Represje

Brazylia: Ciężkie represje na działaczach COB

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny | Tacy są politycy

24 czerwca po masowych protestach w Brazylii policja dokonała wielu aresztowań. W mieście Araxa gdzie działa aktywna anarchosyndykalistyczna grupa COB-AIT, aresztowano 11 działaczy.

Jeden z nich nadal przebywa w areszcie, dwóch zostało oskarżonych i czekają ich procesy sądowe. Zarzuca się im bandytyzm i czyny kryminalne.

Aresztowania odbyły się również w innych miastach. Jest to ze strony brazylijskiego rządu próba kryminalizowania ruchów społecznych oraz rozbijania protestów drogą aresztowań.

Solidaryzujemy się z naszymi towarzyszami w Araxa!

Rosja: Władze zabroniły demonstracji solidarnościowej pod ambasadą Turcji

Świat | Represje

Władze w Moskwie zabroniły akcji protestacyjnej pod ambasadą Turcji, która była planowana przez anarchosyndykalistów i anarchofeministki. Akcja miała odbyć się 24 czerwca i miała być skierowana przeciwko masowym represjom przeciwko demonstrantom w Turcji.

Według słów urzędników, akcja mogła "stanowić wtrącanie się w wewnętrzne sprawy innego państwa". Trudno jednak dać wiarę takim uzasadnieniom, skoro w ostatnich dniach i tygodniach władze zezwoliły na szereg innych protestów pod turecką ambasadą. Rosyjska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników wyraziła silny sprzeciw wobec arbitralności władz Moskwy, które okazały się sprzymierzeńcami autorytarnego reżimu Erdogana.

Warszawa: Akcja solidarnościowa z Aleksiejem Gaskarowem

Kraj | Antyfaszyzm | Represje

Dziś o godzinie 13:00 pod ambasadą Federacji Rosyjskiej odbyła się pikieta solidarnościowa z przebywającym w areszcie działaczem antyfaszystowskim Aleksiejem Gaskarowem.

Warszawscy antyfaszyści w dniu urodzin zatrzymanego rozdali ulotki przechodniom oraz domagali się zaprzestania represji wobec Aleksieja i innych uczestników demonstracji antyrządowych na Placu Błotnym 6 maja. Wygłosili przemówienia po polsku i po rosyjsku.

Ambasada odmówiła przyjęcia listu otwartego wystosowanego przez solidaryzujących się. Po pikiecie, antyfaszyści udali się na końcówkę odbywającego się niedaleko protestu związku zawodowego nauczycieli.

Żurawlów: Ponowny apel o wsparcie - Chevron inwigiluje protestujących

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Represje

Niedawno na portalu publikowaliśmy apel ludzi którzy walczą z próbującym dokonać nielegalnych poszukiwań łupków koncernem Chevron. Mieszkańcy wciąż potrzebują naszej pomocy!! Apelują na stronie:

„Organizujcie przyjazdy. Jest tu pięknie, płynie rzeczka, słońce świeci. Potrzebujemy organizować dyżury, aby rolnicy mogli normalnie pracować!”

Numer kontaktowy do dyżurnej osoby na miejscu: 782-127-525

Obecnie ciągłe aktualizacje i ciekawostki wrzucane są na stronie fejsbukowej. Oto kilka ciekawostek z ostatnich dni:
- Chevron dbając o relacje z mieszkańcami odwiedza proboszcza pobliskiej parafii

- Chevron prowadzi typowe dla siebie działania, mające na celu skonfliktowanie mieszkańców sąsiednich wsi.
Chevron nielegalnie gromadzi dane osobowe na temat protestujących, by składać bezzasadne donosy. Ochroniarze Chevronu każdego dnia nagrywają blokujących. Następnie zatrudnione przez koncern osoby odwiedzają mieszkańców okolicznych wiosek i pokazują materiał filmowy prosząc o identyfikacje nagranych osób.
W sąsiedniej wiosce, w której ma koncesje na badania, zatrudnił ochroniarzy, którzy codziennie śledzą działania protestujących i występują przeciw nim. Ochroniarze dzień i noc przebywają w namiocie, na wydzierżawionej przez Chevron działce, 10m od namiotu protestujących. W pierwszym tygodniu Chevron wypłacał ochroniarzom 10zł/h. Od tygodnia drugiego stawka spadła do 6zł/h.

Rosja: Pikieta na rzecz więźniów sumienia

Świat | Protesty | Represje

12 czerwca 2013 roku anarchiści z Niżnego Nowogrodu przeprowadzili pikietę pod hasłem Wolność dla więźniów sumienia.

Przedsięwzięcie miało na celu publiczne wyrażenia poparcia wobec więźniów 6 maja i pozostałych więźniów politycznych.

Anarchiści wyrazili solidarność więźniami politycznymi z Rosji, a także z całego świata, domagając się uczciwego śledztwa w sprawie 6 maja. Wg demonstrantów, więźniowe 6 maja powinni wyjść na wolność, a sprawcy ich pobić powinni ponieść karę.

Pikieta odbyła się bez nieprzyjemnych incydentów. Rozdano 100 ulotek. Każdy miał możliwość wypisania kartki, wyrażającej poparcie dla więźniów (dziewczyn z Pussy Riot, moskiewskich antyfaszystów, więźniów 6 maja, białoruskich anarchistów, etc.).

Indie: Policja otworzyła ogień do protestujących z zawalonej fabryki

Świat | Prawa pracownika | Represje

Policja otworzyła ogień do protestujących pracowników fabryki (ubrań dla zachodnich marek) która uległa zawaleniu sześć tygodni temu. Pracownicy wyszli na ulicę aby zwrócić uwagę na traktowanie przez władzę od czasu katastrofy. Sam protest miał miejsce niedaleko fabryki "Rama Plaza", w chwili obecnej miejsce to jest zniszczone a ostateczna liczba ofiar osiągnęła 1130 osób.

Setki protestujących, zarówno byli pracownicy jak i krewni zabitych oraz tych którzy ponieśli obrażenia, demonstrowały z żądaniem wypłaty rekompensat oraz zaległych wypłat obiecywanych przez rząd i głównego przedstawiciela reprezentującego lokalnych przedsiębiorców w przeżywającym "boom" przemyśle, czyli Bangladesh Garments Manufacturers and Exporters Association (BGMEA).

Senat Nowego Jorku przyjął uchwałę przeciw "irytowaniu" policji

Świat | Represje

Uchwała wprowadza nowy rodzaj przestępstwa, polegający na "przeszkadzaniu, irtytowaniu i grożeniu policjantowi na służbie". Według senatora Joe Griffo, który jest pomysłodawcą uchwały, policjanci z Nowego Jorku potrzebują dodatkowej ochrony, gdyż "zbyt wielu ludzi w społeczeństwie straciło szacunek dla policji". Według projekty, przestępstwo może być karane karą do czterech lat pozbawienia wolności. Uchwała przejdzie teraz głosowanie w Zgromadzeniu Stanowym.

Krytycy uchwały nie mają wątpliwości, jak będzie wykorzystywana. Przywołują przypadek Emily Good, która w maju 2011 r. filmowała działania policji, stojąc w swoim ogródku. Policjanci stwierdzili, że "nie czują się bezpieczni", gdy ktoś filmuje ich pracę i aresztowali Emily. Gdyby uchwała weszła w życie, skala represji w takich przypadkach mogłaby być jeszcze większa.

Weszła w życie ustawa o środkach przymusu bezpośredniego

Kraj | Represje

Dziś weszła w życie ustawa o środkach przymusu bezpośredniego. Zgodnie z nią, gdyby siły policji okazały się niewystarczające, "możliwe będzie użycie wojska do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego" - czytamy na stronie internetowej sejm.gov.pl.

Zgodnie z ustawą, którą Sejm uchwalił 24 maja, a którą prezydent podpisał pięć dni później, "wojsko będzie mogło zostać użyte na podstawie postanowienia prezydenta (na wniosek rządu), a w sytuacjach niecierpiących zwłoki na mocy decyzji ministra obrony narodowej lub na wniosek ministra spraw wewnętrznych". Według informacji zamieszczonej na stronie Sejmu, "żołnierzom mają wtedy przysługiwać uprawnienia policjantów".

Aresztowania anarchistów w Barcelonie i akcje solidarnościowe

Świat | Represje

Wolność dla 5 z Barcelony! 15 maja Yolanda, Silvia, Juan, Xabier i José zostali aresztowani w swoich domach w dzielnicy Barcelony na mocy nakazu Hiszpańskiego Sądu Narodowego podczas operacji policyjnej, która zakończyła się też zniszczeniem lub przejęciem materiałów z katalońskich obiektów anarchistycznych.

Oskarżeni o popełnienie przestępstw takich jak czlonkostwo w grupie terrorystycznej, pochwała terroryzmu, rekrutacja i indoktrynacja oraz przechowywanie materiałów wybuchowych, są obecnie uwięzieni w Soto del Real (Madryt), daleko od swoich rodzin i przyjaciół, w więzieniu 3 stopnia.

RPA: Strajk w odpowiedzi na policyjne zabójstwo

Kraj | Represje | Strajk

Górnicy w południowoafrykańskiej kopalni koncernu Lonmin w RPA rozpoczęli dziś strajk po tym, jak policjanci postrzelili śmiertelnie pracownika, który należał do związku zawodowego górników (National Uninon of Mineworkers) a drugiego poważnie ranili.

Do akcji policji dosżło - jak podaje agencja Reutera - w siedzibie związków zawodowych w miasteczku Wonderkop, niedaleko Marikany, 120 km na północny wschód od Johannesburga. W tym właśnie rejonie w sierpniu 2012 r. policja zstrzeliła 34 górników - była to najkrwawsza interwencja sił policyjnych w Republice Południowej Afryki od zakończenia apartheidu.

W oficjalnym komunikacie firma Lonmin potwierdziła, że pracę wstrzymały załogi wszystkich jej 113 zakładów wydobywczych. Pracodawca ogłosił, że traktuje strajki jako nielegalne. - Zatrudnieni górnicy przyszli do pracy, lecz nie zjechali pod ziemię. Powód odmowy pracy jest do końca nieznany - stwierdza koncern Lonmin w komunikacie cytowanym przez portal mining.com.

Wrocław solidarny z turecką rewoltą

Kraj | Protesty | Represje

Dziś we Wrocławiu odbyła się manifestacja solidarnościowa z tureckimi protestami antyrządowymi, o których piszemy także na CIA. Demonstracja została zorganizowana przez tureckich studentów przebywających we Wrocławiu.

Spod Galerii Dominikańskiej na Rynek przeszło ponad 100 osób. W demonstracji brały udział, poza osobami z Turcji, ludzie z różnych krajów - np. Słowacji, Azerbejdżanu, a także anarchiści, anarchosyndykaliści ze Związku Syndykalistów Polski oraz inni lewicowcy. Demonstranci nieśli transparenty w języku polskim, angielskim i tureckim: "Solidarity from Wrocław", "Wrocław popiera walkę o wolność", "Faşizme Geçit Yok - Faszyzm nie przejdzie", "Policja nie posiada broni, którą ty masz: solidarności", "Dość brutalności policji w Turcji", etc.

Pod koniec demonstracji na Rynku pojawił się policyjny wóz, który zagrodził drogę demonstrantom. Spisano osobę, która poinformowała, że jest organizatorem, a następnie po krótkich przemówieniach demonstracja została rozwiązana.

Poniżej foty.

Guantanamo: Trwa strajk głodowy więźniów

Świat | Dyskryminacja | Represje | Strajk

106 na 166 więźniów amerykańskiego więzienia w Guantanamo na Kubie przystąpiło do głodówki. Protestują przeciw brutalnemu traktowaniu.

Najbardziej wycieńczeni są obecnie przymusowo karmieni za pomocą rurek wtykanych w nos. Wielu z nich przebywa na Karaibach bez żadnych zarzutów ani nadziei na jakikolwiek proces już od lat.

Tortury i znęcanie się nad bezprawnie przetrzymywanymi więźniami są, jak twierdzą ich adwokaci, na porządku dziennym. Amnesty International już w 2005 roku w swoim raporcie określiła obóz w Guantanamo jako „Gułag naszych czasów”, a rok później ONZ wezwała do jego zamknięcia.

Turcja: Wielkie demonstracje antyrządowe

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje

Aktualizacja 18 czerwca: Dziś rano w całej Turcji policja przeprowadziła naloty na mieszkania, aresztując dziesiątki ludzi podejrzewanych o napaść na policjantów.

ZATRZYMANI ZNIKAJĄ! Według rządowych źródeł w potyczkach, jakie miały miejsce ostatniej nocy w całej Turcji, zostało rannych około 50 osób. Związek lekarzy tureckich nie opublikował jeszcze swoich danych, ale wielu demonstrujących podejrzewa, że liczba jest o wiele wyższa od oficjalnie podanej. Krążą także pogłoski o wysokiej liczbie aresztowanych. Kilku aktywistów informujących prasę w mediach społecznościowych o protestach napisało dzisiaj, że zatrzymani "znikają". "Nikt nie wie, dokąd są zabierani. To bardzo niepokojące" - napisał jeden z aktywistów w e-mailu do PAP.

Jak demonstranci radzą sobie z gazem | Stambuł 21 dzień #Istanbul #occupygezi

Aktualizacja 16 czerwca: W nocy z 15 na 16 czerwca policja wkroczyła na plac Takism i brutalnie spacyfikowała zebranych tam ludzi. Ludzie starali się stawiać opór na barykadach. Okazało się jednak, że z nieznanych przyczyn woda z armatek wodnych powoduje poważne oparzenia.

Szwecja: Naziści pomagają policji tłumić zamieszki

Świat | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Jak podaje portal friatider.se do pacyfikowania zamieszek (do których doszło po niejasnym zabójstwie czarnoskórego 69-letniego mieszkańca Sztokholmu) dołączyli działacze Młodzieży Nordyckiej (Nordisk Ungdom) oraz największej organizacji neonazistowskiej w Skandynawii Szwedzkiego Ruchu Oporu (SMR).

Działacze tych dwóch organizacji "zapobiegali rozprzestrzenianiu się zamieszek". Jak powiedział komisarz policji z Söderorts naziści przyłączyli się do akcji "w wielkim stylu".

Komentarz: To jak wygląda sytuacja w Szwecji przypomina kiepską komedię. Po zabójstwie starszego człowieka policja rozpędza spontaniczną demonstrację imigrantów podczas której nazywa ludzi "małpami", organizuje później polowania na osoby o innym kolorze skóry, a bojownicy przeciw systemowi mający w swojej karierze kilkanaście zabójstw dołączają do policji.

Policja ściga związkowców ze szpitala w Kościerzynie

Kraj | Prawa pracownika | Represje

Zarzut zorganizowania nielegalnego zgromadzenia usłyszało troje związkowców ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. To liderzy związków zawodowych pielęgniarek, lekarzy i rehabilitantów. Chodzi o protest, który odbył się przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku. Na początku kwietnia kilkudziesięciu pracowników szpitala przyjechało do Gdańska wyrazić swoje niezadowolenie z podzielenia wynagrodzeń na dwie raty.

Ludzie przez prawie dwie godziny spacerowali z transparentami po chodniku. Protest przebiegał spokojnie. Zdaniem policji była on jednak nielegalny bo organizatorzy nie powiadomili wcześniej władz Gdańska.

Kanał XML