Represje

Czy pikiety solidarnościowe mają sens?

Protesty | Publicystyka | Represje | Ruch anarchistyczny

Co jakiś czas, ktoś zadaje mi pytanie, często zahaczające o sarkazm - czy kilkuosobowe pikiety solidarnościowe cokolwiek mogą zmienić?

Aby nie powtarzać się za każdym razem tych samych argumentów, postaram zebrać je poniżej.

Ostatnio, jako uczestnik Związku Syndykalistów Polski, brałem udział lub organizowałem pikiety solidarnościowe ws. zwolnienia związkowców z Auchan, Starbucks i Lionbridge. W każdym z tych przypadków część zaproszonych na pikietę osób nie przyszła, stwierdzając, że "akcja nie ma sensu". Pomijając już, że może być to zwykła racjonalizacja nieróbstwa - znakomita, "rozsądna" wymówka, aby nic nie robić i zostać w domu i w najlepszym przypadku czytać Marksa lub Bakunina. Wierzę jednak że część osób, cierpiąc na polityczną depresję, która trawi obecnie całe społeczeństwo, autentycznie nie wierzy, że można tego rodzaju niewielkimi akcjami mieć jakikolwiek wpływ na rzeczywistość - i do nich kieruję ten tekst, bo "racjonalizatorów" nic nie przekona, zawsze znajdą sto innych wymówek.

Japonia: Najazd policji na związek

Świat | Represje

4 lipca około setki funkcjonariuszy policji dokonało nalotu na siedzibę związku zawodowego kolejarzy Doro-Chiba. Związek brał aktywny udział w protestach przeciw szczytowi G8. Jest to kolejna z serii podobnych próba zastraszania związków i innych organizacji społecznych sprzeciwiających się polityki najbogatszych krajów oraz korporacji.

Przez 3,5 godz. przeszukiwano biuro. Gdy jeden z członków zarządu Doro-Chiba, wskazał funkcjonariuszowi na poważny błąd w nakazie przeszukania, został aresztowany.

Rozprawa po demonstracji przeciw Radzie Europy 2005

Kraj | Represje | Ruch anarchistyczny

Dzisiaj odbyła się kolejna rozprawa po demonstracji przeciw Radzie Europy z 2005 r. Sprawa została znowu odroczona z powodu nieobecności kilka osób oraz wniosku o powołanie nowego świadka, autora raportu z wydarzeń, który trafił do sądu trzy lata po wydarzeniu.

Japonia: Represje wobec aktywistów anty-G8

Świat | Protesty | Represje

Aktualizacja: Policja twierdzi, że dziennikarz aresztowany 5 lipca kopnął policjanta. Mimo tego, on został zwolniony w poniedziałek wieczorem. Inni mają zarzuty o "naruszenie prawa drogowego". Jednak pomimo, że nie stanowi to ciężkiego naruszenia prawa, sąd zdecydował we wtorek, że wszyscy muszą pozostać w areszcie jeszcze 10 dni.

Podczas demonstracji przeciw szczytowi G8 5 lipca zatrzymano 4 osoby, w tym dziennikarza z Reuters. W ciągu ostatnich miesięcy zatrzymywano także lokalnych aktywistów. Japońskie władze nie wpuściły do kraju około 30 związkowców z Korei Płd., którzy mieli uczestniczyć w demonstracji. Aktywiści i organizatorzy mobilizacji proszą ludzi o wysyłanie listów, e-mali i telefonowanie do ambasad Japonii oraz protest przeciw bezprawnym aresztowaniom, zatrzymaniom, deportacjom i represjom przedstawicieli mediów i działaczy ruchów społecznych zaangażowanych w organizację antyszczytu.

ACK o represjach podczas antyszczytu | Areszt | Areszt II | O proteście

Indoktrynacja religijna w angielskich szkołach

Świat | Represje

Dwóch chłopców w wieku 11 i 12 lat dostało karę za to, że nie chcieli klęczeć i modlić się do Allaha podczas lekcji religii.

Uczniowie szkoły Alsager High School zostali ukarani za to, że nie chcieli brać udziału w modlitwie muzułmańskiej, która była w ramach zajęć.

Lionbridge w liście do pracowników dyskredytuje zwolnionego związkowca

Kraj | Prawa pracownika | Represje

Na irlandzkich Indymediach pojawił się list, który kierownictwo firmy Lionbridge rozesłało do swoich pracowników. Ma on na celu zdyskredytowanie zwolnionego związkowca.

W liście czytamy m.in.: "Powodem dyscyplinarnego zwolnienia było ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, w tym świadome działanie na szkodę pracodawcy poprzez przekazywanie na stronach internetowych nieprawdziwych informacji, godzących w dobre imię Spółki i inne bezprawne zachowania, takie jak ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa oraz przekazywanie poufnych dokumentów wewnętrznych poza firmę wbrew przyjętym w firmie zasadom przestrzegania tajemnicy służbowej". Natomiast Lionbridge twierdzi, że "zwolnienie pracownika nastąpiło z przyczyn całkowicie niezależnych od jego działalności w związkach zawodowych. Lionbridge Poland, podobnie jak inne oddziały Korporacji, nie podejmowały i nie podejmują działań mających na celu łamanie wolności zrzeszania się pracowników w organizacje związkowe".

Starbucks represjonuje pracowników! Pikieta ZSP we Wrocławiu

Prawa pracownika | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Dzisiaj we Wrocławiu przed główną siedzibą firmy AmRest - American Restaurants odbyła się pikieta solidarnościowa ze zwolnionymi związkowcami, pracownikami sieci kawiarni Starbucks: Colem z USA (Industrial Workers of the World) oraz Moniką z Hiszpanii (CNT). Pikietę zorganizowała wrocławska sekcja Związku Syndykalistów Polski włączając się tym samym w międzynarodową kampanię solidarnościową w obronie represjonowanych związkowców sieci Starbucks. Kampania rusza w wielu krajach świata i jest koordynowana przez IWW oraz CNT przy wsparciu lokalnych organizacji Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników (IWA-AIT).

Firma AmRest prowadzi w Europie Środkowo-Wschodniej restauracje takich marek jak Pizza Hut, Burger King, KFC i właśnie Starbucks. Niedawno otworzyła pierwszą restaurację Stabucksa w Pradze, a w tym roku otworzy je także w Polsce. Aktywiści ZSP weszli do siedziby AmRestu i wręczyli list protestacyjny ws. represjonowanych związkowców. ZSP wkrótce uruchomi stronę informacyjną ws. kampanii w języku polskim, która będzie także służyć przyszłym pracownikom sieci Starbucks w Polsce jako źródło informacji.

Więcej: http://grsbuxunion.blogspot.com
http://seccionstarbuckscnt.wordpress.com

AlterKino.org: Jeżeli...

Świat | Dyskryminacja | Edukacja/Prawa dziecka | Represje

Jeżeli... - w kulminacyjnym momencie fali młodzieżowej rewolty w Europie Zachodniej i Ameryce czołowy gniewny buntownik kina angielskiego z całą dobitnością i dosadnością objawił swe sarkastyczne spojrzenie na hierarchiczną strukturę społeczeństwa. Jego symbolem jest tradycyjna elitarna szkoła angielska, w której dochodzi do dramatu: młodzież występuje zdecydowanie przeciwko światu dorosłych, pragnienie wolności kłóci się z dyscypliną przymusu a bezkompromisowość z konformizmem.

Nagrodzony "Złotą Palmą" na MFF w Cannes moralitet Andersona, wprowadził na ekrany jego współczesnego Kandyda - Micka Travisa w osobie znakomitego Malcolma McDowella, którego dalsze przypadki reżyser ukazał w kolejnych częściach alegorii współczesnego świata: Szczęśliwym człowieku i Szpitalu Britannia.

http://www.alterkino.org

Warszawa: represje przeciwko działaczom Greenpeace

Kraj | Represje

W sobotę o godzinie 19 odbyło się posiedzenie sądu 24 h w sprawie 6 aktywistów Greenpeace (w tym trzech, którzy są obywatelami Niemiec), sądzonych za udział w akcji protestacyjnej w Ministerstwie Gospodarki. Tryb ten został zastosowany, pomimo, że oskarżeni nie dopuścili się czynów chuligańskich.

O akcji pisaliśmy tutaj.

Posiedzenie było opóźnione o 3 godziny, gdyż prokuratura spóźniła się z przekazaniem tłumaczeń zeznań obcokrajowców. Wszystkim zatrzymanym zarzucono „Naruszenie miru domowego” ministerstwa (par. 193 KK) przez wtargnięcie na dach i nie opuszczenie go na wezwanie uprawnionych organów.

Wrocław: Pracownik Poczty, który brał udział w strajku, zwolniony

Kraj | Prawa pracownika | Represje

Jerzy Raciborski, jeden z uczestników strajku pocztowców we Wrocławiu, został dziś zwolniony z pracy. Zdaniem związkowca jest to bezprawna kara za strajk. - Zgodnie z uzasadnieniem, jakie otrzymałem, zwolniono mnie z powodu naruszenia obowiązków pracowniczych, polegającego na braniu udziału w blokowaniu dostępu do pracy, co skutkowało m.in. stratami finansowymi firmy. Jestem pewien, że strajk był dobrym pretekstem do zwolnienia mnie, bo wielokrotnie krytykowałem tę firmę i występowałem w obronie pracowników - powiedział prasie Raciborski.

Zdaniem Poczty Polskiej strajk był nielegalny, a zwolnienie odbyło się zgodnie z prawem. Jednak przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej Bogumił Nowicki twierdzi, że zwolnienie Raciborskiego jest bezprawne. - Nie wyraziliśmy na to zgody. To co się dzieje, to przykład sytuacji jak na Białorusi. Nad "Solidarnością" pocztową odbył się jakiś sąd kapturowy - mówił Nowicki.

Nowy Jork: Policja chce taśm

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

Projekt aktywistyczny I-Witness Video dostał dwa nakazy sądowe. Władze miasta domagają się od aktywistów wszystkich ich materiałów dotyczących Zjazdu Partii Republikańskiej z 2004 r. Władze domagają się taśm wideo, a także gazet, papierów i wszystkich materiałów o zjedzie.

Ponad 1800 osób zostało aresztowanych podczas zjazdu. Wiele z nich wniosło skargi przeciw policji.

Więcej:
http://iwitnessvideo.info/blog/index.html

Johannes Wilm, O liście ex-członka RAF do uczestników Konferencji im. Róży Luksemburg

Świat | Publicystyka | Represje

Niemieckie, burżuazyjne media skupiły się rok temu na atakowaniu wszelkimi siłami byłego działacza Frakcji Czerwonej Armii (RAF) - Christiana Klara, który ubiegał się o warunkowe zwolnienie.

Christian Klar, aresztowany w 1982 i skazany w 1985 roku, znalazł się w więzieniu z powodu 9 zabójstw i 11 usiłowań zabójstwa (wszyscy członkowie RAF byli sądzeni zbiorowo) był właśnie jednym z tych, którzy ubiegali się o przedterminowe zwolnienie.

Tymczasem media - podobnie jak konserwatywna Chrześcijańska Unia Społeczna (CSU) usiłowały doprowadzić do tego by nigdy nie został zwolniony. Ich stanowisko opierało się na liście zamieszczonym poniżej, który Klar przesłał do niemieckiej gazety "Junge Welt" 15-go stycznia 2007 roku. Markus Soder, sekretarz generalny CSU zareagował na niego słowami: "Teraz widać,że taka osoba nigdy nie powinna znaleźć się na wolności". Powinien "pozostać za kratkami przez resztę swojego życia. Zwolnienie warunkowe jest nie do pomyślenia".

Podejrzewam,że większość z was może uważać, że zabójca 9 osób nigdy nie powinien zostać zwolniony. Wierzę jednak, iż zgodzicie się, że jeśli prawo przewiduje warunkowe zwolnienie dla każdej innej osoby, która popełniła podobne przestępstwa to nie można tak po prostu odebrać go i anulować w przypadku Klara.

W żaden sposób nie chciałbym bronić RAF ale list napisany przez byłego członka RAF mógłby zostać równie dobrze napisany przeze mnie (pomijając niektóre intelektualne zwroty). Jeśli ktoś może zostać dodatkowo wysłany do więzienia na wiele lat za napisanie tego rodzaju rzeczy to w takim razie ja również powinienem się tam znaleźć.

Oto list Christiana Klara (został napisany w związku z ubiegłoroczną Konferencją imienia Róży Luksemburg w Berlinie):

Drodzy Przyjaciele.

Temat tegorocznej Konferencji im. Róży Luksemburg brzmiący - "Możemy zrobić to inaczej" ("We can do it differently") - oznacza tak ja to rozumiem - w pierwszej kolejności uznanie i podziękowanie za inspiracje, które docierają do nas z niektórych krajów Ameryki Łacińskiej.

Po dwóch dekadach niszczycielskich recept ze strony międzynarodowej klasy posiadaczy w końcu do głosu dochodzą prawa mas i w dodatku rozwija się przed nimi perspektywa. A jak to wygląda w Europie? Tutaj nadal trwa imperialistyczny sojusz, który stawia się w obowiązku zsyłać z niebios karę na każdy kraj opierający się obecnej redystrybucji zysków oraz by obracać jego styl życia w stertę śmieci.

Propagandowa robota wykonywana przez rządy i ogromne agencje public relations rozpowszechnia ideologię uświęcającą wszystko co redukuje ludzi do ich użyteczności.

W każdym razie także tutaj prawdą jest: "Możemy zrobić to inaczej".

Skąd jeszcze powinna nadejść siła do walki ?

Szczególnie ważnym czynnikiem (w Europie inaczej niż gdzie indziej) byłoby wyrwanie dużych obszarów społeczeństwa (które w Europie przeżywają obecnie załamanie) z rąk ich szowinistycznych "zbawców" (czytaj: lewica zwalczająca neonazistów i inne ruchy prawicowe, które mają wsparcie pośród bezrobotnych).

W przeciwnym razie nie będzie możliwe ostateczne obalenie kapitału i otworzenie drzwi do innej przyszłości.

Od czasu do czasu należy to podkreślać: świat jest historycznie dojrzały do tego aby przyszłe generacje wkroczyły w życie oferujące pełen rozwój ich ludzkich możliwości, w którym duchy ludzkiej alienacji zostaną wypędzone z planów i stosunków społecznych.

-----------------------
Christian Klar - (urodzony 20 Maja, 1952 roku we Freiburgu) był jednym z przywódców drugiego pokolenia niemieckiej grupy Frakcja Czerwonej Armii(RAF). Nakaz aresztowania został wydany w 1979 roku a do zatrzymania Klara doszło w pobliżu Hamburga 16-go Listopada 1982 roku gdzie utrzymywał on nielegalny skład broni. W wyniku procesu został skazany za udział w zabójstwach Siegfrieda Bubacka, Jurgena Ponto i Hannsa-Martina Schleyera, wspólnie z inną członkinią RAF Brigitte Mohnhaupt. Klar pozostaje w więzieniu od czasu aresztowania a wysokość jego wyroku wynosi 6-krotne dożywocie plus 15 lat. Na początku 2007 roku złożył prośbę o ułaskawienie do decyzji niemieckiego Prezydenta Horsta Köhler'a. 7 Maja,2007 r. prośba została odrzucona. Po raz kolejny będzie mógł się ubiegać o przedterminowe zwolnienie dopiero w 2009 r. ponieważ kara dożywotniego więzienia w Niemczech nie oznacza zamknięcia skazanego aż do śmierci.

Rosja: Areszt za ulotki

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

Dwaj studenci, Oslaw Kiroszejew i Witalij Bahmasterow z miasta Penza w Rosji zostali 19 czerwca aresztowani za rozdawanie ulotek. Było na nich napisane: "Rząd to więzienie ludu - bądźcie anarchistami!" Studentom grozi wykluczenie z uniwersytetu oraz więzienie. Więcej wkrótce.

Wideo

Zapatero pacyfikuje strajk kierowców

Świat | Gospodarka | Protesty | Represje | Tacy są politycy

Od zeszłego tygodnia kierowcy ciężarówek prowadzą w Hiszpanii szeroko zakrojone akcje strajkowe przeciwko wzrostom cen paliwa. Próbują wymóc na rządzie pomoc finansową. W poniedziałek kierowcy po raz drugi próbowali zablokować zaopatrzenie. Jednak tym razem do akcji wkroczył sam Zapatero nakazując... pacyfikację blokad przez Guardię Civil. W mieście Bevente na północy Hiszpani Guardia Civil na wiele godzin uwięziła 500 kierowców - bez podstawy prawnej - jak donoszą przedstawiciele jedynego związku, który zdecydował się nadal kontynuować akcję (Platforma Obrony Transportu). "Wciąż nas zatrzymują, uprowadzają i oskarżają" - twierdzą. Indymedia donoszą nawet o rannych i zabitych. Ponoć te represje odpowiadają za fakt, że za miast 3000 kierowców tirów do Madrytu dotarło jedynie 1500.

Japonia i G8: Represje wobec aktywistów c.d.

Świat | Represje

Rząd japoński dalej represjonuje aktywistów politycznych, którzy organizują protesty przeciw G8 lub zamierzają się do nich przyłączyć. Ponad 40 osób zostało zatrzymanych bez podstaw i prawdopodobnie większość z nich nie zostanie wypuszczona przed szczytem.

29 maja 38 osób zostało aresztowanych na spotkaniu anty-G8 w Uniwersytecie Hosei w Tokio. Niewiele wiadomo o tej sprawie, ale wygląda na to, że wystarczy spotkać się, aby policja zrobiła z tego przestępstwo. O areszcie Tabi Ronina już pisaliśmy na CIA. Postawiono mu zarzuty „nielegalnej rejestracji adresu” ponieważ nie mieszka tam, gdzie jest zameldowany. Pod pretekstem walki z oszustwem meldunkowym, zarekwirowano, m.in. jego komputer, telefon i ulotki Tabi.

Kanał XML