Izrael/Palestyna: Zwycięstwo mieszkańców Bil'in
Tzw. Mur Bezpieczeństwa, który pozbawił tysiące Palestyńczyków na dostępu do swoich ziem, zostanie zburzony na odcinku wokół miejscowości Bil'in na Zachodnim Brzegu i postawiony na nowo wytyczonej trasie, uwzględniającej w większym stopniu prawa i potrzeby lokalnej społeczności. Protesty w tej sprawie, wspierane przez wielu aktywistów z zagranicy trwały od 6 lat. Zapowiedziano jednak, że protesty będą kontynuowane do czasu całkowitego usunięcia muru z wioski.
Władze państwa Izrael rozpoczęły już rozbiórkę 3,2-km spornego odcinka Muru w pobliżu wioski. Zmiana jej trasy oznacza zwycięstwo zarówno dla mieszkańców Bil'in jak i dla międzynarodowych organizacji, które wspierały ich walkę.
W piątek setki Palestyńczyków świętujących decyzję o przesunięciu Muru zostało ostrzelanych przez wojsko gazem łzawiącym i gumowymi kulami, gdy demonstranci usiłowali sforsować pozostawione przez wojsko na granicy przebiegu starego muru, metalowe ogrodzenie zagradzające mieszkańcom Bil'in drogę na własne plantacje oliwek.
Rozbiórkę rozpoczęto dopiero 4 lata po wyroku izraelskiego sądu najwyższego nakazującym wojsku zniszczenie spornej konstrukcji i odrzucającym argumenty armii, wg których takie a nie inne wytyczenie trasy muru było niezbędne by zapewnić bezpieczeństwo pobliskiemu osiedlu osadników Modiin Illit, zbudowanemu na zagrabionej ziemi. Lata te upłynęły na bataliach prawnych i "planowaniu rozbiórki". Dopiero w dniu 22 czerwca wojsko izraelskie podjęło decyzję o wykonaniu nakazu sądu. Prace żołnierzy nad rozbiórką i stawianiem na nowo betonowej konstrukcji mają potrwać do końca tego tygodnia.
Po postawieniu muru na oprotestowywanej trasie wioska Bil'in straciła połowę swojego niewielkiego terytorium a jej mieszkańcy - dostęp do swoich pól będących często jedynym źródłem ich utrzymania. Po przesunięciu bariery do rąk palestyńskich wróci ok. 55 hektarów, ponad drugie tyle zagarniętej mieszkańcom przez wojsko ziemi pozostanie jednak nadal poza ich zasięgiem.
Od czasu rozpoczęcia pokojowych protestów przeciw Murowi w 2005 r., z rąk izraelskiego wojska zginęło 7 Palestyńczyków (2 z Bilin i 5 z pobliskiej wioski Naalin), a setki zostało rannych.
Międzynarodowy Trybunał w Hadze uznał w 2004 r. budowę 720-km muru za nielegalną i sprzeczną z prawem międzynarodowym. W Bil'in, mur wcina się 3 km w głąb palestyńskiego terytorium, za tzw. zieloną linię ustanowioną w ramach rozejmu w 1949 r. jako granica dzieląca Izrael i Zachodni Brzeg, by zabezpieczać izraelskie osiedla leżące w pobliżu tej granicy, po izraelskiej stronie.
Źródła:
http://www.guardian.co.uk/world/2011/jun/26/west-bank-barrier-rerouted-b...
http://palsolidarity.org/2011/06/19103/
http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/palestinians-ram-bulldozer...
Więcej o sytuacji wioski Bil'in:
http://www.bilin-village.org/english/discover-bilin/
Tłumaczenie: http://pl.indymedia.org/pl/2011/06/54089.shtml