Represje

Grecja: Strajk głodowy w więzieniach. Więźniom grozi śmierć

Świat | Represje

Pod koniec lutego, greckie służby aresztowały krewnych członków Konspiracyjnych Komórek Ognia, których podejrzewają o próbę uwolnienia członków KKO. Spowodowało to ogłoszenie przez nich bezterminowego strajku głodowego "aż do śmierci". Strajkujący żądają zniesienia niektórych przepisów represyjnych, zlikwidowania więzień o zaostrzonym rygorze i uwolnienie swoich krewnych oraz uwolnienie więźnia Savvasa Xirosa, który wymaga leczenia poza więzieniem.

Podczas strajków doszło do demonstracji solidarnościowych zakończonych zamieszkami oraz ataków na siedzibę Syrizy. Partii, która cieszyła się poparciem części "anarchistów" w związku z postulatem rozbrojenia policji.

Strajkujący stracili po kilkanaście procent masy swojego ciała i znajdują się w szpitalach w stanie krytycznym. U części wystąpiły: hipoglikemia, duszności i zaburzenia ciśnienia. Rząd zwleka z zajęciem stanowiska.

Hiszpania: Dekada policyjnej przemocy

Świat | Represje

Hiszpańska policja torturuje - twierdzi Amnesty International. W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano 6621 przypadków tortur w policji hiszpańskiej.

Tylko 752 przypadki znalazły swój finał w sądzie. Praktykowanie tortur w Hiszpanii jest codziennością. Dzień w dzień Komitet Na Rzecz Zapobiegania tortur w Hiszpanii otrzymuje zawiadomienia. Są to tortury psychiczne, pobicia, a nawet gwałty.

Ofiarami tego typu zachowań padają imigranci, uchodźcy (40%) oraz działacze społeczni uczestniczący w protestach (50% torturowanych). Są to raczej tortury psychiczne niż fizyczne, gdyż strach przed bólem jest uważany za bardziej efektowny od samego bólu.

10% przypadków stosowania tortur miało miejsce w Kraju Basków.

Irlandia: Represje na uczestnikach protestów społecznych

Świat | Represje

Trzy godziny temu irlandzka policja aresztowała Paula Murphy'ego, uczestnika protestów antywojennych (na zdjęciu). Przyszło po niego sześciu funkcjonariuszy.

Oprócz niego aresztowano również grupę osób, która trzy miesiące temu podjęła protest siedzący przeciwko opodatkowaniu wody.

Dziennikarze sympatyzujące z policją podali informację, iż jest to rezultat trwającego trzy miesiące śledztwa.

Irlandzcy anarchiści nie mają wątpliwości co do tego, iż aresztowania mają charakter polityczny i są związane z protestami antyrządowymi przeciwko Labour Party podejmowanymi przez tych samych aktywistów.

Ukraina: Zaostrzenie represyjności w armii

Świat | Represje

Przed czterema dniami parlament Ukrainy uchwalił przepisy wedle których dowódcy wojskowi mają prawo rozstrzeliwać żołnierzy za odmowę wykonywania rozkazów.

Rozstrzelanie żołnierza może się odbyć bez procesu sądowego, a nawet postawienia zarzutów. W związku z czym żołnierz może zostać w rzeczywistości rozstrzelany pod byle jakim pretekstem.

Z kolei władze separatystyczne planują przeprowadzenie powszechnej mobilizacji i wcielenie do swoich oddziałów nawet 100 000 mieszkańców wschodniej Ukrainy.

Premier Donieckiej Republiki Ludowej ogłosił, iż mobilizacja zostanie przeprowadzona w sytuacji gdy za mało będzie "ochotników" do walki z armią ukraińską.

Anarchiści solidarnie z górnikami

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Represje

W zeszłym tygodniu pod siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej doszło do ostrzału z broni gładkolufowej protestujących górników.

Policja wykorzystała do tego grupy piłkarskich chuliganów, którzy wszczęli zamieszki oraz powszechną w mediach głównego nurtu nagonkę na górników. Wszystkie telewizje podały informację, iż zamieszki wszczęli sami górnicy mimo iż na nagraniach łatwo było zauważyć, iż osoby atakujące policję miały na sobie barwy klubów piłkarskich, a nie emblematy związków zawodowych.

W związku z tym środowiska anarchistyczne w Polsce zorganizowały akcje solidarnościowe z górnikami ostrzelanymi przez policję w sprawie których negocjacje toczyły się za zamkniętymi drzwiami Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz bez ich udziału.

Szkocja: Solidarność z hiszpańskimi anarchistami

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

6 lutego, grupa anarchistów i syndykalistów przyjechała do Edynburga pod hiszpański konsulat celem wsparcia anarchistów i związkowców w Hiszpanii - ofiar Operacji Pandora i represji związanych ze strajkiem 14 listopada.

W grudniu zeszłego roku, policja weszła do 14 mieszkań i centrów społecznych w Barcelonie i Madrycie. Doszło do grabieży mienia oraz aresztowania siedmiu kobiet i czterech mężczyzn.

Jednym z nich, jest członek związku CNT w Sabadell.

Czwórka aresztowanych została wypuszczona dwa dni później z zarzutami, pozostali musieli zapłacić 3000 euro kaucji.

Obecnie obowiązujące uprawnienia przyznane policji i służbom to najbardziej represyjne przepisy od czasów dyktatury Franco.

Belgrad: Protest antypolicyjny

Świat | Represje

1 lutego w Belgradzie odbył się protest anarchosyndykalistów z ASI pod siedzibą policji lokalnej (odpowiednik straży miejskiej). Powodem był atak policji na pasażerów transportu publicznego.

Protest dotyczył sprawy z końca stycznia, kiedy kobieta podróżująca autobusem odmówiwszy policji okazania dokumentów (co nie jest prawnie nakazane) została zaatakowana. Z pomocą przyszli jej inni pasażerowie.

Przed protestem jeden z funkcjonariuszy policji za pośrednictwem facebooka groził jego uczestnikom represjami.

Protest jednak się odbył. Zgromadzeni sprzeciwili się arogancji i brutalności wobec osób nie posiadających środków na opłacanie biletów komunikacji miejskiej. Rozwinęli transparent o treści "Policja lokalna - kryminaliści".

Turcja: Władze chcą zakazać "udostępniania" nielegalnych treści w Internecie

Świat | Represje

Przez ostatnie lata, Turcja wprowadziła szereg przepisów cenzorskich co spotkało się z krytyką z całego świata.

Obecnie podejmuje się próby celem kryminalizacji nie tylko publikowania "treści zabronionych", ale również ich udostępniania. Na przykład na portalach społecznościowych.

Dyrektoriat Telekomunikacji ma mieć moc usuwania udostępnianej treści i kontrolować Internet w całym kraju. Osoby udostępniające treści mają płacić za to kary pieniężne.

W Turcji nie definiuje się czym jest "treść nielegalna", jednak odnosi się to głównie do przecieków na temat korupcji wśród polityków oraz kontaktów z Al-Quaedą.

Donbas: Cięcia w świadczeniach dla górników

Świat | Prawa pracownika | Represje | Tacy są politycy

Wspierany uzbrojonymi żołnierzami "przywódca" Donieckiej Republiki Ludowej, Aleksandr Zacharczenko zaproponował obniżenie zasiłków dla górników. Poinformowała na swoim facebooku Jelena Błocha, redaktorka “Municypalnej gazety”, wspierającej separatystów.

“Dziś w Doniecku mówiono też o reformach. Własciwie, o reformie
przemysłu węglowego. Ale te rozmowy, myślę, bardzo różnią się od bełkotu w Kijowie, a nawet wcześniej w Donbasie.

Węgiel ma być czysty, bez domieszek, trzy związku zawodowe w przemyśle węglowym to za dużo, zasiłki warto obniżyć, nawet dla górników, podobnie 66 dni urlopu. Mówi się o skróceniu urlopu do 24 dni, a czasu pracy zwiększenia do ośmiu godzin dziennie.

Kurdystan: Protesty przeciw przymusowemu poborowi

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Militaryzm | Represje

W syryjskim Kurdystanie w dniach 27 i 30 grudnia odbyły się protesty przeciwko przymusowym wcieleniom do Powszechnych Jednostek Obrony podlegającym Kurdyjskiej Partii Pracy PKK walczącym przeciwko dżihadystom z ISIS.

Protesty dotyczyły głównie sprawy 15-letniej Hemrin Aidi wcielonej do armii wbrew swojej woli. Nie jest to pierwszy przypadek dokonywania przymusowego poboru w Kurdystanie. Podobne protesty miały miejsce w październiku 2014 i dotyczyły czterech osób.

Odmowa służby w Powszechnych Jednostkach Obrony jest karana więzieniem. Taka polityka spotyka się z krytyką Powszechnych Jednostek Obrony ze strony zachodniej lewicy oraz Human Rights Watch według której miał miejsce przypadek zabicia więźnia, który odmówił służby.

Hiszpania: Najbardziej represyjne prawo od czasów Franco

Świat | Dyskryminacja | Lokatorzy | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Kilka dni temu portale anarchistyczne obiegła informacja o aresztowaniu 15 osób w ramach operacji "Pandora" - akcji policji skierowanej przeciw osobom podejrzewanym o użycie materiałów wybuchowych w 2012 i 2013 roku.

W tym samym czasie wprowadzono przepisy uniemożliwiające pracę dziennikarską oraz działalność pracowniczą i lokatorską. Za fotografowanie lub nagrywanie policji podczas wykonywania czynności, pokojowe opieranie się władzy, okupowanie banków w ramach protestu, nie zarejestrowanie protestu oraz utrudnianie lub blokowanie eksmisji grozi kara grzywny od 600 do 30 000 euro.

Za przebywanie na okupowanej przestrzeni, nie tylko skłocie, ale też mieszkaniu z którego zostało się eksmitowanym - kara od 100 do 600 euro grzywny. Zalegalizowano również policyjne "czarne listy" aktywistów i niezależnych dziennikarzy. Policja może również wkraczać gdzie chce bez podawania przyczyny. Może również bez powodu legitymować ludzi na ulicy, a także kierować się w tym celu pochodzeniem etnicznym lub kolorem skóry w związku z tropieniem nielegalnych imigrantów.

Berkeley: Antypolicyjne zamieszki

Świat | Protesty | Represje

W Berkley trwają zamieszki spowodowane kolejnym uniewinnieniem policjantów odpowiedzialnych za śmierć człowieka. Chodzi w tym przypadku o chorego na astmę Erica Garnera, uduszonego przez pięciu policjantów.

Według sądu, w związku z chorobą ofiary, nie można udowodnić bezpośredniej odpowiedzialności policji za jego śmierć. W Stanach Zjednoczonych w związku z kolejnymi zabójstwami dokonywanymi przez policjantów rośnie społeczne poparcie dla antypolicyjnych protestów.

Wczoraj w godzinach nocnych spacyfikowani zostali studenci przeciwko którym policja użyła gazu.

https://www.facebook.com/video.php?v=418596778293890

Grecja: Przemoc policyjna podczas protestów solidarnościowych z Nikosem Romanosem

Świat | Blog | Represje | Ruch anarchistyczny

Poniżej kilka zdjęć z protestów solidarnościowych z prowadzącymi strajk głodowy uwięzionymi anarchistami.

Na zdjęciach widać m.in. anarchistów broniących Centrum Pracownicze w Salonikach oraz dzielnych stróżów burżuazyjnego porządku w starciu z prawdopodobnie zagrażającą ich bezpieczeństwu kobietą...

Ateny: Starcia z policją w związku ze strajkiem głodowym Nikosa Romanosa

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

2 grudnia miał miejsce duży protest solidarnościowy z głodującym anarchistą, Nikosem Romanosem. Romanos domaga się realizacji przysługującego mu prawa do uczestnictwa w zajęciach na uczelni na którą się dostał.

Obecnie znajduje się w stanie krytycznym. Głoduje od 23 dni, władze jak do tej pory ignorują jego sprawę.

W strajku uczestniczy trzech jego kolegów z więzienia, oskarżonych w tej samej sprawie.

Demonstranci atakowali luksusowe samochody, wozy policyjne i siedzibę Narodowego Banku Grecji. Aresztowano 15 osób.

Nikosa Romanosa wspierają również studenci Politechniki Ateńskiej.

Ukraina: Akcja solidarnościowa z Aleksandrem Kolchenko

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

W środę, 26.11.2014 grupa działaczy anarchistycznych zorganizowała pikietę solidarnościową z obchodzącym tego dnia urodziny, Aleksandrem Kolchenko.

Akcja odbyła się pod konsulatem rosyjskim w Kijowie. Kolchenko jest anarchistą z Krymu, aresztowanym przez FSB pod sfałszowanymi zarzutami o terroryzm i przynależność do Prawego Sektora.

Kolchenko przebywa w Moskiewskim Areszcie Lefortowo, nadal znanym RF FSB SIZO (areszt przed sądowy Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej – tłum.). Jest to trudno dostępne więzienie o zaostrzonym rygorze bezpieczeństwa.

Przebywa tam nielegalnie, gdyż podobnie jak trzech innych więźniów, jest obywatelem Ukrainy, a nie Rosji.

Kanał XML