Protesty
Warszawa: Protest przeciw Ryanair na lotnisku Okęcie
Yak, Śro, 2012-03-14 22:29 Kraj | ProtestyDziś na lotnisku Okęcie w Warszawie miała miejsce akcja solidarnościowa z kampanią „Ryanair Don’t Care”. Aktywiści Związku Syndykalistów Polski rozdawali na hali lotniska ulotki informujące pasażerów o sytuacji personelu linii lotniczych Ryanair. Po chwili, interweniowała ochrona lotniska, która stwierdziła, że w hali nie wolno rozawać ulotek i robić zdjęć. Aktywistami zajął się również policyjny oddział pirotechniczny. Na szczęście obyło się bez dalszych represji.
Kampania „Ryanair don’t care”, zapoczątkowaną przez Johna Foleya, rodzica jednej z wykorzystanych przez firmę pracownic tymczasowych. Ryanair wykorzystuje marzenia młodych, którzy chcieliby pracować jako stewardzi i stewardessy. Zamiast zatrudniać i szkolić personel w Wielkiej Brytanii, firma wymaga od kandydatów do pracy wpłaty 3 tys. euro tytułem pokrycia kosztów „szkolenia”. To „szkolenie”, to tak naprawdę praca, a za przywilej jej wykonywania muszą zapłacić pracownicy. Po tym „okresie szkoleniowym” (zazwyczaj 5 tygodni), niektórzy są zatrudniani na okres próbny. Lub nie. Firma zwykle zwalnia 200 osób miesięcznie. Córka Johna była jedną z pracownic, która została zwolniona prawdopodobnie tylko dlatego, żeby zrobić miejsce dla kolejnej osoby przyjętej na „szkolenie”. Zwolniono ją w trakcie pracy. Poleciała samolotem do miejsca docelowego, ale nie pozwolono jej wrócić powrotnym lotem, gdyż już została zwolniona. Jej rodzice musieli pojechać zagranicę, by ją odebrać.
Rosja: Protesty społeczne trwają
wiatrak, Śro, 2012-03-14 09:10 Świat | Protesty | Ruch anarchistycznyNapięcie społeczne w Rosji wydaje się maleć, jednak poziom oporu ludzi, bezpośredniego działania i sabotażu pozostaje stosunkowo wysoki. Wiele osób czeka na nową falę walki, której oczekują późną wiosną lub latem.
W zeszłym tygodniu w Petersburgu policja została obrzucana butelkami zawierającymi substancje zapalające. W miejscowości Perwuralsk spłonął mercedes należący do Vladislava Stenki, miejscowego polityka i przedsiębiorcy oskarżanemu o stosowanie przemocy wobec swoich pracowników.
Anarchiści starają się uczestniczyć w protestach społecznych na tyle na ile jest to dla nich możliwe ponieważ dużo ryzykują i mogą ściągać na siebie represje.
Źródło: anarchistnews.org
Szczecin: Relacja z protestu przed cyrkiem Korona
mtn, Pon, 2012-03-12 17:23 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | ProtestyDlaczego słoń stoi na głowie? Jak to możliwe, że dziki lew daje się pogłaskać po grzywie, tygrys przeskakuje przez płonącą obręcz, koń chodzi wokół sceny na tylnych kopytach, a słoń staje na głowie czy wykonuje wiele innych nienaturalnych czynności, jakich nigdy nie wykonałby żyjąc na afrykańskiej sawannie? Czego uczą się dzieci o naturze tygrysa, patrząc na zamknięte w klatce, kręcące się w kółko po niewielkiej przestrzeni zestresowane zwierzę?
W dniu 11 marca 2012 r. od godziny 11:00 kilkunastu aktywistów zaprzyjaźnionych ze Szczecińską Inicjatywą na Rzecz Zwierząt Basta! przez godzinę protestowało przed spektaklem pierwszego odwiedzającego w tym sezonie Szczecin cyrku Korona, stacjonującego przy ulicy Emilii Plater.
Manifa 2012
MarcheVa, Pon, 2012-03-12 12:57 Kraj | Prawa kobiet/Feminizm | ProtestyWczoraj, w kilku największych miastach w Polsce odbyły się tzw. "Manify". "Manify" miały miejsce w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście, Krakowie, Toruniu, Wrocławiu, Łodzi czy Olsztynie.
Jedną z największych była oczywiście XIII Manifa w Warszawie. Hasłem tegorocznej, XIII Manify było „Przecinamy pępowinę”. Zdaniem organizatorek, to właśnie Kościół Rzymskokatolicki jest w Polsce głównym hamulcem zmian. To z hierarchami kościelnymi konsultowane są zmiany w prawodawstwie, mimo że teoretycznie w konstytucji mamy zagwarantowany rozdział państwa od Kościoła.
"Etaty dla kobiet, nie dla księży", "Nie igrzysk nam trzeba! Lecz pracy, żłobków i chleba", "Więcej mieszkań komunalnych, mniej kościołów", "Tatusiowie na urlopy macierzyńskie", "Kobiety do pracy. Pawlak na emeryturę!" - można było przeczytać na transparentach. W demonstracji w Warszawie brało udział około 3000 osób.
Wrocławska manifa: Chcemy chleba a nie igrzysk!
XaViER, Nie, 2012-03-11 17:44 Kraj | Dyskryminacja | Gospodarka | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika | ProtestyZakończyła się tegoroczna wrocławska Manifa organizowana przez lokalną Inicjatywę 8 Marca. W demonstracji wzięło w niej udział kilkaset osób, które przemaszerowały ulicami miasta. W przeciwieństwie do zeszłorocznej, dzięki zmianie organizatorek, tegoroczna miała jednoznacznie społeczny i radykalny charakter (w związku z tym nie trzeba było organizować tym razem wyodrębnionego bloku radykalnego). Partie polityczne nie mogły prezentować swoich emblematów, a politycy nie mogli się lansować przy tubie.
Kobiety i mężczyźni zgromadzeni na Manifie ostrze krytyki skierowali przede wszystkim przeciwko włodarzom miasta ("Rada Miejska do kontenera", "Defenestracja!") i systemowi ("Ani patriarchat, ani kapitalizm"). Krytykowano sposób zarządzania publicznymi pieniędzmi przez polityków i wydawanie ich na luksusowy stadion na Euro 2012, który kosztował ponad 900 mln zł ("Dutkiewicz oddawaj 900 mln!") i nadal będzie musiał być sponsorowany z miejskiej kasy ("Narobicie długów, puścimy was z torbami!"), bo inwestycja która miała go utrzymywać, czyli galeria handlowa, nie wypaliła - inwestor się wycofał i zostawił pusty plac.
Fotorelacja z wrocławskiej Manify (fot. Anna Luchowska)
Zgromadzone domagały się przeznaczania większych środków na cele społeczne i podstawowe usługi jak budownictwo mieszkaniowe, żłobki i przedszkola, komunikacja zbiorowa ("Chcemy chleba, a nie igrzysk", "Wasze kamienice, nasze piwnice", "Chcemy domów, nie stadionów", "Edukacja to nie towar"). Manifestantki domagały się także przejęcia kontroli nad budżetem przez mieszkańców miasta ("Demokracja bezpośrednia", "Władza w ręce ludu").
Hiszpania: CNT wzywa od ogólnokrajowego strajku generalnego
wiatrak, Nie, 2012-03-11 13:39 Świat | Protesty | Strajk10 marca – Związek Zawodowy CNT wydała oświadczenie, że będzie nawoływać do ogólnokrajowego strajku na 29 marca przeciwko reformie pracy, która została w czwartek zatwierdzona przez parlament.
Dostrzegając rosnące rozczarowanie jakie wielu pracowników czuje się wobec tych związków, CNT promuje formę ruchu związkowego która nie opiera się na biurokracji i ustępstwach tylko na akcji bezpośredniej i solidarności pracowników.
Oświadczenie CNT było jasne, że choć strajk został zwołany tylko na 29 marca, to powinien być postrzegany jedynie jako pierwszy krok w mobilizacji której celem jest nie tylko do usunięcie tej reformy pracy w całości, ale także, aby przejście do ofensywy w celu osiągnięcia przemian społecznych.
CNT odrzuca jakiekolwiek negocjacje i ustępstwa w kwestii praw pracowniczych. Dlatego jedyną metodą jaką stosuje jest akcja bezpośrednia.
Włochy: Nie ustają protesty przeciw budowie linii kolejowej Lyon-Turyn
Yak, Nie, 2012-03-11 10:48 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | ProtestyOd 2001 r. trwają protesty przeciwko budowie linii szybkiej kolei TAV, która ma połączyć Turyn z Lyonem. Budowa linii kosztować ma blisko piętnaście miliardów. Budowa, w ramach której powstanie gigantyczny tunel kolejowy w Alpach, zniszczy w nieodwracalny sposób tamtejsze środowisko naturalne. Ruch “NO TAV” stał się szerokim ruchem społecznym, który porusza nie tylko aspekty zniszczenia środowiska naturalnego, ale też zniszczenia gospodarczego lokalnych społeczności. Ruch cieszy się masowym poparciem mieszkańców regionu.
W lipcu ub. r. doszło do poważnych starć policji z przeciwnikami budowy na północy Włoch, w pobliżu granicy z Francją. Co najmniej 200 osób odniosło wtedy rany, o czym pisaliśmy tutaj. W ciągu ostatnich miesięcy doszło do eskalacji policyjnej przemocy przeciw protestującym. W lutym odbyła się masowa demonstracja w Dolinie Susa z udziałem ponad 75 tys. osób. Policja brutalnie zaatakowała demonstrację, raniąc wiele osób. Zaatakowane zostało również schronisko wykorzystywane przez ruch No Tav jako punkt obserwacyjny. W czasie operacji poważnych obrażeń doznał Luca, jeden z aktywistów.
Szwajcaria: Pikieta solidarnościowa pod główną siedzibą Roche przeciw fikcyjnemu samozatrudnieniu
Yak, Czw, 2012-03-08 19:11 Świat | Prawa pracownika | ProtestyW dniu 8 marca, w Bazylei w Szwajcarii, pod główną siedzibą międzynarodowej korporacji farmaceutycznej Roche odbyła się pikieta solidarnościowa z pracownikiem Roche Polska, który został zwolniony za działalność społeczną. Pikietę zorganizowała anarchosyndykalistyczna grupa FAU Bern. W akcji uczestniczyli również członkowie Związku Syndykalistów Polski, w tym zwolniony pracownik.
Protestujący domagali się uznania prawa do płatnych urlopów i zwolnień chorobowych dla pracowników Roche Polska, oraz zaprzestania praktyki stosowania fikcyjnego samozatrudnienia przez firmę, co ma na celu pozbawienie części pracowników okresów wypowiedzenia i innych praw gwarantowanych przez Kodeks Pracy. Przypomniano również, że właśnie w biurze w Bazylei podjęto bezpodstawną decyzję o zwolnieniu pracownika w warszawskim biurze.
31 Marca- Europejski Dzień Protestu Przeciw Kapitalizmowi
Jaromir, Czw, 2012-03-08 16:41 Świat | Gospodarka | Protesty | Publicystyka | Ruch anarchistyczny | UbóstwoEuropejski Dzień Protestu Przeciw Kapitalizmowi - 31 Marca 2012!
Od kliku miesięcy pogarsza się sytuacja finansowa na rynkach UE i całego świata. Na szczeblu rządowym potentaci postanawiają coraz wymyślniejsze programy mające na celu „ratowanie” tonącego kapitalizmu. Docierają do nas kolejne sygnały z mediów, że obecna sytuacja z pewnością prowadzi do globalnej recesji i naszego ubóstwa.
W świetle tych gróźb przeprowadzane zostają pochopne reformy rynkowe, które radykalnie przekształcają struktury naszego społeczeństwa, prowadząc do jego kompletnego upadku w ciągu następnych dekad. Nie pozwól, by szpony kapitalizmu wbiły się w nasze społeczeństwo unicestwiając tym samym nas wszysktich- broń się!
W pierwszej fazie kryzysu łudzono nas ideą regulacji rynku poprzez ograniczenia swobody kapitalizmu: sytuacja miała się polepszyć dzięki współpracy banków i koncernów w spłacaniu długów, które powstały z ich własnej winy.
Ale dzieje się odwrotnie: sprawujący władzę w UE i jej państwach członkowskich obierają kurs jeszcze bardziej rozszerzonej wolnej konkurencji na europejskich rynkach i brutalnego oszczędzania ze strony najbardziej poszkodowanych przez system. Te „ulepszenia” mają przywrócić dawne „zaufanie” do systemu i zapewnić rządzącym stabilne zyski.
Dla większości z nas oznacza to socjalną degradację, upadek na dno ubóstwa i zaciętą walkę o byt. Są to niezbite dowody na to, że kapitalizm nie działa, że prowadzi do globalnych kryzysów oraz izolacji zubożałych przez ten system, dodając tym samym władzy odpowiedzialnym za upadek. Łączmy się dla lepszego społeczeństwa!
Kryzys Według Planu
W ciągu ostatnich dekad globalizacja kapitalizmu spotęgowała konkurencję na światowych rynkach i doprowadziła do zaciętych walk między przedsiębiorstwami. Reakcją państw przemysłowych była deregulacja lokalnych rynków, która doprowadziła do odcięcia najbardziej potrzebujących od pomocy społecznej, prywatyzacji znacznej części mienia komunalnego, zepchnięcia na margines prawny pracowników i zaostrzenia kontroli władz nad społeczeństwem- wszystko w imię kapitalizmu i wzrostu gospodarczego.
Mimo to, że w Europie, gdzie system jest „sprawny”, rynek się jeszcze nie zawalił, byt staje się z roku na rok coraz bardziej niepewny, rozłam społeczny staje się coraz bardziej widoczny.
Ten niepokojący rozwój ma negatywny wpływ na wszystko, co robimy- jak się uczymy, jak pracujemy, jak ze sobą obcujemy, prowadząc do inicjowanego przez władze trwałego kryzysu społecznego.
Z powodu tej neoliberalnej transformacji eksplodował także światowy rynek finansowy- nieważne, czy chodzi o bańkę internetową, nieruchomości czy handel derywatami: po każdej euforii na giełdach bańki pękają i następuje załamanie rynku. Winne temu nie są jednak skorumpowane elity i ich chciwość. Winne jest społeczeństwo zatrute mentalnością profitu oraz logiką bezkompromisowego dążenia do przynoszącego zyski celu. Czy tego pragniemy, czy nie- wszyscy jesteśmy od tego systemu uzależnieni. Warunki te zostały stworzone przez człowieka i tylko człowiek jest w stanie je zmienić.
Obalić Reżim UE
W 2011 roku eskalował europejski kryzys walutowy i zadłużenia; niektóre kraje nie dają już rady i stoją przed odchłanią bankructwa. Stan ten stanowi zagrożenie dla całej strefy euro i euopejskiego rynku walutowego. W opinii publicznej kraje te żyły „ponad stan swoich możliwości” i to one obarczane są winą za zaistniałą sytuację.
Wsparcie, które kraje te otrzymały od Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilności Finansowej, związane jest z niszczącymi ich potencjał ekonomiczny warunkami.
Europejski „hamulec zadłużeniowy” ma „uspokoić rynek”- obciążając równocześnie pracujących i bezrobotnych. Prywatny majątek elit pozostaje jednak nietknięty.
Podobnie wygląda sytuacja państw kanydujących do UE: Unia i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zmuszają ich do ograniczenia własnych wydatków i przeprowadzenia obszernych programów prywatyzacyjnych. Wszystko po to, żeby chronić spróchniały reżim ekonomiczny UE i państw dominujących- Niemcy i Francja mogły bez większych problemów przeforsować swoje plany.
W wielu krajach społeczeństwo w postaci związków zawodowych odpowiedziało protestem błagając reżim najwyżej o jałmużnę. Ale nie o to chodzi. W świetle nieuniknionego upadku na całym świecie powstały ruchy społeczne, żeby w zjednoczeniu opuścić stan politycznej niemocy. I w tym miejscu wkraczamy solidarnie my. Żeby się coś zmieniło, musimy działać razem.
Nasze Życie w Naszych Rękach
Europejska polityka kryzysowa jest niepewna i spekulatywna jak sam kapitalizm. Zaciskanie pasa zagraża ekonomii w równym stopniu co przesadne wydawanie. W kapitalizmie nie ma pewnej drogi i stabilności, jest tylko walka o przetrwanie i kryzys za kryzysem.
Czy warto marnować życie dla takiego systemu?
Łączmy się i walczmy solidarnie przeciwko dyktaturze kapitalizmu w całej Europie. Pierwszym krokiem ku zjednoczeniu jednostek antykapitalistycznych jest Europejski Dzień Protestu Przeciw Kapitalizmowi, 31 Marca 2012.
Nasze demonstracje w Grecji, Hiszpanii, Niemczech i innych krajach europejskich świadczą o istniejącej antykapitalistycznej solidarności. W duchu solidarności pragniemy zaprosić wszystkie ruchy oraz inicjatywy emancypatorskie do udziału w tym procesie. Musimy zjednoczyć się poza państwową kontrolą i wytrwać.
Niezależnie od przebiegu kryzysu w poszczególnych krajach mamy jeden wspólny cel: obalenie a nie ocalenie kapitalizmu. Przeciwstawiamy się narodowym interesom i nacjonalistycznym ideologiom kryzysowym. Ochrona instniejących praw społecznych jest ważna, ale nasze perspektywy sięgają dalej. Musimy złamać fatalny nacisk kapitalizmu. „Prawdziwa demokracja” możliwa jest tylko bez kapitalizmu, bez władzy państwowej i bez nacjonalizmu!
Przeczytaj także o Warszawskim proteście w ramach Dnia Gniewu Społecznego 31-go marca.
Estonia: 25 maja - sesja NATO i anarchistyczny meeting
Czytelnik CIA, Czw, 2012-03-08 10:31 Świat | Protesty | Ruch anarchistycznyW dniu 25 maja stolica Estonii- Tallin będzie gospodarzem dwóch ciekawych wydarzeń. Odbędzie się tam wiosenne spotkanie NATO oraz pierwszy Bałtycki Meeting Anarchistyczny. Celem tego drugiego wydarzenia jest wymiana doświadczeń między anarchistami z krajów bałtyckich.
Mimo, iż nacisk zostanie położony na obszar położony w regionie Morza Bałtyckiego, goście z innych stron są również mile widziani. Na 26 maja uczestnicy spotkania zaplanowali demonstrację w centrum miasta.
Na spotkaniu mają być również poruszane kwestie związane z szerzeniem idei anarchistycznych oraz walką z neonazizmem.
Bezpłatne zakwaterowanie i posiłki wegańskie zostaną dostarczone do wszystkich spoza Tallina.
Wielka Brytania: Protesty przeciw Tesco w ramach kampanii przeciw darmowej pracy
Yak, Wto, 2012-03-06 15:16 Świat | Prawa pracownika | ProtestyW sobotę 3 marca w Wielkiej Brytanii odbyły się akcje przeciwko programowi tzw. "workfare", czyli zmuszania bezrobotnych do bezpłatnej pracy, pod groźbą odebrania zasiłków. O tej niebezpiecznej koncepcji pisaliśmy już tutaj. W ramach kampanii przeciw workfare, grupa Solidarity Federation zorganizowała pikiety pod supermarketami Tesco, znanym ze zmuszania bezrobotnych do pracy w godzinach nocnych. Pikieta miała miejsce pod trzema marketami należącymi do Tesco w Brighton.
Inne organizacje uczestniczyły w protestach przeciw workfare w ponad 30 miastach w Wielkiej Brytanii. Solidarity Federation wzywa do ponownych protestów przeciw workfare w dniu 31 marca, w ramach międzynarodowych dni akcji ogłoszonych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pracowników.
Za: http://solfed.org.uk/?q=brighton%2Fanti-workfare-action-in-brighton
Warszawa: Kolejna pikieta przeciwko zwolnieniu aktywisty przez Roche Polska
Yak, Pon, 2012-03-05 21:26 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyDziś pod siedzibą Roche Polska na ul. Domaniewskiej w Warszawie odbyła się druga pikieta solidarnościowa przeciw zwolnieniu z pracy działacza Związku Syndykalistów Polski z powodu prowadzonej przez niego działalności społecznej. Protest dotyczył nie tylko tego niesprawiedliwego zwolnienia, ale także powszechnego stosowania przez firmę umów śmieciowych i fikcyjnego samozatrudnienia, w celu pozbawienia pracowników płatnych urlopów, zwolnień chorobowych i składek emerytalnych. Zwolniony domaga się uznania swojego statusu jako pracownika i wszelkich świadczeń z tym związanych. W proteście uczestniczyli lokatorzy i działacze społeczni.
Do pikietujących wyszli przedstawiciele firmy, którzy przedstawili swoje stanowisko, które nie zmieniło się od czasu poprzedniej pikiety. Zostali więc poinformowani, że w razie braku postępów, działania przeciw Roche będą eskalowane i że w niedługim czasie odbędą się akcje nacisku w innych krajach, gdzie działa firma. Międzynarodowa kampania jest koordynowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pracowników, którego ZSP jest częścią. W jej ramach wysłano już dziesiątki listów protestacyjnych z wielu krajów Europy i Ameryki Łacińskiej.
31 Marca - Dzień Gniewu Społecznego
Yak, Sob, 2012-03-03 16:27 Kraj | Protesty | Ruch anarchistycznyW dniu 31 marca odbył się DZIEŃ GNIEWU SPOŁECZNEGO. Demonstracja rozpoczęła się o godz. 13:00 na pl. Zamkowym. Była wyrazem naszej wściekłości na antyspołeczną politykę rządu.
Zobacz zdjęcia z demonstracji.
Demonstracja była skierowana przeciw wszystkim przejawom spychania coraz szerszych warstw społeczeństwa w ubóstwo i sytuację bez żadnych perspektyw rozwoju. Przeciw likwidacji mieszkalnictwa komunalnego, masowej likwidacji szkół publicznych w całej Polsce, pozbawianiu bezrobotnych ubezpieczenia zdrowotnego, podwyższania wieku emerytalnego powyżej spodziewanej długości życia i prób likwidacji ostatnich przepisów chroniących jeszcze w jakikolwiek sposób prawa tych, którzy nie posiadają żadnych środków do życia oprócz swojej siły roboczej.
Wśród poruszanych na demonstracji tematów była również komercjalizacja edukacji.
Data demonstracji zbiegła się z końcem okresu ochronnego przeciw eksmisji na bruk. W tym okresie należy spodziewać się zmasowanych akcji eksmisyjnych, dalszego nasilania się bezprawnego przejmowania kamienic wraz z "żywym inwentarzem" przez mafię powiązaną z rządzącą ekipą Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej marionetkami, Massalskim, Mossakowskim, Stachurą i pozostałą gromadą krwiopijców, którzy nie nasycili się jeszcze ogromem tragedii, których stali się przyczyną, starając się przekształcić Warszawę w jeden wielki prywatny folwark, gdzie człowiek nie znaczy nic.
Łódź: Solidarność z pracownikami z Kordoby - anarchiści przeciwko Adecco
Yak, Sob, 2012-03-03 10:55 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyPrzed łódzkim biurem Adecco miała miejsce kolejna akcja solidarnościowa ze strajkującymi pracownikami ABB z Kordoby. Agencja ADECCO odgrywa niechlubną rolę w rozbijaniu strajku pracowników w zakładzie ABB.
Do akcji przyłączył się także jeden z byłych pracowników Adecco - opowiedział o tym jak został oszukany przez ta firmę, oraz pomógł w kolportażu ulotek. Podczas akcji zorganizowanej przez łódzkie środowisko anarchistyczne rozdano ponad 300 ulotek.
Warszawa: Dwie pikiety lokatorskie Komitetu Obrony Lokatorów
Yak, Pią, 2012-03-02 00:09 Kraj | Lokatorzy | ProtestyDziś, Komitet Obrony Lokatorów zorganizował dwie pikiety nagłaśniające problemy nękające lokatorów. Rano, pod sądem na ul. Terespolskiej zarejestrowane zostało zgromadzenie jednocześnie z mającym się odbyć tego dnia procesem o eksmisję Marka i Teresy z Komitetu Obrony Lokatorów. Eksmisja ta wskazuje na złą wolę władz dzielnicy, gdyż pretekst podany do eksmisji (zagrożenie budowlane) został wydany wobec tylko jednego lokalu w budynku, "przypadkiem" zamieszkałego przez działaczy Komitetu Obrony Lokatorów.
Innym, bardzo ciekawym zbiegiem okoliczności, była nagła "choroba" sędziego w dniu rozprawy. Informacja o tym fakcie została podana pozwanym drogą telefoniczną na godzinę przed rozprawą. Można się spodziewać, że nagła "choroba" była związana z pikietą zarejestrowaną przed sądem. W związku z tym faktem, proces został przełożony na inny termin. Pikieta jednak się odbyła, a sędziowie i pracownicy sądu pootwierali okna w budynku, by usłyszeć gorzkie słowa na temat dyskryminowania lokatorów komunalnych i poniewierania ich przez aparat sądowy.