało zatrzymanych po tym jak odbyło się kilka akcji bezpośrednich.

Trwa strajk generalny. Kraj został sparaliżowany. Wszystkie loty na lotniku w Atenach zostały odwołane, nie działa transport publiczny. Przedstawiciele strajkujących mówią, że uczestnictwo jest "pełne". W Atenach protestuje już ok. 15 tys. strajkujących. Wznoszone są hasła przeciw odbieraniu praw emerytalnych, prywatyzacji i rosnącym kosztom życia: "Ręce precz od naszych praw!", "Bogaci muszą zapłacić za ich kryzys!". Na obrzeżach manifestacji anarchiści walczą z policją.

Aktualizacja 10 grudnia godz. 10:30: Około 10 tysięcy osób zebrało się w centrum Aten na nowej manifestacji przeciwko zabiciu przez policję nastolatka. Największa grupa demonstrantów składa się z uczniów i nauczycieli, którzy trzymają transparenty z napisem "państwo zabójców" i hasłami wzywającymi premiera Kostasa Karamanlisa do odejścia. Protestujący zmierzają w kierunku parlamentu.

We wtorek w Paryżu demonstranci na ok. godzinę weszli do budynku, w którym znajduje się grecki konsulat.

jakby ktoś miał jakieś

jakby ktoś miał jakieś bardziej szczególowe info co do dema w katowicach lub sie na nie wybiera, niech pisze: xpankracyx@gmail.com

jak to śpiewał Vienio "na

jak to śpiewał Vienio "na ulice wyjda dzieci wszem i wobec zademonstrują sprzeciw" http://www.pl.indymedia.org/pl/2008/12/40311.shtml

Jak kogoś stać to nie

Jak kogoś stać to nie powinien się zastanawiać tylko lecieć do gorącej Grecji (w tanich liniach do 500 złotych)moga to być "wakacje życia"

W Grecji doszło do

W Grecji doszło do powstania. To ważne dla innych krajów Unii, walka z liberalizmem wchodzi w nową fazę. Tyle dni walk ulicznych w całym kraju spełnia normy powstania społecznego.

Warto dodać, że te 2

Warto dodać, że te 2 związki mają razem 2,5 miliona członków (na 11 mln ludności w Grecji)

link

Demonstracja solidarnosciowa w Slowenii

W poniedzaialek wieczorem ok 40 aktywistow zorganizowalo pikiete solidarnosciowa pod ambasada Grecji w Ljubljanie. Ustawiono tablice z haslem "Greece resist", zapalono znicze. Przed wejsciem czerwona farba napisao "Alexandros murdered by the state", czerwona farba pokryla takze drzwi wejsciowe do placowki oraz tablice przy wejsciu. Co ciekawe ambasada byla zamknieta (akcja miala miejsce ok godziny 20) a w poblizu nie bylo zadnego przedstawiciela "sluzb mundurowych".
Pikieta miala charakter spontaniczny, informacja przekazywano poczta pantoflowa. Na piatek przewidziana jest kolejna akcja, tym razem poinformowana zostanie rowniez opinia spoleczna i media.
Zdjecia i relacja po slowensku:
link

No i proszę... dowiadujemy

No i proszę... dowiadujemy się, że to był wypadek, chociaż wszyscy widzieli co innego. Zbiorowa halucynacja? A może rząd boi się, że oskarżając policjanta podłamie morale swoich żołnierzy. Finał dochodzenia, jeżeli pozostanie w tej formie będzie niósł ze sobą jasne przesłanie: "policjanci, jesteście naszymi ludźmi, z naszej strony nic wam nie grozi, najwyżej sfingujemy śledztwo, walcie ostrą amunicją".

No ale gdyby swiadkowie

No ale gdyby swiadkowie twierdzili ze dostal rykoszetem, a balistycy, ze bezposrednio. No to ludzie by byli "slepi" i "glupi". Niestety ludzie czesto widza co chca widziec i pamietaja rzeczy inaczej niz w rzeczywistosci.

zatrzymany polak

Co do zatrzymanych polaków Jest on jeden (druga osoba podawała się za polaka nie wiadomo jakiej jest narodowości ale nie polskiej ) przesłuchany już został w obecności konsula a teraz grecka policja ustala czy był zatrzymany przypadkiem (przechodzień) czy uczestniczył w manifestacji
Wiadomość na podstawie tvn 24 i wypowiedzi polskiego konsula w atenach

polak

Został zatrzymany jeden polak okazało się zę druga osoba podawał się tylko za polaka a jest innej narodowości.
Polak został już przesłuchany w obecności konsula polskiego w atenach i aktualnie policja ustala czy został zatrzymany przypadkiem czy celowo....
Źródło tvn 24 (wypowiedź polskiego konsula)

narodowość?

...rozumiem, że chodzi o obywatelstwo? Jeśli nie, to myślę że mogę spokojnie wyrzucić mój polski paszport, bo widzę że i tak do niczego się nie przydaje, jeżeli nie jestem biały i nie łażę co tydzień do kościoła :\

warte podkreślenia:

warte podkreślenia: "Największa grupa demonstrantów składa się z UCZNIÓW i NAUCZYCIELI, którzy trzymają transparenty z napisem "państwo zabójców" i hasłami wzywającymi premiera Kostasa Karamanlisa do odejścia. Protestujący zmierzają w kierunku parlamentu."

Frankfurt am Main to

Frankfurt am Main to Frankfurt nad Menem, i nie ma tam ambasady tylko konsulat.

ja pierdole, ale takich

ja pierdole, ale takich klamstw jak w TVP3 i TVNie dzisiaj to dawno nie slyszalem...

Co usłyszałeś? Napewno

Co usłyszałeś?

Napewno wiesz że to kłamstwa? Żeby znać prawdę trzeba by tam być.

Pozdrawiam

To malo sluchasz :)

To malo sluchasz :)

tvpinfo

hmm ciekawe rzeczy wygadują na tvpinfo... np. że policjant zastrzelił 15latka ups, sry RYKOSZET. szkoda, ze nie wspominają nic o nacjonalistach jako podpora policji.

GazWyb ma obsesje

GazWyb ma obsesje antynacjonalistyczna wiec moze oni o tym wspomna, ajak Adas bedzie mial humor to i caly artykulik wysmarza.

to nie broń zabija a ludzie

to nie broń zabija a ludzie zabijają.

to prawdziwa antykapitalistyczna rewolucja

W przeciwieństwie do sterowanych przez CIA "REWOLUCJI" na Ukrainie,w gruzji,itd itp mamy doczynienia z rewolucją antykapitalistyczną w GRECJI,pikiety to za mało czas na akcje!!!!!!!!!!!

ponad podziałami

walka trwa,pełne poparcie

Viva La Revolucion!

Brat mieszkający w Grecji potwierdza- policjanci i nacjonaliści działają razem. To już nie jest byle co, to prawdziwa rewolucja.

wersja się nie zgadza?

"Zgada się to z zeznaniami policjanta, który twierdzi, że strzelał jedynie ostrzegawczo w ziemię"
a przed chwilą w tvn usłyszałam, że zamieszek nie uspokoiła nawet informacja o tym, że chłopka zginął prez przypadek, a kula była wystrzelona w powietrze...

To ja się gubie czy oni motają?
Jakoś nie moge zrozumieć tego że co chwile i wszędzie sytuacja wygląda inaczej... to może bło kilka akcji? :/

A czy związki zawodowe i

A czy związki zawodowe i PASOK nie próbują wykorzystać tych zamieszek dla swoich celów ??? Przecież tu chodzi o władzę polityczną , a wy jak rybki łapiecie haczyk i dajecie się dymać po raz kolejny SYSTEMOWI.
Im wszystkim zależy na władzy a nie sprawiedliwości , a wy tak łatwo dajecie się manipulować bo nie potraficie zapanować nad emocjami. Same smarkacze tu piszą ??? Ja dziękuje za takich anarchistów.

To sam cos zrób, kozaku, a

To sam cos zrób, kozaku, a nie tylko pisz jacy to inni są źli

Druga Hiszpania?

Druga Hiszpania?

Oczywiście każdy by

Oczywiście każdy by chciał żeby była druga Hiszpania. Z drugiej jednak strony trzeba zwrócic uwagę na róznice. Np. w Grecji anarchistyczny związek zawodowy ESE ma marginalną pozycje, podczas gdy w Hiszpanii CNT liczyła miliony ludzi.

List z Grecji

Hello friends

Allow me to tell you a few words about what happened last night here
in the city of Patras (aka Patrasso) where I'm living and working
(teaching at the University). Police forces accompanied with members
of extreme rightist groups and supported by a crowd of presumably
irritated local shop-owners were dispersed in the streets and alleys
of the city center, chasing protesters, mostly young people, busting
and injuring them and arresting a good number of them. The involvement
of extreme rightist groups has been confirmed by a public statement
made earlier today by Andreas Fouras, Mayor of Patras.

This happened yesterday evening after a number of protests have taken
place during the day and while most of the young people who have been
participating in the protests were standing quiet in front of a
University building in the center of the city. At the same time there
were still some burning barricades in a few streets, where previously
a number of demonstrators have been clashing with police, while the
wildest part of them was breaking the windows of some banks and a few
shops of cell phones and telecommunication accessories.

During the subsequent police chases, because many among the protesters
were University students, the cops were escorted by few members of the
student organization DAP of the governing party of Nea Dimokratia who
were trying to identify suspects among young people walking in the
streets and gesturing toward those they were considering to be
dangerous troublemakers.

Everything started last Saturday night, when a 16 years old kid,
Alexandros-Andreas (aka Alexis) Grigoropoulos, was cruelly shot dead
by an angry cop, against whom the kid and his two friends had just
thrown a bottle over the police car and they were shouting a few words
against the police patrolling of the Athens area of Exarchia. Since
then, for four days up to now, the city of Patras together with all of
Greece has been shaken by turbulent and wild protests and riots. In
these events people have been protesting against police violence,
state authoritarian oppression and demoralizing terror, the
aggravating standard of living, the coming recession under the current
financial crisis, the precarious and uncertain conditions of work, the
disparagement and retrenchment in the public education system because
of neoliberal policies adopted by the government, the discriminations
against foreign immigrants and weak subaltern people and so on.

In a nutshell, these protests were completely spontaneous - with the
exception of today's demonstrations in all Greece previously decided
on by two major trade unions in order to protest against the measures
of austerity implemented in the governmental budget for the new year -
there were no calls to participate from any organization at all.
People, mostly youngsters, were gathered on their own in squares and
streets almost everywhere in Greece in order to express their
indignity and rage for the loss of Alexis and to call for social
justice, freedom and respect for human bare life endangered by planned
precarious models of work and the threat of an authoritarian
imposition of de-democratizing political processes.

In memory of Alexis and against social injustice everywhere in the world.

--Moses Boudourides

"chłopka zginął prez

"chłopka zginął prez przypadek, a kula była wystrzelona w powietrze..."..........to co oni maja jakas super bron???? czy chlopak w oknie siedzial???? bez przesady strzelajac w powietrze nic by sie nie stalo , moim zdaniem brednie wyssane z palca bo "dziwny musial byc ten rynkoszet"

Może mają kuloodporne

Może mają kuloodporne niebo ;)

Trochę strategii

Myślę, że rozsądnym posunięciem była by koordynacja działań w Grecji.Mam na myśli działania strategiczne zmierzające do obalenia rządu oraz rozbrojenia wojska.
Pierwszym posunięciem powinno być zajęcie urzędów pocztowych oraz instalacji telekomunikacyjnych wraz z telewizja i opiniotwórczymi dziennikami.Powinno się też wybrać parlamentariuszy do rozmów z władzami wojskowymi, podejrzewam że że większy chaos wykorzystała by Turcja zajmując Cypr, a to moze doprowadzić do destabilizacji w regionie co skutkować by mogło kontrrewolucją wojsk NATO.Myślę też że awantura ta by była Rosji na rękę.
Tak czy owak musimy wspólnie czy osobno już teraz myśleć o wsparciu Greckich anarchistów w razie niekorzystnego rozwoju sytuacji/interwencja z zewnątrz/ .

Od spontanicznych demo w miejscach innych niż ambasada bym się raczej wstrzymywał-ułatwi to bowiem inwigilację nas, poza tym tym warto by zrobić zbiórkę kasy czy materiałów typu farba w sprayu, itp. następnie przekazać to w ręce odpowiedzialnych osób w Grecji-z tego co wiem chyba Rozbrat ich gościł w lecie.

Poza tym można by u nas w kraju wziąść się za monity lub ostrzezenia mediów które okłamują opinie publiczną.

Mamy do czynienia z zarzewiem powstania które- nie zaprzepaśćmy okazji-pomóżmy rozdmuchać Greckim braciom.

Zapomniałeś o jednym

Zapomniałeś o jednym Napoleonie, swój genialny plan właśnie udostępniłeś przeciwnikom. Ups. :)

"Myślę, że rozsądnym

"Myślę, że rozsądnym posunięciem była by koordynacja działań w Grecji.Mam na myśli działania strategiczne zmierzające do obalenia rządu oraz rozbrojenia wojska.
Pierwszym posunięciem powinno być zajęcie urzędów pocztowych oraz instalacji telekomunikacyjnych wraz z telewizja i opiniotwórczymi dziennikami.Powinno się też wybrać parlamentariuszy do rozmów z władzami wojskowymi"
Myśle, że takie działania trzeba planować w całej Europie także w Polsce.

?

Czy ktoś z Polski tam sie wybiera?

Warszawa

Dzisiaj przez przypadek przechodziłem koło ambasady Grecji w Warszawie. Leży tam kartka ze zdjęciem chłopaka przyciśnięta kamieniem i niepalącym się zniczem. Jak rozumiem ma to upamiętniać jego pamięć. Moja mała prośba/sugestia do warszawskiej braci - wydrukuj ktoś kartkę z informacjami o co chodzi, bo dla przeciętnego przechodnia jest to zupełni nieczytelne, a ludzie, co wynika z moich obserwacji, są tym zainteresowani.

Grecy robią to o czym my

Grecy robią to o czym my tylko myślimy!

Grecka brać działa, bo ma

Grecka brać działa, bo ma wsparcie w większości społeczeństwa albo odwrotnie - ale to już bez różnicy.

Jestem zupełnie z

Jestem zupełnie z zewnątrz, tzn. nie biorę udziału w żadnych akcjach anarchistycznych, ale rzecz jasna popieram te idee. Może mi zatem ktoś - że tam powiem - siedzący w tym powiedzieć, dlaczego Polacy są tacy bierni, by nie rzec wprost - tacy głupi. Przecież świadomością biją nas na głowę chyba już wszystkie nacje w Europie (Bristol, Rostock, Turyn, Budapeszt, Belgrad, Stambuł).

są tacy jak ty więc zadaj

są tacy jak ty więc zadaj sobie pytanie a łatwiej będzie Ci znaleźć odpowiedź...

Dlaczego więc Ty sam

Dlaczego więc Ty sam jesteś, jak to określiłeś- głupi, i nie bierzesz udziału nawet w akcjach powodowanych przez ruch wolnościowy u nas w kraju?
Innych łatwo jest krytykować samemu siedząc przy komputerze... Rusz dupę i nie narzekaj!

OK. Pierwsze - nie chodziło

OK. Pierwsze - nie chodziło mi, dlaczego Polacy nie biorą udziału w waszych akcjach, lecz ogólnie - o totalny brak tego typu świadomości wsród rodaków. Drugie - moja skromna osoba nie ma tu nic do rzeczy, zresztą mieszkam prawie w totalnej dziczy, wśród lasów, z dala o jakiegokolwiek miasta, z kim miałbym zatem walczy? Ze zwierzyną?

...

Według mnie podstawowym problemem jest edukacja. Trudno jest oczekiwać od ludzi, którym wtłaczano do głowy że powinni być patriotami i że to bóg stworzył człowieka, jakichś rewolucyjnych postaw.

Pewnie tak. Ale osobiście

Pewnie tak. Ale osobiście uważam, że czymś znacznie gorszym od patriotyzmu i tego boga stawarzającego człowieka, jest wtłaczanie do głów poszanowania dla tzw. prawa, tzw. demokracji i tzw. wolnego rynku. W tamto i tak nikt przecież nie uwierzy.

wywiad z właścicielką małego sklepu

wywiad w Wybiórczej z polską właścicielką od 20 lat małego sklepu
odpowiedz czy male sklepy sa atakowane czy korparacyjne sieci sklepow oraz banki
http://wyborcza.pl/1,75477,6045084,Dlaczego_mlodzi_pala_banki.html

We wtorek na TVN24 rano był

We wtorek na TVN24 rano był wywiad też z tą Panią.Prowadzący zapytał się czy czuje się zagrożona,a Ona odpowiedziała,że nie.Powiedziała wprost,że demonstranci atakują duże korporacje,banki,a małych sklepów nie ruszają.A teraz najlepsze :D Prowadzący,aż na chwile zaniemówił,po czym na ekranie tv ukazało się zdjęcie dwóch pałkarzy z Grecji i prowadzący,skomentował to w taki sposób " My tu w Polsce na zdjęciach widzimy coś innego" hahaha .I w ten sposób Pani mieszkająca w Grecji od 20 lat,właścicielka małego sklepiku w centrum Aten,publicznie obnażyła kłamstwa,które rozsiewają wszystkie media w Polsce(a większość jest przesiąknięta prawicową propagandą).

Dobra pewne kwestie. W

Dobra pewne kwestie.
W zasadzie nie ma sensu opisywać w kolejnych aktualizacjach na CIA że doszło do kolejnych walk w Grecji czy akcji solidarnościowych na świecie. Bo o tym że dochodzi to wiemy nawet z systemowych mediów. Takie informacje w żaden sposób nie rozjasniaja nam obrazu tego co dzieje się w Grecji.

Dobrze zatem byłoby gdyby ktoś podał konkretne informacje które rzeczywiście moga nam wyjaśnić z czym mamy do czynienia:

1.Jakie obszary zostały opanowane przez rebeliantów? Jak rozumiem Exarchia jest terytorium wyzwolonym? Czy jakieś inne dzielnice też?
2. Jaka jest sytuacja na prowincji i na wsi?
3. Doszło do strajku generalnego. Jaki procent pracowników w nim uczestniczy?
4. Czy w fabrykach pojawiły się próby przejmowania ich przez załogi i tworzenia rad pracowniczych?
5. Jak wiemy uniwersytety stały się ogniskiem rewolty, jak zorganizowali się studenci? Czy sa jakies zgromadzenia na których podejmują decyzje?
6. Na ile konkretnie osób można ocenić siły wszystkich rebeliantów?
7. Na ile osób ocenić można siły anarchistów?
8. Procentowo jaka część społeczeństwa popiera rewolucję?

Postarajcie się zdobyć o tym informacje i umieścić je na portalu CIA bo dopiero to pozwoli nam określić z czym mamy jak na razie do czynienia tzn. czy można to już nazwać rewolucją społeczną i jeżeli tak to jakie sa szanse na jej ostateczne zwycięstwo?

Oczywiście fajnie by było,

Oczywiście fajnie by było, ale ludzie którzy mogliby sporządzać takie statystyki wyszli na ulice :) Raczej się dowiemy już po tym jak się uspokoi.

Popieram postulat, im wiecej

Popieram postulat, im wiecej wiemy tym lepiej.

Widzę ze wśród autorów

Widzę ze wśród autorów wpisów generałów nie brakuje - szkoda tylko ze brak im armii.

Tak uważasz?

Myślisz że niezorganizowana banda będzie w stanie cokolwiek zdziałać jeśli do walki wkroczy wojsko?
Też bym wolał aby była to pokojowa rewolucja Gandiego ale na to już za póżno.
Anarchiści też mieli armię- radzę poczytać o Ukrainie w czasie rewolucji pażdziernikowej.

Załóżmy,że "rebelianici"

Załóżmy,że "rebelianici" wygrają. Co stanie się wtedy z przeciwnikami politycznymi ? Nie tylko rządem,ale całą klasą polityczną i burżujską ,a także z tymi ,którzy nie akceptują anarchistycznych wartości ? Wszystkich ich pozabijacie-prawda,nie mylę się ? Jesteście fantastyczni!

Litość

My, anarchiści, szanujemy wszystkich ludzi, Dla przykładu, gdy anarchosyndykaliści z Katalonii przejęli swoje fabryki zaproponowali szefom, którzy ich specjalnie nie nękali, pracę na linii produkcyjnej.

...

Będziesz nam czyścić kible na Squatach. To się stanie.

A co miałoby się stać?

A co miałoby się stać? Burżuje, kapitaliści, państwowcy i inne tym podobne łajno może sobie żyć w swych "wartościch". Ważne, by nie narzucali ich tym, którzy nie chcą mieć z tym nic wspólnego.

Oczywiście że nie bedzie

Oczywiście że nie bedzie żadnego zabijania burżujów. Proste jak pracownicy przejmą firmy to burzujów nie bedzie bo nie bedą mieli tych firm logiczne. Skoro osoba która kiedys była burżujem teraz nie bedzie miała danej firm no to nie bedzie juz burżujem. Nie będzie więc potrzeby zabijania kogokolwiek. Anarchizm to nie bolszewizm.

Ewentualne kary to moga trybunały ludowe wprowadzić ewentualnie dla tych ludzi którzy dopuszczali się zbrodni itd.

Anarchisci nie sa w Grecji

Anarchisci nie sa w Grecji najwieksza sila opozycyjna, mimo wszystko.

Rządowi zostaną bez pracy,

Rządowi zostaną bez pracy, z naziolstwem, nacjonalistami itp. to nie wiadomo co by się stało (pewne jest jedynie że będą walczyć)...ale nikt nie będzie naśladować faszystowskiego reżimu! Anarchiści to nie zamordyści, nie będzie masowych morderstw na wrogach politycznych.
Nie ma sensu teraz myśleć co będzie, skoro liczy się "tu i teraz".

Nie chcę wykrakać, ale jeśli greccy anarchiści nie zaczną masowo propagować swoich ideałów i wcielać je w życie (może już to robią, ale nic do nas jakoś nie dociera) to pewnie partyjna lewica przejmie władzę i tyle będzie z tych protestów.

Lewica już zaciera ręce do

Lewica już zaciera ręce do wyborów. Mają teraz świetne argumenty przeciwko obecnym rządom - masowe protesty lewicującej młodzieży, zawiedzionej obecnym rządem. Anarchistów nikt poważnie nie traktuje. To tylko "zbuntowana młodzież", "chuligani", "lewicujący studenci" albo - o zgrozo!- "marksistowscy ekstremiści".
A gdzie staruchy anarchiści?
Może piszą jakiś grecki odpowiednik polskiego "przeglądu anarchistycznego"?
Dlaczego nie ma odezw dojrzałych teoretyków czy etyków anarchistycznych?.
Bez poparcia znaczącej inteligencji greckiej, wkroczy wojsko, rozjebie wszystkich i po ptokach. Garstka nauczycieli nie wystarczy.
A nie, wszystkich nie rozjebią. Zostawią trochę młodzieży "mniej awanturującej się" żeby zapierdalała po wszystkim na emerytury dla starszego pokolenia.

ja pierdole to czytaja

ja pierdole to czytaja dzieci,,rozroba na miescie wszystko niszczone jest bez powodu, bo nie ucierpia kapitalisci a ni burzuje tylko zwykli mieszkancy a tu teksty ze polcija sama rabuje i to w sytuacji gdzie rzad wisi na wlosku i chce tylko stabilizacji ...wy normalni jestescie ?

Ogarnij się lepiej, "zwykli

Ogarnij się lepiej, "zwykli mieszkańcy" popierają protesty. A co do logiki, to jedynym sposobem utrzymania władzy przez rząd jest albo ich stłumienie siłą albo sprawienie żeby reszta ludzi się odwróciła od tych protestujących - po to te nieudane prowokacje które miałyby ich przekonać do tego

ty widac albo nienormalny

ty widac albo nienormalny albo z policji (w sumie na jedno wychodzi). anarchisci nie atakuja sklepow drobnych przedsiebiorcow. tu masz wywiad z polką prowadzaca od 20 lat sklepik w atenach http://wyborcza.pl/1,75477,6045084,Dlaczego_mlodzi_pala_banki.html źródło mam nadzieję ci odpowiada.

kapitalisci ucierpia (bo i zwrot kosztów od rządu im nie wystarczy) a rząd bardzo dobrze że wisi na włosku, najlepiej jakby wisiał na szubienicach. z anarchistycznym pozdrowieniem xKx

bojkot

bojkot pity greckiej w greenwayu!!!

wogole bojkot greenwaya.

wogole bojkot greenwaya.

szkola prawnicza okupowana

Jak dla mnie prawie nie wiarygodne. W Polsce "szkoly prawnicze", to chyba najwiekszy dostawaca panstwowych szumowin, jedni przez drugich weszli by w d.... systemowi z otwartymi oczami, a tu prosze rebelianci.

Powodzenia Grecjo!!!

ps. Jak tylko rebelia ustali autonomie to sie tam przeprowadzam :)

jeżeli cię stać to

jeżeli cię stać to polecałbym raczej wyjechanie właśnie teraz by wesprzeć rebeliantów.

To wcale nie jest takie drogie w tanich liniach lotniczych, szczególnie że nie trzeba się martwić o wynajem hotelu bo mieszkać można na uniwersytetach, skłotach itd.

"Jak dla mnie prawie nie

"Jak dla mnie prawie nie wiarygodne. W Polsce "szkoly prawnicze", to chyba najwiekszy dostawaca panstwowych szumowin, jedni przez drugich weszli by w d.... systemowi z otwartymi oczami,"
Święta prawda.

Jak bym mogl to bym juz tam

Jak bym mogl to bym juz tam byl i pisal dla Was relacje z pierwszej lini, niestety - zycie, nie zawsze mozemy robic to co powinnismy albo chcemy, przez ten cholerny neo-kapito-liberalo-faszyzm.

Nawet jesli im sie nie uda tym razem, to takich rzeczy nie zapomina sie do konca zycia, sproboja jeszcze raz, im bardziej system bedzie sie staral ich cisnac w dol, tym silniejsza bedzie reakcja, narazie jest pokojowo, ale wcale tak nie musi byc zawsze.

Powodzenia Grecjo - przebuc anemiczne narody pokaz, ze mozna!!!

!?....?.....??

Pamiętajmy, że lewackie ujęcie anarchizmu (które tutaj króluje) zrodziło anarchizm-komunistyczny. Dziwi mnie, że czytelnicy CIA nie widzą szerszego spektrum ruchu anarchistycznego np. Anarchokapitalizm.
Patrzmy realnie niszczenie wielkich instytucji finansowych niema nic wspólnego z ruchem anarchistycznym. Chyba, że mówimy o odmianie komunistycznej gdzie wszyscy mamy być równi stanem i umysłem. Lecz czy tego już nie przerabialiśmy? Czy wycięcie wszystkich nierówności i odmienności skalujących się po tej "zdolniejszej" stronie krzywej Gaussa nie jest czasem największym zamachem na społeczeństwo?
Jeśli myślicie, że da się stworzyć świat w pełni równy, to odsyłam do historii bądź Orwella. Ktoś musi być bogatszy- lepszy itd. aby mobilizować resztę populacji do działania i aktywnego uczestniczenia (wyznaczania celów).
Poza tym sprzyjanie powszechnej i absolutnej równości sprzyja mocnej strukturze państwowej która będzie mogła zachować taki stan -status quo- i "wyrównać" wychodzących przed szereg ludzi ambitnych- chcących się wzbogacić. Według mnie to postawienie na rozwój finansowy i możliwość bogacenia się osłabi struktury państwowe na rzecz struktur handlowych. Co zaowocuje z czasem (niestety, ale jednak) wzrost siły firm globalnych. Pytanie jest co uznajemy za priorytetowe. Co jest dominantą aksjologiczną? Czy jest nią wolność czy równość? Bowiem w dotychczasowych opiniach widzę wiele sprzeczności. Z jednej strony popiera się osłabienie struktur państwowych a z drugiej cieszy z upadku liberalizmu który właśnie jest przejawem osłabiania interwencjonizmu państwowego. Niech może ktoś przedstawi mi ideologie jaką podzielają czytelnicy CIA.

oh jo...

nawet najprostsza definicja anarchokomunizmu z pierwszej/lepszej
encyklopedii itp/itd nie spłyca tego "pojęcia" tak jak Ty...
pozdrowienia..."dominanta aksjologiczna"...no wez nie żartuj...
la lucha continua!

Po pierwsze to co twoje

Po pierwsze to co twoje bajanie ma wspólnego z tematem wydarzeń w Grecji????

No ale konkretnie:
1. Nie wiem co znaczy że "czytelnicy nie dostrzegają anarchokapitalizmu"??? Myslę że każdy kto się interesuje ideami politycznymi to dostrzega. No tylko co z tego? Dostrzegam ale nie popieram.
2. Kwestia tego czy a-kapitalizm to anarchizm czy nie jest kontrowersyjna jak dla mnie nie bo ma zupełnie inne postulaty dotyczące organizacji modelu społeczeństwa. Zresztą to spór jałowy, nawet jakby go uznać za część anarchizmu to jestem przeciw.
3. Niszczenie wielkich instytucji finansowych ma bardzo wiele wspólnego z ruchem anarchistycznym bo jego zasadnicza częśc zawsze występowała przeciwko wielkiemu kapitałowi.
4. Co to za bzdura że "każdy ma być równy umysłem"??? Kto niby coś takiego mówi??? Zawsze będą debile i geniusze.
5. Równość oznacza równośc np. w dostępie do dóbr, albo równość w udziele w procesie decyzyjnym w rzeczach które nas dotyczą. Np. jestem sczłonkiem społeczności lokalnej to chcę uczestniczyć w podejmowaniu decyzji ją dotyczących a nie na takiej zasadzie że decyzje podejmuje skorumpowany "radny" częstokroć wbrew woli większości mieszkańsów.
6. W kwestiach gospodarczych musisz zauważyć że zniesienie własności prywatnej dotyczy środków produkcji a nie rzeczy osobistych.
7. Co do twojego zarzutu że jak rozumiem realizacja gospodarczych postulatów anarchizmu społecznego wymuszałaby istnienie państwa totalitarnego to jest to jakiś zupełny absurd. To właśnie kapitalizm wymusza istnienie państwa co najlepiej pokazuje to obecny kryzys kiedy to kapitalisći i banki zwracają się do państwa po dotacje. A w sytuacji zagrożenia kapitaliści sa pierwszymi którzy popierają totalitaryzm co wielokrotnie udowodniła już historia.
8. Wolnośc równośc kapitalizm itd. Te kwestie najlepiej rozważyć w szerszym kontekście. Wielkie firmy zawsze ograniczają wolnośc pracowników zobacz na takie Chiny czy kraje trzeciego świata. Co do równości to już zaznaczyłem że dotyczy ona procesu decyzyjnego a nie posiadania dóbr prywatnych. W istocie cały dorobek wielkich koncernów nie jest wytwarzany przez pracowników ale o nie z tego mają jedynie grosze.
9. Gdyby wprowadzić anarchokapitalizm raczej oczywistym jest że w bardzo krótkim czasie wielkie koncerny wprowadziłyby swoją dyktarturę no bo kto by ich przed tym powstrzymał? Mówisz że wolnośc i równość to kwestie sprzeczne, ale jak to? Jak chcesz osiągnąć równośc gdyby istniały jedynie kapitalistyczne struktury w które sa wszak ściśle hierarchiczne? Przeciez istniejąca hierarchia w wielkich korporacjach to ewidenty brak wolności. Nie można mowić o zwiększeniu wolności, bez zwiększenia zakresu równości. No chyba że ktoś pojmuje "wolnośc" w sensie "zawsze możesz się zwolnić z pracy" no tak ale analogicznie zawsze też można też zrzec się obywatelstwa więc to żaden argument.
10. Co do państwa, interwencjonizmu, liberalizmu, to tez nie lubię dyskutować o hasłach wolę o konkretach. Co do państwa to anarchiści krytykuja w nim zbyt małą demokratycznośc procesu decyzyjnego tzn. zauważają że realnie władza nie należy do ludu lecz do garstki parlamentarzystów itd. A zatem realne postulaty dotycza decentralizacji takich procesów ustanowienia samorządności społecznej. Więc zwiększanie liberalizmu w gospodarce to żaden sukces a wręcz przeciwnie. Wszak w strukturze państwowej istnieje przynajmniej teoretycznie jakaś tam demokratyczna kontrola społeczna nad decyzjami. A liberalizacja to np. ograniczanie praw związków zawodowych czyli oddawanie całej władzy w ręce jednostek (kapitalistów).

Jak zatem widzimy problematyka jest złożona.

Mephir.Przykład anarchokapitalistycznej krytyki tego co piszesz

Mephir, wydaje mi się, że nie rozumiesz zbytnio anarchokapitalizmu, dlatego dostajesz dużego posta. Trudno krytykować co tu piszą tzw. "lewaccy anarchiści", jak się nie rozumie anarchokapitalizmu. (Że większość anarchistów też nie rozumie, to inna sprawa, "lewacy" po prostu mają swoją lewicową wrażliwość, czasem nie wytłumaczysz, dla niektórych to nawet jest tylko minimalnie lepsze od faszyzmu. Niestety występują też i tacy pseudo 'anarcho'kapitalisci co sie ograniczaja tylko do spraw podatkow i wiażą się z obyczajowymi konserwatystami i swirami, co faktycznie prowokuje do wyzwisk od 'kurwinów mikke'.). Lieberalizm jedynie pozornie osłabia przemoc państwa, opierając się na oszustwie na tyle wyrafinowanym, że większości ludzi wydaje się ono zbyt przezroczyste żeby je dostrzec w pełnej 'krasie'.

Wielkie koncerny nie są zainteresowane wolnym rynkiem ani wolnością. Są bardzo ściśle powiązane z państwami tworząc z nimi jeden organizm, bardzo często realizują gigantyczne zamówienia publiczne (dość idealnym przykładem jest instalowanie Windows w szkołach) i są po prostu razem z tym państwem kartelami. Ponadto aktywnie uczestniczą w imperialiźmie, eskportując system ekonomiczny w kolejne części świata, wykańczając przy okazji konkurencję za pomocą środków prawnopaństwowych i instrumentów finansowych,
co szczególnie straszliwe - przedstawiając to jako wolny rynek.

Nie wchodząc w szczegóły z pozycji anarchokapitalistycznych masz to dość dobrze zainteresowane tu: http://www.mises.pl/108 (w połowie tekstu, akapit zaczynający się od "Mimo owej fundamentalnej niedoskonałości w rozumieniu państwa" - użyj funkcji Ctrl+F)).

Cały tekst nosi tytuł "Analiza klasowa: marksizm a Szkoła Austriacka" i jest poświęcony anarchokapitalistycznej teorii walki klasowej (tak, i nie śmiać się jeśli ktoś nie przeczyta bo to będzie świadczyć o zaślepieniu i niezdolności do dyskusji, najpierw czytamy a potem krytykujemy!) oraz jej porównaniu z Marksowską, stara się on dowieść/ukazać, że marksizm mimo całej genialności analizy społecznej i ekonomicznej nie ustrzegł się istotnych błędów w rozumowaniu, co zaowocowało fałszywymi często koncepcjami - ale to tak na marginesie - wcale nie sugeruję, że anarchokomuniści jest po jednej stronie z marksizmem bo to często (a nawet na ogół) inaczej. Artykuł natomiast skrajnie skrótowo i jak dla mnie skrajnie beznadziejne krytykuje też zarządzanie kolektywne.

Wykłócanie się co jest anarchizmem właściwie, albo kapitalizmem to tylko kwestia etykietek, chyba ważniejsze jest rozumieć co się za nimi kryje. Anarchokapitalizm utrzymuje, że dzisiejszy kapitalizm ma tyle wspólnego z kapitalizmem, co ZSRR z równością oraz, że jest możliwy kapitalizm wolnościowy.

Wbrew temu, co twierdzi tu jeden z komentatorów nie można zrzec się obywatelstwa tak łatwo. My możemy co prawda pozbyć się go, jeśli uzyskamy inne obywatelstwo, ale to wyjątek, który potwierdza regułę. Normalnie w takim celu musiał(a)byś wygrać z RP proces sądowy prowadzony w jej sądach i wg jej praw, które masz narzucone od początku. Po hipotetecznym zwycięstwie nie miałbyś obowiązku służby wojskowej ani płacenia podatku dochodowego. Niestety i tak nie otrzymałbyś 1/38 000 000 części państwa polskiego na własność, a i tak kupując cokolwiek od ludzi i firm objętych polskim wyzyskiem państwowym musiałbyś zapłacić Ty po swojej stronie, VAT w cenie produktu, a często i akcyzę.

We współczesnym, skrajnie niewolnościowym kapitalizmie (ze wszystkimi jego atrakcjami, jak monopol państwa na kradzież - fiskus i setki innych - i monopolem na zorganizowaną przemoc, z 'przestępstwami bez ofiar' najlepiej widocznymi w postaci antynarkotykowej nagonki, manipulacjami medialnymi i ideologicznymi plus brutalnością służb mundurowych) państowe mafie i mafie prywatne to dwie strony jednego medalu - są rządzący i rządzeni. Przemoc ekonomiczna państwa jest często lekceważona, ale jej znaczenie jest nie do przecenienia, a próby niepodporządkowania się państwowym haraczom są tępione z wyjątkową brutalnością. Anarchiści (wszyscy) słusznie krytykują kształt demokracji parlamentarnej.

Tzw. liberalizm, czy neoliberalizm to doktryna szczególnie groźna. Dzisiejsze państwo rabuje swoich poddanych z owoców ich pracy podobnie jak feudaliści (np. realne obciążenie sięga zwykle 2/3-4/5 zarobków), dając im w zamian ochłapy ogłupiające ludzi i udające "opiekę społeczną", po skrajnie zawyżonej cenie i bez możliwości bojkotu. [A najbardziej jaskrawo prawdziwe treści i prawdziwe cele rządzących widać po formie, jaką przybiera (obowiązkowa narzucona) szkoła, co bardziej indoktrynuje i niszczy krytyczne myślenie oraz obronność i tzw. sprawiedliwość w postaci wojska, sądów, prokuratur i policji].

Neoliberalizm tymczasem chce pogłębić to oszustwo państowe, zabierając jeszcze część tych ochłapów rzucanych rządzonym pod pozorem zmniejszenia ucisku (głównie ekonomicznego), w rzeczywistości robiąc to jedynie w skali kosmetycznej i tylko na tyle, ile wystarczy, żeby ludzie w to uwierzyli. Dodatkowo pogłębia się władzę powiązanych z państwem wielkimi interesami dużych przedsiębiorstw kosztem swobody małych. Kolejną atrakcją jest wymuszanie eksportu tego systemu do kolejnych krain. A dalszą jest władza nad umysłami sprawowana przez "wolne" media, które są jednakowo państowo koncesjonowane i kontrolowane przez megakorporacje. W wyniku władzy nad świadomością mnoży się dezinterpretacje, a społeczeństwo, którego dużej cześci się to nie podoba, dzieli się i nastawia przeciw sobie oraz pogrąża w emocjonalnych i nieracjonalnych konfliktach. Kwestie tzw. anarchizmu 'prawicowego' i 'lewicowego' w dużym stopniu odzwierciedlają to i są bardziej emocjonalne niż wynikające z realnej znajomości koncepcji. Trudno zresztą krytykować jeśli emocjonalnie się rządzeni buntują i bronią tych ochłapów które im państwo daje.
Istnieje coś takiego jak anarchokapitalistyczna teoria wyzysku, niestety mało komu się chce ją choćby przejrzeć. Ta ideologia ma inną propozycję organizacji społeczeństwa niż np. anarchokomunizm, ale nie utożsamia podziału na posiadających przedsiębiorstwa i pracujących w cudzych przedsiębiorstwach z podziałem na rządzących i rządzonych. Zakłada, że ludzie byliby w stanie zadbać o wolność i dobro społeczne sami. Duża cześć lewicy uważa, że nie będzie to nigdy możliwe bez przymusu ze strony państwa. Anarchokomuniści mają swoją wizję organizacji, ale też często krytukują anarchokapitalistyczną "ciekawostkę intelektualną" bez jej znajomości i zarzucają popieranie wyzysku i, co szczególnie krzywdzące, popieranie polityki pseudowolnorynkowej w dzisiejszych perfidnie kłamliwie odhumanizowanych formach. Wspólnym nurtem jest brak akceptacji dla przymusu państwowego, a sferą oddzielną filozofia i teorie ekonomiczne. Sory za wymadrzanie, tym bardziej że mało się na tym znam, ale nie ja jeden się produkuję a Ty pytasz o zdanie czytelników to moje znasz. Niestety nie jest to na temat Grecji, ale pojawiają się tu czasem głosy lamentu nad szybami bankowymi.

Anarchokapitaliści nigdy

Anarchokapitaliści nigdy jednak nie wyjaśnili na jakiej zasadzie będzie bronił własności prywatnej środków produkcji - mówią coś o prywatnych firmach ochroniarskich - co jest dość zabawnie naiwne - dlaczego niby firmy ochroniarskie - posiadając przewagę zbrojną nad swoimi chlebodawcami nie mieliby sami przejąć władzy (pierwotnie wszak państwo powstawało z drużyn lokalnych wodzów)? No i de facto prowadziłoby to do prawa silniejszego - czyja firma ochroniarska byłaby silniejsza, tego prawo byłoby respektowane.

Po drugie ten mityczny "wolny rynek", ten ideał nigdy nie istniał i istnieć nie może, bo sam rynek znosi własną wolność (!) - konkurencja powoduje, że jedni przegrywają, inni wygrywają a ci którzy wygrali zdobywają silniejszą pozycję na rynku, a im mają silniejszą pozycję, tym łatwiej wygrywają. Dodatkowo im są silniejsi tym bardziej kusząca jest wizja utrzymania tej siły za pomocą przymusu i wprowadzenia państwa, które by chroniło ich pozycję. Tak więc sam rynek generuje potrzebę powstania państwa, które będzie chroniło władzę i własność nielicznych kosztem reszty. To nie są teoretyczne rozważania - empirycznie można to zaobserwować w miejscach gdzie struktury pańśtwowe upadły, bez jednoczesnego przeprowadzenia rewolucji społecznej i przejęcia środków produkci w demokratyczne zarządzanie - przykład większość Afganistanu, Somalia etc. Władzę ma ten kto ma więcej kapitału aby móc tę władzę utrzymać.

XaVier, jedna mała

XaVier, jedna mała uwaga.

Anarcho-kapitalizm w szerokim ujęciu wcale nie zakłada, ani nie promuje "podrzynającej gardła" konkurencji. Takie propozycje mają swoje źródło raczej w kulturowych wartościach wyznawanych przez część libertarian - mentalnie tkwiących głęboko w konserwatyzmie - niż w samej teorii. Wolny rynek z anarcho-kapitalistycznej perspektywy to po prostu "suma dobrowolnych interakcji międzyludzkich", której przykładem może być równie dobrze powszechna, dobrowolna kooperacja w duchu solidarności i pomocy wzajemnej na modłę anarchizmu "społecznego".

Problemem jest więc raczej kulturowe skrzywienie niektórych (większości?) libertarian w stronę konserwatyzmu. Sama teoria, jak sądzę, jest w dużym stopniu do pogodzenia z waszą optyką. Jak dużym, to już temat na inną dyskusję i to niekoniecznie, jak słusznie zauważyłeś, w kontekście greckiego powstania.

A skoro już przy Grecji jesteśmy, to oczywiście w pełni solidaryzuję się z greckim społeczeństwem, występującym przeciwko władzy państwa i kapitału :-)

@ Xav, Mephir itd.

teorie co do przyszlosci sa mniej wazne niz terazniejszosc. takze w 2 slowach, w przykladzie ktory Xav przytoczyles, jesli jakas grupa zdobywa wiekszosc rynku czy tez kapitalu i jest niezamordystyczna to ludzie nic nie robia a jak jest zamordystyczna to powstaje, a potem rosnie, konkurencja. oczywiscie mozesz twierdzic ze to utopijne; na dzis na pewno tak, podobnie jak np. zniesienie instytucji policyjnych dla nas dzis jest utopijne bo wymordowali by nas dresiarze;) w rownym stopniu ryzyka aberracji wizji anarchokapitalistycznej do znanej nam mozna obawiac sie ryzyka aberracji wizji anarchokomunistycznej do znanej nam (co wiecej, wielu anarchistow zgodziloby sie ze wspolczesnie nawet latwiej bylo dostac na protestach kulę od komunistow niz od kapitalistow; a jesli nie latwiej, to rownie latwo, tyle o ryzyku aberracji wizji w strone zamordyzmu). Jedna i druga zmiana wymaga po prostu pelnej swiadomosci klasy rzadzonych (niekoniecznie dokladnie akurat np.ubogich robotnikow). kluczowym pojeciem jest dobrowolnosc, czyli przyszle zniesienie panstwa nie wymaga przymusowego ani nie zabrania dobrowolnego kolektywnego zarzadzania [tu niektorzy teoretycy (rozne nurty) uznaja ze wywlaszczenie badz usyndykalnienie moze spotkac nie tylko dotychczasowe instytucje panstwowe ale i wspolpracujace z panstwem i przez nie popierane przedsiebiorstwa np. wojskowe, medialne, telekomunikacyjne zwl.monopole]. jak napisal przedmowca kwestia jest bardziej kultury tudziez pomieszania pojec stojacych za nazwami. az mi glupio ze przy okazji walk wolnosciowych trzeba prostowac dezinterpretacje. jeszcze troche a dojdzie do dyskusji czy anarchokapitalizm opowiada sie za ewikcjami squottów :P nie badzmy komiczni Ty Mephir rowniez jesli to czytasz i powymadrzajmy sie gdzie indziej jesli juz musimy sie tym zajmowac. czy moze system represjonuje zbyt lagodnie. podzielic wg kryteriow co jest najczystsze wolnosciowe to sie mozna jesli sie uda cos powazniej zmienic za naszego zycia;))

Po pierwsze,

Po pierwsze, anarchokapitalizm to bzdura, tak jak anarchonacjonalizm. Rothbard, tworząc w zupełnym oderwaniu od głównego nurtu myśli anarchistycznej wymyślając w latach 50 ten termin zupełnie nie rozumiał co to jest anarchizm. To jest raczej skrajna forma liberalizmu, a nie anarchizm. Ale mniejsza o spory terminologiczne. Anarchokapitalizm nigdy nie stworzył poważnego i liczącego się ruchu społecznego (w przeciwieństwie np. do anarchokomunizmu), a jedynie został i pozostanie już ciekawostką intelektualną.

Pod drugie - Orwell był socjalistą, zwolennikiem równości, wolność i sprawiedliwości społecznej. Walczył po stronie rewolucji w Hiszpanii (odsyłam do jego "W hołdzie Katalonii"). Zadziwiające jest w tym kontekście, że prawica robi z niego swoją ikonę - wynika to ze zwykłej ignorancji. Orwell nigdy nie zgodziłby się ze zbitką "ktoś musi być lepszy, czyli bogatszy", tym bardziej że nie wiem co w tym przypadku znaczy "lepszy"?

Niektórzy twierdzą, że człowiekowi potrzebny jest bat do rozwoju. Na szczęście to tylko ideologiczne bajki (odsyłam do książki "O pochodzeniu cnoty" Matta Ridleya - popularyzatora biologii, który wychodzi od rozważań anarchokomunisty Kropotkina).

Alternatywa wolność-równość jest z punktu widzenia teorii i praktyki anarchistycznej z gruntu fałszywa. Nie ma wolności bez równości. Z tej przyczyny, że ten kto ma więcej kapitału ten realnie ma więcej władzy, a więc akumulacja kapitału to na płaszczyźnie politycznej nic innego jak akumulacja władzy.

Nie wiem czy to jest dobre miejsce i czas na tego rodzaju rozważania.

Dzieki Xavier!!! Juz mialem

Dzieki Xavier!!!

Juz mialem temu ignorantowi odpowiedziec, ale na pewno nie zrobil bym tego tak profesjonalnie.
Dawno nie slyszalem takiego steku bzdur, nawet jak na prowokacje to jakas halucynacja intelektualna, jak to mowia: keep it real!!!

Pozdrawiam

Niech ogien plonie!!!

Sieta racja Xavier :)

Sieta racja Xavier :)

nie jest to miejsce, ale jak

nie jest to miejsce, ale jak juz sie zaczelo, wydaje mi sie, ze wasze pojmowanie anarchokapitalizmu jest skrajnie powierzchowne, jego zreszta co gorsza tez, moje jest tez nie za duze niestety, ale odpisalem mu(jej) zgodnie ze swoja skomna wiedza i przekonaniami, jezeli bedziecie mieli ochote cos zadyskutowac to mozemy jakos np. gdzies indziej (chyba cia przepusci ten post mimo ze nie calkiem na temat grecji, ale czesciowy offtopic chyba nie jest tu tepiony), w kazdym razie popelnilem mu(jej) kapitalistyczna krytyke tzw. liberalizmu

Niech każdy nazywa się jak

Niech każdy nazywa się jak mu się podoba! Chcesz być cenzorem,a może już nim jesteś. W imię równości odbierasz innym prawo do nadawania sobie nazw ? A Orwell dobrze poznał się na rewolucjach,punktując ich wypaczenia. Co to ma być za wolność,kiedy liczy się tylko jeden kierunek ?

ale ze punktowal wypaczenia

ale ze punktowal wypaczenia to niekoniecznie od razu znaczy ze 'poznal sie na rewolucjach', moze nie zaprzestal poparcia idei rewolucji tylko dlatego ze wyszlo totalitarnie. nie wiem. poza tym np. zauwaz ze rewolucja francuska tez sie przerodzila w terror i zamordyzm, ale po jej upadku i tak bylo chyba tam choc troche minimalnie lepiej niz przed rewolucja wiec trudno cos przesadzac z automatu

Niepokoje w Grecji ..

Niepokoje w Grecji ... Tak korporacyjne media jeszcze próbują minimalizować przekaz informacji !
Niepokoje w Grecji ! Tak zaczął przekaz dziennikarz prowadzący dzisiejsze reżimowe wiadomości w tvp o 19.30 ! Brawo ! Brawo panie dziennikarzu ! Uczelnia którą pan kończył na pewno jest z pana dumna !! Kurwa ! ludzie .. gdzie macie jakieś poczucie własnego zdania ! Jak daleko można zajść w sprzedaniu się korporacji !!

Ja pierdziu!!! Zaczeli

Ja pierdziu!!!

Zaczeli uzywac broni chemicznej skur...syny!!!

To juz tak latwo nie przejdzie.

Ogien Plonie!!!

A demonstranci walą z

A demonstranci walą z koktajli mołotowa. Widziałeś płonącego policjanta na zdjęciu? W stosunku do rebeliantów policja jest naprawdę spokojna.

media

Dziwne że media nagle przestały informować o wydarzeniach w Grecji, nawet lewicowa GW ostatnią wiadomość opublikowała dwa dni temu. Czyżby przyszedł jakiś nakaz z góry żeby nie inspirować młodzieży w Europie?

różnie mozna

różnie mozna interpretować pojęcie "lewica" tymniemniej na pewno w GW nie ma nic lewicowego. gazeta typowo liberalna

Boją się. Kiedy w Grecji

Boją się. Kiedy w Grecji trwały największe walki, greckie telewizje transmitowały bez przerwy seriale i programy rozrywkowe i prawie żadnych wiadomości

Te białe plamy To mi

Te białe plamy To mi wygląda (nie jestem chemikiem ani nic ale widziałem zdjęcia z II w ŚW z niemieckich miast ) na coś takiego jak rany po fosforze - bo są białe i wyglądaja jak po poparzeniu...
Taka mała moja dygresja

Te białe plamy To mi

jakby to był fosfor to ta dziewczyna by nie miła juz szyi , fosfor spala sie bardzo gwałtownie i tak wysokiej temperaturze że przepal tkanki łącznie z kostną , najprawdopodobniej to czego użyli to był środek łazaiąco drażniący , a poparzenia powstały w wyniku reakji ze skórą a najprawdopidobniej z potem który zadziałal jak katalizator , w polsce legalnie mozna dostać środki działajace podobnie , zele oobezwładniające działające przez materiał , radzę poszukac w necie .
Spokojnie niech nikogo nie ponosi fantazja bo z armatek wodnych zrobia sie czołgi.

to raczej nie fosfor bo

to raczej nie fosfor bo dziewczyna by nie żyła; jak fosfor zacznie się palić na skórze to nie da się go ugasić już, chyba, że odetnie się palącą skórę.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.