Represje

Relacja z rozpraw przeciwko IU

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Represje

W Warszawie rozpoczęły się już sprawy wykroczeniowe aktywistów Inicjatywy Uczniowskiej. Rozprawy są monitorowane przez warszawski Anarchistyczny Czarny Krzyż. W Sądzie Rejonowym dla Warszawy - Śródmieście (IV Wydział Grodzki; ul. Marszałkowska 82) odbyły się dwie rozprawy przeciwko Aleksandrowi Pawłowskiemu. W obydwu przypadkach oskarżono go o popełnienie wykroczenia z art. 52 par. 1 p. 2 KW: "Kto zwołuje zgromadzenie bez wymaganego zezwolenia albo przewodniczy takiemu zgromadzeniu lub zgromadzeniu zakazanemu podlega karze aresztu do 14 dni, karze ograniczenia wolności lub karze grzywny".

Kara za zdjęcie kawałka płótna ze słupa

Kraj | Represje

Z powodu zdjęcia flagi państwowej ze słupa skazał radomski sąd studenta na sześć miesięcy ograniczenia wolności w formie pracy społecznej.

25 czerwca, nad ranem, student jednej z krakowskich uczelni pochodzący z Radomia, wracał z kolegą z dyskoteki. W związku z obchodami rocznicowymi wydarzeń Czerwca '76 Radom był udekorowany flagami. Student zdjął z latarni stojącej przy deptaku flagę państwową i ze znakiem NSZZ "Solidarność" i maszerował z nimi ulicami miasta. Wtedy został zauważony za pomocą kamer monitoringu miejskiego. Straż miejska ruszyła za nim w skuteczny pościg. Został przewieziony do prokuratury i przesłuchany. Jak wyjaśniał, bez żadnych złych intencji zdjął flagi z latarni.

- Takie sprawy mają być ostrzeżeniem dla innych, że godła państwowe należy szanować - mówi rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu, sędzia Andrzej Łyś.

KWK: Władza szykanuje uchodźców

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Wczoraj Komitet Wolny Kaukaz zorganizował w Lublinie konferencję prasową w sprawie zatrzymania przez policję autokaru z czeczeńskimi uchodźcami jadącymi na demonstrację do Warszawy. Sprawę autokaru i demonstrację obszernie relacjonowaliśmy w piątek.

Działacze i działaczki KWK uważają, że działania policji były z góry zaplanowane i ich celem było zablokowanie uchodźcom możliwości wzięcia udziału w demonstracji. – Jeszcze przed planowanym wyjazdem, wieczorem poprzedniego dnia, jednego z działaczy naszej organizacji odwiedziła policja, wypytując o plany. – powiedział Rafał Błachnio z KWK. Już w Lublinie policja starała się opóźnić wyjazd pod pretekstem sprawdzania stanu technicznego autokaru. Następnie autokar z uchodźcami był konwojowany aż do granic województwa, w celu, jak twierdzi policja, "zapewnienia im bezpieczeństwa".

Dziennikarka zamordowana za krytykę Putina

Świat | Represje

Zamordowana została znana rosyjska dziennikarka, Anna Politkowska, autorka książek m.in. o wojnie w Czeczenii i łamaniu tam praw człowieka oraz krytycznych w stosunku do polityki prezydenta Władimira Putina.

Jej zwłoki znaleziono w windzie domu, w którym mieszkała, w samym centrum Moskwy. Została zastrzelona ok. 15.10 czasu polskiego. W windzie znaleziono cztery łuski i porzucony pistolet PM.

Niejednokrotnie grożono jej śmiercią. W 2004 roku próbowano ją otruć. Była też zatrzymywana przez wojska rosyjskie w Czeczenii.

Władze USA: Każdy może być terrorystą

Świat | Represje

Unia Europejska zawarła porozumienie z USA w sprawie wymiany danych osobowych pasażerów samolotów, a tymczasem hiszpański dziennik "El Pais" informuje, że w danych służb granicznych USA panuje kompletny chaos i o związki z terrorystami posądza się niewinnych ludzi. Już 30.000 osób zaprotestowało przeciwko umieszczeniu ich na liście terrorystów. W śród nich znajdują się m.in. senator demokratyczny Edward Kennedy, prezydent Boliwii Evo Morales, przewodniczący libańskiego parlamentu Nabih Berri. Informacje o tym ogłosiło w sobotę biuro kontroli rządu USA.

Umieszczeni na liście nie są wpuszczani do samolotów, nie mogą przekraczać granicy, poddawani są kontrolom i aresztowani przy byle okazji. Na przykład przy zatrzymaniu przez policję z powodu naruszenia kodeksu drogowego.

AfterWork w Szczecin: Sacco i Vanzetti (benefit na Rafała Górskiego)

Kraj | Represje | Ruch anarchistyczny
2006-10-11 15:30
2006-10-11 20:30

Federacja Anarchistyczna oraz OZZ Inicjatywa Pracownicza zapraszają w środę do Społecznego InfoPunktu ALERT (Śląska 34) na AfterWork. Od 15:30 do 17:30 otwieramy swoje progi dla wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą problematyką społeczną. Można poczytać wydawnictwa niezależne i zaangażowane, włączyć w działania demokratycznej i oddolnej Komisji Środowiskowej OZZ Inicjatywa Pracownicza. Pogadać o problemach czy dowiedzieć się o działaniach oddolnego ruchu społecznego. Serwujemy również kawę i herbatę, czy inne zimne napoje, które umilić mogą czas spędzony na dyskusji.

Również zaczęliśmy udzielać pomocy w przypadku łamania praw pracowniczych od 15:30 do 17:30 w każdą środę

Projekcja filmowa z dyskusją startuje o godzinie 18:00

wstęp na film: 3 zł

Film: Sacco i Vanzetti (Sacco e Vanzetti)

reżyseria: Giuliano Montaldo
występują: Riccardo Cucciolla, Cyril Cusack, Rosanna Fratello, Geoffrey Keen, Claude Mann, Milo O'Shea, William Prince, Gian Maria Volonte
produkcja: Włochy 1971
czas trwania: 119 min.

Oparta na faktach niezwykła historia dwóch anarchistów, którzy za swoje przekonania zostają fałszywie oskarżeni o morderstwo. W sfingowanym procesie zostają skazani na śmierć. Do dzisiaj sprawa Sacco i Vanzettiego uważana jest za największą hańbę wymiaru sprawiedliwości w USA. Film z niezapomnianą muzyką Ennio Morricone i balladą Joan Baez.

RYS HISTORYCZNY:

15 kwietnia 1920 w Massatchusets, dokonano zuchwałego napadu nakasjera firmy obuwniczej. W wyniku strzelaniny zginął konwojent. Kasjer zmarł później w wyniku odniesionych ran.
Ponieważ sprawcy wyglądali na cudzoziemców, policja rozpoczęła poszukiwania wśród emigrantów. Wkrótce aresztowani zostali podejrzani: 28-letni szewc Nicole Sacco i 32-letni sprzedawca ryb Bartolomeo Vanzetti. Ponieważ posiadali broń, oskarżono ich o udział w napadzie. Dodatkowo byli oni anarchistami i aktywnie działali na rzecz obalenia kapitalizmu.

Atak policji na squat w Santiago de Chile

Świat | Represje

W środę 27 września o godz. 5 rano oddziały specjalne policji wdarły się do zajętego budynku (squatu) w centrum Santiago de Chile. W wyniku akcji doszło do aresztowania 6 anarchistów (studentów, w tym jedną osobę narodowości hiszpańskiej). Zatrzymanych natychmiast przewieziono do więzienia o podwyższonym rygorze. Dziś sąd miał zadecydować o ich przyszłości. Są oskarżeni o „posiadanie broni” (pustych butelek, „z których można zrobić koktajl mołotowa”) oraz „nielegalne stowarzyszanie się”.

Zamach na afgańską aktywistkę

Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Represje

Safia Ama Dżan, obrończynia praw kobiet, została zastrzelona w Kandaharze. Do przeprowadzenia zamachu przyznali się Talibowie.

Kolejne represje za działalność antywojenną

Kraj | Represje

Kolejna uczestniczka demonstracji antywojennej stanie przed poznańskim sądem. Katarzyna Jankowska oskarżona została o przewodzenie nielegalnemu zgromadzeniu (art.52 par 1 pkt.2 KW), podczas pikiety, jaka miała miejsce w trzecią rocznicę agresji na Irak.

Rozprawa odbędzie się 17.10 (wtorek) godz. 9.45 w sali 120, Sąd Rejonowy ul. Młyńska 1a, prosimy wszystkich o przybycie w charakterze publiczności.

Apel o pomoc dla rosyjskich antyfaszystów

Świat | Represje

O pogromie w Karelii i jego konsekwencjach pisaliśmy na CIA tutaj i tutaj. Rożne grupy antyfaszystowskie teraz stanowią jedyną realną obronę wobec terroru faszystowskiego, który otwarcie działa na rosyjskiej scenie politycznej.

Przypominamy, że rosyjscy faszyści zabili wielu ludzi, a wielu innych terroryzowali i atakowali. Najnowszy mord na tle rasowym opisaliśmy tutaj.

Rząd USA skazuje na tortury niewinnych

Świat | Represje

Ponad dziesięć miesięcy w syryjskim więzieniu spędził torturowany niewinny Kanadyjczyk, który został aresztowany "omyłkowo" przez Amerykanów. 25-letni Kanadyjczyk syryjskiego pochodzenia Maher Arara został uznany za terrorystę al Kaidy i w tajemnicy przekazany Syrii, gdzie miesiącami był dręczony psychicznie i torturowany. Więcej w gazeta.pl.

Niebezpieczna praca dziennikarza

Świat | Represje

Aż 580 dziennikarzy zginęło na całym świecie w ostatnich 15 latach w związku z wykonywaniem swojej pracy. Najbardziej niebezpiecznym krajem był Irak, a następnie Algieria, Rosja, Kolumbia i Filipiny.

71 procent ofiar zostało zamordowanych w odwecie za próby ujawniania faktów kłopotliwych dla rządów, innych sił politycznych, lub prywatnych organizacji. 27 procent tych zabójstw popełniono na zlecenie rządów i ich agend, w tym wojskowych, zaś dalsze 8 procent można przypisać paramilitarnym bojówkom związanym z państwowymi służbami bezpieczeństwa.

Sprawcy zabójstw dziennikarzy najczęściej pozostają bezkarni. 85 procent morderców w ostatnich 15 latach nie było ściganych.

UE: Sytuacja imigrantów

Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Wg. raportu Komisji Europejskiej, w 2006 roku odnotowano 187 tys. wniosków o azyl w krajach UE, czyli o około 50 tys. mniej niż w roku ubiegłym. Wzrosła natomiast liczba osób "nielegalnie" przekraczających granice UE. Najwięcej ucieka ze swojego kraju Irakijczyków (8.500 wniosków).

W 2005 roku z 16 tys. do 25 tys. wzrosła liczba osób zatrzymanych podczas próby "nielegalnego" przekroczenia granicy. Z 39,5 tys. osób w 2004 do 46,2 tys. wzrosła liczba imigrantów zatrzymanych już na terytorium UE.

Bunt więźniów w Tajlandii

Świat | Represje

Ponad stu więźniów podniosło bunt w południowej Tajlandii występując w obronie kolegi pobitego przez strażnika. Spalili m.in. biura zakładu.

Na miejsce wysłano oddziały policji i wojska, które po kilku godzinach zdusiły bunt. Protest nie spowodował ofiar w ludziach.

Kanał XML