Świat
Hiszpania: Ruch społeczny przeciwko eksmisjom
Yak, Śro, 2011-07-13 08:14 Świat | Lokatorzy | ProtestyPonad 200 osób zablokowało w środę eksmisję bezrobotnej kobiety z dwójką dzieci z których jedno jest niepełnosprawne. Bank próbował wyrzucić całą rodzinę z mieszkania za niezapłacone raty kredytu hipotecznego. Podobne blokady odbywają się w ostatnich dniach w miastach całej Hiszpanii, w której na skutek kryzysu gospodarczego prawie milion rodzin ma problemy ze spłatą kredytów, zaciągniętych na zakup mieszkania. W blokadach i koordynacji protestów przeciwko antyspołecznym działaniom banków biorą udział osoby związane z Ruchem 15 Maja, czyli tak zwani 'indignados.'
Każdego tygodnia w różnych miastach Hiszpanii odbywa się conajmniej kilka blokad, organizowanych za pośrednictwem serwisów społecznościowych. Blokując wejścia do eksmitowanych budynków, protestujący skutecznie uniemożliwiają doręczenie zadłużonej rodzinie nakazu eksmisji, co z kolei powoduje, że komornik nie może usunąć jej z mieszkania. W całym kraju w ciągu ostatnich dwu lat około 300 000 osób zostało eksmitowanych na bruk za niezapłacone raty kredytów hipotecznych, podczas gdy w całym kraju jest ponad 700 000 pustych mieszkań.
Lyon, Francja: aktywistka pobita i zgwałcona przez nazistów
Czytelnik CIA, Wto, 2011-07-12 17:49 Świat | Antyfaszyzm | Prawa kobiet/Feminizm2 lipca trójka mężczyzn zatrzymała kobietę w drodze do domu, zaczęła ją bić i wypytywać o kontakty z antifą i jej struktury. Gdy zobaczyli, że użyta przemoc nie przynosi skutku, jeden z nich dopuścił się na niej gwałtu. Napastnicy będący członkami skrajnej prawicy w Lyon na odchodnym rzucili „do zobaczenia”.
Poszkodowana, która poświęciła swoje życie na walkę z systemem, postanowiła nawet w tej ekstremalnie trudnej sytuacji nie szukać pomocy u władz i zdecydowała się nie zgłaszać sprawy na policję. W akcie wielkiej odwagi pokonując poczucie strachu i szoku chce podzielić się tym co się jej przytrafiło, tak by nie spotkało to już nigdy nikogo więcej. Nie chce, by umieszczano ją w roli ofiary, tak samo jak nie chce być wykorzystywana do propagandowych celów. Dla niej walka z faszyzmem odbywa się codziennie i wszędzie.
Rosja: Skazano pięciu neonazistów
Renegade, Pon, 2011-07-11 21:06 Świat | Rasizm/NacjonalizmNa kary od ośmiu lat więzienia w zawieszeniu do dożywocia skazano 13 członków organizacji, których uznano za winnych ciężkich przestępstw, w tym 27 zabójstw, przygotowywania zamachu terrorystycznego, ataku na funkcjonariusza sił bezpieczeństwa i udziału w organizacji ekstremistycznej.
Ustalono, że podsądni wchodzili w skład skrajnie prawicowej organizacji NSO-Siewier, która była komórką Towarzystwa Narodowego Socjalizmu (nazizmu) NSO, które jako ekstremistyczne zdelegalizował w lutym 2010 roku Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej.
Lidera NSO-Siewier Lwa Mołotkowa skazano na karę dożywotniego więzienia. Inny członek zakazanej organizacji Siergiej Swiridow, który przyznał się do winy, dostał karę ośmiu lat więzienia w zawieszeniu.
Czterech innych członków ugrupowania też skazano na karę dożywotniego więzienia, a siedmioro innych, w tym jedną kobietę, na kary od 10 do 23 lat pozbawienia wolności. Skazanym zarzucono m.in. zabijanie ludzi o niesłowiańskim wyglądzie, co - jak napisano w akcie oskarżenia - neonaziści nazywali aktami oczyszczania Rosji.
Warszawa: Pikieta solidarnościowa z aresztowanymi hiszpańskimi aktywistami/aktywistkami
warumimmer, Nie, 2011-07-10 21:40 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Represje 8 lipca o godzinie 14 pod Ambasadą Królestwa Hiszpanii na ul. Myśliwieckiej 4 w Warszawie odbyła się pikieta solidarnościowa z zatrzymanymi w Hiszpanii aktywistami i aktywistkami walczącymi o prawa zwierząt. O tej sprawie pisaliśmy już tu i tu.
Akcja zgromadziła ok. 25 osób, wzięła w niej udział warszawska samba. Protestujący chcieli nie tylko wyrazić swoją bezwarunkową solidarność z aresztowanymi w Hiszpanii aktywistami i aktywistkami, ale także zwrócić uwagę na rosnącą tendencję do kryminalizowania ruchów społecznych, w tym także ruchu na rzecz praw i wyzwolenia zwierząt.
Zachęcamy do dalszego wspierania represjonowanych działaczy i działaczek poprzez organizowanie kolejnych akcji solidarnościowych w innych miastach oraz benefitów na pokrycie kosztów prawnych.
Więcej informacji: The Spanish 12 | Help AR prisoners in Spain (dostępna wkrótce)
Południowy Sudan: Walka o ropę z niepodległością w tle
Yak, Czw, 2011-07-07 15:04 Świat | GospodarkaW sobotę, południowa część Sudanu stanie się niepodległym państwem. Jednak tymczasowy rząd już zapowiedział, że bogaty w złoża ropy naftowej region będzie eksportować ropę z pominięciem rurociągów biegnących przez północ kraju. Zamiast tego, rurociągi zostaną poprowadzone przez sąsiednią Kenię.
Trzy czwarte zasobów ropy w Sudanie znajdują się właśnie na południu kraju. Władze centralne wybudowały rurociągi przez północ kraju aż do Morza Czerwonego we współpracy z Chinami. Chińskie inwestycje warte były miliardy dolarów. Jednak również w nowym projekcie południowego ropociągu Chiny będą odgrywać rolę kluczowego inwestora.
Izrael/Palestyna: Rozpoczął się demontaż części muru
Yak, Czw, 2011-07-07 14:13 Świat | Dyskryminacja W zeszłym tygodniu władze izraelskie rozpoczęły demontaż muru w wiosce Bil’in. Stało się to po czterech latach od ogłoszenia wyroku Sądu Najwyższego, który uznał lokalizację muru za nielegalną. Pisaliśmy już o tym tutaj.
Aktywiści już zapowiadają, że demonstracje przeciw murowi - które trwały w Bil’in od ponad sześciu lat i w których uczestniczyły setki osób z zagranicy, w tym też osoby które przeżyły Holocaust - będą nadal kontynuowane w nowej lokalizacji.
W sieci zostały już opublikowane zdjęcia z postępów prac nad demontażem muru i wież strażniczych, które stały się symbolem muru.
Holandia: Eksmisje squatów w Amsterdamie
Yak, Śro, 2011-07-06 08:33 Świat | Represje We wtorek rano, holenderska policja aresztowała ponad 120 osób podczas ewikcji squatu Schijnheilig w Amsterdamie. Przeciwko mieszkańcom została wysłana cała armia policjantów, którzy godzinami trzymali protestujących w kotle, podczas gdy inna grupa policji wdarła się do środka. Dwóch squatersów przypięło się łańcuchami do beczek przy wejściu do budynku.
Osoby aresztowane podczas protestu zostały przewiezione autobusami na posterunki policji. Tego dnia w Amsterdamie eksmitowano 10 innych squatów.
Zdjęcia na holenderskich Indymediach: http://www.indymedia.nl/nl/2011/07/77185.shtml
oraz w prasie głównonurtowej: http://www.nu.nl/binnenland/2556855/me-ontruimt-kraakpand-schijnheilig-i...
Nowy proces dla szóstki z Belgradu
Akai47, Pon, 2011-07-04 13:47 Świat | Represje | Ruch anarchistycznyApelacyjny sąd w Belgradzie w dniu 1 lipca uchylił decyzję o uniewinnieniu tzw. "Szóstki z Belgradu". Przypomnijmy, że 4 września 2009 r. aresztowano członków Inicjatywy Anarchosyndykalistycznej z Belgradu. Zostali oskarżeni o “międzynarodowy terroryzm”. W tej sprawie była prowadzona międzynarodowa kampania solidarnościowa.
W dniu 16 czerwca 2010 r., wszyscy zostali uniewinnieni, jednak sąd apelacyjny uchylił wyrok uniewinniający. Uchylenie dotychczasowego wyroku oznacza nowy proces dla anarchistów.
Barcelona: Represja pracowników podczas strajku w Departamencie Terytorium
Akai47, Pon, 2011-07-04 11:56 Świat | Prawa pracownika | ProtestyJuż pisaliśmy o tym jak pracownicy Wydziału Zarządzania Infrastruktury w katalońskim Departamencie Terytorium i Zrównoważonego Rozwoju zrzeszeni w związku CNT-AIT podjęli akcję strajkową. W zeszłym tygodniu administracja zwolniła wszystkich pracowników zatrudnionych przez firmy podwykonawcze Cast-Info i Serikat, niezależnie od tego, czy brali udział w strajku i czy byli członkami. Związek jest przekonany, że jest to formą represji za strajk, a także metodą zastraszenia wszystkich pracowników, nie tylko związkowców.
Aktywiści CNT walczą od ponad 6 miesięcy o zmianę praktyki zatrudniania pracowników przez agencje pracy i inne firmy podwykonawcze. W przypadku Wydziału Zarządzania Infrastruktury mają wyjątkowo dobre argumenty. Przetarg o wykonanie tych usług wygrała firmą z bardzo drogą ofertą. Ta firma, z kolei, używa innych firm jako podwykonawców. Jedyne, co robią te wszystkie firmy, to zlecanie pracy dalej. Nawet zwykły argument finansowy za używaniem pracowników na umowach śmieciowych - że wyjdzie taniej - nie jest prawdą w tym przypadku. Bo koszt każdego pracownika to 81 tys.329 euro a pracownicy mogą dostać tylko jedną czwartą tej sumy. Większość pieniędzy publicznych przeznaczonych na pensje pracowników wydziału idzie do kieszeni firm outsourcingowych, a całkowity koszt nie jest tańszy, niż zatrudnienie tych osób na stałe.
Gest solidarnościowy ze strajkującymi robotnikami naftowymi w Kazachstanie
Akai47, Pon, 2011-07-04 11:50 Świat | Prawa pracownika Znany piosenkarz Sting odwołał planowany na dziś koncert w Kazachstanie w reakcji na informacje o tym, jak rozprawiono się tam ze strajkującymi robotnikami naftowymi. 26 maja kilka tysięcy pracowników firmy UzenMunaiGas w Kazachstanie przystąpiło do strajku, protestując przeciwko cięciom płacowym. Firma uznała, że strajk był nielegalnym i zwolniła ok. 250 pracowników. Prawnik strajkujących został uwięziony pod fałszywymi zarzutami.
Piosenkarz uznał, że kazachskich pracowników potraktowano "w sposób niedopuszczalny" i odwołał koncert w Astanie.
"Kazachscy pracownicy sektora gazowego i naftowego oraz ich rodziny potrzebują naszego wsparcia i zwrócenia przez międzynarodowe media uwagi na ich sytuację w nadziei, że doprowadzi to do zmiany na lepsze" - napisał Sting w komunikacie.
Włochy: Protest przeciw TAV
Renegade, Nie, 2011-07-03 21:43 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Ruch anarchistycznyCo najmniej dwieście osób odniosło rany w starciach policji z przeciwnikami budowy linii szybkiej kolei TAV na północy Włoch, w pobliżu granicy z Francją. Wśród rannych - według najnowszych informacji - jest 188 policjantów i karabinierów. Starcia potępił prezydent Włoch Giorgio Napolitano, który nazwał je "działaniami wywrotowymi" i opowiedział się za stanowczością wobec prowokatorów zajść.
Według sił porządkowych wśród ponad 50 tysięcy manifestantów byli także członkowie Czarnego Bloku. Podczas kilkugodzinnej bitwy w lesie w pobliżu miejscowości Chiomonte w dolinie Val Susa w Piemoncie, aresztowanych zostało pięciu protestujących. Duża grupa przedarła się na teren budowy kolei. Dla bezpieczeństwa policja nakazała przerwanie robót i ewakuację.
Budowa, w ramach której powstanie gigantyczny tunel kolejowy w Alpach, zniszczy w nieodwracalny sposób tamtejsze środowisko naturalne - twierdzą uczestnicy ruchu "No TAV".
Protesty przeciwko budowie linii szybkiej kolei TAV, która do 2025 połączyć ma Turyn z Lyonem, trwają od chwili podpisania przez Włochy i Francję umowy w tej sprawie w 2001 roku. To one sprawiły, że w ciągu dziesięciu lat prace nie posunęły się naprzód. Plac budowy w Chiomonte otwarto w końcu ubiegłego miesiąca, gdy upływał termin uzyskania unijnych dotacji dla tej inwestycji w wysokości ponad 300 milionów euro. Budowa linii kosztować ma blisko piętnaście miliardów.
Rosja: Wyrok w sprawie oskarżonych z Chimek
Yak, Nie, 2011-07-03 14:10 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | RepresjeW dniu 24 czerwca, sąd w Chimkach w Moskwie orzekał w sprawie Alekseia Gaskarowa i Maxima Solopowa, oskarżonych o zorganizowanie radykalnej demonstracji przeciwko budowie autostrady przez las w Chimkach. Demonstracja odbyła się prawie rok temu. Aleksei Gaskarow został oczyszczony że wszystkich zarzutów. Jednak Maxim został skazany za "chuligaństwo" na dwa lata w zawieszeniu.
Według sądu, Solopow miał strzelać w powietrze z broni pneumatycznej i rzucać w budynek różnymi przedmiotami. Oskarżenie było oparte na zeznaniach świadków, którzy potem oświadczyli, że ich zeznania były wymuszone przez policję za pomocą presji psychologicznej. Inni świadkowie, którzy zeznawali przeciw oskarżonym nie byli w stanie wyjaśnić jak znaleźli się na miejscu zdarzenia, a przeciwko niektórym z nich toczyły się inne postępowania. Ich zeznania mogły więc również zostać wymuszone. Świadkowie oskarżenia składali właściwie identyczne oświadczenia, a ich obecności na miesiącu zdarzenia nie potwierdzają żadne fotografie. Nie potrafili też opisać ubioru oskarżonych.
Francja: Ewikcja “Africa House” w Calais
Czytelnik CIA, Sob, 2011-07-02 00:39 Świat | Dyskryminacja | RepresjeNajwiększy okupowany przez ponad setkę imigrantów/ek budynek w Calais (Francja) został wyeksmitowany w poniedziałek rano. W akcji prócz policji granicznej (PAF – Police aux Frontieres) brały udział służby miejskie, które następnie zabrały się do niszczenia budynku. Obecne/i aktywistki i aktywiści zostali/ły usunięci/te z terenu squatu. Doszło do zatrzymania jednej osoby oraz zniszczenia przez policję aparatu fotograficznego.
Burmistrz Natacha Bouchart zapowiedziała ewikcję kilka dni wcześniej na spotkaniu z lokalnymi organizacjami humanitarnymi, toteż w momencie rozpoczęcia akcji policji w budynku znajdowało się tylko około 30 osób, z których większość posiada status osoby ubiegającej się o azyl. Wiele z pozostałych znalazło schronienie w “Global House”, stosunkowo niedawno zajętym budynku. Jednak inni/e, starający/e się dotrzeć tam w ciągu dnia, zastały GH otoczony przez prywatną firmę ochroniarską w asyście PAF, którzy blokowali wejście do budynku wypuszczając znajdujące się w środku osoby, jednak broniąc wejścia. Wieczorem wpólnymi siłami “oczyszczono” budynek z reszty pozostałych w nim osób.
Kampania przeciw OTTO powoli przebija się do głównego nurtu w Holandii
Yak, Czw, 2011-06-30 20:49 Świat | Blog | Prawa pracownikaKampania przeciw OTTO powoli przebija się do mediów głównego nurtu w Holandii. Sprawę badają stowarzyszenia specjalizujące się w monitorowaniu przestrzegania praw zbiorowych (SNCU) oraz stowarzyszenia pomocy imigrantom, takie jak MIGRADA. Mówi się o rozpoczęciu badania nadużyć w firmie przez państwową inspekcję pracy.
Bardzo pomógł w tej sprawie reportaż radiowy na pierwszym kanale radia. O sprawie piszą też strony z informacjami dla pracowników wybierających się do Holandii i strona polonii holenderskiej.
Priama Akcia, słowacka organizacja stowarzyszona z ZSP, otrzymała informacje od tamtejszych pracowników, że widać, że firma odstępuje od niektórych najbardziej bezprawnych praktyk.
OTTO próbuje się nieudolnie bronić, publikując oskarżenia wobec anarchistów: http://ottoworkforce.eu/nl/news/otto-in-het-nieuws
J30 - strajki przeciwko cięciom w sektorze publicznym w Wielkiej Brytanii
Kurka nioska, Czw, 2011-06-30 19:50 Świat | Protesty | StrajkPonad 11 000 szkół w całym kraju zostało zamkniętych lub odwołały dzisiejsze zajęcia w wyniku strajków dotyczących cięć w sektorze publicznym. Akcje protestacyjne dotknęły ponad dwa miliony uczniów. Michael Gove, sekretarz edukacji, stwierdził, że jedna czwarta szkół została zamknięta i powiedział, że strajki były „rozczarowujące i niepotrzebne”.
Jedna piąta urzędników wyszła na ulice, jak stwierdził rząd. Francis Maude, minister Urzędu Rady Ministrów, rzekł: „Dzisiejszy dzień pokazał, że duża większość ciężko pracujących pracowników publicznego sektora nie popiera dzisiejszego przedwczesnego strajku i poszła dzisiaj do pracy”. Mark Serwotka ze związku Publicznych i Komercyjnych Usług powiedział, że frekwencja mogła sprawić Maude w „szok jego życia”, a wsparcie było najlepsze „od dziesięciu lat”.
Wbrew temu, czego się spodziewano, były niewiele korków i chaosu na lotniskach pomimo strajku pracowników granicznych.