Represje

Ważny komunikat Solidarności Anarchistycznej w sprawie represji po 11 listopada

Represje

Aktualizacja

W różnych miastach Polski nadal trwają przesłuchania osób wylegitymowanych przez policję podczas kontrmanifestacji 11 listopada. Po przesłuchaniach, policja będzie kierować wnioski o ukaranie do sądu grodzkiego w W-wie. Jednak najprawdopodobniej sąd zrezygnuje z rozpatrzenia ich sprawy w trybie zwykłym oraz prześle WYROKI NAKAZOWE z orzeczoną karą grzywny. (Jak na razie nikt nie informował nas, że już otrzymał taki wyrok).

W tej sytuacji niezwykle istotne jest, żeby w NIEPRZEKRACZALNYM TERMINIE 7 DNI WNIEŚĆ WOBEC NIEGO SPRZECIW - oto WZÓR SPRZECIWU WOBEC WYROKU, sporządzony przez ACK-Warszawa.

Grecja: brutalny atak na działaczkę związkową

Świat | Prawa pracownika | Represje

Wczoraj w nocy w Atenach dwóch nieznanych sprawców zaatakowało działaczkę niezależnego związku zawodowego i oblało ją kwasem chlorowym. Kobieta znajduje się obecnie w szpitalu Evangelismos w stanie krytycznym. Konstanina Kouneva jest imigrantką mieszkającą w Grecji od 15 lat. Należy do zarządu oddolnego związku zawodowego pracowników służb porządkowych. Pracuje jako sprzątaczka w jednej z firm obsługujących ateńskie metro (HSAP).

Jest jedną z najbardziej aktywnych działaczek związkowych, była zaangażowana w wiele akcji i protestów na rzecz praw pracowników sektora firm sprzątających, którzy są jedną z najgorzej opłacanych grup zawodowych; jedynie marginalna ich częśc ma stałe umowy o pracę, a ich pracodawcy nagminnie naginają przepisy dotyczące zatrudnienia. Ostatnią akcją w jaką była zaangażowana było wsparcie dla sprzątaczy, których zmuszono do podpisania dokumentów poświadczających otrzymanie rocznej premii, której w rzeczywistości nigdy nie dostali.

Konstantinę zaatakowano gdy wracała późnym wieczorem do domu. Przed napadem kilkakrotnie grożono jej śmiercią, i szantażowano, by zrezygnowała z działalności związkowej. Niedawno, celowo przeniesiono ja w inne miejsce i w wbrew jej woli przydzielono prace na innych zmianach. Z doniesień ze szpitala wynika, ze grozi jej całkowita ślepota, prawie cała powierzchnia jej ciała jest poparzona.

Dania: Wyroki dla obrońców Ungdomshuset

Świat | Represje

Zapadły wyroki dla Duńczyków, którzy uczestniczyli w obronie autonomicznego centrum Ungdomshuset.

Duńczycy nie zostali skazani na podstawie żadnych konkretnych dowodów, ale w wyniku rozumowania, że skoro znajdowali się w budynku to na pewno przygotowywali się do jego obrony. W audycji radiowej specjalista z zakresu prawa powiedział, że duńskie prawo wyjątkowo ostro każe za zamiar dokonania przestępstwa. Wyroki są w wysokości 9 do 15 miesięcy. Od tego odlicza się czas spędzony przez nich w areszcie, a więc 3 miesiące.

Źródło: www.czsz.bzzz.net/czarny

Grecja: Represje wobec imigrantów nasilają się

Świat | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Grecka policja korzysta z zamieszek, by zintensyfikować kampanię rasistowskiej przemocy wobec imigrantów. Jak podaje strona Clandestine English, w samych Atenach w ciągu ostatnich dni 50 imigrantów poddano ekspresowym procesom, bez prawa do adwokatów i bez tłumaczy i zawsze z takim samym wyrokiem: 18 miesięcy więzienia i deportacja. Zarzuty były śmieszne: posiadanie aparatu telefonicznego, ładowarki do telefonu. Przedmioty miały udowadniać „kradzież”, choć należały do imigrantów.

W Atenach, Patras i innych miastach, grupy neofaszystowskie dokonują pobić imigrantów. Jak stwierdził Elias Ahmed, przedstawiciel związku pracowników z Bangladeszu, faszyści urządzają zasadzki w miejscach spotkań imigrantów i ich atakują. Doniesienia potwierdzają również przedstawiciele imigrantów z Afganistanu. Również policja bierze udział w atakach. W poniedziałek na placu Omonia, policja brutalnie pobiła grupę imigrantów.

Swoją część wykonują również urzędnicy: 12 grudnia minister Polityki Morskiej zadeklarował, że dostarczy jeszcze więcej statków agencji FRONTEX, odpowiedzialnej za śmierć setek ludzi w wodach Morza Egejskiego. Na początku grudnia utonęło 4 Palestyńczyków w łodzi starającej się ominąć patrole FRONTEXu. Według AFP, w 2008 r. w ten sposób zginęło już 58 osób.

USA: kolejne instytucje wspominają o możliwości tłumienia zamieszek za pomocą wojska

Świat | Represje | Tacy są politycy

Opublikowany niedawno raport U.S. Army War College analizuje możliwość wykorzystania zasobów Pentagonu do tłumienia niepokojów społecznych związanych z protestami przeciwko rządowi, firmom i bankom w związku z nasilającym się kryzysem.

W raporcie czytamy m.in. „krajowe rozruchy na szeroką skalę mogą zmusić władze wojskowe do zmiany strategii i skierowania jej na obronę podstaw porządku w kraju”. Według studium, zapaść ekonomiczna, terroryzm i załamanie się systemu prawnego mogą w przyszłości usprawiedliwić działania wojskowe na terytorium USA.

Przewodniczący Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Dominique Strauss-Kahn ostrzegł w zeszłym tygodniu, że zamieszki o podłożu ekonomicznym mogą wybuchnąć w związku z rosnącym bezrobociem i niezdolnością uboższych rodzin do spłacania kredytów. Sekretarz Skarbu, Henry Paulson, już we wrześniu wspominał o możliwości wprowadzenia stanu wojennego w celu opanowania skutków kryzysu.

Wprowadzenie stanu wojennego umożliwia decyzja prezydenta Busha z 2006 r.

Wrocław: Policja próbowała rozbić demonstrację solidarnościową

Kraj | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Dziś o 15:30 we Wrocławiu rozpoczęła się demonstracja solidarności z Grecją zorganizowana przez lokalne środowisko anarchistyczne. Zgromadziła ponad 100 osób, ale pojawiły się duże siły policji. Policjanci próbowali nie dopuścić do rozpoczęcia wiecu, weszli między ludzi i zaczęli masowo spisywać uczestników. Usiłowali nie dopuścić do przemówienia przez megafon, strasząc, że zgarną organizatorów, jeżeli się nie zamkną. Zatrzymano piętnastolatka, który został zwolniony po 17:00. Ludzie zaczęli krzyczeć "oto wasza demokracja!".

Zdjęcia z akcji solidarnościowej z grecką rewoltą we Wrocławiu.

W odpowiedzi na działania policji demonstranci przemieścili się na drugą stronę rynku, gdzie w końcu m. in. udało się odczytać oświadczenie pracowników z Grecji. Demonstranci skandowali "Niech żyje grecka rewolucja!", "Rząd na bruk, bruk na rząd!", "Dzisiaj Grecja, jutro Polska!" i inne hasła antykapitalistyczne oraz wolnościowe. Po drugiej stronie rynku czekało też ok. 30 faszystów z ONR, którzy jednak zachowywali dystans, a potem zostali odseparowani przez policję. Nastolatek i kilka innych osób uznanych za organizatorów demonstracji odpowie za udział w nielegalnym zgromadzeniu przed sądem grodzkim. Była to kolejna manifestacja we Wrocławiu ws. wydarzeń w Grecji. Poprzednia odbyła się tydzień temu.

Pętla na szyję aktywistom w Niemczech

Świat | Dyskryminacja | Represje | Tacy są politycy

Jednym głosem przeszła w Bundesracie, izbie wyższej niemieckiego parlamentu ustawa dająca aparatowi represji jeszcze szersze uprawnienia. Jej twórca Wolfgang Schäuble (CDU) mający od wielu lat obsesję na punkcie niszczenia przejawów wolności pod płaszczykiem walki z wyimaginowanym "terroryzmem" szkodliwym dla interesów elit ekononomiczno-politycznych.

Funkcjonariusze BKA, czyli Federalnego Urzędu Kryminalnego, będą mogli m.in. bez wyroku sądu wprowadzać do komputerów podejrzanych wirusy (trojany), by śledzić ich poczynania w internecie. Będzie też ograniczenie prawa do zachowania tajemnicy zawodowej przez adwokatów, dziennikarzy i lekarzy oraz dopuszczenie obserwowania za pomocą kamer mieszkań podejrzanych.

Projekt udało się już przepchnąć przez Bundestag, ale pod koniec listopada odrzucił go Bundesrat. Jednak ambitny Schäuble nie złożył broni. Złagodził kilka przepisów (m.in. na instalację trojanów musi zgodzić się sąd) i doprowadził do powtórnego głosowania. Wygrał je jednym głosem. Prawdopodobnie ustawa trafi do trybunału konstytucyjnego w Karlsruhe, który ją odrzuci.

Hiszpania: Represje wobec protestów przeciwko planowi Bolonia

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje

Odpowiedzią Autonomicznego Uniwersytetu w Barcelonie na protesty, które odbyły się w zeszłym roku akademickim przeciwko planowi Bolonia, było rozpoczęcie procedur dążących do wyrzucenia oraz zastosowania innych kar dyscyplinarnych wobec 28 studentów. Dzisiaj, władze tego uniwersytetu ujawniły, że 6 z nich zostało wyrzuconych, a pozostali dostali nagany. Mimo tego protesty nadal trwają.

Okupacje, manifestacje i akcje informacyjne to środki, których najczęściej używają studenci w walce z wprowadzeniem dyrektyw Europejskiej Przestrzeni Wyższej Edukacji (EEES).

Autonomiczny Uniwersytet w Barcelonie odpowiedział wyrzuceniem 6 studentów, którzy znajdowali się na pierwszym i trzecim roku studiów oraz naganą 28 z nich. Studenci zostali oskarżeni o uczestniczenie w zamieszkach oraz obrazę i brak lojalności wobec tejże instytucji.

Inicjatywa Pracownicza przed sądem

Kraj | Prawa pracownika | Represje

W pierwszej połowie grudnia miało miejsce szereg rozpraw dotyczących członków naszego związku. W jednej z niej – przeciwko Greenkett - zapadł prawomocny. Niestety sąd oddalił powództwo Łukasza Sibilaka. Wyrok ten jest jawnie niesprawiedliwy. Związek rozpatruje możliwość wniesienia kasacji.

W innych przypadkach sprawy sądowe się nie zakończyły. Termin następnej rozprawy Jacka Rosołowskiego przeciwko firmie TRANS o uchylenie zastosowania kary porządkowej ustalono na 19 stycznia w sądzie pracy w Słubicach. Termin rozprawy dotyczący nielegalnego zwolnienia Rosołowskiego nie jest jeszcze znany.

Grecja: Postrzelono kolejnego ucznia!

Świat | Represje

Wczoraj późnym wieczorem szesnastoletni uczeń szkoły średniej, George Paplomata, został postrzelony w rękę. Obecnie przebywa w szpitalu, gdzie przeszedł operację.

Grupa uczniów stała przed szkołą, którą okupują, na przedmieściu Aten - Peristeri. Dyskutowali o dalszych planach, gdy w pewnym momencie usłyszeli wystrzał, potem drugi. Okazało się, że kula trafiła w rękę jednego z nich. Uczeń został przewieziony do szpitala. Gdy uczniowie chwilę potem powrócili na miejsce by zebrać łuski, znowu zaczęto do nich strzelać. Tym razem jednak nikt nie został ranny.

Altergodzina: Wywiad z Naomi Klein (mp3)

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Represje | Tacy są politycy

Wywiad z Naomi Klein, kanadyjską dziennikarką i działaczką ruchu alterglobalistycznego, autorką książek "No Logo", "Mury i wyłomy czyli bariery i szanse" oraz wydanej niedawno "Doktryny szoku". Naomi Klein odpowiadała na pytania o wyzwania, jakie dla ruchów społecznych niesie obecny globalny kryzys finansowy, o sytuację polityczną po ostatnich wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, a także o to co znaczą prawa człowieka w wymiarze gospodarczym i socjalnym. Mówiła również o polskiej transformacji systemowej po roku 1989 i o znaczeniu pamięci "Solidarności".

Altergodzina: wywiad z Naomi Klein (mp3)

Naomi Klein odwiedziła Polskę w dniach 18-21 listopada b.r. Wzięła udział w dwóch otwartych spotkaniach na uczelniach warszawskich, udzieliła też wywiadów telewizji i prasie, w tym redakcji Altergodziny z Akademickiego Radia LUZ.

Wielka Brytania: koniec swobody fotografowania publicznych demonstracji

Świat | Represje

Jak podają brytyjskie Indymedia, w ujawnionym niedawno wewnętrznym liście brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wprowadzono możliwość pozbawiania możliwości fotografowania i filmowania publicznych wydarzeń na żądanie policji.

Minister bezpieczeństwa i anty-terroryzmu, Vernon Kay, przyznał w liście do Związku Dziennikarzy, że policja może zabronić fotografom robienie zdjęć lub filmów, gdy „zdjęcia mogą spowodować zakłócenia porządku publicznego, lub zaognić już napiętą sytuację”. Policja już wykorzystywała nowe uprawnienia związane z Ustawą o Terroryzmie do usuwania osób dokumentujących demonstracje. Te uprawnienia zostaną teraz jeszcze bardziej rozszerzone.

Nowe przepisy umożliwią dowolne usuwanie każdej osoby z aparatem fotograficznym z każdej demonstracji i mogą uniemożliwić dziennikarzom filmowanie zachowania policji podczas tłumienia demonstracji.

Egipt: Skazano 22 osoby za udział w zamieszkach antypodwyżkowych

Świat | Protesty | Represje

Egipski sąd skazał w poniedziałek 22 osoby na trzy do pięciu lat więzienia za udział w zamieszkach, które wstrząsnęły Deltą Nilu w kwietniu br.

Zamieszki, najpoważniejsze od wielu lat, wybuchły w mieście Mahalla el-Kubra w Delcie Nilu jako protest przeciwko gwałtownemu wzrostowi cen żywności. W ciągu dwóch dni walk z policją trzy osoby zostały zabite, a ponad 100 rannych. Dodatkowo ponad 300 osób zostało zatrzymanych, z których większość została zwolniona bez postawienia zarzutów.

Demonstranci zerwali wielki obraz egipskiego prezydenta Hosni Mubaraka i wznosili antyrządowe okrzyki. Rząd wysłał do miasta ministrów, aby ci udobruchali ludzi i obiecali im wyższe pensje w branżach sektora publicznego.

USA: zamieszki po zabójstwie 23-letniego Justina Elmore

Świat | Represje

W poniedziałek, policjanci w mieście Augusta w stanie Georgia zastrzelili 23-letniego Justina Elmore. Według policji, Justin prowadził skradziony samochód typu SUV. Został otoczony i ostrzelany przez policjantów. Intensywność strzelaniny była tak duża, że pociski przebiły okna sąsiednich domów. W jednym z domów o mało nie zginął młody chłopiec.

We wtorek mieszkańcy zebrali się, by uczcić pamięć Justina. Grupa 90 policjantów przyjechała na miejsce zdarzenia. To wywołało furię mieszkańców, którzy obrzucili policjantów, oraz towarzyszących im dziennikarzy stacji telewizyjnych kamieniami i butelkami. Podpalono śmietniki i przynajmniej jeden samochód. Według doniesień prasy korporacyjnej, podczas zamieszek policja wystrzeliła 30 razy.

Źródło: news.infoshop.org

Nowy Biuletyn ACK już dostępny

Represje | Ruch anarchistyczny

Właśnie ukazał się najnowszy numer “Biuletynu ACK”, a w nim – liczne teksty odsłaniające funkcjonowanie państwowego aparatu represji. "Biuletyn ACK” nr 27 w pliku PDF do samodzielnego wydrukowania można ściągnąć tutaj.

Dział krajowy otwiera obszerny raport ws. zatrzymania i oskarżeń wobec uczestników demonstracji przeciwko budowie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Słupsku (29-30.03.2008 r.). Przeczytamy również o represjach po marszu nacjonalistów we Wrocławiu (2008) oraz o toczącej się tu sprawie toruńskiego antyfaszysty po demonstracji przeciwko NOP (2007), uniewinnieniu warszawskiej anarchistki po marszu LPR (2006), procesie dziewiątki osób zatrzymanych po demonstracji przeciwko III Szczytowi RE w Warszawie (2005), a także niedawnym uniewinnieniu w tej samej sprawie warszawskiego anarchisty Adama P.

W dziale zagranicznym - można przeczytać m.in. o strajku głodowym hiszpańskiego więźnia anarchistycznego, Amadeu Casellasa, skandalicznie niskich wyrokach zasądzonych policji odpowiedzialnej za spacyfikowanie uczestników protestów przeciwko Szczytowi G8 w Genui (2001), a także dowiedzieć się, jak władze austriackie walczą z obrońcami praw zwierząt. Wśród newsów z Grecji - list od anarchistycznego więźnia, Giorgosa Voutsisa, kulisy aresztowania anarchistów oskarżonych o porwanie szefa stowarzyszenia przedsiębiorców greckich Giorgiosa Mylonasa oraz relacje z akcji solidarnościowych z więźniami zorganizowanych pod szyldem "Konspiracji Komórek Ognia"!

Kanał XML