Protesty

Koniec bezkarnego trucia

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla pozwali zakłady chemiczne. Uważają, że doprowadziły one do zatrucia środowiska oraz pogorszenia się stanu zdrowia mieszkańców. Oskarżonych zostało pięć firm: Zakłady Azotowe "Kędzierzyn", Petrochemia Blachownia, Rutgers, spółka Węglopochodne, a także Koksownia Zdzieszowice. Mieszkańcy żądają odszkodowania w wysokości 4 milionów złotych. Wynika badań jakości powietrza przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska są zatrważające. Stężenie ozonu, pyłów i benzenu przekracza dopuszczalne normy.

Właściciele tych zakładów nie mieszkają w Kędzierzynie-Koźlu i nie muszą się truć, tak jak my. Od niedawna moja żona ma problemy z płucami. Mnie też ciężko oddychać na balkonie. Nie możemy tego tak zostawić - powiedział dla NTO Tadeusz Głaz. Przez kilkadziesiąt lat nas truli i nikt nie zwracał na to uwagi. W końcu nadszedł czas, żeby za to zapłacili. - wtóruje Alojzy Kirchniawy, lokalny działacz społeczny.

Kolejne protesty w Atenach

Świat | Protesty

O strajku nauczycieli i protestach studentów w Grecji już pisaliśmy na CIA. W piątek, doszło do gwałtownych zamieszek w Atenach przy okazji demonstracji studentów, uczniów i nauczycieli. Brało w niej udział ok. 10 tys. ludzi. Nauczyciele domagają się podwyżek płac. Równocześnie razem ze studentami protestują przeciw wprowadzanej przez rząd reformie systemu edukacji. Greccy anarchiści apelują do studentów i uczniów z innych krajów, by wspólnie tworzyli ruch protestu.

Marsz dla wolnych szkół w Warszawie

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Wczoraj w Warszawie odbył się Marsz dla Wolnych Szkół zorganizowany przez Inicjatywę Uczniowską. Pomimo wyjątkowo nieprzychylnej pogody, na demonstracji zgromadziło się ok. 60 uczniów i ich sympatyków.

Demonstracja rozpoczęła się przemówieniem pod Pałacem Młodzieży, w którym przypomniano osiągnięcia wolnościowych wychowawców takich, jak Alexander Neill – twórca słynnej szkoły Summerhill, Celestyna Freinet – twórcy koncepcji tzw. „szkoły nowoczesnej”, oraz Paula Geheeba – twórcy Odenwaldschule i Ecole d’Humanite.

Po przemówieniu demonstranci przeszli ul. Marszałkowską, Królewską i Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy, skandując hasła: „Wolna szkoła, religia do kościoła”, „Chcemy edukacji, nie indoktrynacji”, „Wszystkie szkoły w ręce uczniów” i rozdając ulotki. Treść ulotki zobacz tutaj.

Marsz neofaszystów w Warszawie, akcja antyfaszystów w Rosji

Kraj | Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Represje | Ruch anarchistyczny

Wczoraj był Dzień Jedności Narodowej w Rosji. W 2005 roku 4 listopada obchodzono w Rosji po raz pierwszy - władza postanowiła stworzyć nacjonalistyczne święto jako alternatywę dla Dnia Rewolucji. W Moskwie przemaszerowały trzy tysiące faszystów, razem z członkami nacjonalistycznej Komunistycznej Partii Rosji. O zgodę na zorganizowanie marszu z okazji pierwszego Dnia Jedności Narodowej, ustanowionego na pamiątkę wydarzeń z 1612 r. i zakończenia Wielkiej Smuty, wystąpiły do władz miejskich dwie grupy nacjonalistyczne. Chodzi o Euroazjatycki Związek Młodzieży i Ruch przeciw Nielegalnej Imigracji - czyli tych, którzy chcą organizować pogromy w całej Rosji. Ich symbolem jest SS - "Sławianskij Sojuz", czyli Związek Słowiański ze stylizowaną swastyką.

O wczorajszych akcjach w Rosji anarchiści wiedzieli wcześniej. Natomiast, nikt nie mógł się spodziewać, że to święto będzie obchodzone także w Polsce.

Tallinn nie wita Busha

Świat | Protesty

Prezydent USA, George W. Bush, planuje odwiedzić stolicę Estonii Tallinn w dniach 27-28 listopada w drodze na szczyt NATO, który odbędzie się w Rydze na sąsiedniej Łotwie. W związku z tym uczestnicy lokalnej organizacji anarchistycznej PunaMust (http://www.punamust.org) oraz inni aktywiści przygotowują się do tej wizyty. Cały Tallinn oblepiony jest wlepkami z takimi hasłami jak: "Uwaga! Kłamstwa masowego rażenia!", czy "Nie witamy".

W czasie ostatniego weekendu aktywiści z PunaMust zawiesili transparent z napisem "Bush-terrorysta" na moście kolejowym, który znajduje się naprzeciwko dużego centrum handlowego. Rozdawali także ulotki informacyjne. Największa manifestacja anarchistyczna w historii Estonii planowana jest na 28 listopada, w której obok lokalnych aktywistów, wezmą udział także osoby z sąsiednich krajów.

15 listopada - strajk generalny w Szwecji

Świat | Prawa pracownika | Protesty

SAC, szwedzki związek anarchosyndykalistyczny, wezwał pracowników do 24-godzinnego strajku politycznego przeciwko cięciom subsydiów rządowych dla bezrobotnych, które planuje nowo wybrany rząd. Ruch ten obudził uśpiony dotąd w Szwecji ruch pracowniczy.

Strajk ma być przeprowadzony 15 listopada, czyli na dzień przed tym, gdy propozycja rządowa będzie poddana głosowaniu w parlamencie. Pozostałe związki wzywają jedynie do 2 godzinnego strajku.

MANIFESTACJA ANTYFASZYSTOWSKA - TORUŃ 18. XI. 2006

Kraj | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm
2006-11-18 18:00
2006-11-18 19:00

TORUŃ 18. XI. 2006(sobota), godz. 18. 00, zbiórka pod pomnikiem Kopernika
Manifestacja w dniu 18 listopada, ma być odpowiedzią Torunian, na narastające w naszym kraju nastroje o charakterze nacjonalistycznym. Zbieramy się po to, aby pokazać, że mieszkańcy naszego miasta nie będą biernie przyglądać się takiemu obrotowi sytuacji. Jesteśmy zaniepokojeni faktem, że ludzie jeszcze do niedawna kojarzeni z faszystowskimi ugrupowaniami, teraz działają w oficjalnych partiach politycznych i pełnią wysokie stanowiska państwowe (członkowie LPR, wcześniej działacze Młodzieży Wszechpolskiej).
W Polsce z rąk faszystowskich bojówek w ostatnich kilkunastu latach zginęło ponad 20 osób. Jeśli nie chcemy, aby ta statystyka się powiększyła, musimy stanowczo reagować, ha każdym szczeblu. Zarówno na ulicy, uczelni, w pubie i w pracy. Tylko wtedy możemy się spodziewać, że ludzie szerzący faszystowskie poglądy, będący pod stałą presją usuną się w cień i staną się nic nie szkodliwym marginesem. Zależy to tylko i wyłącznie od naszej aktywności i międzyludzkiej solidarności. Nie przyglądaj się więc biernie jeśli jesteś świadkiem agresji fizycznej lub psychicznej, na tle rasistowskim. Może Ty, również kiedyś będziesz potrzebował(a) pomocy w podobnej sytuacji. Nie myśl, że problem nie dotyczy Ciebie. Celem agresji nazi skinów bywają zarówno ludzie w dredach i z kolczykami, osoby w szerokich spodniach jeżdżący na deskach, oraz zwykli przechodnie. Tylko trzymając się razem możemy być skuteczni.
Twierdzimy, że przejawy niechęci wobec mniejszości, wynikają zazwyczaj, ze zwykłej
niewiedzy i stereotypów panujących w naszym społeczeństwie.
Wychodzimy z założenia, że każdy człowiek, bez względu na swoje pochodzenie lub kolor skóry, ma prawo do godnego życia według własnych pragnień.
Bądźmy razem 18 listopada.
FASZYZM NIE PRZEJDZIE!!!
Stowarzyszenie "Kolektyw Autonomistów" / Federacja Anarchistyczna-Toruń

Protest pod konsulatem Meksyku w Nowym Jorku

Świat | Protesty

Dziś rano około 200 demonstrantów z powodzeniem zablokowało meksykański konsulat w Nowym Jorku w proteście przeciwko nasilającej się kampanii przemocy rządu meksykańskiego przeciwko ludności stanu Oaxaca. 12 osób zostało aresztowanych podczas pokojowego protestu.
Pod komisariatem policji, gdzie są przetrzymywani uczestnicy dzisiejszej akcji jest organizowana pikieta wsparcia.

Aresztowani, to m.in. Brandon, który był ubrany w białą koszulkę z czerwoną plamą na brzuchu symbolizującą ranę od której umarł Brad Will i mężczyzna, który zawiesił baner na latarni naprzeciwko konsulatu.

Trzech ludzi przykuło się do drzwi konsulatu.

Uczniowie popierają strajk nauczycieli w Grecji – masowe okupacje szkół i represje anarchistów

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Nauczyciele w Grecji strajkują od 6 tygodni. Niektórzy z nich wrócili do pracy po tym, jak uczniowie okupowali ponad 900 szkół w kraju. Uczniowie walczą nie tylko z systemem, ale czasami nawet były incydenty z rodzicami, którzy próbowali wyciągnąć ich z akcji.

W Grecji jest związek wszystkich służb cywilnych, który popierał strajk – tak więc inni pracownicy przyłączyli się do protestu. W środę 25 października odbył się duży protest w Atenach. Po demonstracji policja zaatakowała anarchistów bez powodu. Pobiła i aresztowała dwie osoby. Kilka osób musiało zostać hospitalizowanych.

Za aborcję - 30 lat więzienia

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

Parlament Nikaragui uchwalił ustawę, która całkowicie zakazuje aborcji, nawet w przypadkach gwałtu lub bezpośredniego zagrożenia życia kobiety. Poza tym za dokonanie aborcji zarówno lekarzowi, jak i kobiecie, która się jej podda, grozi wyrok 20, a nawet 30 lat więzienia.

Katoliccy hierarchowie bardzo mocno agitowali na rzecz tego prawa. Kardynał Miguel Obando y Bravo, były metropolita Managui, wezwał wyborców do głosowania na tych, "którzy bronią życia od samego poczęcia". Także lewicowi Sandiniści poparli tę ustawę, bo bali się, że nie poparcie tego prawa zaszkodzi ich kandydatowi na prezydenta, Danielowi Ortedze, w nadchodzących wyborach.

Lekarze masowo protestują: "Te partie, które poparły nowe prawo, będą odpowiedzialne za śmierć wielu kobiet" - napisali w oświadczeniu członkowie jednego ze stowarzyszeń medycznych. Przed parlamentem protestowały setki ludzi, którzy podkreślają, że corocznie w Nikaragui dotąd było legalnie usuwanych 400 ciąż z powodu poważnych powikłań ciąży i teraz conajmniej tyle osób będzie musiało umrzeć z powodu religijnego fanatyzmu. "Oni skazują kobiety i dziewczyny na śmierć. Oni nie działają dla życia, ale dla śmierci" - powiedziała jedna z protestujących kobiet, Xiomara Luna.

Demonstracja przeciwko łamaniu praw pracowniczych

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W Łodzi spod zakładów Uniontex ruszyła manifestacja w obronie Sławka Kaczmarka i innych związkowców wyrzucanych z pracy za swoją działalność. W czasie protestu zebrało się ok 400-500 osób z wielu organizacji (m.in. OZZ Inicjatywa Pracownicza, WZZ Sierpień '80, Federacja Anarchistyczna, CK-LA) oraz niezrzeszonych. Relacjonowaliśmy poniżej na bieżąco przebieg manifestacji.

Fotki z manifestacji można pooglądać w Anarchiwum
Więcej na ten temat: Dość łamania praw pracowników

15.40 - Po kilku przemówieniach przedstawicieli organizatorów demonstracja zakończyła się.

15.20 - Protestujący dotarli pod Urząd Wojewódzki.

15.05 - Demonstracja ruszyła w kierunku Urzędu Wojewódzkiego. Ludzie skandują: "Raz, dwa, trzy, cztery, dość wyzysku do cholery!".

Turcja: demonstracja przeciw warunkom w więzieniach

Świat | Protesty

Wczoraj demonstranci blokowali most Bosforski łączący europejską i azjatycką część Stambułu. Protestowali przeciw złym warunkom w więzieniach. Policja rozpędziła demonstrantów i kilka osób zostało zatrzymanych.

Wszyscy wiemy, jakie są warunki w tureckich więzieniach. Strażnicy bezkarnie stosują przemoc wobec skazanych. Obecnie jest około 20 tys. politycznych więzniów w Turcji.

25 listopada w Warszawie marsz nauczycieli przeciw Giertychowi

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Związek Nauczycielstwa Polskiego zdecydował o zorganizowaniu 25 listopada ogólnopolskiego marszu nauczycieli w Warszawie. Nauczyciele i pracownicy oświaty będą protestować przeciw polityce edukacyjnej prowadzonej przez wicepremiera i ministra edukacji Romana Giertycha. W marszu udział mają wziąć także przedstawiciele związków zawodowych zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych. Protestujący przejdą spod Torwaru Myśliwiecką, Górnośląską, Piękną, al. Ujazdowskimi i Bagatelą do al. Szucha, gdzie znajduje się Ministerstwo Edukacji Narodowej. Następnie al. Ujazdowskimi przejdą na ul. Wiejską pod Sejm.

Korea: protesty rolników

Kraj | Protesty

Około 10 tysięcy rolników i związkowców demonstrowało wczoraj w mieście Seogwipo, w którym zaczęły się rokowania nad porozumieniem o wolnym handlu z USA. Rolnicy obawiają się, że otwarcie rynku dla towarów z USA będzie oznaczało zalanie kraju tanim importowanym ryżem i doprowadzi do bankructwa wiele lokalnych firm.

Spotkanie rządowe odbyło się w kurorcie nad morzem. Około 80 demonstrantów próbowało przepłynać do hotelu, gdzie odbyło się spotkanie.

Budapeszt: Demonstranci przejęli czołg

Świat | Protesty

Demonstranci ukradli z wystawy poświęconej rocznicy rewolucji 1956 roku rosyjski czołg T-34. Próbowali użyć go przeciw policji, ale policja odbiła go używając granatów z gazem łzawiącym.

Uczestnicy protestu zaczęli organizować spontaniczne wiece w różnych częściach miasta. Kilkanaście osób zostało rannych w starciach z policją. Jak relacjonuje korespondent Polskiego Radia, policja atakuje uczestników protestów sama, nawet nieatakowana.

Kanał XML